Etapy budowy domu

Oferta

Spis treści:

Budowa domu to proces, na który składają się konkretne następujące po sobie etapy, których nie sposób pominąć. Mając wiedzę na ich temat, zyskasz świadomość tego, czego możesz się spodziewać w określonych momentach realizacji inwestycji budowlanej. Mamy nadzieję, że poniższy tekst rozwieje Twoje wątpliwości w tym zakresie i wskaże zakres współpracy, jaki oferujemy na każdym z etapów budowy domu jednorodzinnego. W przypadku pytań pozostajemy do Twojej dyspozycji. Zapraszamy do lektury.

 

Budowa domu jednorodzinnego krok po kroku

Etap 1: Wybór działki budowlanej

Inwestorzy z reguły mają jasno sprecyzowane wymagania dotyczące lokalizacji działki budowlanej zarówno pod względem regionu, w jakim ma się znajdować, jak i również w kontekście odległości od większego miasta oraz dostępnej infrastruktury komunikacyjnej, zdrowotnej, edukacyjnej, handlowej i kulturalnej. Jednak przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży parceli należy skontrolować także inne sprawy. Zaniedbanie którejkolwiek z poniższych kwestii może mieć poważne konsekwencje w przyszłości. Zarówno podczas budowy domu jednorodzinnego, jak i w trakcie użytkowania gotowej nieruchomości.

Na co należy zwrócić uwagę, rozważając zakup konkretnej działki budowlanej?

  1. Wielkość działki

Przyjmuje się, że działka budowlana powinna mieć około 1000 m², choć dom można wybudować już na parceli o powierzchni 700 m². Wybierając teren pod budowę, należy pamiętać zarówno o tym, jak duży dom i ogród chcemy mieć, jak i również, jakie są obowiązujące przepisy prawa w kontekście odległości ścian domu od granicy działki. Warto wszystko sprawdzić zawczasu, aby uniknąć niemiłego zaskoczenia na kolejnych etapach.

  1. Kształt działki

Najłatwiejsze w zabudowie są działki kwadratowe i prostokątne o szerokości przekraczającej 16 metrów pozbawione drastycznych spadków terenu. W ich przypadku można zrealizować prawie każdy gotowy projekt budowlany. Parcela o nietypowym kształcie lub ukształtowaniu najczęściej wiąże się z koniecznością wykonania indywidualnego projektu domu, co podnosi koszty inwestycji.

  1. Dojazd do działki

Z najkorzystniejszą sytuacją mamy do czynienia, gdy działka posiada dojazdową drogę publiczną. Jeśli takowej nie ma, konieczne będzie ustanowienie służebności tak zwanej drogi koniecznej przez działki sąsiadów, którzy muszą się na to zgodzić. Czasem załatwienie tej sprawy to tylko formalność a czasem wielomiesięczna batalia – warto mieć tego świadomość.

  1. Rodzaj gruntu na działce

Badanie gruntu odpowiada nam na pytanie, jaki jest poziom wód gruntowych na działce i jaki rodzaj gruntu dominuje na parceli. Warto również sprawdzić w Internecie czy parcela nie leży na terenach zalewowych. Na podstawie pozyskanych informacji można dobrać optymalne rozwiązania w zakresie fundamentowania.

  1. Dostęp do prądu, gazu, wody i kanalizacji

Jeśli działka, którą chcemy kupić, jest nieuzbrojona, przed jej zakupem należy sprawdzić, czy możliwe będzie doprowadzenie do niej wymaganych przyłączy.

  1. Parametry zabudowy wskazane w MPZP

Jeśli działka budowlana wchodzi w zakres Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, dom będzie musiał spełniać określone parametry techniczne – warto się z nimi zapoznać, zanim zdecydujemy się na zakup parceli, aby uniknąć późniejszych rozczarowań. Jeśli natomiast parcela nie została ujęta w MPZP, aby poznać wytyczne dotyczące budynku, musimy wystąpić o Warunki Zabudowy.

  1. Status prawny działki budowlanej

Stan prawny parceli jest niezwykle ważny – można go sprawdzić w lokalnym wydziale geodezji. Wypis z rejestru gruntów odpowie nam na pytanie o powierzchnię działki i numer księgi wieczystej (którą swoją drogą również warto sprawdzić). Dowiemy się z niego, także kim są właściciele działki.

Inwestorzy, którzy kompleksową budowę domu jednorodzinnego powierzają New-House mogą liczyć na fachowe wsparcie zarówno w trakcie znalezienia i wyboru parceli, jak i również jej sprawdzenia pod kątem technicznym i administracyjnym. Dzięki naszym specjalistom klienci unikają kosztownych w skutkach błędów związanych z zakupem ziemi, która z różnych powodów nie nadaje się do zabudowy lub której zabudowa będzie ponadprzeciętnie kosztowna.

