Fotowoltaika

Fotowoltaika dla domu – kiedy zdecydować się na to rozwiązanie?

Inwestorzy coraz częściej poszukują ekologicznych rozwiązań do swojego domu. Fotowoltaika dla domu to nie tylko ekologia, ale również ekonomia. Taka inwestycja może się szybko zwrócić inwestorowi. Mimo wszystko, ta kwestia wciąż budzi wiele pytań wśród inwestorów. Jakie panele fotowoltaiczne wybrać? Gdzie umieścić instalacje fotowoltaiczne, żeby były najbardziej wydajne? To tylko część pytań, które padają z ich strony.

Chociaż efekt fotowoltaiczny został odkryty już w końcówce XIX wieku, to dopiero od niedawna jest śmiało wykorzystywany. Fotowoltaika do domu pozwala na znaczne obniżenie kosztów energii i decydują się na to kolejne osoby. Co więcej, panele fotowoltaiczne dzięki wykorzystaniu alternatywnych źródeł energii, pozwalają dbać o naszą planetę. Jak działa pobieranie energii przez panele fotowoltaiczne? Ogniwa, które są umieszczone w instalacji, pobierają prąd z promieni słonecznych, który jest następnie dostarczany do domu dzięki stworzonej konstrukcji. Prąd musi trafić do falownika, a następnie, dzięki odpowiedniemu okablowaniu, trafia do konkretnych urządzeń elektrycznych.

Fotowoltaika do domu jednorodzinnego jest cały czas rozwijana. Pojawiają się nowe, ciekawsze rozwiązania i propozycje. Nawet sam wygląd paneli się zmienia – na rynku są rozwiązania coraz delikatniejsze, bardziej estetyczne. Fotowoltaika do domu jednorodzinnego to pomysł, który budzi zainteresowanie coraz większej liczby osób. Opłaty za prąd wzrastają i póki co, nie zanosi się na to, żeby ich wzrost ustał. Możliwość pozyskiwania prądu z alternatywnych źródeł to idealne rozwiązanie, w związku z taką perspektywą.

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Moc, jaką ma przeciętny panel fotowoltaiczny, wynosi około 250 Wat, a jego wielkość mieści się w granicach 1 i 1,8m2. Dobrze funkcjonująca fotowoltaika dla domu będzie wymagała zastosowania kilkunastu paneli. To, ile dokładnie będzie trzeba ich zamontować, zależy od zapotrzebowania, jakie dokładnie ma dany dom jednorodzinny. Przed dokonaniem wyboru powinny zostać przeprowadzone specjalistyczne obliczenia, które wskażą na przeciętne zapotrzebowanie energetyczne dla budynku. Dzięki takim obliczeniom łatwiej będzie dobrać moc, jaką ma mieć panel fotowoltaiczny. Przyjmuje się, że przeciętna rodzina (rodzice i dwójka dzieci mieszkający w domu jednorodzinnym) zużywa rocznie od 1900 kWh do 2500 kWh.

Jakie rodzaje mają panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaika dla domu jednorodzinnego przyjmuje różne rodzaje, a każdy z nich ma swoich zwolenników. Wyróżnia się dwa podstawowe podziały, jeśli chodzi o panele fotowoltaiczne – monokrystaliczne oraz polikrystaliczne. To najczęściej wybierane produkty, z tego rodzaju zasilania energetycznego, chociaż można wyróżnić również panele z ogniwami amorficznymi, CdTe lub CIGS.

Panele monokrystaliczne

Ta instalacja fotowoltaiczna jest względnie drogim rozwiązaniem, ale za jej ceną idzie również wysoka jakość. Monokrystaliczne panele fotowoltaiczne mają ogniwa wykonywane z dużego kryształu krzemu, dzięki czemu uzyskują głęboki, ciemny kolor. Ponadto wykorzystywany krzem zawdzięcza wysokiej klasy wydajność instalacji. Fotowoltaika dla domu jest tu bardziej trwała na bardzo wysokie temperatury, a także przy słabszym nasłonecznieniu pracuje lepiej niż polikrystaliczne panele fotowoltaiczne. Niestety, wykorzystanie całego kryształu krzemu sprawia, że kształt ogniw nie może być swobodnie modyfikowany. Mają one zaokrąglone krawędzie ogniw. W związku z tym, monokrystaliczne panele fotowoltaiczne uniemożliwiają równomierne pokrycie całego dachu instalacją.

