Budowa rezydencji


Rezydencja to ekskluzywny dom jednorodzinny, który odznacza się większą powierzchnią użytkową, materiałami wysokiej klasy, a także dodatkowymi pomieszczeniami, które mają zagwarantować domownikom wyższy komfort. Kompleksową budowę rezydencji mogą Państwo zlecić firmie budowlanej New House, dysponującej ponad 30-letnim doświadczeniem w branży. W tym miejscu dowiesz się, jak przebiega kompleksowa budowa rezydencji krok po kroku.
Projekty rezydencji o powierzchni
Rezydencje do 300 m2
Przeglądaj projekty
Rezydencje do 370 m2
Przeglądaj projekty
Rezydencje do 500 m2
Przeglądaj projekty
Rezydencje do 700 m2
Przeglądaj projekty
Rezydencje do 1000 m2
Przeglądaj projekty
Rezydencje powyżej 1000 m2
Przeglądaj projekty
Projekty rezydencji o koszcie budowy
Rezydencje do 2 mln
Przeglądaj projekty
Rezydencje do 2,7 mln
Przeglądaj projekty
Rezydencje do 3,5 mln
Przeglądaj projekty
Rezydencje do 5 mln
Przeglądaj projekty
Rezydencje do 7 mln
Przeglądaj projekty
Rezydencje powyżej 7 mln
Przeglądaj projekty
Przeglądaj wszystkie rezydencje

Czym właściwie jest rezydencja?

Rezydencja to ekskluzywny dom mieszkalny, zazwyczaj jednorodzinny lub wielopokoleniowy. Posiada większą powierzchnię użytkową, co pozwala na stworzenie pomieszczeń, które zadbają o wyższy komfort domowników. Wśród tych pomieszczeń możemy wskazać: bibliotekę, pokój kąpielowy, saunę, oranżerię, pokój telewizyjny, piwniczkę na wino, pokój rekreacyjny, siłownię. Rezydencja bardzo często posiada również basen. Nieodzownym elementem jest także garaż. Rezydencje mogą być wykonane w bardzo różnorodnych stylach. Może to być klasycystyczna willa, typowy polski dworek z poddaszem, jak również ekskluzywny dom piętrowy zachowany w nowoczesnej stylistyce. Współczesne rezydencje muszą być komfortowe, funkcjonalne, a także dostosowane do współczesnych norm i wymogów. Nierzadko są to budynki energooszczędne lub pasywne, w których stosuje się nowoczesne systemy grzewcze, rekuperację, a także systemy oferujące energię z odnawialnych źródeł, w tym chociażby fotowoltaikę.

Wybór działki budowlanej pod kątem rezydencji

Rezydencja to duży dom, którego nie można wznieść na każdej działce. Działka budowlana musi być odpowiednio szeroka, a także posiadać określone warunki zabudowy, o których decyduje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli działka nie jest zawarta w MPZP, wówczas wiążąca jest decyzja o warunkach zabudowy. Działkę należy także sprawdzić pod kątem warunków wodno-gruntowych. W tym celu wykonuje się badania geotechniczne gruntu. Kompleksowa budowa rezydencji może obejmować wsparcie firmy budowlanej już na etapie poszukiwań i zakupu odpowiedniej działki budowlanej, która będzie dostosowana pod budowę przyszłej rezydencji.

Wybór projektu rezydencji: projekt gotowy czy indywidualny?

Chociaż inwestorzy już przed zakupem działki budowlanej mają określone oczekiwania względem rezydencji, najwygodniej jest wybierać projekt już po sprawdzeniu działki budowlanej. W ten sposób mamy pewność, że wybrany projekt będzie mógł być realizowany na wybranej działce. Na naszej stronie internetowej znajdą Państwo tysiące gotowych projektów domów, w tym również projekty rezydencji oraz innych ekskluzywnych domów jednorodzinnych. Mogą również Państwo wybrać indywidualny projekt wykonywany przez architekta na podstawie indywidualnych oczekiwań. W ten sposób łatwiej jest stworzyć od podstaw rezydencję na miarę swoich potrzeb.

Przygotowania i formalności przed budową rezydencji

Zanim na placu budowy na dobre rozpoczną się prace, należy przejść okres przygotowań. W tym czasie załatwia się formalności z dostawcami mediów, sporządza mapy do celów projektowych, a także oczekuje na gotowy projekt budowlany. Jeśli wybrali Państwo gotowy projekt, przejdzie on adaptację, czyli proces, w którym jest on dostosowywany do konkretnej działki budowlanej. Adaptacja to także ostatni moment, w którym można wprowadzić zmiany pod kątem indywidualnych oczekiwań. Po skompletowaniu wszystkich dokumentów przychodzi czas na złożenie wniosku o wydanie pozwolenia na budowę domu. Firma budowlana New House w ramach kompleksowej budowy rezydencji wspiera inwestorów na etapie załatwiania wszelkich formalności.

Luksusowe rezydencje: budowa krok po kroku

Po uzyskaniu pozwolenia na budowę można już przygotowywać się do terminu rozpoczęcia prac budowlanych. Będą on realizowane zgodnie z uprzednio opracowanym harmonogramem oraz kosztorysem. Kompleksowa budowa rezydencji realizowana przez firmę New House dzieli się na etapy. Poniżej w pewnym uproszczeniu omawiamy wszystkie kroki realizacji projektu rezydencji

LK&1740

Krok 1: Przygotowanie placu budowy

Przed rozpoczęciem prac budowlanych trzeba odpowiednio przygotować działkę. Należy ją odgrodzić, a w tym celu najczęściej wynajmuje się tymczasowe ogrodzenia lub wybiera jeden z tańszych sposobów, np. siatkę. Teren budowy musi posiadać odpowiednią tabliczkę informacyjną. Inwestor musi również wskazać kierownika budowy (może to być fachowiec firmy budowlanej), który będzie prowadził dziennik budowy. Należy także przygotować miejsce pod składowanie materiałów, strefę pracy oraz strefę odpoczynku dla pracowników.