 

Etap 2: Wybór gotowego projektu domu lub zamówienie projektu indywidualnego

Gdy już mamy działkę budowlaną potrzebujemy projektu domu, który docelowo na niej zbudujemy. Każdy inwestor ma określone wyobrażenie na temat wymarzonego domu. Różnią się one zarówno stylem architektonicznym, jak i oczekiwanymi funkcjonalnościami. Co do zasady drogi prowadzące do pozyskania odpowiedniego projektu domu są dwie:

  • zakup gotowego rozwiązania,

  • wykonanie projektu na indywidualne zamówienie.

Obecnie wielu inwestorów wybiera rozwiązania gotowe, które w ograniczonym stopniu mogą dopasować do swoich potrzeb na etapie obowiązkowej adaptacji. Gotowy projekt domu kosztuje mniej niż projekt na zamówienie, a dodatkowo otrzymasz go w ciągu mniej więcej tygodnia od zamówienia. Dodatkową zaletą projektów gotowych jest fakt, że często posiadają one wycenę realizacji całej inwestycji budowlanej. Można więc już na wstępie zdecydować które projekty mieszczą się w naszych możliwościach a na które będziemy musieli poszukać dodatkowego źródła finansowania. Wszystkie projekty gotowe znajdujące się w bazie New-House posiadają kosztorys budowy aktualny na dzień jego sporządzenia. Dokument ten przydaje się także w trakcie starania się o kredyt hipoteczny.

Ze swojej strony oferujemy zarówno pomoc w wyselekcjonowaniu gotowych projektów domów spełniających wymagania inwestora oraz MPZM, jak i również możliwość wykonania projektu domu na zamówienie. Współpracujemy z wieloma utalentowanymi architektami z całego kraju, którzy specjalizują się w projektowaniu domów utrzymanych w różnej stylistyce. Dzięki temu mamy pewność, że wśród nich każdy klient znajdzie fachowca, który zaprojektuje dla niego idealną nieruchomość.

 

Etap 3: Formalności i roboty budowlane związane z doprowadzeniem mediów

Jeśli kupisz działkę uzbrojoną, możesz spokojnie pominąć ten punkt. Jeśli jednak zdecydujesz się na tańszą działkę nieuzbrojoną, konieczne będzie wyposażenie jej w przyłącza główne – prąd, gaz, woda, kanalizacja. Ich doprowadzeniem do granicy działki zajmuje się operator natomiast na terenie parceli budowa przyłączy leży po stronie inwestora. Jednak zanim do tego dojdzie, konieczne jest załatwienie wielu formalności, które pochłaniają czas. Zdajemy sobie sprawę, że klienci nie mają go w nadmiarze, dlatego współpracując z nami, możesz zapomnieć zarówno o formalnościach, jak i fizycznych pracach, dzięki którym do Twojego domu popłynie energia elektryczna, gaz czy woda. Dlaczego? Ponieważ bierzemy je na siebie. Dodatkowo na tym etapie możemy dla Ciebie wykonać również przyłącza dodatkowe – monitoring, telewizja, światłowód itp.

 

Etap 4: Formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę domu

Pozwolenie na budowę to decyzja administracyjna wydawana przez starostwo powiatowe lub urząd miasta i to od niej zależy termin rozpoczęcia prac budowlanych na działce. Aby ją otrzymać, konieczne jest złożenie wniosku z kompletem wymaganych załączników. Z doświadczenia wiemy, że jest to jeden z najbardziej stresujących etapów składających się na budowę domu jednorodzinnego. Stres inwestorów wynika w dużej mierze z tego, że często dochodzi do braków lub błędów formalnych w złożonej dokumentacji. Inwestorzy zlecający budowę New-House nie mają takich problemów, ponieważ w ich imieniu kompletujemy wymaganą (niemałą) dokumentację, poprawnie wypełniamy wniosek i składamy wszystko w odpowiednim urzędzie. Nie trzeba dodawać, że dzięki temu klienci oszczędzają sobie zarówno nerwów, jak i możliwych opóźnień w wydaniu decyzji o pozwoleniu na budowę.

 

Etap 5: Pozyskanie dodatkowego źródła finansowania

Kredyt hipoteczny zdecydowanie ułatwia budowę domu. Dzięki niemu nie musimy mieć odłożonej całej kwoty, by z powodzeniem zakupić działkę oraz wybudować nieruchomość jednorodzinną. Jednak, aby skorzystać z tego wygodnego rozwiązania, należy posiadać 20% wkładu własnego. Zasady obliczania zdolności kredytowej są różne w różnych bankach. Przybliżoną zdolność kredytową możesz sprawdzić, wykorzystując kalkulator hipoteczny, dostępny na naszej stronie internetowej: https://new-house.com.pl/kalkulator-budowy-domu.

