Działki

Oferta

Znajdziemy dla Ciebie idealną działkę. Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą w przeciągu 24h.
E-mail: *Proszę podać poprawny adres email
Telefon: **Proszę podać poprawny numer kontaktowy.
Województwo *Proszę podać województwo
Wiadomość *Proszę wpisać wiadomość
* Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych. Więcej informacji

**Proszę o zaznaczenie

Działki budowlane

Decyzja zapadła – budujemy dom! W takiej sytuacji pierwszym krokiem, który realnie przybliży nas do realizacji tego planu, jest zakup działki budowlanej. Jednak myli się ten, kto uważa, że kupując teren pod budowę, powinniśmy kierować się wyłącznie jego umiejscowieniem oraz ceną. Istnieje bowiem szereg innych zmiennych, które należy wziąć pod uwagę, aby uniknąć ewentualnych problemów oraz przykrych konsekwencji.

Jeśli inwestor nie ma wcześniejszego doświadczenia w tym zakresie, kupno działki może być problematyczne i stresujące. W takiej sytuacji najlepiej podjąć współpracę ze sprawdzonym partnerem, który posiada niezbędne kompetencje oraz wiedzę pozwalająca na wybór najlepszego terenu pod budowę naszego wymarzonego domu.

Wypełnij kalkulator i sprawdź bezpłatnie koszty budowy

Doradztwo w zakupie działki

Decydując się na kompleksową współpracę z New-House wybierasz fachowców, którzy nie tylko wybudują dla Ciebie dom. W ramach usługi oferujemy również doradztwo w zakupie działki budowlanej. Nasi specjaliści na podstawie Twoich wymagań i oczekiwań wybiorą dla Ciebie najlepsze oferty działek, a następnie zajmą się ich drobiazgowym sprawdzeniem zarówno pod kątem technicznym, jak i prawnym.

Wszystko po to, aby zapewnić Ci najwyższy poziom bezpieczeństwa oraz spokój i komfort podczas podejmowania decyzji o wyborze „swojego miejsca na ziemi”. Niewątpliwym atutem współpracy z naszą firmą jest fakt, że działamy na terenie całego kraju, co w praktyce oznacza, że znajdziemy dla Ciebie idealne miejsce na dom zarówno w górach, nad morzem, na mazurach, jak i w każdej innej lokalizacji na terenie polski. Najlepszą rekomendacją naszych działań jest ponad 1500 zadowolonych rodzin, dla których wybudowaliśmy komfortowe domy.

Wybór i zakup działki budowlanej – w czym możemy Ci pomóc?

1. Sprawdzenie lokalizacji działki budowlanej

Wszystko po to, aby zapewnić Ci najwyższy poziom bezpieczeństwa oraz spokój i komfort podczas podejmowania decyzji o wyborze „swojego miejsca na ziemi”. Niewątpliwym atutem współpracy z naszą firmą jest fakt, że działamy na terenie całego kraju, co w praktyce oznacza, że znajdziemy dla Ciebie idealne miejsce na dom zarówno w górach, nad morzem, na mazurach, jak i w każdej innej lokalizacji na terenie polski. Najlepszą rekomendacją naszych działań jest ponad 1500 zadowolonych rodzin, dla których wybudowaliśmy komfortowe domy.

Wybierając działkę w terenie bardziej zurbanizowanym, warto zwrócić uwagę czy w okolicy nie znajdują się obiekty, które mogą w znaczący sposób wpływać na ewentualny komfort zamieszkania. Hałaśliwe sąsiedztwo, uciążliwa działalność gospodarcza np. w postaci pobliskiej fabryki, droga szybkiego ruchu czy tory kolejowe to tylko niektóre z utrudnień, z jakimi możemy się spotkać. Należy również sprawdzić jakie projekty inwestycyjne planowane są w pobliżu wybranej przez nas działki. Pozwoli to podjąć świadomą decyzję i uniknąć ewentualnych rozczarowań w bliższej lub dalszej przyszłości. 

Działka powinna posiadać również drogę dojazdową o określonej szerokości i najlepiej, jeśli jest to droga publiczna. W innym wypadku będziemy musieli ustanawiać służebność tak zwanej drogi koniecznej prowadzącą przez teren innych działek. Jak powszechnie wiadomo z dobrą wolą ewentualnych sąsiadów może być różnie, a chyba nikt nie chciałby rozpoczynać życia w nowym miejscu od rozprawy sądowej. Lepiej sobie tego oszczędzić i wszystko sprawdzić zawczasu. 

2. Sprawdzenie powierzchni działki budowlanej

Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jak duży dom planujemy wybudować i jak duży ogród chcemy mieć. Przyjmuje się, że minimalna powierzchnia działki budowlanej to 700 metrów kwadratowych zaś powierzchnia optymalna to 1000 metrów kwadratowych. Warto również pamiętać o tym, że zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem budowlanym każda ściana budynku powinna znajdować się minimum 3 metry (bez okien) oraz 4 metry (z oknami) od granicy posesji. Warto wziąć pod uwagę także miejsce do parkowania.

3. Sprawdzenie kształtu działki budowlanej

Najlepiej, aby wybrana działka budowlana była w kształcie kwadratu lub prostokąta o szerokości minimum 15 metrów. Na działce o nietypowym kształcie np. trójkąta lub nieregularnego trapezu może być trudno wybudować dom według gotowego projektu. W takiej sytuacji najczęściej trzeba zamawiać indywidualny projekt domu, co w praktyce oznacza wyższe koszty. Warto mieć tego świadomość już na etapie poszukiwania terenu pod budowę.

Jak znaleźć idealną działkę pod budowę domu? Ważna jest nie tylko lokalizacja i wymiary terenu, ale również swobodny dostęp do podstawowych mediów i dobre warunki gruntowe działki. Istotne jest również to, by wiedzieć jak sprawdzić czy nieruchomość nie została obciążona hipoteką. Mamy świadomość tego, że sprawdzanie działki na sprzedaż może być stresujące i problematyczne dla osoby, która nie miała z tym wcześniej styczności.


Firma New-House współpracowała już z wieloma inwestorami, wybudowaliśmy ponad 1500 domów jednorodzinnych na terenie całego kraju. Doskonale wiemy z jakimi problemami stykają się nasi klienci, a nasza oferta budowy domu została skonstruowana w taki sposób, by maksymalnie odciążyć ich ze stresu i odpowiedzialności. Całą realizacją budowy od A do Z mogą zająć się nasi specjaliści. Znajdziemy również dla Państwa idealne działki budowlane.


Jak dbamy o prawidłowy wybór działki pod budowę domu naszego klienta?


Przede wszystkim najpierw dokładnie poznajemy dokładne potrzeby i oczekiwania naszych klientów, tak byśmy wiedzieli czym się kierować podczas poszukiwań. Wymagania określone przez klienta są jednymi z najważniejszych wyznaczników. Podkreślamy przy tym, że nasza firma działa na terenie całej Polski – nie muszą się Państwo obawiać, że lokalizacja, która Państwa interesuje wychodzi poza zakres naszych działań. Budujemy domy i wspieramy inwestorów na terenie całego kraju. W ramach pomocy przy wyborze odpowiedniej działki na sprzedaż zapewniamy:

 • Wybór odpowiedniej lokalizacji,
 • Sprawdzenie kształtu oraz wymiaru działki,
 • Zweryfikowanie dostępu do mediów,
 • Sprawdzenie warunków gruntowych oraz poziomu wód gruntowych,
 • Sprawdzenie występowania ukrytych instalacji,
 • Zapoznanie się z najważniejszymi dokumentami (miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, księga wieczysta, decyzja o warunkach zabudowy).