Krok 2: Niwelacja terenu i prace ziemne

Teren działki budowlanej jest oczyszczany z niepotrzebnej roślinności. Niwelacja terenu ma na celu uzyskanie równej i płaskiej powierzchni, na której prowadzone będą prace. Jeśli wymagają tego warunki wodno-gruntowe, teren może zostać wyrównany, obniżony lub podwyższony. Przeprowadzane są prace ziemne – ekipa wykonuje wykopy pod fundamenty, a także pod niezbędne elementy instalacji oraz zagospodarowania terenu.

Krok 3: Budowa fundamentów

Rozpoczyna się kompleksowa budowa rezydencji. Ekipa osadza i betonuje fundamenty, które będą podporą całego budynku. Rodzaj fundamentów zależy od specyfiki budynku, jak również od warunków wodno-gruntowych, w tym rodzaju gleby, jej spoistości, stabilności, strefy przymarzania oraz głębokości wód gruntowych. Fundamenty są izolowane i zabezpieczane. Osadza się także elementy instalacji, które będą schowane pod ziemią. Po wybudowaniu fundamentów wykonuje się ślepą wylewkę, a fundamenty są dokładnie zasypywane, co wymaga czasami zagęszczenia gruntu.

Krok 4: Murowanie ścian i stropów

Na fundamentach wymurowane zostaną ściany nośne. W tym celu wykorzystuje się bloczki, pustaki lub cegły. Jeśli jest to dom piętrowy lub z poddaszem użytkowym muruje się również ściany oraz wykonuje strop. Ten etap budowy rezydencji trwa zazwyczaj kilka tygodni, a dokładny czas trwania ma związek również z warunkami pogodowymi.

Krok 5: Konstrukcja dachu

Ekipa budowlana przechodzi do stawiania konstrukcji dachu. Jeśli jest to dach spadzisty, pierwszym krokiem jest wykonanie drewnianej więźby, czyli swoistego szkieletu, na którym ułożona zostanie izolacja i pokrycie. Coraz częściej stosuje się prefabrykowane więźby wykonane bezpośrednio w zakładzie i dostarczone na miejsce w elementach, które są łączone w całość. Dach jest zabezpieczany termoizolacją oraz hydroizolacją. Następnie wykonuje się deskowanie, na którym ułożone zostanie pokrycie dachowe. Gdy dach zostanie pokryty dachówką, blachą, papą lub innym materiałem, jest to stan surowy otwarty. Niezbędne są również prace związane z wykończeniem dachu, czyli wykonanie instalacji odgromowej, rynien oraz innych elementów.

Krok 6: Wstawianie okien i drzwi

Czas na uzyskanie stanu surowego zamkniętego. W tym celu wstawia się drzwi zewnętrzne oraz okna, dzięki czemu, budynek zyskuje naturalną ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Sporą część prac będzie można realizować niezależnie od pogody, także w okresie zimowym. Gdy sprzyjać będzie pogoda, wykonane zostanie ocieplenie domu wraz z wykończeniem elewacji zewnętrznej.

Krok 7: Stan deweloperski

W domu wykonuje się niezbędne instalacje: wodno-kanalizacyjną, elektryczną, grzewczą. Ściany są wygładzane i przygotowywane do tynkowania oraz malowania. Ważnym etapem jest biały montaż, czyli montaż armatury łazienkowej, kompaktu WC, zlewu w kuchni. Zazwyczaj na tym etapie wykańcza się również budynek od zewnątrz, czyli stosuje się ocieplenie wraz z tynkiem zewnętrznym, o ile nie zostało to zrobione wcześniej. Prace na etapie do stanu deweloperskiego mogą obejmować także postawienie ścian nośnych. Wykonywane są wylewki pod posadzki.

Krok 8: Wykończenie domu pod klucz

Wykończenie domu to złożony proces, który obejmuje montaż instalacji elektrycznej, układanie posadzek, tynkowanie i malowanie ścian oraz sufitów, wykonywanie parapetów wewnętrznych, wykończenie schodów, kominka oraz innych elementów konstrukcyjnych. Zakres prac zależy od warunków ustalonych wcześniej pomiędzy inwestorem i firmą budowlaną. Przydatny może być projekt wnętrz, na podstawie którego wykonane zostaną poszczególne pomieszczenia.

Krok 9: Zagospodarowanie terenu działki

Kompleksowa budowa rezydencji obejmuje również prace, które należy wykonać na zewnątrz domu. Wykonuje się podjazdy, alejki i ścieżki ogrodowe, wznosi budynki pomocnicze, montuje oświetlenie. Przychodzi także czas na wzniesienie stałego ogrodzenia. Na życzenie inwestora, firma budowlana może zająć się także założeniem trawnika i posadzeniem roślin. Teren budowy jest dokładnie czyszczony, a klient otrzymuje gotową rezydencję z wykończonym terenem działki.

Krok 10: Zakończenie budowy domu

Przed wprowadzeniem się do rezydencji należy jeszcze formalnie zamknąć budowę, przeprowadzić powykonawczą inwentaryzację geodezyjną, a także niezbędne przeglądy instalacji. Kierownik zamyka dziennik budowy i kompletuje dokumenty, które trzeba będzie złożyć w urzędzie wraz z zamknięciem inwestycji. Jeśli w rezydencji będą pomieszczenia używane do celów prowadzenia działalności gospodarczej (np. gabinet lub warsztat) wówczas niezbędne jest uzyskanie pozwolenia na użytkownie.

Budowa rezydencji z firmą budowlaną New House

Firma budowlana New House dysponuje ponad 30-letnim doświadczeniem. W tym czasie mieliśmy okazję wybudować ponad 1500 różnych domów. Zrealizowane projekty rezydencji luksusowych, indywidualne projekty rezydencji i gotowe projekty domów cieszą się dużą popularnością. Ponadto udzielamy 10-letniej gwarancji na zrealizowane przez nas prace budowlane. Dysponujemy profesjonalnym sprzętem oraz zatrudniamy doświadczonych i wykwalifikowanych fachowców niezbędnych przy kompleksowej budowie rezydencji w technologii murowanej.

