Geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza stanowi dokument konieczny do odbioru budynku mieszkalnego. Jej zadaniem jest wskazanie na mapie zarówno posadowienia budynku, jak i również przyłączy energetycznych, gazowych, wodnych oraz sposobu odprowadzania ścieków. Inwestorzy, którzy kompleksową budowę domu jednorodzinnego zlecają New-House mogą liczyć na profesjonalne wsparcie na każdym etapie realizacji tego złożonego przedsięwzięcia. W praktyce oznacza to również pomoc w zakresie pomiarów wykonawczych.
Geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza (inaczej pomiar wykonawczy) najprościej rzecz ujmując, polega na sporządzeniu dokładnej mapy tego, co zostało wybudowane na konkretnej działce budowlanej. Tym samym jest to zupełnie inny dokument niż mapa do celów projektowych wykonywana przed rozpoczęciem właściwych robót. Konieczność wykonania geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej obiektów budowlanych wskazującej ich usytuowanie na gruncie nakłada na inwestorów Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, Art. 43 Ust. 3.
Pomiary geodezyjne sieci wykonuje się tuż przed ich zasypaniem. Dlaczego? Ponieważ pozwala to na dokładne umiejscowienie ich przebiegu na mapie. Wiedza ta może okazać się bezcenna, gdy w przyszłości konieczne okaże się odszukanie sieci w razie konieczności wykonania niezbędnych prac konserwacyjnych lub napraw wynikających z bieżących awarii. Co istotne mapa powykonawcza sporządzona tuż po wykonaniu prac odkrytych zachowuje ważność, nawet jeśli została wykonana na długo przed technicznym odbiorem budynku. Pomiary można zlecić oczywiście także po zakończeniu budowy, jednakże w tej sytuacji należy dokładnie pamiętać, jak przyłącza są poprowadzone na działce i w których miejscach wchodzą do budynku.
Geodezyjną inwentaryzację powykonawczą należy przeprowadzić w poniższych przypadkach:
Geodezyjną inwentaryzację powykonawczą wykonuje się w celu uzyskania aktualnych danych na temat przestrzennego rozmieszczenia usytuowania budynków oraz innych elementów zagospodarowania działki budowlanej np. parkingów itp. Zakres pomiarów wykonawczych obejmuje również inwentaryzację obiektów liniowych, których przebieg został ustalony i uzgodniony przed ich budową. Chodzi tutaj głównie o przyłącza prądu, gazu, wody oraz kanalizacji. Co do zasady geodezyjną inwentaryzację powykonawczą wykonuje się po zakończeniu budowy poszczególnych obiektów. Pomiary inwentaryzacyjne wykonane przez geodetę służą również do sporządzenia drobiazgowej dokumentacji geodezyjno-kartograficznej oraz mapy zasadniczej. Dzięki pozyskanym w toku inwentaryzacji danych możliwa jest także aktualizacja bazy centralnego systemu informacyjnego o terenie i znajdujących się na jego obszarze obiektach budowlanych.
Zgodnie z Art. 43. Ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne geodezyjną inwentaryzację powykonawczą może wykonać jedynie geodeta posiadający odpowiednie uprawnienia zawodowe w zakresie geodezji i kartografii:
Etapy pracy geodety związane z wykonaniem inwentaryzacji powykonawczej domu i przyłączy obejmują:
Przygotowanie aktualnej mapy powykonawczej przez geodetę w praktyce polega na wykonaniu realnych pomiarów i uzupełnieniu o nie mapy wcześniej uzyskanej ze Starostwa Powiatowego.
Mapę tą uzupełnia się najczęściej o poniższe elementy:
Klienci, którzy domy budują z New-House w ogóle nie zajmują się zagadnieniami związanymi z geodezyjną inwentaryzacją powykonawczą (niezależnie od tego, na jakim etapie prac zostaje ona wykonana), ponieważ od tego mają zespół wykwalifikowanych specjalistów z naszej firmy, którzy zajmą się wszystkim, co ważne nie tylko na tym, ale również na pozostałych etapach składających się na kompleksową budowę nieruchomości jednorodzinnej.