Budujemy domy od 1991 roku i doskonale wiemy, jak ważnym etapem w budowie domu jest wybór odpowiedniej działki budowlanej. Właśnie dlatego wspieramy naszych klientów również na tym etapie. Chcemy, aby realizacja ich wymarzonego domu przebiegła bez problemowo i solidnie pod każdym kątem. Zachęcamy Państwa do sprawdzenia naszej pełnej, kompleksowej oferty: https://new-house.com.pl/oferta. Budowa domu pod klucz z firmą New-House jest objęta dziesięcioletnią gwarancją jakości, dzięki czemu mogą mieć Państwo pewność solidnie wykonanej realizacji, którą będzie można się cieszyć przez długie lata.


Wybór działki to jedna z najważniejszych decyzji przy budowie domu, która znacząco wpływa na życie rodziny przez wiele kolejnych lat. Dlatego warto dobrze zaplanować jej zakup. Poniżej przedstawiamy najistotniejsze kryteria przy wyborze działki.

1. Lokalizacja działki
Działki w lepszej lokalizacji, posiadające dostęp do większej ilości mediów, będą droższe, i odwrotnie. Warto zwrócić szczególną uwagę na podejrzanie niską cenę. Należy wtedy sprawdzić jakie projekty inwestycyjne są planowane w okolicy naszej działki.

2. Kształt i rozmiar działki
Optymalny kształt działki to kwadrat lub prostokąt o min. szerokości 15 m; trójkątne bądź trapezowe kształty mogą utrudniać wpisanie budynku w działkę; minimalny metraż dla domów jednorodzinnych to 600-700m².

3. Dostęp do mediów
Idealny dostęp do mediów to: energia elektryczna, woda, gaz, kanalizacja, ale w praktyce rzadko są dostępne wszystkie te media. Do użytkowania wystarczające jest, aby działka posiadała dostęp do prądu. Pozostałe media można zorganizować w inny sposób. Przykładowo, jeśli w danej chwili nie ma dostępu do miejskich wodociągów, można wywiercić własną studnię, która w późniejszym okresie może zostać wykorzystana do podlewania ogródka, własne szambo, a w przypadku braku dostępu do gazu można wykorzystać pompę ciepła lub ogrzewanie elektryczne.

4. Zalesienie działki
Wiąże się zwykle ze zmniejszeniem powierzchni zabudowy i formalnościami z odlesieniem.

wybor_dzialki_22.jpg
dzialka2.jpg

5. Rodzaj gruntu budowlanego 

Przed wyborem działki pod budowę należy sprawdzić, czy grunt jest nośny (np. torf utrudnia i podnosi koszty budowy), na jakiej głębokości jest poziom wody gruntowej. W przypadku wątpliwości warto skorzystać z pomocy specjalistów i wykonać badania geologiczne.
 
6. Ukryte instalacje 
Warto także sprawdzić, czy przez działkę nie przebiegają widoczne lub niewidoczne, podziemne instalacje. Nie muszą stanowić one od razu problemu, ale zazwyczaj są wymogi minimalnych odległości budowanego domu od takich instalacji. 
 
7. Sprawdzenie miejscowego planu zagospodarowania
Konieczne przy zakupie działki budowlanej wydaje się być sprawdzenie, jakie możliwości daje działka od strony prawnej. Dzisiaj na większości terenów budowlanych występują już miejscowe plany zagospodarowania. W takim przypadku konieczne jest sprawdzenie w Urzędzie Gminy, co na danej działce możemy zbudować. Wypis z miejscowego planu będzie regulował powierzchnię zabudowy, ilość możliwych kondygnacji, kąt dachu oraz możliwość zbudowania domu o tzw. nowoczesnej architekturze. 
 
8. Indywidualne warunki zabudowy 
Jeśli na danym terenie nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, należy wystąpić do Gminy o warunki zabudowy. Są one ustalane indywidualnie dla danego projektu. Procedura budowy domu w takim przypadku wydłuża się o ok. 3 miesiące. Warunki zabudowy mogą zdeterminować rodzaj i styl wybranego projektu domu.
 
Jeżeli mieliby Państwo więcej pytań, zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 504-125-130 lub przez formularz kontaktowy.
 

Działki


Pierwsza decyzja w procesie budowy domu to wybór działki. Możemy Państwu pomóc w tym procesie zarówno znajdując działkę jak i sprawdzić ją pod kątem miejscowego planu, a także możemy ocenić pod kątem budowlanym.


Przed budową domu zdecydowaną większość inwestorów czeka bardzo poważne zadanie, czyli zakup działki. Na jakie elementy trzeba koniecznie zwrócić uwagę, by działka nam odpowiadała? Jakie ukształtowanie terenu, rodzaj gruntu czy powierzchnię powinna mieć nieruchomość? Dlaczego warto zwrócić się o pomoc przy zakupie działki do naszych specjalistów? Podpowiadamy!


Wybór i kupno działki budowlanej jest dla wielu inwestorów kwestią trudniejszą niż zdecydowanie się na konkretny projekt domu. Zanim inwestor podpiszę umowę, powinien zwrócić uwagę na kilka aspektów, dzięki którym można uniknąć późniejszych kłopotów.


Działki na sprzedaż? Sprawdź cenę!Jednym z najważniejszych dla osób szukających działki budowlanej kryteriów jest bez wątpienia cena gruntu. Należy mieć świadomość, że ceny działek są uzależnione od naprawdę wielu czynników: jej powierzchni, usytuowania, otoczenia, stanu prawnego itp. Co do zasady, miejskie działki budowlane – w Warszawie, Gdańsku czy Poznaniu – będą droższe niż nieruchomości na wsi.


Według wyliczeń jednego z portali finansowych, w ostatnim czasie cena działek budowlanych w Warszawie wyniosła średnio 807 zł za metr kwadratowy, a w województwie mazowieckim – 186 zł za metr kwadratowy. Koszt działki budowlanej we Wrocławiu to około 446 zł za metr kwadratowy, w województwie dolnośląskim – 97 zł za metr kwadratowy. Cena metra kwadratowego działki budowlanej w Poznaniu to 527 zł, w całym województwie – 118 zł. Na drugim biegunie jest m.in. Gorzów Wielkopolski (60 zł za metr kwadratowy) oraz Olsztyn (212 zł za metr kwadratowy). W New-House klienci z Warszawy i okolic mogą liczyć na naszą pomoc w wyborze odpowiedniej działki – jeśli istnieje taka potrzeba, nasi specjaliści mogą pojechać z inwestorem i obejrzeć daną nieruchomość.


Powierzchnia działkiKolejna bardzo ważna sprawa to powierzchnia wybranej działki budowlanej. Przyjęło się, że minimalna powierzchnia nieruchomości pod budowę domu jednorodzinnego to około 700 metrów kwadratowych, choć optymalnie byłoby zakupić działkę o powierzchni około 1000 metrów kwadratowych. Jest to oczywiście zależne m.in. od wielkości domu, jaki chce zbudować inwestor oraz od tego, jak duży planuje mieć ogród.


Warto również pamiętać, że powierzchnia działki budowlanej musi być również zgodna z przepisami prawa. Każda ściana przyszłego budynku powinna być oddalona od granicy działki o co najmniej 3 metry (bez okien) lub 4 metry (z oknami). Dla wygody i komfortu użytkowania, np. bezproblemowego zaparkowania samochodu przed domem, budynek powinien być usytuowany co najmniej 6 metrów od frontu. Przed domem powinno się znaleźć również nieco miejsca dla pozytywnie wpływającej na estetykę posesji zieleni. W New-House oferujemy naszym klientom pomoc na tym etapie inwestycji i sprawdzenie, czy projekt domu, o którym myśli inwestor, da się bez problemu zbudować na wybranej przez niego działce.


Kształt działki


To równie ważny aspekt jak powierzchnia nieruchomości. Działki o nieregularnych kształtach – np. trójkątne lub w kształcie trapezu – mogą być kłopotliwe pod kątem wkomponowania w nie wymarzonego domu. Podobnie, jeśli mamy do czynienia z działką długą, ale wąską (o szerokości niższej niż 16 metrów) – wówczas może być trudno znaleźć gotowy projekt domu i trzeba będzie zwrócić do biura architektonicznego o wykonanie projektu na indywidualne zamówienie.