Kompleksowa budowa rezydencji realizowana przez naszą firmę budowlaną obejmuje wszystkie etapy, począwszy od znalezienia, sprawdzenia i zakupy działki budowlanej, przez prace projektowe i formalności, aż po profesjonalne prace budowlane w zakresie ustalonym z inwestorem. Generalny wykonawca to duże udogodnienie, które pozwala zaoszczędzić czas i zyskać pewność, ze inwestycja znajduje się w dobrych rękach. Z pomocą firmy budowlanej New House bez trudu zrealizują Państwo swoje marzenia o ekskluzywnej rezydencji. O kontakt prosimy Państwa za pomocą środków komunikacji elektronicznej, a zwłaszcza za pośrednictwem adresu e-mail i numeru telefonu znajdujących się w zakładce kontakt.

Kolejne etapy budowy rezydencji pod klucz w New-House

Gotowy projekt rezydencji

Rezydencja to ekskluzywny dom, który ma zagwarantować domownikom wysokie standardy życia, a także dodatkową przestrzeń, którą można wykorzystać wedle indywidualnych preferencji. Pierwszym krokiem na drodze do spełnienia marzeń o ekskluzywnym domu jest oczywiście wybór projektu. Na stronie firmy budowlanej New House dostępne są gotowe projekty rezydencji od wielu cenionych i renomowanych pracowni architektonicznych. W tym miejscu każdy inwestor znajdzie optymalny projekt dostosowany do współczesnych norm i standardów. Z pewnością projekty te spełnią wymagania naszych najbardziej wymagających inwestorów.

Czym charakteryzują się gotowe projekty rezydencji?

Rezydencje to ekskluzywne domy mieszkalne, które w założeniu mają zagwarantować domownikom wysokie standardy. Są to domy funkcjonalne oraz trwałe, w których stosuje się nowoczesne technologie, które mają m.in. poprawić energooszczędność. Projekty rezydencji zawierają kompletny zbiór dokumentów niezbędnych do zrealizowania inwestycji. Posiadają także wszelkie dokumenty potrzebne do załatwienia formalności związanych z budową domu.

Jakie są charakterystyczne cechy rezydencji? Zazwyczaj jest to dom o dużej powierzchni użytkowej, powyżej 200m2. Gotowe projekty rezydencji często zawierają dodatkowe pomieszczenia, takie jak chociażby: siłownia, gabinet, pracownia, piwniczka na wino, pokój telewizyjny, pokój rekreacyjny czy pokój muzyczny. Rezydencja nie mogłaby się obyć bez dużego tarasu. W przypadku domów piętrowych powszechnie spotykane są także balkony, loggie oraz tarasy widokowe. Projekt rezydencji często bazuje także na nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych. Wszystko po to, aby przyszły dom odznaczał się wysoką funkcjonalnością, komfortem, a także niskimi kosztami eksploatacyjnymi. Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że wyróżniają się one wśród innych domów swoją wyjątkową stylistyką, na przykład takimi, jak klasyczne wille.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu rezydencji?

Wybierając gotowy projekt rezydencji warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Pamiętajmy, aby wcześniej zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a także ukształtowaniem działki. Projekt zostanie zaadaptowany, ale nie zawsze to wystarczy, aby mógł być zrealizowany na danej działce. Tu najprostszy przykład – jeśli bryły budynku nie da się wpisać w działkę z zachowaniem odpowiednich odległości, inwestycja nie będzie mogła ruszyć. Wybierając projekt rezydencji warto zatem kierować się następującymi kwestiami:

  • Powierzchnia zabudowy i powierzchnia użytkowa – pierwsza wartość informuje o tym, jak dużą powierzchnię zajmie na działce cały budynek. Z kolei powierzchnia użytkowa informuje nas o tym, jaka będzie zsumowana powierzchnia wnętrz przeznaczonych do codziennego użytku.
  • Liczba pokojów i rozbudowany układ funkcjonalny wnętrz – warto zapoznać się z ogólnym układem wnętrz, liczbą sypialni, liczbą łazienek, a także dodatkowymi pomieszczeniami, które można wykorzystać pod kątem swoich indywidualnych potrzeb.
  • Powierzchnia garażu – zmotoryzowani domownicy na pewno ucieszą się z możliwości parkowania samochodu w garażu. Warto zatem sprawdzić, czy projekt rezydencji obejmuje garaż, a jeśli tak, to ile stanowisk będzie on posiadał.
  • Materiały i rozwiązania technologiczne – wchodząc w technikalia projektu rezydencji sprawdź, z jakich materiałów wybudowane będą ściany, dach, termoizolacja, w jakiej technologii wykonane zostaną stropy, schody oraz inne elementy konstrukcyjne. Warto także sprawdzić technologie – rodzaj wentylacji, a także rodzaj instalacji grzewczej.
  • Stylistyka domu – rezydencje mogą przypominać modernistyczne wille, staropolskie dworki czy też klasycystyczne domostwa. Warto zatem sprawdzić, jak prezentuje się stylistyka domu i czy będzie się ona dobrze wpisywać w krajobraz.
  • Wycena – na naszej stronie dostępne są gotowe projekty rezydencji z wyceną. Inwestorzy mają zatem możliwość sprawdzenia, ile kosztować będzie budowa domu.

Przy analizie projektu rezydencji warto również uwzględnić indywidualne oczekiwania domowników, a te mogą być bardzo różne – począwszy od dodatkowego gabinetu do pracy, poprzez basen i siłownię, aż po balkon i tarasy widokowe. Warto jednak pamiętać, że gotowy projekt rezydencji przejdzie jeszcze adaptację, w trakcie której będzie można nanieść zmiany.

Projekt pod kątem działki czy działka pod kątem projektu?

Jeśli dysponujesz już działką budowlaną, projekt rezydencji będziesz wybierał pod jej kątem. Tutaj należy oczywiście uwzględnić wymiary, a także warunki zabudowy, jakie nakładają na inwestora miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy. Adaptacja projektu pozwala „wpisać” dany projekt w konkretną działkę, tak, aby możliwe było uzyskanie pozwolenia na budowę. Jeśli jednak nie posiadasz jeszcze działki budowlanej, znacznie lepszym rozwiązaniem może być ta druga opcja. Najpierw wybierasz projekt wymarzonego domu, a następnie szukasz działki, na której taki dom będzie można wybudować. Jest to jednak rozwiązanie, które może oznaczać dość czasochłonne poszukiwania.

