Czym kierować się przy wyborze projektu domu

Oferta

Czym się kierować przy wyborze projektu domu?

Gdy planujesz budowę domu i masz już wymarzoną działkę budowlaną na wybranym przez siebie terenie, nieuchronnie przychodzi czas na projekt, bez którego nie pójdziesz dalej. Współcześnie klienci najczęściej stawiają na projekty gotowe, doceniając ich rozliczne zalety tj. duża różnorodność, błyskawiczna dostępność czy niska cena. Inwestorzy wskazują, że ten etap jest jednym z najbardziej stresujących momentów podczas całego przedsięwzięcia budowlanego, ponieważ od tego, co wybierzemy, zależy nie tylko nasz komfort w przyszłości, ale również koszt budowy i późniejszej eksploatacji nieruchomości. Do tego dochodzi świadomość, że dom budujemy najczęściej raz na całe życie, co oznacza, że błędy popełnione na etapie wyboru projektu gotowego mogą nas prześladować zdecydowanie dłużej, niż byśmy sobie tego życzyli. W obliczu tak dużej odpowiedzialności warto poznać podstawowe zmienne, na które należy zwrócić uwagę, wybierając gotowy projekt nieruchomości jednorodzinnej.

Inwestorzy decydujący się na kompleksową budowę domu z New-House mogą liczyć na fachowe wsparcie nie tylko w trakcie prac fizycznych, ale także w przypadku wszystkich formalności natury administracyjnej. Wspieramy naszych klientów również na etapie poszukiwania odpowiedniej działki budowlanej oraz projektu domu, niezależnie czy chodzi o projekt gotowy, czy projekt przygotowywany na indywidualne zamówienie. Dysponujemy ogromną bazą gotowych projektów domów z wyceną przygotowanych przez najbardziej cenione pracownie architektoniczne w naszym kraju. Ich różnorodność w zakresie estetyki, jak również metrażu i funkcjonalności jest tak ogromna, że każdy inwestor jest w stanie znaleźć wśród nich projekt, który spełni jego oczekiwania. Jeśli interesuje Cię tego rodzaju pomoc i wsparcie skontaktuj się z nami już dziś, aby poznać szczegóły współpracy. Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do niedzieli w godzinach 7.00 – 21.00.

Wybierasz gotowy projekt domu? Zadaj sobie poniższe pytania!

  • Jakie są wytyczne dotyczące posiadanej działki budowlanej zawarte w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub jeśli takowy dla parceli nie istnieje w uzyskanych warunkach zabudowy?

  • Jaki budżet chcesz przeznaczyć na budowę wymarzonego domu jednorodzinnego?

  • Jakie koszty późniejszej eksploatacji nieruchomości będą dla Ciebie akceptowalne?

  • Jaką powierzchnię całkowitą i użytkową powinien mieć dom, aby zapewnić komfort zamieszkania wszystkim domownikom teraz i w przyszłości?

  • Jakie pomieszczenia powinien zawierać i w jakiej ilości by był wygodny dla mieszkańców?

  • Ile kondygnacji powinien mieć dom?

  • Jak powinien wyglądać dom, aby spełniał oczekiwania w zakresie estetyki, jak i również wymagania Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego?

Przyjrzyjmy się teraz nieco bliżej poruszonym wyżej aspektom.

Wybór projektu domu a wytyczne Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub warunków zabudowy

Czy Ci się to podoba, czy nie podstawowe kryteria wyboru projektu domu jednorodzinnego narzucą na Ciebie zapisy zawarte w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub warunkach zabudowy (jeśli Twojej działki nie obejmuje MPZP). Wytyczne, które znajdziesz w tych dokumentach, określają parametry, jakie musi spełniać nowy budynek, aby pasował do okolicy zarówno pod względem estetyki, jak i funkcjonalności.