Z kształtem działki powiązane są również inne kwestie. Wiele osób chciałoby, aby wjazd na działkę znajdował się od północy, a ogród – od południa. W praktyce nie jest łatwo znaleźć tego typu nieruchomości. Istotne jest ukształtowanie terenu. Występujące na działce spadki terenu mogą być kłopotliwe podczas budowy i generować dodatkowe koszty związane z zastosowaniem odpowiednich technologii.Dojazd, rodzaj gruntu, dostęp do mediówInwestor planujący budowę domu musi pamiętać, że działka musi posiadać drogę dojazdową o szerokości określonej w przepisach. Najlepiej, jeśli jest to droga publiczna. Jeśli nie – konieczne będzie ustanowienie służebności tzw. drogi koniecznej przez inne działki. W większości przypadków nie ma z tym problemu, ale jeśli sąsiad jest uparty, sprawa może nawet skończyć się w sądzie.


Wiele osób przez zakupem działki decyduje się na badania gruntu. Nie jest to konieczność, ale seria odwiertów pozwala uzyskać wiedzę o rodzaju gruntu czy poziomie wód gruntowych. Badania gruntu odpowiedzą na pytania, czy w gruncie nie ma np. przewagi torfu uniemożliwiającej standardowe metody budowy, pozostałości innych budynków itp. Warto też sprawdzić, czy działka nie znajduje się na terenie zalewowym. Mapy zagrożenia powodziowego są ogólnodostępne.


Niezwykle istotną kwestią przy zakupie działki budowalnej jest dostęp do mediów. Działki uzbrojone są oczywiście sporo droższe niż te nieuzbrojone, ale należy pamiętać, że budowa wszystkich przyłączy – energetycznego, wodno-kanalizacyjnego oraz gazowego – jest czasochłonna i wiąże się z koniecznością wydania sporych sum pieniędzy. Zanim jednak w ogóle inwestor zacznie planować budowę tych przyłączy, musi sprawdzić, czy istnieje możliwość podłączenia nieruchomości do sieci energetycznej, wodociągowej, kanalizacyjnej oraz gazowej.

W New-House możemy pomóc w tych kwestiach – począwszy od strony dokumentacyjnej, przez sprawdzenie, czy i jaki dom można zbudować na danej działce aż po ocenę przydatności nieruchomości do celów budowlanych.


Lokalizacja


Dość częstym błędem popełnianych przez inwestorów jest zakup działek umiejscowionych z dala od infrastruktury. W takiej sytuacji załatwienie niemalże każdej sprawy wymaga skorzystania z samochodu. Warto sprawdzić, jak daleko od działki znajdują się przystanki komunikacji miejskiej czy PKS-u, stacja kolejowa, przystanek tramwajowy (w przypadku działek miejskich) itp. Należy zorientować się, gdzie znajduje się najbliższy sklep, ośrodek zdrowia, placówki oświatowe itp. Nie wolno pomijać kwestii okolicznej zabudowy. Jeśli w przeważającej części są to domy, nie ma powodów do niepokoju. Jeżeli jednak w sąsiedztwie znajduje się duży supermarket, zakład produkcyjny czy warsztat samochodowy, może to mieć negatywny wpływ na komfort codziennego funkcjonowania.


Stan prawny działki


Przed zakupem działki należy udać się do wydziału geodezji miejscowego starostwa i w ewidencji gruntów i budynków pobrać wypis z rejestru gruntów oraz mapę z informacjami o powierzchni działki, klasie gruntu, właścicielach oraz numerze księgi wieczystej. Dzięki tej ostatniej można sprawdzić m.in. jakie jest przeznaczenie działki, czy nie jest obciążona hipoteką, czy nie jest na niej ustanowiona służebność itp. Oprócz tego inwestor ustali z całą pewnością, czy osoba, z którą rozmawia jest jedynym właścicielem nieruchomości.


Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego czy Warunki Zabudowy?


Kolejnym bardzo ważnym krokiem podczas zakupu działki budowlanej jest sprawdzenie w odpowiednim urzędzie gminy, czy nieruchomość jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Jeśli tak, dowiemy się z tego dokumentu, jakie są dopuszczalne parametry techniczne zabudowy danej działki. Niekiedy jest ona zbyt mała, by budować na niej dom. Jeśli nie ma jednak stworzonego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, co nadal jest w naszym kraju normą, trzeba będzie wystąpić do urzędu o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Co ważne, wniosek o ustalenie warunków zabudowy może złożyć każdy – nie trzeba być właścicielem nieruchomości ani posiadać innego tytułu do dysponowania działką.


Przekształcenie działki rolnej na budowlaną


Zdarza się, że choć w ofercie działka figuruje jako budowlana, to jednak analiza dokumentów wykazuje, że jest to grunt rolny. Wówczas koniecznie jest przekształcenie działki rolnej na budowlaną, czyli tzw. odrolnienie. Jeśli grunt znajduje się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako rolny, decyzja o odrolnieniu zależy wyłącznie od gminy i może być naprawdę długotrwała. Jeśli MPZP nie ma, potrzebna jest decyzja o warunkach zabudowy, z której wynikać będzie, że na danej nieruchomości można zbudować dom.


Niestety nie ma żadnej gwarancji, że wniosek o odrolnienie zostanie rozpatrzony zgodnie z wolą inwestora. Grunty rolne, tak jak leśne, podlegają szczególnej ochronie. Na cele nierolnicze i nieleśne można przekazywać przede wszystkim grunty określone jako nieużytki oraz grunty o najniższej przydatności produkcyjnej (wówczas cały proces prowadzi odpowiednia gmina). Odrolnienie użytków rolnych o klasie przydatności produkcyjnej I-III wymaga już zgody ministra rolnictwa.


Osoba, która otrzymała zgodę na wyłączenie gruntów z produkcji rolnej, musi opłacić jednorazową opłatę oraz opłaty roczne, a w przypadku gruntów leśnych – także jednorazowe odszkodowanie związane z przedwczesną wycinką drzew. Wysokość opłat zależy m.in. od rodzaju gruntu, a dokładnie określono to w ustawie o ochronie gruntów rolnych i leśnych. W wielu przypadkach jednak inwestor nie uiszcza opłaty za odrolnienie działki – pomniejsza się ją bowiem o wartość gruntu ustaloną według cen rynkowych stosowanych w danej miejscowości w obrocie gruntami.Działka rolno budowlana a budowa domu


Na zakup działki rolno budowlanej decyduje się wielu inwestorów. Dzieje się to za sprawą dwóch głównych zalet tego wyboru – niska cena za metr kwadratowy oraz często malownicze położenie terenu. Działka rolno budowlana a budowa domu to jednak zupełnie inna kwestia niż w przypadku zwykłej działki budowlanej. Trzeba się przygotować na dużo pracy formalnej, ale ma to swoje korzyści.


Działka rolno-budowlana wymaga od inwestora zdobycia różnych informacji oraz pozwoleń, aby mieć pewność, że na tym terenie może zostać zrealizowana dana budowa. Czym jest działka rolno budowlana? Kto może ją kupić? Jakie musi spełniać standardy, żeby realizacja domu była na niej możliwa? To wiele pytań, które często pojawiają się w głowach inwestorów, którzy stoją przed podjęciem decyzji o budowie domu. Jako firma z sukcesywnie zdobywanym od 1991 roku doświadczeniem, chcemy Państwu pomóc znaleźć rozwiązanie na te pytania. Zawsze dzielimy się naszą wiedzą z klientami, bo wiemy, że tylko świadome podejmowanie decyzji może dać realne efekty.


Działka rolno budowlana definicja


Czym jest działa rolno budowlana w rzeczywistości? To jedna z wielu rodzajów działek, ale tę wyróżnia fakt, że jest ona mieszana – powstała z połączenia dwóch rodzajów terenu, w tym przypadku części rolnej oraz budowlanej. Z tego względu osoby, które interesuje działka rolno budowlana, definicja często odstrasza swoim skomplikowaniem. Inwestor, do którego należy działka rolno-budowlana musi najpierw udać się do urzędu, żeby dostać pozwolenie na zabudowanie terenu. Niestety, nie zawsze uzyskanie takiej zgody jest możliwe.