Zanim złożymy wniosek do konkretnych instytucji finansowych, warto sprawdzić:

  • walutę, w której udzielany jest kredyt,

  • koszt oprocentowania,

  • koszt prowizji,

  • koszty dodatkowe.

Powinieneś jednak wiedzieć, że nie musisz robić tego samodzielnie. Współpracując z naszym przedsiębiorstwem budowlanym, otrzymasz wsparcie także na tym etapie, oszczędzając sobie tym samym wielogodzinnych analiz ofert poszczególnych instytucji finansowych w sieci lub rozlicznych wizyt w placówkach poszczególnych banków.

 

Etap 6: Doprowadzenie budynku do stanu surowego zamkniętego

Dom w stanie surowym zamkniętym jest zabezpieczony przed niekorzystnym działaniem warunków pogodowych, co oznacza, że może zostać pozostawiony na zimę. Doprowadzenie domu do stanu surowego zamkniętego w New-House zajmuje nam najczęściej 3 miesiące (nieco dłużej, jeśli mamy do czynienia z budynkiem o powierzchni przekraczającej 200 m²).

W tym czasie wykonujemy poniższe elementy domu jednorodzinnego:

  • niezbędne roboty ziemne,

  • fundamenty,

  • ściany fundamentowe,

  • chude posadzki,

  • ściany parteru,

  • elementy żelbetowe,

  • strop nad parterem,

  • ściany działowe,

  • komin,

  • dach – więźba oraz pokrycie,

  • okna i drzwi zewnętrzne,

  • brama garażowa i rolety zewnętrzne (jeśli projekt przewiduje te elementy).

 

Etap 7: Doprowadzenie budynku do stanu deweloperskiego

Dom w stanie deweloperskim ma doprowadzone wszystkie media, jednak nie nadaje się jeszcze do zamieszkania. To jakie roboty wykonamy na tym etapie, zależy bezpośrednio od wymagań inwestora zawartych w umowie. W domach o powierzchni poniżej 200 m² zajmują nam one około 3 miesiące.

Doprowadzenie domu do stanu deweloperskiego przez New-House najczęściej obejmuje poniższe prace:

  • wykonanie instalacji hydraulicznych doprowadzających wodę,

  • wykonanie instalacji centralnego ogrzewania w wybranej technologii,

  • wykonanie instalacji centralnego odkurzacza – jeśli projekt go uwzględnia,

  • wykonanie szlicht cementowych wraz z izolacjami przeciwwilgociowymi i termicznymi,

  • wykonanie instalacji elektrycznej,

  • montaż płyt kartonowo-gipsowych,

  • wykonanie tynków wewnętrznych,

  • wykonanie ocieplenia dachu,

  • wykonanie elewacji wraz z ociepleniem,

  • wykonanie tynków zewnętrznych,

  • montaż okien i parapetów,

  • montaż drzwi zewnętrznych i bramy garażowej,

  • wykonanie balkonów.

 

Etap 8: Doprowadzenie budynku do stanu pod klucz

Dom wykończony pod klucz jest gotowy do zamieszkania. W praktyce wystarczy przywieźć swoje meble, dodatki i rzeczy osobiste, aby w nim zamieszkać (oczywiście po obowiązkowym odbiorze). W New-House realizacja zadań związanych z doprowadzeniem budynku do stanu pod klucz w domach o powierzchni poniżej 200 m² zajmuje nam około 2 miesiące, a ich zakres każdorazowo zależy od potrzeb i wymagań inwestora.

W ramach budowy domu pod klucz najczęściej wykonujemy poniższe zadania:

  • układanie podłóg, glazury oraz terakoty,

  • wykonanie tynków wewnętrznych,

  • malowanie ścian,

  • malowanie sufitów,

  • wykończenie stolarki okiennej i drzwiowej,

  • biały montaż armatury łazienkowej,

  • montaż urządzeń RTV oraz AGD,

  • wykonanie kotłowni dostosowanej do wybranego źródła ogrzewania,

  • wykonanie podbitki dachowej.

Warto dodać, że na tym etapie możemy zająć się także kompleksową aranżacją wnętrz domu jednorodzinnego obejmującą:

  • drobiazgową analizę wnętrz nieruchomości,

  • analizę potrzeb oraz oczekiwań inwestora i pozostałych mieszkańców,

  • wykonanie koncepcji projektowej,

  • wykonanie zestawienia wszystkich materiałów, mebli oraz sprzętów niezbędnych do stworzenia aranżacji pomieszczeń,

  • wykonanie dokumentacji technicznej dla ekipy wykonawczej,

  • przeprowadzenie aranżacji wnętrz przez delegowanych do tego specjalistów.