I mowa tutaj zarówno o komforcie inwestora, jak i również jego sąsiadów – z tego też powodu wszystkie sąsiadujące ze sobą budynki muszą mieć tę samą wysokość. Dodatkowo w MPZP znajdziemy informacje dotyczące umiejscowienia budynku względem granic działki czy innych zabudowań, jak również dopuszczalnej ilości kondygnacji, kąta nachylenia dachu i rodzaju jego pokrycia. Nie brakuje również sytuacji, w których urzędowo narzuca się wybudowanie domu w konkretnej stylistyce z dachem lub elewacją o ustalonej kolorystyce. Dlatego, zanim w ogóle przystąpisz do poszukiwania projektu domu, musisz zapoznać się z wszystkimi wytycznymi administracyjnymi, jakie dotyczą posiadanego przez Ciebie terenu.

Wybór projektu domu a koszt jego budowy i późniejszej eksploatacji

Na wstępie warto zdać sobie sprawę z prostego faktu – im większa i bardziej skomplikowana będzie bryła Twojego wymarzonego domu, tym większy będzie zarówno koszt jego budowy, jak i również eksploatacji w kolejnych latach. Podobnie sprawa wygląda w przypadku dachu nieruchomości jednorodzinnej, który nawet w najprostszej wersji pochłania lwią część kosztów przeznaczonych na budowę domu. Jeśli natomiast przerażają Cię galopujące ceny energii elektrycznej i surowców służących do ogrzewania nieruchomości powinieneś rozważyć budowę domu energooszczędnego lub nawet pasywnego. Koszt budowy takiego budynku będzie co prawda wyższy niż klasycznej nieruchomości, jednakże zastosowane w nim rozwiązania docelowo pozwolą wygenerować gigantyczne oszczędności podczas jego późniejszej eksploatacji.

Wybór projektu domu a jego układ funkcjonalno-przestrzenny

To czy Twój dom będzie komfortowy dla domowników i ekonomiczny w użytkowaniu zależy w dużej mierze od zastosowanego w nim układu funkcjonalno-przestrzennego. Rozmieszczenie poszczególnych części domu względem stron świata czy ilość pokoi znacząco wpływa na wygodę mieszkańców i wysokość rachunków np. za ogrzewanie. Warto mieć tego świadomość i już na starcie postawić na projekt, który możliwie najlepiej wpisze się zarówno w nasze oczekiwania, jak i w posiadaną parcelę.

Wielkość domu należy planować, uwzględniając nie tylko aktualne potrzeby, ale również przyszłość. I mamy tutaj na myśli zarówno maluchy, które przecież kiedyś dorosną i będą potrzebować więcej przestrzeni do życia, jak również możliwe scenariusze powiększenia rodziny. Warto również przewidzieć ewentualną konieczność zabrania do siebie starzejących się rodziców. To wszystko pozwoli uniknąć ewentualnych problemów w przyszłości, gdy okaże się, że mamy więcej dzieci niż planowaliśmy lub mieszkające zgodnie kilkulatki jako nastolatki pałają do siebie nienawiścią. Historia zna niejeden taki przypadek i nie są to sytuacje odosobnione.

Zasadniczo przyjmuje się, że:

  • w komfortowym domu powinna być jedna łazienka na dwóch mieszkańców,

  • każdy z domowników (lub para) powinien mieć swoją sypialnię + jedna dodatkowa sypialnia dla gości,

  • miejsce do nauki dla dzieci można z powodzeniem zorganizować w ich sypialniach,

  • każdy dorosły pracujący zdalnie powinien mieć osobne pomieszczenie przeznaczone tylko do tego celu – zmienna ta znacznie zyskała na znaczeniu w czasie pandemii koronawirusa, kiedy to wiele osób zaczęło pracować z domu.

W budynku powinna znaleźć się również odpowiednio duża strefa wypoczynkowa, która pozwoli rodzinie na wspólne spędzanie czasu i zacieśnianie więzi. Wielkość przestrzeni dziennej powinna pozwalać także na wygodne przyjmowanie gości. Niezwykle komfortowym rozwiązaniem często spotykanym we współczesnych projektach gotowych jest otwarcie salonu na taras i ogród. Dzięki temu zabiegowi zyskujemy dodatkowe miejsce do relaksu. A jeśli zdecydujemy się na zadaszoną przestrzeń tarasową, to posłuży nam ona jako dodatkowy pokój na świeżym powietrzu nie tylko przy sprzyjającej pogodzie. Warto zwrócić na to uwagę wybierając gotowy projekt domu jednorodzinnego.