Jak uzyskać zgodę na zabudowę działki rolno-budowlanej?


Działka rolno budowlana a budowa domu to nie taka prosta sprawa. Aby uzyskać zgodę na realizację należy udać się do urzędu gminy, w którym mieści się działa. Tam powinno się złożyć wniosek o sprawdzenie czy istnieje możliwość wykonania zabudowy na wybranym terenie. Od czego zależy odpowiedź z urzędu? Przede wszystkim pod uwagę jest brane to, jakie działka rolno-budowlana ma warunki ujęte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. W innym przypadku konieczne jest wnioskowanie o decyzję o warunkach zabudowy. Na podstawie tych warunków działka rolno-budowlana ma również formułowaną konkretną definicję.


Zakup działki rolno budowlanej nie zawsze jest jednak dobrym rozwiązaniem dla inwestora. Kiedy można się spotkać z odmową urzędu? Każda działka rolno budowlana jest przydzielona do danej klasy gruntowej. Klasy gruntów rolnych to: I, II, IIIA, IIIB, IV, IV,V I VI. Ta klasyfikacja pozwala na określenie bogactwa mineralnego oraz organicznego działki. Jeżeli wybrany teren jest wartościowym dla rolnictwa terenem, nie otrzymają Państwo zgody na wykonanie budowy. Klasy gleby, które zazwyczaj łączą się z uzyskaniem odmowy z urzędu to: I, II, III, IIIa, IIIb. Zdarzają się jednak wyjątki, gdzie taka działka jest możliwa do zagospodarowania, lecz tylko na wykazanej części próchniczej gleby.


Działka rolno budowlana - kto może kupić?

Jeszcze do niedawna nieruchomości rolne mogli zakupywać wyłącznie rolnicy. Wiele nowości wniosły jednak zmiany wprowadzone w 2019 roku. Działka rolno-budowlana nie przysługuje osobom związanym wyłącznie z rolnictwem, lecz na zakup działki rolno budowlanej może się zdecydować każda osoba zainteresowana takim terenem. Od 26 czerwca na frazę „działka rolno budowlana kto może kupić” istnieje jednoznaczna odpowiedź – każdy. Przyjrzyjmy się jednak dokładniej wszystkim regulacjom prawnym. Do niedawna zakup działki rolnej był możliwy dla przeciętnej osoby, ale tylko takiej o maksymalnym obszarze 30 arów. Aktualne zmiany pozwalają każdemu na zakupienie działki rolnej nawet o powierzchni jednego hektara, bez uzyskiwania zgody od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Należy jednak pamiętać, że przy zakupie działki rolnej, która będzie przekraczać wymienioną wielkość terenu, inwestor zostaje odgórnie zobowiązany do rozpoczęcia własnej działalności rolniczej.

Kolejnym, bardzo istotnym wyznacznikiem, jest również inne obostrzenie prawne. Jeśli interesuje Państwa działka rolno budowlana i planują ją Państwo zakupić, warto mieć na uwadze, że polskie prawo zakazuje sprzedaży takowego terenu, a także przekazywania go osobom trzecim, przez pięć lat. Ta regulacja prawna została niedawno złagodzona, bo wcześniej dany okres wynosił aż 10 lat od zakupu działki. Co ważne – dotyczy to wyłącznie działki rolno budowlanej mieszczącej się na terenach wiejskich, natomiast w mieście to prawo nie obowiązuje.

Jak się w takim razie ma działka rolno budowlana a budowa domu w mieście? Okazuje się, że w miastach obowiązuje prawo pierwokupu dla dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Oznacza to tyle, że działka rolno budowlana w mieście jest bardzo trudna do kupienia. Takie działanie ma na celu zapobieganie intensywnemu przekształcaniu terenów rolnych w osiedla mieszkaniowe przez deweloperów.

Co więcej, regulacje prawne z 2019 roku pozwalają również na to, by działka rolno budowlana była przekazywana rodzinie w szerszym rozumieniu tego słowa. Aktualnie do tego grona spadkobierców zaliczają się małżonkowie, rodzice, dziadkowie, dzieci, pasierby, rodzeństwo, a nawet dzieci rodzeństwa. W tym przypadku liczy się przede wszystkim stopień pokrewieństwa.


Działka rolno budowlana a budowa domu jednorodzinnego

Jeżeli zdobędą już Państwo odpowiednie pozwolenia i pojawią się zdecydowane pobudki do tego, by budowa została zrealizowana, mogą się pojawić kolejne pytania. Ile kosztuje budowa domu jednorodzinnego? Ile kosztuje sam projekt domu i czy lepiej jest wybrać projekt indywidualny, gotowy czy może adaptację? Służymy pomocą – jesteśmy firmą, która od lat wykonuje kompleksową budowę domów. Taka usługa polega na wsparciu inwestora już przy wyborze działki oraz projektu, następnie przy budowie, wykonywaniu prac pod klucz i uzyskiwaniu koniecznych odbiorów końcowych.

Na naszej stornie internetowej została dla inwestorów przygotowana szeroka baza bogata w gotowe projekty domów jednorodzinnych. Jest to zestawienie domów, które różnią się na wiele sposobów – z łatwością znajdą tam Państwo małe i średnie domy jednorodzinne, a także wille i prawdziwe rezydencje. Oferowane domy, poza metrażem i ceną, różnią się również pod kątem stylistyki projektowej, a także rodzaju budowy. Na stronie każdego projektu można poznać jego cenę oraz koszt budowy domu do stanu deweloperskiego i zamówić szczegółową wycenę.

Z doświadczenia jednak wiemy, że nie zawsze gotowe projekty domów są dobre, jeśli w grę wchodzi działka rolno budowlana. Działka rolno budowlana a budowa domu rodzi taki problem, że niejednokrotnie grunt okazuje się specyficznym terenem i wymaga indywidualnej współpracy z architektem. Oczywiście, w ofercie naszych usług istnieje również możliwość skorzystania z takiego rozwiązania. Nasi architekci pracowali już na różnych działkach i są profesjonalistami w swoim fachu. Zachęcamy, by na naszej stronie obejrzeć przykładowe realizacje, które powstały w ramach ich projektów .Jeśli są Państwo zainteresowani współpracą z naszą firmą, zachęcamy do kontaktu. Pracujemy przez siedem dni w tygodniu, od godziny 7 do 21 i jesteśmy otwarci na wszelkie Państwa pytania. Wiemy, że działka rolno budowlana może budzić wiele wątpliwości i pytań, ale zawsze oferujemy inwestorom nasze wsparcie. Nie warto rezygnować z budowy domu na takim gruncie, czasami wystarczy złożyć odpowiednie wnioski w urzędzie, a następnie zacząć realizację budowy swojego wymarzonego domu. Nasze dane kontaktowe znajdą Państwo pod adresem: https://new-house.com.pl/kontakt.Działki nad jeziorem a warunki techniczne posadowienia


Budowa domu na działce nad jeziorem z linią brzegową to marzenie wielu osób. Trudno się temu dziwić – bliskość wody, natury, spokój, cisza, piękne widoki – zalety takie rozwiązania można mnożyć. Decydując się jednak na taką realizację powinniśmy mieć jednak na uwadze specyficzne warunki posadowienia. Działki nad jeziorem mają często specyficzny grunt, który wymaga zastosowania specjalistycznych rozwiązań. Jakich? O tym napiszemy w dzisiejszym artykule.


