Adaptacja projektu

Czy adaptacja projektu domu się opłaca?

Osoby, które decydują się na budowę domu stają przed wieloma trudnymi decyzjami. Część z nich dotyczy wyboru wymarzone projektu. Do wyboru są trzy możliwości indywidualny projekt domu od architekta, gotowy plan budowlany lub adaptacja gotowego projektu. Każde z tych wyborów ma swoje wady i zalety. Dziś omówimy dokładniej ostatnią propozycję – adaptację.

Ile kosztuje adaptacja projektu do działki? Jak długo trwa modyfikowanie gotowego planu? Na czym polega współpraca z architektem, przy takim rozwiązaniu? To tylko część z wielu pytań, które zadają nam inwestorzy zainteresowani takim rodzajem usługi. Zawsze staramy się odpowiadać możliwie szczegółowo i wyczerpująco na zadawane nam pytania. Jesteśmy firmą budowlaną i od 1991 roku oferujemy usługę kompleksowej budowy domu – mamy duże doświadczenie oraz specjalistyczną wiedzę. Chętnie się tym dzielimy z naszymi inwestorami, ponieważ zgodnie z ideą naszej firmy chcemy, aby klient mógł podejmować decyzje możliwie najbardziej świadome i przemyślane. W dzisiejszym artykule zamierzamy odpowiedzieć na wszystkie pytania, które rodzi adaptacja projektu budowlanego.

Na czym polega adaptacja gotowego projektu?

Adaptacja projektu do działki i do indywidualnych potrzeb klienta to świetne rozwiązanie. Można z niego skorzystać w różnych sytuacjach, na przykład w momencie, gdy:

  • Działka pod budowę jest niestandardowa i nie pasuje pod wybrany przez Państwa projekt,

  • Podoba się Państwu konkretny projekt, ale chcieliby Państwo go w większym lub mniejszym wydaniu,

  • Zależy Państwu na małych zmianach w gotowym projekcie, na przykład na przesunięciu drzwi, okien itp.

To główne powody, którymi kierują się klienci decydujący się na taki rodzaj współpracy. Adaptacja gotowego projektu wymaga wyboru oraz zakupu przygotowanego wcześniej, uniwersalnego projektu domu. Strona New-House oferuje na swojej stronie internetowej całą bazę, która została bogato wyposażona w gotowe projekty domów. Następnie wybrany plan realizacji budowy jest przekazywany w ręce architekta. Adaptacja projektu domu to dobre rozwiązanie, ponieważ często – mimo najszczerszych chęci projektantów i szerokiego wyboru – trudno jest dokładnie dopasować gotowy projekt do potrzeb inwestora i wymagań danej działki. Co więcej, dla osób, które interesuje to, ile kosztuje adaptacja projektu, ważna będzie informacja, że cena takiej współpracy jest znacznie niższa niż indywidualny projektu domu. Mimo znacznie niższej ceny ostateczny projekt będzie dopasowany do indywidualnych potrzeb!

Jak przebiega adaptacja projektu domu?

Jak już wspominaliśmy, po wyborze i zakupie projektu, trafia on w ręce architekta. Z naszej strony, jako od osób od lat pracujących w branży budowlanej, możemy doradzić, aby jeszcze przed zakupem projektu skontaktować się z architektem. Adaptacja projektu domu koniecznie musi spełniać wymogi miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub warunków zabudowy, które są określane przez lokalny urząd. Jeśli planowana adaptacja projektu do działki nie będzie dostosowana np. pod kątem granicznych współczynników powierzchni, kąta nachylenia dach czy też odległości od sąsiadów – należy się spodziewać decyzji odmownej przy składaniu wniosku o pozwolenie na budowę. Jeśli zgłoszą się Państwo szybciej do uprawnionego architekta będzie on mógł zweryfikować czy planowana adaptacja projektu budowlanego spełnia konkretne wymogi i czy może zostać przeprowadzona.

Następnym krokiem będzie określenie Państwa potrzeb w rozmowie z architektem. Projektant wykonuje adaptację, a na jej podstawie będzie mógł zostać złożony wniosek o pozwolenie na budowę. W trakcie jest wykonywany również plan zagospodarowania terenu. Sama adaptacja projektu domu jest wykonywana bardzo szybko – zwykle trwa to około dwóch, trzech tygodni. Warto podkreślić, że współpraca przy projekcie indywidualnym trwa średnio trzy miesiące. W tym aspekcie, adaptacja projektu domu, również wygrywa.