 

Etap 9: Zagospodarowanie terenu wokół budynku

Zagospodarowanie terenu dostępnego wokół domu jest przysłowiową wisienką na torcie, dlatego nie mogło zabraknąć jej w naszej ofercie. Odpowiednio zaprojektowane i wykonane rozwiązania funkcjonalne oraz rekreacyjne pozwalają najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń. Prace składające się na ten etap zajmują nam około 1 miesiąca, choć wszystko zależy od ich zakresu. Najczęściej obejmują one wykonanie: ogrodzenia, bramy wjazdowej, furtki, schodów zewnętrznych, podjazdu, ścieżek wokół nieruchomości, ogrodu, tarasu, basenu itp.

 

Etap 10: Obowiązkowy odbiór techniczny budynku

Odbiór gotowego budynku jest konieczny do tego, aby można w nim było zamieszkać. Bez odbioru jest to niemożliwe a co najważniejsze nielegalne i obarczone karą finansową. Aby przeprowadzić odbiór domu, należy poinformować Powiatowego Inspektora Budowlanego o zakończeniu prac budowlanych i przekazać mu drobiazgową dokumentację, w skład której wchodzi:

  • oryginał dziennika budowy zawierający wpis o zamknięciu budowy,

  • oświadczenie kierownika budowy o zgodności wykonania budynku z projektem oraz obowiązującymi przepisami prawa,

  • dokument podpisany przez kierownika budowy informujący o wykonaniu pomiarów powierzchni użytkowej nieruchomości zgodnie z rozporządzeniem MTiGM z dnia 25 kwietnia 2012 roku,

  • kopie rysunków projektowych wprowadzonych zmian nieistotnych (jeśli takowe wprowadzono),

  • inwentaryzację geodezyjną powykonawczą wraz z mapką sporządzoną geodetę,

  • protokoły odbioru przyłączy lub zamiennie umowy podpisane z dostawcami poszczególnych mediów,

  • protokół odbioru instalacji gazowej (jeśli taka jest w budynku),

  • protokoły odbioru pionów wentylacyjnych i kominów,

  • test higieniczny szamba (tylko wtedy, gdy nie korzystamy z kanalizacji miejskiej),

  • wynik laboratoryjny wody, potwierdzający jej zdatność do spożycia (tylko wtedy, gdy będziemy korzystać z własnego ujęcia wody pitnej).

 

Na szczęście współpracując z New-House nie musisz kompletować tych dokumentów samodzielnie, ponieważ zajmiemy się tym za Ciebie, a następnie złożymy dokumentację w odpowiednim miejscu. W związku z odbiorem teren nieruchomości w ciągu 21 dni od złożenia dokumentów może odwiedzić kontrola, której zadaniem jest sprawdzenie zgodności budynku z projektem przedstawionym w urzędzie na etapie starania się o pozwolenie na budowę. Należy jednak wiedzieć, że kontrola taka musi być wcześniej zapowiedziana. Jeśli kontrola nie wykaże nieprawidłowości lub nieścisłości zgoda na użytkowania i zamieszkanie zostanie wydana. W przypadku stwierdzonych uchybień Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego może wnieść sprzeciw, nakazać inwestorowi wykonanie poprawek, a w przypadku gdy uchybienia są znaczące, może również nałożyć na inwestora karę lub nakazać rozbiórkę budynku.

 

Budowa domu jednorodzinnego to złożone przedsięwzięcie, które może onieśmielać. Inwestorzy, którzy nie dysponują wiedzą i doświadczeniem w zakresie budownictwa jednorodzinnego nierzadko obawiają się, jak sobie poradzą z takim wyzwaniem. Dla wszystkich, którzy nie chcą, aby poszczególne etapy budowy domu zdemolowały im życie osobiste, zawodowe i czas wolny powstała kompleksowa propozycja New-House na którą – jak mogłeś zauważyć powyżej – składają się praktycznie wszystkie etapy realizacji inwestycji budowlanej. Jeśli taka budowa wymarzonego domu jest dokładnie tym, czego szukasz, zachęcamy do kontaktu. Nasi doradcy są do Twojej dyspozycji 7 dni w tygodniu w godzinach 8.00 – 20.00 chętni opowiedzieć o wszystkich możliwościach oraz odpowiedzieć na ewentualne pytania. Zapraszamy!


 

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 7:00 do 21:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

kontakt49@new-house.com.pl

+48 504 125 130

r_skulimowski_contact_section_new