Firma New-House działa na polskim rynku już od 1991 roku. Wiele lat doświadczenia zaowocowało współpracą z różnorodnymi inwestorami i budową ponad 1500 domów jednorodzinnych. Realizowaliśmy domy o różnych rozmiarach, w różnej stylistyce, z wykorzystaniem tradycyjnych i nowoczesnych rodzajów posadowienia i metod budowy. Pracownicy firmy New-House działają z nami nawet od dziesięciu, dwudziestu lat – to dzięki nim, ich wiedzy i szerokim doświadczeniu sprawnie i solidnie realizujemy domy w każdych warunkach. Nasi klienci mają zapewnione dziesięć lat gwarancji i nie muszą się niczym martwić w trakcie procesu budowy domu. To New-House dba o każdy szczegół. Niejednokrotnie współpracujący z nami inwestorzy prosili o by została przez nas zrealizowana budowa nad jeziorem. Doskonale wiemy, jak zaplanować prace i jak dobrać rodzaj posadowienia do warunków technicznych, które mają działki nad jeziorem.


Od czego zależy sposób posadowienia, gdy w grę wchodzi działka nad jeziorem?


Prawidłowe wykonanie fundamentów dla domu jest bardzo ważne, to od tego zależy czy zrealizowany dom jednorodzinny będzie stały, trwały. Konieczne jest odpowiednie dobranie posadowienia pod realizację oraz warunki panujące na wybranej działce budowlanej.


Zdecydowana większość gruntów na działkach budowlanych w Polsce ma dobre warunki pod realizację, mówi się tak w tym przypadku nawet około 80-90 procentach wszystkich terenów. Niestety, reszta działek pod budowę można mieć problematyczne warunki dla tradycyjnego posadowienia. Na takie sytuacje szczególnie narażona będzie działka nad jeziorem.


W przypadku tradycyjnego posadowienia domu wykorzystuje się zazwyczaj takie rozwiązania jak: płyty fundamentowe, ławy fundamentowe, a także stopy, skrzynie, ruszty i bloczki fundamentowe. Są to tak zwane fundamenty bezpośrednie, elementy takiego posadowienia są zwykle realizowane na głębokości nie większej niż cztery metry. Umożliwia to stabilny grunt i stały, optymalny poziom wód gruntowych. Niestety, nie zawsze jest to możliwe.


Działka nad jeziorem znajduje się w pobliżu wody, która w przeciągu wielu lat mogła zmieniać swój poziom. Podmywany teren może skrywać w sobie niestabilny grunt, na przykład torfy lub glina. Niestety, często okazuje się również, że taka działka ma zbyt wysoki lub niestabilny poziom wód gruntowych. Niezastosowanie odpowiedniego posadowienia sprawi, że budowa będzie mogła zakończyć się katastrofą – woda podmyje fundamenty, dom posadowiony na niestabilnym gruncie się obsunie. Jak temu zaradzić? Przede wszystkim podjąć współpracę z odpowiednią firmą, która pomoże przejść przez proces budowy domu nadzorując każdy jej aspekt i doradzając w odpowiednim momencie. Działka nad jeziorem powinna zostać najpierw odpowiednio sprawdzona, a następnie fachowcy powinni dobrać do panujących warunków odpowiedni rodzaj posadowienia.


Jak sprawdzić warunki posadowienia dla działki nad jeziorem?


Dopasowanie posadowienia domu jednorodzinnego musi być zrealizowane po wykonaniu odpowiednich badań gleby. W tym celu będzie Państwu potrzebny specjalista w dziedzinie geotechniki. Opinia geotechnika da Państwu najważniejsze informacje dotyczące warunków na działce – jakości gleby, stałości gruntu i poziomu wód gruntowych. Dopiero po uzyskaniu takich danych będzie można przejść do wyboru odpowiednich fundamentów pod budowę Państwa domu.


Geotechnik musi wykonać odwierty na terenie działki nad jeziorem. Tego typu odwierty mają zazwyczaj są wykonywane na głębokość około 3-5 metrów. Gleba odkryta w wyniku odwiertów jest następnie szczegółowa analizowana w laboratorium. Wyniki są następnie w postaci profesjonalnej mapie oraz szczegółowego opisu. Geotechnik określa kolejne warstwy gruntu na działce oraz występujący na niej poziom wody. Jeżeli okaże się, że warunki są niesprzyjające konieczne będzie wykonanie dodatkowego wsparcia dla fundamentów.


Jakie wybrać fundamenty dla działki nad jeziorem z niestabilnym gruntem?


Wykonanie badań geotechnicznych to bardzo ważny etap budowy domu jednorodzinnego, który pozwala na przeprowadzenie budowy sprawnie i bezpiecznie. Jeżeli okazało się, że zakupiona przez Państwa działka nad jeziorem z linią brzegową nie ma odpowiednich warunków do zrealizowania tradycyjnego posadowienia, konieczne będzie skorzystanie z alternatywnych rozwiązań. Zazwyczaj budowa domu na działce z wyższym poziomem wód gruntowych lub z elementami glin lub torfów jest możliwe, należy jednak posadowić dom na większej głębokości i dodatkowo je zabezpieczyć. Wykorzystywane są wówczas fundamenty pośrednie. Działka z linią brzegową może zostać zrealizowana z posadowieniem na przykład na palach fundamentowych lub studniach fundamentowych. Czym się charakteryzują oba rozwiązania?


Budowa nad jeziorem z posadowieniem na palach fundamentowych


Decydując się na wykorzystanie pal przy fundamentowaniu mogą Państwo wybrać pale wiercone, przemieszczeniowe oraz pale prefabrykowane wbijane. Są one wykorzystywane w przypadku, gdy działka nad jeziorem ma elementy piaskowe, gliny, namuły lub żwir. Pale zapewniają zabezpieczenie przed osuwaniem się budynku.


Budowa nad jeziorem z posadowieniem na studniach fundamentowych


Drugim rozwiązaniem, gdy działka nad jeziorem z linią brzegową ma trudne warunki gruntowe, jest posadowienie domu na studniach fundamentowych. Wykorzystuje się w tym celu studnie z kręgów o średnicy ok. 1,5 metra – po usadowieniu ich na odpowiedniej głębokości w glebie, są one zalewane samym betonem lub betonem ze zbrojeniem. Na takim wsparciu wykonuje się już fundamenty bezpośrednie, czyli na przykład płytę fundamentową. Dzięki temu rozwiązaniu działka z linią brzegową jeziora może być miejscem pod budowę wymarzonego domu https://new-house.com.pl/kontaktjednorodzinnego bez ryzyka niestabilności budynku.


Działka nad jeziorem? Wybuduj dom z New-House


Są Państwo tuż przed rozpoczęciem realizacji budowy domu? A może dopiero jest poszukiwana odpowiednia działka nad jeziorem? Bez względu na to, na jakim etapie prac Państwo są – zachęcamy do podjęcia współpracy z New-House. Działamy kompleksowo, dzięki czemu nasi klienci mogą liczyć na wsparcie w procesie poszukiwania odpowiedniej działki oraz idealnego projektu domu. Realizujemy również pozwolenie na budowę domu, wykonujemy przyłącza budowlane na działce oraz projektujemy i wykonujemy zagospodarowanie terenu. Co więcej, budowa domu pod klucz z New-House to tylko dziewięć miesięcy, a cała realizacja jest objęta dziesięcioletnią gwarancją jakości. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z opiniami naszych klientów o współpracy: https://new-house.com.pl/referencje.


Jeżeli interesuje Państwa nasza oferta, chcą Państwo nawiązać z nami współpracę lub zadać nam pytania (na przykład o działki z linią brzegową nad jeziorem) – zachęcamy do skontaktowania się z nami. Jesteśmy dostępni każdego dnia w godzinach 7-21 i chętnie odpowiemy na wszystkie pytania. Zapraszamy: https://new-house.com.pl/kontakt.


Działka nad jeziorem? Budowa z New-House to gwarancja dobrze wykonanej realizacji!Kupno działki budowlanej – co sprawdzić?


Proces budowy domu to duże przedsięwzięcie, które wymaga przejścia przez wiele etapów pracy jeszcze przed rozpoczęciem samej budowy. Jednym z takich elementów jest kupno działki budowlanej. Jak wybrać odpowiednią działkę? Czym się kierować przy wyborze? Co sprawdzić? W tym artykule odpowiemy Państwu na te pytania.


