Odbiór budynku

Oferta:

Po budowie domu:

Odbiór budynku mieszkalnego – krok po kroku

Kiedy zostanie zakończona budowa, inwestor może podziwiać piękne efekty pracy – swój nowy dom. Jednak czy budynek jest już zdatny do użytkowania? Niestety nie, do ostatniego etapu pracy należy odbiór budynku mieszkalnego, który jest wymagany przez prawo budowlane.

Wiemy, że czas budowy domu jest zwykle bardzo stresującym momentem w życiu inwestora. Z tego względu oferujemy kompleksowe usługi, tak by możliwie najbardziej odciążyć klienta z różnych zadań. Jako profesjonalna firma budowlana, odbiór budynku mieszkalnego wykonujemy za klienta. Taka usługa wymaga profesjonalnej wiedzy z zakresu prawa budowlanego, której klient ma prawo nie posiadać. Jesteśmy firmą, która od 1991 roku zajmuje się kompleksową budową domów, mamy za sobą około półtora tysiąca realizacji. Bardzo dobrze znamy się na swojej pracy, wykonujemy ją sprawnie i przede wszystkim dobrze. Dbamy o to, by klienci byli zadowoleni z naszych usług i z dumą odnotowujemy sukcesy w tym zakresie. Mogą się Państwo zapoznać z opiniami naszych klientów pod adresem: https://new-house.com.pl/referencje. Inwestorzy, dla których wykonywaliśmy kompleksową budowę domu, bardzo chwalą sobie taki rodzaj współpracy. Nie muszą się wtedy martwić o takie rzeczy, jak chociażby odbiór budynku.

Czym jest odbiór budynku mieszkalnego?

Budowa domu to nie tylko kwestia prac budowlanych, ale również bardzo duży zakres prac formalnych. Prawo budowlane nakłada bardzo dużo obowiązków na inwestora i firmę realizującą prace budowlane – jednym z nich jest odbiór techniczny budynku. Ta czynność jest bardzo złożona i wymaga wielu dokumentów i kontaktowania się z różnymi instytucjami oraz osobami. Cały proces może się wydawać skomplikowany dla osoby, która nie miała wcześniej styczności z przebiegiem budowy, dlatego New-House w kompleksowej usłudze zajmuje się wykonaniem tych formalności. Odbiór budynku mieszkalnego jest konieczny, by inwestor mógł z niego korzystać.

Odbiór budynku – jakie dokumenty?

Aby odbiór techniczny budynku przebiegł poprawnie trzeba przygotować sobie listę wszystkich dokumentów, które są konieczne do przedstawienia. Część z nich jest przedstawiona w ustawie określającej prawo budowlane, a niektóre zostały narzucone w kolejnych rozporządzeniach rządowych. Jeśli chodzi o odbiór budynku jakie dokumenty są potrzebne – często pytają nas o to różne osoby. Przygotowaliśmy krótkie zestawienie tych, które są najważniejsze:

  • Dziennik budowy – w 2002 roku zostało wydane rozporządzenie ministra infrastruktury, które nakłada na inwestora i kierownika budowy prowadzenie takiego dziennika. Zostają w nim uwzględnione wszelkie prace budowlane i wydarzenia, które miały miejsce w trakcie budowy. Znajdują się tam takie informacje, jak montaż, rozbiórka, tablica informacyjna, dane dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia. Dziennik budowy jest bardzo ważnym dokumentem, który jest wymagany, gdy starają się państwo o odbiór techniczny budynku mieszkalnego.

  • Oświadczenie kierownika budowy – aby odbiór techniczny budynku był poprawny, wśród dokumentów musi się znajdować również oświadczenie kierownika budowy, w którym zapewnia, że wszystkie prace zostały wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną, prawem, przestawionym projektem i warunkami pozwolenia na budowę.

  • Poszczególne protokoły wykonania przyłączy budowlanych – aby działka była w pełni funkcjonalna powinna mieć doprowadzony prąd, gaz, wodę oraz kanalizację. Z każdego z wykonanych przyłączy należy posiadać odpowiedni protokół, który będzie konieczny, jeśli wnioskuje się o odbiór techniczny budynku.