Czy gotowy projekt rezydencji można modyfikować?

Gotowe projekty rezydencji nie tylko można, ale wręcz trzeba modyfikować. Jak już mówiliśmy, projekt musi być dostosowany do obowiązujących warunków zabudowy, a także do ukształtowania działki. Tu kluczową kwestią jest rzeźba terenu, wymiary działki, orientacje względem drogi dojazdowej, jak również warunki wodno-gruntowe, które mogą wpływać na wybór fundamentów. Głównym celem adaptacji projektu jest zatem dostosowanie go do specyfiki działki budowlanej.

W trakcie adaptacji można także wprowadzić zmiany zadysponowane przez inwestora. W ramach adaptacji można zatem zmienić materiały budowlane, zlikwidować lub dodać balkony tudzież inne elementy architektoniczne, wybrać inne rozwiązania technologiczne, czy też zmienić układ ścian wewnętrznych. Należy jednak pamiętać, że każda zmiana gotowego projektu oznacza dodatkowy koszt. W przypadku wielu zaawansowanych zmian, pełna adaptacja projektu rezydencji może kosztować nawet ponad 10 tys. złotych.

Jakie elementy obejmuje gotowy projekt rezydencji?

Gotowe projekty rezydencji to kompletne opracowania, na które składa się część opisowa oraz część rysunkowa ze schematami, przekrojami i rzutami. Gotowy projekt bardzo często uwzględnia także przykładowe rozmieszczenie najważniejszych mebli, co jest podstawą dla dalszej aranżacji wnętrz. Tutaj warto jednak wspomnieć, że niektóre pracownie projektowe dostarczają przykładową aranżację wszystkich pomieszczeń wraz z wizualizacją. Gotowy projekt zawiera także niezbędne dokumenty, takie jak chociażby charakterystyka energetyczna budynku.

Zalety nowoczesnych projektów rezydencji

Projekty rezydencji są dedykowane wszystkim inwestorom, którzy przymierzają się do budowy ekskluzywnego domu o podwyższonych standardach. Firma budowlana New House współpracuje z wieloma renomowanymi pracowniami architektonicznymi, dzięki czemu może zaoferować inwestorom bogatą galerię gotowych projektów. Są to projekty na bieżąco aktualizowane i dostosowywane do obowiązujących norm i standardów w branży budowlanej. Przykładem mogą być chociażby standardy WT2021, które mają na celu zwiększenie energooszczędności oraz zmniejszenie zużycia energii z nieodnawialnych źródeł w nowych domach. W rezultacie, nowoczesne projekty rezydencji to domy bardzo energooszczędne, generujące niższe koszty eksploatacyjne, domy funkcjonalne i praktyczne, a także domy trwałe i odporne na wiele czynników.

Komu możemy polecić gotowe projekty rezydencji?

Podwyższone standardy rezydencji oznaczają, że koszty budowy takiego domu są odpowiednio wyższe. Dlatego też, projekt rezydencji możemy polecić inwestorom, którzy oczekują od przyszłego domu wysokiego komfortu i funkcjonalności, ale jednocześnie są w stanie przeznaczyć na realizację inwestycji większy nakład finansów. Plusem jest jednak to, że gotowe projekty rezydencji są dostępne od ręki i można je otrzymać fizycznie w przeciągu kilku dni. To duże udogodnienie w porównaniu z projektem indywidualnym, na który trzeba poczekać nawet wiele miesięcy. Dlatego gotowe projekty rezydencji można polecić także tym inwestorom, którzy planują już konkretny termin rozpoczęcia prac.

Kompleksowa realizacja projektu rezydencji

Nawet najlepsze projekty rezydencji wymagają profesjonalnej realizacji, aby zagwarantować przyszłym domownikom oczekiwany poziom komfortu oraz wysokie standardy. Firma budowlana New House od ponad 30 lat buduje solidne i praktyczne domy na terenie całego kraju. W naszym portfolio dostępne są również rezydencje. Jako generalny wykonawca wspieramy inwestorów na wszystkich etapach realizacji projektu – pomagamy gruntownie sprawdzić działkę budowlaną, przeprowadzimy adaptację projektu, a także pomożemy w załatwieniu niezbędnych formalności. Dzięki temu, realizacja projektu rezydencji będzie przebiegać dużo sprawniej oraz w sposób wygodny dla inwestora. Na zrealizowane prace budowlane udzielamy 10-letniej gwarancji.

Gotowe projekty domów: galeria z wyceną budowy

Na stronie firmy budowlanej New House znajdziesz bogaty katalog gotowych projektów domów, wśród których dostępne są także projekty willi. To ekskluzywne domy, które mają zagwarantować domownikom maksymalny komfort, większą powierzchnię użytkową, a także dodatkowe pomieszczenia, które można wykorzystać wedle indywidualnych potrzeb. Co szczególnie ważne, nasza galeria projektów obejmuje wycenę budowy, dzięki czemu, inwestorzy mogą sprawdzić koszty inwestycji jeszcze przed zakupem konkretnego projektu. W ten sposób dużo łatwiej jest dobrać projekt rezydencji pod kątem dostępnego budżetu.

Nasza firma budowlana gwarantuje także kompleksową adaptację projektu. W trakcie tego procesu gotowe projekty rezydencji zostaną dostosowane do specyfiki działki, a także naniesione zostaną zmiany pod kątem indywidualnych oczekiwań inwestora. Galeria projektów w wyceną budowy jest bardzo rozbudowana – dostępne są tutaj rezydencje zachowane w różnych stylach: klasycystycznym, staropolskim, jak również modernistycznym. Stale poszerzamy katalog współpracując z cenionymi w branży pracowniami architektonicznymi. Dzięki temu mamy pewność, że każdy inwestor znajdzie coś w pełni dostosowanego do swoich oczekiwań.