Jesteśmy firmą budowlaną, która działa na polskim rynku już od 1991 roku. Mamy za sobą ponad 1500 realizacji domów jednorodzinnych, wielu inwestorom pomagaliśmy również podczas poszukiwania odpowiedniej działki pod realizację. Wiemy, że jest to bardzo stresujący moment dla inwestorów. Istotna jest nie tylko lokalizacja i cena, ale również warunki panujące na danym terenie. Zakup działki budowlanej o niekorzystnych warunkach glebowych może spowodować znaczące zwiększenie kosztów budowy domu lub… sprawić, że będzie to całkowicie niemożliwe. Lepiej się tego wystrzegać!


Inwestorzy decydujący się na współpracę z naszą firmą, mają możliwość skorzystania z pomocy naszych specjalistów już na etapie poszukiwań odpowiednich terenów, tak by kupno działki budowlanej przebiegło sprawnie, bezstresowo i, co najważniejsze, z uzyskaniem zamierzonego efektu.


Zakup działki budowlanej – co trzeba wiedzieć przed podjęciem decyzji?


Zdecydowana większość działek budowlanych w Polsce ma dobre, odpowiednie do realizacji, warunki techniczne. Szacuje się, że ilość takich terenów to około 90% z wszystkich działek na sprzedaż. Tylko mała część z nich powoduje trudności, więc ryzyko zakupu takiej działki jest niewielkie, ale… wciąż możliwe. Budowa domu jednorodzinnego wiąże się z dużym nakładem finansowym, dlatego zawsze powinno się sprawdzać czy dana działka jest rzeczywiście odpowiednia do wykonania takich prac. Tylko dzięki temu będą Państwo mogli mieć pewność, że wymarzona budowa domu przebiegnie zgodnie z planem.


Przed zakupem działki budowanej warto sprawdzić poniższe aspekty.


Kwestie prawne – przede wszystkim warto zweryfikować u notariusza wszelkie aspekty związane z działką. Inwestor powinien sprawdzić notariusza kwestię własności działki i występowanie ewentualnego obciążenia hipoteką. To istotne kwestie, które wpływają na sprawność przeprowadzenia całej procedury zakupu.


Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego/warunki zabudowy – aby zrealizować przemyślany zakup działki budowlanej warto najpierw zapoznać się z lokalnymi dokumentami, które stanowią warunki świadczące o możliwościach zrealizowania budowy na danym terenie. To od nich zależy, jaki dom jednorodzinny będzie mógł stanąć na wybranej działce. Warto to sprawdzić i skonfrontować z własnymi oczekiwaniami. Najważniejszym dokumentem jest w tym przypadku miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, ale niestety nie zawsze jest on dostępny. Wówczas powinno się zawnioskować o wydanie warunków zabudowy. W trakcie oczekiwania na te dokumenty warto zawrzeć z osobą sprzedającą działkę umowę warunkową, która wiąże się z tym, że zanim zostanie zrealizowany właściwy zakup działki, klient będzie miał pewność, że jest możliwa dana realizacja na wybranym terenie.


Dostęp do mediów – zakup działki budowlanej powinien zostać poprzedzony sprawdzeniem, czy dany teren ma dostęp do takich instalacji, jak przyłącze wodne, kanalizacyjne, gazowe i elektryczne. Każde z nich jest bardzo istotne dla funkcjonowania, ale i również dla samej realizacji – szczególnie przyłącze elektryczne. Oczywiście, brak dostępu do poszczególnych mediów jeszcze nie dyskwalifikuje działki, bo można skorzystać z alternatywnych rozwiązań (panele fotowoltaiczne, studnie itp.), ale trzeba się liczyć z tym, że budowa na takiej działce będzie droższa niż przeciętna realizacja.


Warunki na działce – kolejna, bardzo istotna kwestia, która powinno się sprawdzić przed budową to warunki gruntowe. Specjaliści powinni ocenić czy dany teren nie ma wad gruntu takich, jak na przykład niestały lub niebezpiecznie wysoki poziom wód gruntowych lub niestabilne warstwy ziemi. Takie problemy zdarzają się rzadko, ale warto mieć to na uwadze i odpowiednio sprawdzić teren przed zakupem. Budowa domu na takim gruncie będzie wymagała zastosowania specjalistycznych rozwiązań pryz fundamentowaniu, co wiąże się również ze wyższym kosztem realizacji.


Wielkość i kształt działki – jeśli chodzi o zakup działki, to co trzeba wiedzieć to bez wątpienia fakt czy będzie ona odpowiadać projektowi domu, jeśli został już taki przez Państwa wybrany. Projekty domów od firmy New-House (https://new-house.com.pl/projekty-domow) mają udostępnione nie tylko wymiary domu i poszczególnych pomieszczeń, ale również minimalne wymiary działki pod budowę. W naszej bazie znajdują się ponad 4 tysiące projektów domów jednorodzinnych, zachęcamy do zapoznania się z nimi. Być może któryś z nich okaże się Państwa wymarzoną realizacją.


Kupno działki budowlanej – jak może pomóc firma New-House?


Często kierują do nas pytania inwestorzy przed którymi stoi kupno działki budowlanej: co sprawdzić, co trzeba wiedzieć? Nasi klienci mogą liczyć na pełne wsparcie w tej kwestii. Nasza firma budowlana opiera się na kompleksowym działaniu, które znacząco wykracza poza klasyczne ramy realizacji. Firma New-House działa na polskim rynku budowlanym już od 1991 roku i współpracowaliśmy już z wieloma inwestorami o różnorodnych gustach i potrzebach. Staramy się możliwie dopasować do oczekiwań odbiorcy, a przy tym zapewnić mu spokój i pewność solidnie wykonanej realizacji Dlatego oferujemy budowę domu jednorodzinnego od A do Z, w której wspieramy również kupno działki budowlanej.


Budowa domu jednorodzinnego z firmą New-House to:


 • Pomoc w poszukiwaniach i zakupie działki budowlanej
 • Szeroki wybór gotowych projektów domów jednorodzinnych,
 • Uzyskanie pozwolenia na budowę domu,
 • Wykonanie przyłączy budowlanych na terenie działki,
 • Doradztwo i wsparcie merytoryczne,
 • Jasne koszty budowy (mogą Państwo sprawdzić koszt budowy domu korzystając z naszego kalkulatora budowlanego: https://new-house.com.pl/kalkulator-budowy-domu),
 • Budowa domu do stanu deweloperskiego w 6 miesięcy,
 • Budowa domu pod klucz w 9 miesięcy,
 • Zagospodarowanie terenu wokół budynku,
 • Realizacja odbioru budynku,
 • Dziesięć lat gwarancji na całą realizację.

Podoba się Państwu nasza oferta? Zachęcamy do współpracy z firmą New-House. Wesprzemy Państwu w każdym momencie budowy i doradzimy w kwestii wyboru technologii budowy i odpowiednich materiałów, pomożemy wybrać odpowiednią działkę oraz projekt. Budowa domu z naszą firmą to gwarancja spokoju i solidnej realizacji. Już nie muszą Państwo się zastanawiać, co trzeba wiedzieć przed zakupem działki pod budowę domu – poprowadzimy Państwa przez ten proces.


Zachęcamy do skontaktowania się z naszymi specjalistami, chętnie odpowiedzą na wszystkie Państwa pytania i przedstawią szerzej naszą ofertę. Są oni dostępni od poniedziałki do niedzieli w godzinach 7-21, nasze dane kontaktowe są dostępne pod adresem: https://new-house.com.pl/kontakt.


Kupno działki budowlanej i budowa domu nie muszą być stresujące! Gwarantujemy to!

Działka siedliskowa – co trzeba wiedzieć przed jej zakupem?