Adaptacja projektu budowlanego może się odbywać w dwóch formach: podstawowej i rozbudowanej. Różnią się one pod kątem przeprowadzanych zmian.

  • Prosta adaptacja projektu – w tym wypadku architekt musi w projekcie dokonać drobnych zmian np. przesunięcie okna, drzwi lub ściany działowej. W przypadku, gdy jest realizowana prosta adaptacja projektu budowlanego cena nie jest wysoka.

  • Większa adaptacja projektu – taka współpraca wymaga znacznie większego nakładu pracy architekta, a nawet zaangażowania konstruktora. Obejmuje takie zadania, jak zwiększenie lub zmniejszenie kubatury budynku, zmiana ścian nośnych czy też zmiana powierzchni garażu. Jeżeli jest realizowana większa adaptacja projektu budowlanego cena będzie znacznie wyższa niż w przypadku prostej wersji.

Ile kosztuje adaptacja projektu do działki?

Wiemy, że aspekt finansowy ma bardzo istotny wpływ na ostateczną decyzję inwestorów. Co więcej, niejednokrotnie jest to najważniejszy czynnik decyzyjny, dlatego nie dziwi nas tak często pojawiające się wśród inwestorów pytanie o to, ile kosztuje adaptacja projektu do działki.

Przede wszystkim jest to zależne od tego, w jakim stopniu mają być przeprowadzone zmiany. Prosta, niezbyt skomplikowana adaptacja projektu budowlanego jest tania. Zwykle cena współpracy z architektem nie przekracza w tym przypadku 700 złotych. Średnia cena oscyluje w graniach 500-700 złotych za wykonanie takiej usługi. Oczywiście, do łącznego kosztu trzeba również doliczyć cenę gotowego projektu. Zazwyczaj wynosi ona kilka tysięcy złotych, około trzech lub czterech. To bardzo konkurencyjna cena za dopasowany do własnych potrzeb projekt.

Natomiast, jeśli będzie realizowana większa adaptacja projektu budowlanego cena będzie wyższa. Ten rodzaj współpracy wymaga nie tylko ponownej pracy architekta, ale również konstruktora, który musi przeliczyć na nowo konstrukcję. Ze względu na większy nakład pracy adaptacja projektu budowlanego ceny ma zazwyczaj w granicach trzech i czterech tysięcy. Jeśli jednak przeanalizują Państwo, ile kosztuje adaptacja projektu gotowego, a jaka jest cena indywidualnego projektu – łatwo będzie wywnioskować, że to wciąż opłacalna decyzja. Łączna cena adaptacji projektu (z wliczonym kosztem zakupu gotowego planu) raczej nie przekracza siedmiu tysięcy złotych, natomiast koszt projektu indywidualnego zaczyna się od dwunastu tysięcy.

Adaptacja gotowego projektu z New-House

Podsumujmy fakty: konkurencyjna cena, projekt wykonany zgodnie z wymaganiami działki i potrzebami klienta, szybka współpraca. Adaptacja gotowego projektu to świetny pomysł i zachęcamy Państwa do skorzystania z niego. Nasi architekci to osoby, które świetnie znają się na swojej pracy i wykonali już wiele projektów. Na naszej stronie internetowej mogą się Państwo zapoznać z przykładowymi realizacjami domów, które zostały wykonane zgodnie z przygotowanymi przez nich projektami.

Od 1991 roku zajmujemy się kompleksową budową domów i zależy nam na zadowoleniu naszych klientów, dlatego zawsze oferujemy 10 lat gwarancji na zrealizowaną budowę. Jeśli mają Państwo do nas pytania odnośnie oferowanych przez nas usług lub interesuje Państwa adaptacja projektu domu – zachęcamy do kontaktu. Pracujemy codziennie w godzinach 7-21, nasze dane kontaktowe znajdą Państwo pod adresem: https://new-house.com.pl/kontakt.

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 7:00 do 21:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

kontakt90@new-house.com.pl

+48 504 125 130

r_skulimowski_contact_section_new