Indywidualne projekty rezydencji luksusowych

Rezydencje przywodzą nam na myśl duże i ekskluzywne domy, które już na pierwszy rzut oka wyglądają na domy bardzo funkcjonalne i wygodne. I słusznie, ponieważ to główne założenia rezydencji. Ponadto, takie domy bazują na nowoczesnych technologiach, które mają zapewnić większą energooszczędność oraz niższe koszty eksploatacyjne. Kluczową kwestią jest to, aby rezydencja była dostosowana do indywidualnych potrzeb domowników. Najlepszym sposobem na uzyskanie tego celu jest projekt indywidualny rezydencji stworzony we współpracy z architektem.

Czym charakteryzuje się rezydencja?

Rezydencja to reprezentacyjna posiadłość, która odznacza się dużą powierzchnią użytkową, oferującą swoim domownikom wiele dodatkowych pomieszczeń, które można zagospodarować pod kątem indywidualnych potrzeb. Jeśli chodzi o stylistykę, rezydencje mogą być zarówno modernistyczne, jak również w stylu klasycznym, czego przykładem są chociażby staropolskie dworki czy klasyczne wille, które wciąż cieszą się sporą popularnością wśród inwestorów. Rezydencja bazuje na jakościowych materiałach budowlanych oraz nowoczesnych technologiach, które mają zwiększyć funkcjonalność takiego budynku.

Jeśli chodzi o dodatkowe pomieszczenia oferowane przez rezydencję, najczęściej są to: pokój telewizyjny, pokój rekreacyjny, biblioteka, gabinet, pracownia, piwniczka na wino, studio, siłownia. W rezydencji często dostępny jest także basen oraz sauna. To inwestor dysponujący kapitałem na budowę domu wyznacza to, jak dokładnie będzie wyglądać jego przyszła rezydencja. Biorąc pod uwagę, jak złożone mogą być te oczekiwania, projekt indywidualny rezydencji pod wieloma względami jest lepszy od projektu gotowego. Projekt indywidualny to nic innego jak oczekiwania i potrzeby inwestora przeniesione na papier w postaci projektu budowlanego.

Czym różni się projekt indywidualny od gotowego?

Gotowe projekty domów są ogólnodostępne. Pracownia architektoniczna tworzy takie projekty z myślą o wielu inwestorach, którzy mogą pozyskać taki projekt od ręki. Gotowe projekty rezydencji kosztują kilka tysięcy złotych. Taki projekt nie jest jednak dostosowany do specyfiki działki, a co za tym idzie, musi przejść proces adaptacji. Dopiero w ten sposób powstanie kompletny projekt budowlany, który będzie wyznaczał wykonawcom kierunek prac.

Projekt domu indywidualny jest automatycznie przypisany do działki budowlanej. Architekt uwzględnia w projekcie miejscowy plan zagospodarowania lub decyzję o warunkach zabudowy, warunki wodno-gruntowe, a także ogólne ukształtowanie działki budowlanej. W rezultacie, inwestor otrzymuje spersonalizowany projekt przypisany do konkretnej działki. Nie można go odsprzedać innym osobom, chyba, że częścią tej transakcji będzie również sama działka budowlana. Głównym atutem jest to, że projekt indywidualny rezydencji powstaje w ścisłej współpracy z inwestorem.

Jakie zalety posiada projekt indywidualny?

Opracowanie projektu indywidualnego w pełni dostosowanego do Państwa oczekiwań jest możliwe. To inwestor decyduje o powierzchni, liczbie pokoi i łazienek, a także o wyborze materiałów budowlanych i technologii. W gruncie rzeczy inwestor uczestniczy w budowie domu od początku do końca. Jednak zaprojektowanie domu to bardzo odpowiedzialne zadanie, które może być zrealizowane wyłącznie przez architekta posiadającego stosowne uprawnienia. I to właśnie on zajmie się stworzeniem projektu indywidualnego od strony technicznej. Jeśli jednak chodzi o samą koncepcję domu, głównym pomysłodawcą jest inwestor.

Kolejnym plusem jest to, że projekt indywidualny rezydencji jest ściśle przypisany do działki budowlanej. A te bywają problematyczne. Weźmy chociażby działkę na skarpie czy działkę położoną na terenie niespoistym i niestabilnym. Takie czynniki trzeba brać pod uwagę w trakcie adaptacji gotowego projektu. Natomiast w przypadku projektu indywidualnego są one od razu uwzględnione. W ten sposób, projekt indywidualny pozwala w pełni wykorzystać potencjał działki budowlanej, a jej słabsze strony przekuć w atuty.

Jak przygotować się do rozmowy z architektem?

Wielu inwestorów ma skonkretyzowane oczekiwania względem swojego wymarzonego domu, ale gdy przychodzi do przelania tych oczekiwań na papier, okazuje się to dużo trudniejsze, niż można by przypuszczać. Dlatego też, do pierwszej rozmowy z architektem warto się odpowiednio przygotować. W tym celu warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • Jaki jest całkowity budżet na budowę rezydencji?
  • Ile pokojów oraz łazienek ma mieć rezydencja?
  • Jakich pomieszczeń dodatkowych oczekujesz?
  • Jakie style architektoniczne Ci się podobają?
  • W jakim miejscu wybudujesz swoją rezydencję?
  • Jakie udogodnienia powinien posiadać Twój wymarzony dom?
  • Z jakich technologii chcesz korzystać w rezydencji?
  • Czy rezydencja powinna posiadać zapasową powierzchnię na wypadek powiększenia się rodziny?

Rozmowy z architektem zajmują sporo czasu, ponieważ architekt chce jak najlepiej poznać oczekiwania inwestorów. W ten sposób można ograniczyć liczbę poprawek, które będą wprowadzane już po zademonstrowaniu projektu koncepcyjnego. Koncepcja to podstawa, która ma zwizualizować inwestorowi, jak jego oczekiwania prezentują się w postaci gotowego domu. Jeśli taka koncepcja zostanie zatwierdzona, wówczas architekt może przejść do żmudnego i wieloetapowego procesu opracowywania projektu budowlanego.

W jaki sposób powstaje projekt indywidualny rezydencji?

