Działki

Wybór działki to jedna z najważniejszych decyzji przy budowie domu, która znacząco wpływa na życie rodziny przez wiele kolejnych lat. Dlatego warto dobrze zaplanować jej zakup. Poniżej przedstawiamy najistotniejsze kryteria przy wyborze działki.

1. Lokalizacja działki
Działki w lepszej lokalizacji, posiadające dostęp do większej ilości mediów, będą droższe, i odwrotnie. Warto zwrócić szczególną uwagę na podejrzanie niską cenę. Należy wtedy sprawdzić jakie projekty inwestycyjne są planowane w okolicy naszej działki.

2. Kształt i rozmiar działki
Optymalny kształt działki to kwadrat lub prostokąt o min. szerokości 15 m; trójkątne bądź trapezowe kształty mogą utrudniać wpisanie budynku w działkę; minimalny metraż dla domów jednorodzinnych to 600-700m².

3. Dostęp do mediów
Idealny dostęp do mediów to: energia elektryczna, woda, gaz, kanalizacja, ale w praktyce rzadko są dostępne wszystkie te media. Do użytkowania wystarczające jest, aby działka posiadała dostęp do prądu. Pozostałe media można zorganizować w inny sposób. Przykładowo, jeśli w danej chwili nie ma dostępu do miejskich wodociągów, można wywiercić własną studnię, która w późniejszym okresie może zostać wykorzystana do podlewania ogródka, własne szambo, a w przypadku braku dostępu do gazu można wykorzystać pompę ciepła lub ogrzewanie elektryczne.

4. Zalesienie działki
Wiąże się zwykle ze zmniejszeniem powierzchni zabudowy i formalnościami z odlesieniem.

wybor_dzialki_22.jpg
dzialka2.jpg

5. Rodzaj gruntu budowlanego 

Przed wyborem działki pod budowę należy sprawdzić, czy grunt jest nośny (np. torf utrudnia i podnosi koszty budowy), na jakiej głębokości jest poziom wody gruntowej. W przypadku wątpliwości warto skorzystać z pomocy specjalistów i wykonać badania geologiczne.
 
6. Ukryte instalacje 
Warto także sprawdzić, czy przez działkę nie przebiegają widoczne lub niewidoczne, podziemne instalacje. Nie muszą stanowić one od razu problemu, ale zazwyczaj są wymogi minimalnych odległości budowanego domu od takich instalacji. 
 
7. Sprawdzenie miejscowego planu zagospodarowania
Konieczne przy zakupie działki budowlanej wydaje się być sprawdzenie, jakie możliwości daje działka od strony prawnej. Dzisiaj na większości terenów budowlanych występują już miejscowe plany zagospodarowania. W takim przypadku konieczne jest sprawdzenie w Urzędzie Gminy, co na danej działce możemy zbudować. Wypis z miejscowego planu będzie regulował powierzchnię zabudowy, ilość możliwych kondygnacji, kąt dachu oraz możliwość zbudowania domu o tzw. nowoczesnej architekturze. 
 
8. Indywidualne warunki zabudowy 
Jeśli na danym terenie nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, należy wystąpić do Gminy o warunki zabudowy. Są one ustalane indywidualnie dla danego projektu. Procedura budowy domu w takim przypadku wydłuża się o ok. 3 miesiące. Warunki zabudowy mogą zdeterminować rodzaj i styl wybranego projektu domu.
 
Jeżeli mieliby Państwo więcej pytań, zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 504-125-130 lub przez formularz kontaktowy.

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 7:00 do 21:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

kontakt@new-house.com.pl

+48 504 125 130

r_skulimowski_contact_section_new