  • Protokół kontroli przewodów kominowych – powinno się również przygotować dokument, który świadczy o wcześniejszym odbiorze przez kominiarza kominków wentylacyjnych i dymowych.

  • Mapa inwentaryzacyjna – taka mapa jest podstawą, jeśli chodzi o odbiór budynku mieszkalnego. Wykonuje ją geodeta, by przedstawić co zostało wykonane na danym terenie. Na mapie inwentaryzacyjnej zawsze znajdzie się zarys samego budynku mieszkalnego, ale również inne równie ważne informacje – np. kostki, podjazdy, ogrodzenie, wszystkie przyłącza, ewentualnie również małą architekturę, jeśli taka była w projekcie.

Tak można w skrócie odpowiedzieć, gdy ktoś pyta o odbiór budynku jakie dokumenty są potrzebne. Należy jednak mieć zawsze na uwadze to, że ilość i zakres dokumentów jest również zależna od indywidualnych decyzji ujętych w pozwoleniu na budowę z urzędu. Ponadto, jeżeli chcą Państwo uzyskać odbiór budynku mieszkalnego, muszą być dostarczyć kopię dokumentu o pozwoleniu na realizację budowy. Należy również dołączyć do dokumentów kopię rysunków, które wchodziły w prezentowany wcześniej w urzędzie projekt budowlany. Jeśli jest taka potrzeba rysunki powinny uwzględniać naniesione zmiany lub dodatkowy opis.

Odbiór domu krok po kroku

Odbiór domu do użytkowania jest możliwy już na etapie prac deweloperskich. Warunki, jakie są niezbędne do spełnienia, to wykonanie odpowiednich prac oraz zagospodarowanie trenu. Jeśli chodzi o samo zagospodarowanie terenu działki to nie musi zostać wykonany projekt ogrodu, ale takie elementy, jak wyłożenie kostki, zrobienie podjazdu oraz montaż ogrodzenia są konieczne.

Odbiór domu krok po kroku trwa zwykle kilka tygodni. Dokumenty powinny zostać złożone w lokalnym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego. Następnie po analizie złożonych dokumentów, a czasami również osobistej kontroli przez przedstawiciela z urzędu, można uzyskać odbiór domu do użytkowania. Po uzyskaniu odpowiedniego pozwolenia budynek zostaje oznaczony odpowiednim numerem porządkowym.

Część osób, których interesuje odbiór domu krok po kroku, pytają nas, jaki koszt wiąże się z uzyskaniem takiego pozwolenia. Zgodnie z prawdą za sam odbiór budynku mieszkalnego do użytkowania nie płaci się nic. Uzyskanie takiego pozwolenia nie generuje żadnych opłat urzędowych, ale… sam proces zdobywania odpowiednich dokumentów i wykonywania formalności już tak. Trudno jednak określić dokładna kwotę, której można się spodziewać na tym etapie – jest ona zależna od realizowanej budowy.

Odbiór budynku mieszkalnego może być prosty i bezstresowy, jeżeli oddadzą go Państwo w ręce profesjonalnej firmy, takiej jaką jest New-House. Mamy wieloletnie doświadczenie na rynku oraz szeroką wiedzę specjalistyczną. W trakcie realizacji kompleksowej budowy domu nasi klienci mogą liczyć na nasze pełne wsparcie na każdym etapie pracy, zaczynając już od wyboru działki i projektu budowy, aż po odbiór budynku mieszkalnego.

Jeżeli mają Państwo jakieś pytania o tę usługę lub przebieg współpracy z nami – zachęcamy do kontaktu. Pracujemy codziennie (również w weekendy) od godziny 7:00 d 21:00. Można się z nami kontaktować za pomocą telefonu, poczty mailingowej lub chatu online, który znajduje się na naszej stronie internetowej. Z chęcią odpowiemy na wszystkie Państwa pytania. Nasze dane kontaktowe znajdą Państwo pod adresem: https://new-house.com.pl/kontakt.


 

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 7:00 do 21:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

kontakt25@new-house.com.pl

+48 504 125 130

r_skulimowski_contact_section_new