Tworzenie projektu budowlanego to dość czasochłonny i wieloetapowy proces, który wymaga od architekta dużej wiedzy, umiejętności oraz doświadczenia. Możemy jednak wskazać kilka kluczowych etapów, na które dzieli się faza projektowania:

Krok 1: Oczekiwania inwestora – to inwestor jest głównym pomysłodawcą projektu i to on decyduje o kluczowych kwestiach. Architekt postara się przelać te oczekiwania na papier. Dlatego krok pierwszy do dokładne zapoznanie się z oczekiwaniami i potrzebami inwestora.

Krok 2: Poznanie działki budowlanej – inwestor zapozna się z dostępnymi dokumentami związanymi działką budowlaną inwestora. Czasami osobiście pojawi się na miejscu, aby móc lepiej ocenić sytuację i znaleźć inspirację do dalszych prac.

Krok 3: Projekt koncepcyjny – architekt tworzy swojego rodzaju wizualizację, która ukazuje inwestorowi, jak wyglądać będzie jego wymarzona rezydencja. Inwestor na tym etapie może wprowadzić zmiany w kluczowych założeniach.

Krok 4: Projekt budowlany – gdy koncepcja zostanie zaakceptowana przez inwestora, architekt zajmie się profesjonalnym projektowaniem. Trzeba opracować część opisową i część rysunkową ze schematami, przekrojami oraz rzutami. Tworzona jest także charakterystyka energetyczna oraz projekt techniczny.

Krok 5: Zakończenie współpracy – inwestor otrzymuje kompletny projekt budowlany. Można w nim jeszcze prowadzić drobne zmiany, ale ich zakres jest już mocno ograniczony. Po wprowadzeniu ostatnich poprawek współpraca z architektem dobiega końca.

Teraz inwestor może udać się z projektem do wydziału architektoniczno-budowlanego przy urzędzie miasta, aby wnioskować o wydanie pozwolenia na budowę domu. Warto także zacząć rozglądać się za firmą budowlaną, która zajmie się realizacją indywidualnego projektu rezydencji.

Koszty wykonania projektu indywidualnego

Biorąc pod uwagę, jak ekskluzywnym budynkiem w samych założeniach jest rezydencja, inwestorzy, którzy chcą wbudować taki budynek zazwyczaj dysponują odpowiednio większym budżetem. Już na etapie projektowania można się przekonać, że realizacja takiej inwestycji wymaga naprawdę sporych nakładów finansowych. Koszty wykonania indywidualnego projektu zależy oczywiście od kilku czynników: powierzchni i stopnia skomplikowania budynku, liczby wprowadzonych w trakcie zmian, stopnia skomplikowania działki budowlanej, jak również renomy architekta. Architekt może wycenić swoją usługę nawet na 250 zł za każdy metr kwadratowy, co oznacza, że stworzenie od podstaw projektu indywidualnego rezydencji może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Czas oczekiwania na indywidualny projekt rezydencji

Stworzenie od podstaw projektu indywidualnego to dość czasochłonny i żmudny proces. Architekt zdaje sobie sprawę, że projekt ten musi być w pełni dostosowany do oczekiwań inwestora. W innym razie konieczne będą poprawki, które wydłużą czas pracy. Z tego względu, wielu architektów realizujących indywidualne projekty oferuje w cenie usługi określoną liczbę zmian. Po przekroczeniu tej liczby, nowe zmiany można wprowadzać jedynie po dopłaceniu. Wbrew pozorom to rozwiązanie, które zabezpiecza nie tylko architekta, ale także inwestora. Powszechnym problemem jest bowiem ciągłe dążenie do uzyskania czegoś lepszego. A lepsze może być wrogiem dobrego. Inwestor, który w cenie posiada określoną liczbę zmian jest zatem bardziej powściągliwy w modyfikowaniu wstępnej koncepcji, która zostanie przedłożona przez architekta.

Czas oczekiwania na projekt indywidualny rezydencji zależy oczywiście od stopnia skomplikowania całego budynku, jak również od zmian, które będą wprowadzane w trakcie. Dobry architekt dysponujący wsparciem innych projektantów może stworzyć taki projekt w przeciągu kilku tygodni. Jednak zdarza się, że na indywidualny projekt rezydencji trzeba poczekać nawet kilka miesięcy. Czas oczekiwania to prawdopodobnie jeden z większych minusów indywidualnych projektów.

W jaki sytuacjach warto wybrać projekt indywidualny rezydencji?

Indywidualne projekty rezydencji można polecić wszystkim inwestorom, którzy dysponują większym budżetem na budowę domu i mogą sobie pozwolić na wydatek rzędu kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych już na etapie projektowania domu. Jest to także dobra opcja dla tych osób, które mają skonkretyzowane oczekiwania i są w stanie samodzielnie stworzyć swój własny projekt, ale do tego celu potrzebują oczywiście wiedzy i doświadczenia architekta. Projekt indywidualny rezydencji jest dobrym rozwiązaniem także w przypadku właścicieli problematycznych działek budowlanych, na których trzeba się będzie mocno nagłowić, aby postawić rezydencję spełniającą konkretne oczekiwania, a także dysponującymi obszerną działką. W takiej sytuacji adaptacja gotowego projektu byłaby zbyt czasochłonna i kosztowna.

Realizacja projektu indywidualnego z firmą New House

Firma budowlana New House oferuje kompleksową budowę rezydencji według indywidualnego projektu. Działamy w branży od ponad 30 lat, dysponując nowoczesnym sprzętem oraz wykwalifikowaną kadrą pracowników. Kompleksowa budowa domu obejmuje wsparcie także na etapach przygotowania, w tym przy projektowaniu domu. Współpracujemy z renomowanymi architektami, dzięki czemu, możemy dostarczyć Ci jakościowy projekt indywidualny rezydencji dopracowany w każdym szczególe. Kompleksowa budowa rezydencji niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim ściąga z inwestora odpowiedzialność za wiele kwestii, dzięki czemu, oszczędza on dużo czasu. Budowa jest realizowana przez doświadczonych fachowców, którzy zapewnią pełną zgodność z przedstawionym projektem. Na naszej stronie internetowej znajdą Państwo przykładowe realizacje, wśród których dostępne są także ekskluzywne rezydencje. Indywidualny projekt rezydencji to doskonały wybór dla wszystkich inwestorów, którzy chcą uzyskać dom w pełni dostosowany do swoich potrzeb.