Działka siedliskowa to specyficzny teren pod zabudowę. Mimo że ten termin jest powszechnie używany to ustawodawca w żadnym dokumencie normatywnym nie określił dokładnie, jaki konkretnie teren obejmuje definicja. Skąd w takim razie zasięgnąć wiedzy na temat zabudowy siedliskowej? Kto może się budować na takiej działce? Jakie warunki realizacji muszą zostać spełnione?


Firma New-House działa od 1991 roku i od tego czasu wspieramy inwestorów w całym procesie realizacji domów jednorodzinnych. Nie zajmujemy się tylko samą realizacją budowy domu – nasi klienci mogą liczyć również na nasze wsparcie merytoryczne – objaśniamy, doradzamy, a także pomagamy w kwestiach formalnych. Interesuje Państwa działka siedliskowa? Chętnie wyjaśnimy wszystkie kwestie prawne i formalne, a także doradzimy czy w Państwa przypadku warto się na nią decydować. Do każdego klienta zawsze podchodzimy indywidualnie – doskonale wiemy, że każdy inwestor może mieć różne potrzeby i oczekiwania względem wymarzonej realizacji.


Jaką definicję ma działka siedliskowa?


Definicja zabudowy siedliskowej nie została określona w dokumencie normatywnym przez ustawodawcę, a mimo to jest formalnie używana. Dlaczego? Definicja została uzupełniona przez orzecznictwo. Działka siedliskowa została określona poprzez uchwałę przyjętą przez Sąd Najwyższy 16 grudnia 1969 roku. Zgodnie z podanymi tam informacjami działka siedliskowa to działka, na której są umieszczone obiekty budowlane, które jednocześnie są częścią gospodarstwa rolnego. Samo gospodarstwo rolne obejmuje tereny rolnicze z urządzeniami, inwentarzem, budynkami i gruntami. Jak w takim razie rozumieć zabudowę siedliskową? Zgodnie z prawem, powinien być to wyznaczony obszar gospodarstwa, na którym będzie realizowana działalność wytwórcza z przeznaczeniem na zbyt.


Podsumowując więc: działka siedliskowa może zostać wyodrębniona dopiero z działki rolnej. Aby teren był uznany za działkę siedliskową powinien obejmować budynki mieszkalne wchodzące w skład gospodarstwa rolnego, a także inne budynki i urządzenia, które wykorzystywane są do produkcji rolnej i przetwórstwu rolnemu/spożywczemu.


Kto może zakupić działkę siedliskową?


Zgodnie z obowiązującym prawem działkę rolną może zakupić każdy inwestor. Jednakże trzeba mieć na uwadze, że prawo do zrealizowania na niej domu jednorodzinnego nie jest tak łatwo pozyskać. By wybudować dom na działce rolnej, jej właściciel musi być rolnikiem. Jeżeli nie spełniają Państwo tych warunków konieczne będzie zrealizowanie odrolnienie działki. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze jest to możliwe. To, czy urząd wyrazi zgodę na odrolnienie gruntu pod budowę domu, jest zależne od tego, jakie dany teren ma warunki gruntowe i jak została określone w miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. O tym, czy dana działka może służyć jako zabudowa siedliskowa najlepiej jest się przekonać w miejscowym urzędzie jeszcze przed jej zakupem.


Jak zrealizować odrolnienie działki?


W tym celu muszą Państwo złożyć stosowny wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Wniosek o zmianę przeznaczenia gruntu w lokalnej dokumentacji zostanie rozpatrzony w zależności od występowania na nich użytków rolnych. Wraz z wnioskiem powinno się przedstawić opis wybranej działki, a także wypis i wyrys z mapy ewidencyjnej lub zasadniczej. Ważne jest również to, by prawidłowo uargumentować swoją prośbę. Warto również być świadomym, że odrolnienie działki z użytkami rolnymi klasy I, II lub III będzie wymagało pozyskania dodatkowej zgody od ministra do spraw rozwoju wsi.

Jak długo trwa rozpatrywania podstawowego wniosku o zmianę przeznaczenia gruntu? Niestety, wniosek o odrolnienie działki ma charakter postulatywny, a dokładny okres oczekiwania na rozpatrzenie nie został określony w kodeksie postępowania administracyjnego. Po złożeniu odpowiednich dokumentów w urzędzie, przechodzą one przez cały proces, w którym (po pozytywnej ocenie wstępnej) organ wykonawczy składa wniosek do rady gminy lub miasta o zmianę zapisu w miejscowym planie zagospodarowania.


W kolejnym etapie prac o odrolnienie gruntu będzie złożenie następnego wniosku, tym razem o wyłączenie gruntu z produkcji rolnej. Dokument powinien zostać złożony w Starostwie Powiatowym. Na tym etapie mogą Państwo również poznać całkowity koszt, który obejmie odrolnienie działki. Będzie ona zależna od klasy występujących tam gruntów i powierzchni terenu.


Kwoty obejmujące odrolnienie gruntu poszczególnych klas prezentują się następująco:


 • Klasa I – 437 175 zł/1 ha
 • Klasa II – 378 885 zł/1 ha
 • Klasa III – 320 595 zł/1 ha
 • Klasa IIIb – 262 305 zł/1 ha
 • Klasa IVa – 204 015 zł/1 ha
 • Klasa IVb – 145 725 zł/1 ha
 • Klasa V – 116 580 zł/1 ha
 • Klasa VI – 87 435 zł/1 ha


Zgodnie z ustawą o ochronie gruntów rolnych i leśnych, jednorazowa opłata za wyłączenie działki z produkcji rolnej gruntów to wyżej wymieniona kwota pomniejszona o wartość rynkową gruntu, która jest określana na podstawie aktualnych danych z lokalnego rynku nieruchomości.Odpowiednia opłata powinna zostać uiszczona w przeciągu 60 dni od uprawomocnienia decyzji. Dodatkowo pobierane są również opłaty roczne – 10% od należności za wyłączenie działki z produkcji rolnej. Właściciel działki ma obowiązek ich uiszczania przez kolejnych dziesięć lat, jeżeli jest to trwałe a nie tymczasowe wyłączenie z użytku.

Niestety, to nie jest jedyna opłata z którą trzeba się liczyć decydując się na odrolnienie gruntu. Jeżeli w związku z dokonanymi zmianami zwiększy się wartość działki, inwestor będzie musiał uiścić również opłatę planistyczną. To jednorazowa opłata, która wynosi ok. 30% od wysokości wzrostu wartości. Jest ona pobierana dopiero w momencie zbycia działki.


Działka siedliskowa? Wybuduj dom z New-House


Jeżeli chcą Państwo wykorzystać działkę siedliskową i wybudować tam dom jednorodzinny, warto skorzystać z usług doświadczonej, zaufanej firmy, która poprowadzi Państwa przez ten proces w kontekście merytorycznym, jak i wykonawczym. Jako firma budowlana oferująca kompleksową współpracę, wykonujemy domy jednorodzinne od A do Z – klienci mogą uzyskać nasze wsparcie już w momencie wyboru działki i projektu, a także pozyskiwania pozwolenia na budowę domu. Sama realizacja budowy do stanu deweloperskiego zajmuje nam sześć miesięcy, natomiast dom pod klucz budujemy w dziewięć miesięcy. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z naszymi wcześniejszymi realizacjami: https://new-house.com.pl/realizacje, a także opiniami naszych klientów na temat współpracy: https://new-house.com.pl/referencje .


Działka siedliskowa? Odrolnienie działki? Wykonaliśmy już ponad 1500 różnorodnych domów jednorodzinnych, spotykaliśmy się z różnymi działkami, możliwościami i oczekiwaniami. Wiemy, jak temu sprostać, a na nasze działania klienci otrzymują dziesięcioletnią gwarancję jakości. Zachęcamy do kontaktu oraz nawiązania współpracy. Nasi specjaliści chętnie odpowiedzą na wszystkie Państwa pytania, są oni dostępni codziennie (również w weekendy) od godziny 7 do 22.


Budowa domu z New-House to gwarancja solidnej i terminowej realizacji. Zapraszamy!