Określenie pomiar bieżący odnosi się w praktyce do tych obiektów budowlanych, które w trakcie budowy zostają ukryte lub zasypane. Stąd ich potoczna nazwa obiekty zanikające. W zakres tego typu obiektów wchodzi np. wodociąg, sieć kanalizacyjna, sieć elektroenergetyczna czy sieć gazowa. Zanim elementy te zostaną zakryte, zasypane lub zalane warstwą betonu muszą być poddane inwentaryzacji, co w praktyce oznacza ich pomiar geodezyjny i naniesienie na mapę zasadniczą terenu. Co ważne zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem obowiązek zgłoszenia liniowych obiektów budowlanych w celu przeprowadzenia geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej należy do inwestora.
Warto również wiedzieć, że przepisy prawa dopuszczają odstępstwa od uzgodnionego projektu sieci uzbrojenia terenu, jednakże dla gruntów zabudowanych nie mogą one przekroczyć 0,30 m, natomiast dla gruntów rolnych i leśnych wartość ta wynosi 0,50 m. To ważne, ponieważ w przypadku niezgodności gotowej sieci uzbrojenia terenu z jej mapą projektową inwestor ma obowiązek niezwłocznego przekazania sporządzonej mapy właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej.
Warto również wiedzieć, że bez mapy powykonawczej nie otrzymamy poniższych dokumentów wymaganych do odbioru budynku:
Pomiar końcowy dotyczy nowopowstałych obiektów budowlanych oraz ukształtowania pionowego powierzchni terenu, które uległo zmianie w trakcie budowy. Geodeta przeprowadzający pomiary końcowe wykonuje zarówno mapę, jak i szkic sytuacyjny, na którym zamieszcza klauzulę o zgodności lub niezgodności zinwentaryzowanego obiektu budowlanego z projektem. Kopię mapy oraz szkicu geodeta przekazuje inwestorowi lub kierownikowi budowy. Nadto po zakończeniu zadań inwentaryzacyjnych geodeta ma obowiązek dokonać stosownego opisu wykonanych czynności w dzienniku budowy i potwierdzić zgodność sprawdzonych obiektów z projektem budowlanym.
Rozporządzeniem Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 lutego 1995 r. w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie, nakłada na wykonawcę (czyli geodetę) obowiązek przekazania:
Wykonanie geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej wynosi od jednego do nawet ośmiu tygodni. Zasadniczo to, ile potrwa proces, zależy bezpośrednio od czasu oczekiwania na przygotowanie stosownych dokumentów (mapy) przez właściwe Starostwo.
amiętaj również, że jeśli zdecydujesz się na budowę domu pod klucz z naszym przedsiębiorstwem, nie będziesz musiał zajmować się ani sprawami administracyjnymi niezbędnymi do przeprowadzenia na różnych etapach realizacji inwestycji, ani zakupem i logistyką materiałów budowlanych, ani poszukiwaniem specjalistów, którzy profesjonalnie wykonają dla Ciebie wszystkie roboty na placu budowy. Dlatego, że tym wszystkim zajmiemy się my. A uwierz nam to nie wszystko, czym możemy się zająć, ponieważ jeśli tylko zechcesz, będziemy z Tobą od momentu podjęcia decyzji o budowie domu, służąc wiedzą, radą i pomocą także podczas poszukiwania i zakupu działki oraz gotowego projektu domu, aranżacji wnętrz domu, jak również zagospodarowania terenu wokół niego.
Jeśli taka budowa jest tym, czego potrzebujesz, zachęcamy do kontaktu. Nasi doradcy są do dyspozycji 7 dni w tygodniu w godzinach 7.00 -21.00 gotowi odpowiedzieć na wszystkie pytania związane z kompleksową budową domów na terenie całego kraju. Zaufaj specjalistom, którzy działają nieprzerwanie od 1991 roku i w tym czasie z powodzeniem wybudowali już ponad 1500 domów. Zaufaj New-House!