Słysząc słowo rezydencja, przed oczami większości ludzi pojawiają się domy rodem z seriali o wyższych sferach, doniesieniach o gwiazdach lub znanych biznesmenach.

Projekt rezydencji - infrastruktura wypoczynkowo-rozrywkowa w rezydencji

Rezydencje to duże, reprezentacyjne domy, które na pierwszy rzut oka prezentują się bardzo ekskluzywnie. Niezbędnym elementem takich domostw jest oczywiście odpowiednia infrastruktura wypoczynkowo-rozrywkowa, która ma zagwarantować domownikom lepsze zdrowie i samopoczucie, a także nowoczesne rozwiązania technologiczne. Jakie pomieszczenia oraz elementy wchodzą w skład takiej infrastruktury rezydencji?

Jakie cechy posiada ekskluzywna rezydencja?

Rezydencje to domy luksusowe, często w stylu klasycznym, które mają zagwarantować domownikom większy komfort. Niezbędna jest zatem rozbudowana infrastruktura wypoczynkowo-rozrywkowa, która obejmuje zarówno taras i ogród, jak również wszelkie pomieszczenia wypoczynkowe dostępne w domu. Ze względu na zastosowanie możemy wyróżnić kilka stref:

  • Rekreacja na zewnątrz: obejmuje taras, patio, podcień, a także strefy rekreacyjne na ogrodzie, takie jak chociażby altana czy pergola. Opcjonalnie dochodzi także basen.
  • Strefa rozrywkowa: to wszystkie miejsca, które mają służyć domownikom do dobrej zabawy: pokój telewizyjny, pokój gier, zadaszony basen, strefa na ogrodzie wydzielona do gier i zabaw.
  • Strefa sportu: rezydencje bardzo często posiadają także infrastrukturę, która umożliwia ćwiczenia fizyczne, a zatem: siłownię, pokój fitness, basen.
  • Strefa relaksacyjna: w rezydencji powinny znajdować się pomieszczenia, które pomogą zredukować stres. Może to być SPA, pokój kąpielowy, pokój muzyczny, biblioteka.

Oczywiście to indywidualne oczekiwania inwestora decydują o tym, jakie strefy posiadać będzie ekskluzywna rezydencja. Jedno jest pewne – tak duże domostwa pozwolą na rozplanowanie dodatkowego miejsca na niezbędną infrastrukturę wypoczynkowo-rozrywkową.

Projekty rezydencji - duży taras to absolutna podstawa

Należy pamiętać, że budowę rezydencji powinniśmy poprzedzić zaplanowaniem dużego tarasu, patio lub podcienia, na którym domownicy mogą spędzać ciepłe wieczory w sezonie wiosenno-letnim. To tutaj odbywać się będzie rodzinne grillowanie, a także spotkania przy lampce wina. Warto zadbać o pergolę, która umożliwi ochronę przed słońcem i deszczem, a także o kominek zewnętrzny, który zapewni ciepło w chłodniejsze pory roku. Taki kominek często ma także zastosowania kulinarne i może służyć jako grill. Obok tarasu może przebiegać oczko wodne. Należy wziąć pod uwagę, że bardzo istotne jest funkcjonalne oświetlenie tej przestrzeni. Z tarasu powinien rozpościerać się piękny widok na ogród.

Balkony oraz tarasy widokowe na piętrze

Rezydencje to bardzo często nowoczesne domy piętrowe, a także domy z poddaszem użytkowym. W projektach rezydencji, na górnej kondygnacji można zastosować tarasy widokowe, podcienie, balkony czy loggie. To kolejny element infrastruktury umożliwiający wypoczynek na świeżym powietrzu. Tego typu elementy mają jednak także zastosowanie praktyczne. Weźmy chociażby pralnię z dostępem do tarasu lub balkonu. Można tu naturalnie suszyć pranie, które będzie później przyjemniej pachnieć. Z górnych tarasów mamy także możliwość delektowania się widokiem na okolicę.

Przestronny basen w rezydencji

Rezydencja jako ekskluzywny dom niemal zawsze jest wyposażona w basen. Może to być basen zewnętrzny zlokalizowany w sąsiedztwie tarasu, jak również taras wewnętrzny umieszczony w dużym, przeszklonym pomieszczeniu, w którym można urządzić także siłownię i pokój do ćwiczeń. Pomieszczenia z basenem nierzadko oferują także natryski, saunę czy jacuzzi. Takie rozwiązanie wymaga jednak domu z podpiwniczeniem. To w piwnicy znajdować się będą pomieszczenia techniczne basenu oraz oczywiście jego niecka. Nieco mniej skomplikowany, a co za tym idzie tańszy jest basen zewnętrzny. Na zewnątrz budynku trudniej jest jednak stworzyć basen całoroczny.

Siłownia, SPA oraz pokój kąpielowy

Właściciele oraz domownicy zamieszkujący rezydencję często troszczą się o swoje zdrowie, ponieważ wiedzą, że jest ono podstawą efektywnego funkcjonowania. W związku z tym, infrastruktura wypoczynkowo-rozrywkowa w rezydencji zakłada także strefę sportową, w której znajdzie się siłownia lub pokój do ćwiczeń. Można tu umieścić dowolne sprzęty w postaci rowerów stacjonarnych, orbitreków, bieżni czy sprzętu do ćwiczeń siłowych. Aby pokój sportowy był bardziej praktyczny, powinien on sąsiadować z łazienką lub pokojem kąpielowym. A tu z pewnością przyda się sauna, która również pozwoli zadbać o lepsze zdrowie i samopoczucie. Kobiety docenią natomiast kącik SPA, w którym możliwe będzie fundowanie sobie wielu zabiegów pielęgnacyjnych i relaksacyjnych.