Wybór projektu domu a jego usytuowanie względem stron świata na posiadanej działce budowlanej

Należy zwrócić uwagę, aby projekt domu, który planujemy zakupić miał wyraźnie oddzieloną strefę dzienną i nocną, szczególnie gdy cała nieruchomość znajduje się na jednej kondygnacji, co ma miejsce w przypadku domów parterowych. W domach piętrowych lub z poddaszem użytkowym strefa prywatna domowników znajduje się najczęściej na górze a wspólna przestrzeń wypoczynkowa na dole budynku.

A jeśli już przy strefach domu jesteśmy, to warto przyjrzeć się bliżej temu, jak dom wybudowany według konkretnego projektu gotowego będzie usytuowany względem stron świata na naszej działce? Idealnie byłoby, gdyby strefa dzienna z salonem i tarasem znalazła się po stronie południowej, ponieważ wtedy maksymalnie wykorzystamy światło słoneczne zarówno do oświetlenia, jak i dogrzania przestrzeni, dzięki czemu obniżymy nie tylko rachunki za prąd wykorzystywany do oświetlenia domu, ale również surowce niezbędne do jego ogrzania. Natomiast pomieszczenia takie jak garaż, kotłownia, spiżarnia powinny znaleźć się po stronie północnej. Ustawienie domu względem stron świata ma szczególnie duże znaczenie w przypadku domów energooszczędnych i pasywnych, w których duże okna umieszcza się od południa, natomiast po stronie północnej nie umieszcza się ich wcale lub jedynie niewielkie w absolutnie niezbędnej ilości.

Wybór projektu domu a preferowana estetyka nieruchomości

Oferta gotowych projektów domów jednorodzinnych obejmuje budynki utrzymane w różnorodnej estetyce, dzięki czemu każdy inwestor jest w stanie wybrać nieruchomość, która z jednej strony spełni jego oczekiwania, z drugiej zaś wpisze się w wytyczne zawarte we wspomnianym wcześniej Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub warunkach zabudowy. Część klientów współpracujących z New-House wybiera nieruchomości klasyczne, które w ich mniemaniu są bardziej przytulne i rodzinne niż nowoczesne budynki. Nie brakuje również inwestorów, którzy stawiają właśnie na takie proste i modernistyczne formy nawiązujące do minimalizmu. Tutaj nie ma gorszych i lepszych rozwiązań, liczy się to, co podoba się przyszłemu właścicielowi i jego rodzinie. Jeśli jednak marzysz o domu utrzymanym w konkretnej stylistyce i nie wyobrażasz sobie zamieszkania w innym, to jeszcze przed zakupem działki budowlanej sprawdź zapisy prawa miejscowego, które mogą skutecznie uniemożliwić Ci wybudowanie wymarzonej nieruchomości.

Wybór odpowiedniego projektu domu to bez wątpienia jedna z najważniejszych decyzji, jakie podejmiesz w życiu. Od tego, co wybierzesz, zależeć będzie zarówno komfort Twoich bliskich w kolejnych latach, jak i również koszty utrzymania, jakie będziesz musiał ponieść. Dlatego tej decyzji nie powinieneś podejmować pochopnie. Daj sobie czas, a jeśli masz taką możliwość, skorzystaj z pomocy profesjonalistów, którzy przeanalizują projekt, uwzględniając wszystkie jego zalety i ograniczenia. Na takie wsparcie możesz liczyć, podejmując kompleksową współpracę z naszą firmą. Fachowcy z New-House od 1991 roku aktywnie wspierają polskich inwestorów indywidualnych we wszystkich sprawach związanych z budową domów jednorodzinnych. Z ich specjalistycznej pomocy skorzystało już ponad 1500 klientów z całego kraju. Ty również możesz to zrobić! Chętnie wybudujemy Twój wymarzony dom i zrobimy to kompleksowo! Sprawdź nasze możliwości już dziś!


 

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 7:00 do 21:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

kontakt59@new-house.com.pl

+48 504 125 130

r_skulimowski_contact_section_new