Niwelacja terenu – najważniejsze informacje


Prace budowlane wymagają przeprowadzenia niwelacji terenu – bez względu czy realizowany jest dom jednorodzinny, budynek przemysłowy, droga szybkiego ruchu czy też sam ogród. Niwelacja terenu jest przygotowaniem gruntu pod sprawną, dobrze poprowadzoną realizację dalszych prac. Jak ją zrealizować? Odpowiemy w tym artykule.


Klienci podejmujący się współpracy z firmą New-House zawsze mogą liczyć na profesjonalne wsparcie merytoryczne. Jesteśmy firmą, która działa na rynku budowlanym już od 1991 roku. Nasze wieloletnie doświadczenie pozwoliło nam współpracować z wieloma inwestorami (wybudowaliśmy już ponad 1500 domów jednorodzinnych). Każdy klient ma inne potrzeby i oczekiwania, a także wiedzę z zakresu budownictwa i architektury, dlatego nasi specjaliści wspierają inwestorów na każdym etapie realizacji prac. Klienci mogą liczyć na nasze doradztwo i wsparcie, również w takich kwestiach jak niwelacja terenu. Aby pomóc Państwu lepiej zrozumieć to zagadnienie, odpowiemy na najczęściej pojawiające się w tej kwestii pytania.


Jakie prace obejmuje niwelacja terenu?


Niwelacja terenu mimo tego, że jest jednym z podstawowych czynności w procesie budowy, ma dwie różniące się od siebie definicje. Jest ona rozumiana inaczej przez specjalistów od budownictwa i specjalistów od geodezji. W budownictwie jest to nic innego, jak wyrównanie terenu na działce budowlanej, natomiast w geodezji wiąże się to z wyznaczeniem wysokości pomiędzy punktami terenowymi.


Niwelacja terenu w wykonaniu geodety to realizacja profesjonalnej siatki wysokościowej terenu, dzięki której inwestor i wykonawca mogą uzyskać istotne informacje o działce. Zostanie wskazane na przykład to, jak jest ukształtowany wybrany teren, ile wynosi jego wzniesienie i położenie względem miejscowej drogi.

Z kolei wyrównanie terenu na działce budowlanej, które jest określane również jako niwelacja terenu, to w rzeczywistości profilowanie działki. Dokładne przeprowadzenie takich prac powinno być dostosowane dokładnie do tego, jakie prace mają być wykonywane później. Niwelacja może być wykonywana pod ogród, pod parking lub dom jednorodzinny, ale w każdym z tych przypadków efekt będzie się różnił. Głównym celem przeprowadzenia niwelacji terenu jest przygotowanie działki w taki sposób, by cały grunt miał zbliżony poziom – bez gwałtownych spadków, górek, bez nierówności.


Czy niwelacja terenu powinna być zgłaszana do urzędu?


Aby zrealizować wyrównanie terenu na działce budowlanej niekonieczne jest uzyskanie pozwolenia ani składanie zgłoszenia o przeprowadzanych pracach. Wynika to z faktu, że ta czynność nie jest określano stricte jako praca budowlana. Zazwyczaj jednak niwelacja wiąże się z realnym rozpoczęciem pozostałych prac budowlanych, na co pozwolenie jest już wymagane.


Kto może wykonać wyrównanie terenu na działce budowlanej?

Profilowanie terenu można wykonać samodzielnie, ale mimo wszystko warto zlecić to profesjonalistom. Szczególnie jeśli chodzi o wyrównanie terenu pod budowę domu, a nie samo wykonanie przydomowego ogródka. Wbrew pozorom przeprowadzenie niwelacji wymaga czasu i wiedzy na temat, łatwo o proste błędy. Zdecydowanie pewniejszym rozwiązaniem będzie zlecenie takich prac osobom ze specjalistycznym sprzętem i doświadczeniem w wykonywaniu tego typu prac. Konieczne jest nie tylko wyrównanie terenu, ale dostosowanie tego pod warunki działki. Ewentualny spadek powinien być skierowany od budynku do granicy działki, ważne jest również by teren był dobrze ukształtowany pod kątem wizualnym. Czasami oznacza to zebranie nadmiaru ziemi, a czasami jej uzupełnienie. Żeby wykonać wyrównanie terenu na działce budowlanej, wykorzystywany jest zazwyczaj ciężki sprzęt budowlany – wywrotka, koparki i tym podobne.

Ile kosztuje niwelacja terenu?

Pełny koszt wyrównania terenu jest zależny od tego, czy konieczne będzie zebranie nadmiaru ziemi czy też dowiezienie nowej. Oczywiście, jeżeli zlecona będzie bardziej skomplikowana niwelacja terenu cena również będzie wyższa. Jednakże średnia cena wyrównania terenu na działce budowlanej mieści się w granicach 3,5 – 5 zł brutto za metr kwadratowy. Cena na terenie kraju jest zależna od miejscowości wykonywania usługi – im większe miasto tym cena zazwyczaj jest większa. Dodatkowo czasami jest konieczne pozyskanie dodatkowej ilości ziemi do wyrównania terenu – taki koszt jest zależny od ilości oraz jakości użytego gruntu, należy wówczas też ponieść koszt samego transportu ziemi na działkę pod budowę.


Jak sprawnie zrealizować całą budowę domu?


Budowa domu to wieloetapowy proces, który często stresuje inwestora. Warto zdecydować się na współpracę z firmą wykonawczą, która zapewni Państwu pewność sprawnej i solidnej realizacji domu jednorodzinnego. New-House, jako firma budowlana z wieloletnim doświadczeniem, wypracowała sprawdzony, świetny system współpracy z inwestorami. Oferujemy kompleksową współpracę, dzięki której realizujemy budowę domu od A do Z i dbamy o każdy szczegół realizacji, również o to by została wykonana prawidłowo niwelacja terenu. Dzięki takiej współpracy nie będą Państwo musieli wpisywać w wyszukiwarkę słów „niwelacja terenu jak wykonać” ani poszukiwać odpowiedniej firmy wykonawczej. To firma New-House zadba o każdy aspekt realizacji.

Współpracując z firmą New-House zyskują Państwo świetnie wykonany dom jednorodzinny z dziesięcioletnią gwarancją jakości. Odpowiedzialność za całą realizację jest w naszych rękach, więc nie muszą się Państwo przejmować poszukiwaniem kolejnych wykonawców i sprawdzeniem ich wiedzy lub doświadczenia. New-House współpracuje wyłącznie z zaufanymi osobami, które pracują z nami nawet po dziesięć i dwadzieścia lat. To dzięki nim wykonujemy domy nie tylko solidnie, ale również bardzo sprawnie. Budowa domu do stanu deweloperskiego zajmuje nam sześć miesięcy, natomiast budowa domu pod klucz to nie więcej niż dziewięć miesięcy. Inwestorzy mogą liczyć na nasze wsparcie już na samym początku realizacji – wspieramy w znalezieniu odpowiedniej działki budowlanej i idealnego projektu domu, dbamy o pozyskanie zgody na budowę domu oraz realizujemy prace ziemne jeszcze przed rozpoczęciem docelowej budowy. W naszych realizacjach nie ma miejsca na przestój – wszystko jest realizowane zgodnie z terminem, tak aby klient mógł się wprowadzić do gotowego domu zgodnie z ustaloną wcześniej datą.


Zachęcamy Państwa do zapoznania się z opiniami naszych poprzednich klientów na temat współpracy z nami: https://new-house.com.pl/referencje oraz do sprawdzenia wykonanych przez nas domów jednorodzinnych: https://new-house.com.pl/realizacje.


W przypadku pytań o nasze usługi, o to jak przebiega niwelacja terenu jak wykonać prawidłowo równanie terenu i tym podobne – zachęcamy do współpracy. Nasze dane kontaktowe znajdują się pod adresem: https://new-house.com.pl/kontakt.

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 7:00 do 21:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

kontakt66@new-house.com.pl

+48 504 125 130

r_skulimowski_contact_section_new