Panele polikrystaliczne

Tego typu fotowoltaika dla domu powstała nieco później niż panele monokrystaliczne. Ta instalacja fotowoltaiczna mimo że była wzorowana na poprzedniku, ma sporo różnic. Przede wszystkim warto się przyjrzeć samej konstrukcji. Polikrystaliczne panele fotowoltaiczne nie mają ogniw zbudowanych z całości kryształu, lecz są w formie wykrystalizowanego krzemu. Dzięki temu rozwiązaniu kształt instalacji może być swobodnie dostosowany do potrzeb powierzchni. W związku z tym zamiast panelu z zaokrąglonymi wykończeniami, produkuje się panele prostokątne. Takie panele fotowoltaiczne mogą pokryć całą powierzchnię dachu! Niestety, mają one jednak niższą moc niż ich poprzednicy. Z tego względu, wymagane jest pokrycie większej powierzchni, by wygenerować prąd o tej samej mocy. Polikrystaliczne panele fotowoltaiczne mają niższą wydajność, ale mają również niższą cenę.

Która fotowoltaika do domu jednorodzinnego będzie w takim razie lepsza? To przede wszystkim zależy od Państwa potrzeb. Jeśli zależy Państwu na wysokiej wydajności energetycznej, zdecydowanie lepsze będą panele monokrystaliczne. Natomiast, gdy zależy Państwu na przystępnej cenie, lepiej będzie się zdecydować na panele polikrystaliczne.

Fotowoltaika dla domu – gdzie ją ulokować?

Gdy zostaną już wybrane panele fotowoltaiczne, należy zdecydować się również na ich umiejscowienie. W tym przypadku najważniejszym czynnikiem jest to, by cała instalacja fotowoltaiczna miała swobodny dostęp do promieni słonecznych. Dokładny wybór miejsca jest dowolny, jednakże większość inwestorów decyduje się na montaż paneli na dachu. Mogą to być na przykład wysięgniki lub specjalnie przygotowane konstrukcje. Nie poleca się jednak wykonywania montażu na samej ziemi, ponieważ nie przynosi spodziewanych efektów.

Zazwyczaj najbardziej efektywnym i najchętniej wybieranym rozwiązaniem jest instalacja fotowoltaiczna na dachu o nachyleniu 35 stopni. Warto również, by panele zostały zamontowane od południowej strony dachu budynku. Zastosowanie takiego rozwiązania gwarantuje zazwyczaj, że panel o mocy 1 kWP będzie w stanie wygenerować mniej więcej 1000 kWh energii rocznie.

Czy fotowoltaika dla domu się opłaca?

Zdecydowanie tak! Fotowoltaika dla domu jest tym bardziej dobrym rozwiązaniem, jeżeli spojrzymy na rosnące ceny prądu. Średni koszt przeciętnej instalacji fotowoltaicznej wynosi około 30 tysięcy złotych. Przy czym, warto wziąć pod uwagę możliwość skorzystania z unijnych dofinansowań na instalacje fotowoltaiczne. Ostatecznie koszt, jaki poniesie inwestor może się dzięki nim znacznie zmniejszyć. Natomiast, zgodnie z obliczeniami, których dokonała firma Tauron, w przeciągu roku, dzięki fotowoltaice można zaoszczędzić nawet 2438 złotych.

Montaż fotowoltaiki z firmą New-House

Poszukują Państwo firmy, która podejmie się montażu paneli fotowoltaicznych? New-House zajmuje się od 1991 roku kompleksową budową domów, a co za tym idzie oferujemy również takie usługi, jak montaż fotowoltaiki. Zapewniamy pełen profesjonalizm, a także gwarancję na wykonane usługi. Opinie naszych klientów o współpracy z nami mogą Państwo przeczytać pod linkiem: https://new-house.com.pl/referencje.

Służymy doradztwem oraz wsparciem na wszystkich płaszczyznach realizacji budowy domu. Zachęcamy do kontaktu: https://new-house.com.pl/kontakt.

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 7:00 do 21:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

kontakt90@new-house.com.pl

+48 504 125 130

r_skulimowski_contact_section_new