Pokoje rozrywkowe w rezydencji

Bardzo popularnym pokojem rekreacyjnym stosowanym w wielu rezydencjach jest kino domowe. Wbrew pozorom, w takim pokoju absolutnie nie trzeba umieszczać telewizora. Miłośnicy dużego ekranu chętniej wybiorą rzutnik oraz telebim, na którym będzie można oglądać ulubione filmy i seriale niczym w kinie. Do tego nastrojowe oświetlenie, które nie zakłóca oglądania, ale wpływa korzystnie na komfort oczu oraz oczywiście wyposażenie audio kina domowego. Zapewnia ono najwyższą jakość dźwięku, który stwarza wrażenie znajdowania się w centrum akcji. Pokoje rozrywkowe w rezydencji mają także sprzyjać grom towarzyskim. W takim miejscu można umieścić stół bilardowy, rzutki, stół do grania w karty i szachy, miejsce od układania puzzli, a nawet tor do grania w kręgle. Duże rezydencje to domy, w których można stworzyć niemal każdy pokój rozrywkowy.

Inne pomieszczenia wypoczynkowe w rezydencji

Gotowe projekty domów o charakterze rezydencji są w pełni dostosowane do potrzeb domowników. To oni decydują o tym, w jaki sposób zagospodarowane zostaną dostępne pomieszczenia. Można zdecydować się na pokoje wypoczynkowe, które będą sprzyjać rozwijaniu swoich pasji oraz zainteresowań. Może to być pokój muzyczny z doskonałą akustyką, biblioteka z wygodnym miejscem do czytania książek i gazet, oranżeria, w której można spędzić czas w otoczeniu pięknych roślin, czy też pomieszczenie kontemplacyjne, które projektuje się w taki sposób, aby sprzyjało ono kreatywnemu i twórczemu myśleniu.

Stolarka okienno - drzwiowa w rezydencjach

Drzwi wejściowe oraz stolarka okienna w rezydencji stanowią bardzo ważny element wpisujący się w zewnętrzną stylistykę. Jednak poza samym wyglądem kluczowe znaczenie mają oczywiście takie wartości, jak: trwałość, energooszczędność, bezpieczeństwo i funkcjonalność. To główne kryteria, które towarzyszą inwestorom przy wyborze odpowiedniej stolarki okienno-drzwiowej w rezydencji. Na co warto zwrócić uwagę? Ile kosztować może cała stolarka okienno-drzwiowa?

Jakie cechy powinna posiadać dobra stolarka okienno-drzwiowa w rezydencjach?

Reprezentatywny dom powinien być szykowny pod każdym względem. Najlepiej stawiać na ponadczasowe rozwiązania. W nowoczesnych rezydencjach królują duże okna, które zapewniają więcej naturalnego światła, a jednocześnie wpływają na ciekawy i estetyczny wygląd budynku. Jednak stolarka okienno-drzwiowa musi zapewnić znacznie więcej, aniżeli tylko atrakcyjny wygląd. Poza tym aspektem możemy wyróżnić cztery czynniki, które należy uwzględnić przy wyborze okien i drzwi:

  • Bezpieczeństwo – biorąc pod uwagę, że rezydencje to ekskluzywne domy, okna i drzwi muszą zapewniać wysoki poziom ochrony przed włamywaczami.
  • Energooszczędność – stolarka okienno-drzwiowa w rezydencjach powinna odznaczać się jak najniższym współczynnikiem przenikania ciepła. Decyduje to o energooszczędności budynku.
  • Funkcjonalność – okna i drzwi powinny zapewnić wyższy komfort, na co składa się ich sposób otwierania, rozmiar, a także dodatkowe funkcje.
  • Trwałość ­– stolarka okienno-drzwiowa to inwestycja na lata. W związku z tym należy wziąć pod uwagę jakość materiałów wykorzystanych do produkcji okien i drzwi.

Wybór odpowiedniej stolarki okienno-drzwiowej z pewnością nie jest zadaniem łatwym. Jednak znając kluczowe czynniki, które mają decydujący wpływ na ogólną ocenę okien i drzwi, a także korzystając ze wsparcia wykwalifikowanych fachowców New House, na pewno podejmiesz dobrą decyzję.

Energooszczędność w świetle WT 2021

Okna i drzwi zewnętrzne w dużej mierze decydują o energooszczędności budynku. Warto przytoczyć normy WT 2021, które zaostrzyły przepisy związane z tym, jakie okna i drzwi można stosować w nowych domach. Zgodnie z tymi normami, współczynnik przenikania ciepła U w przypadku okien i drzwi elewacyjnych nie powinien przekraczać 0,9 [W/(m2K)]. Dla okien połaciowych norma jest nieco wyższa i wynosi 1,1 [W/(m2K)]. Jeśli chodzi o drzwi zewnętrzne, jest to 1,3 [W/(m2K)].

Im niższy współczynnik ciepła U, tym lepiej dom będzie utrzymywał docelową temperaturę. W sezonie grzewczym oznacza to większą łatwość w utrzymaniu ciepła, do produkcji którego trzeba było poświęcić określoną ilość energii. Nowoczesne okna do rezydencji często odznaczają się także wysokim współczynnikiem g, który informuje o tym, jak duża część promieniowania słonecznego przenika przez szyby i jest zdolna dogrzać nasze wnętrze. Od energooszczędności okien i drzwi zewnętrznych zależeć będą koszty eksploatacyjne, a zatem warto pochylić się uważniej na tą kwestią.

Wysokie bezpieczeństwo to podstawa

Stolarka okienno-drzwiowa w rezydencji powinna zapewnić także wysoki poziom bezpieczeństwa, zwłaszcza, że jest to ekskluzywny dom, który niestety może być brany pod uwagę jako potencjalny cel włamywaczy. Dlatego też, poza dobrym systemem alarmowym należy zainwestować w okna i drzwi, które albo udaremnią włamanie, albo przynajmniej skutecznie opóźnią włamywacza. Jeśli chodzi o drzwi zewnętrzne, absolutnym minimum powinna być klasa RC4, czyli drzwi antywłamaniowe, które stawiają opór przy zastosowaniu bardziej skomplikowanych narzędzi i technik przez co najmniej 10 minut. Drzwi RC5 i RC6 udaremniają włamanie nawet przy użyciu elektronarzędzi.

W przypadku okien należy zwrócić uwagę na dwa czynniki. Pierwszy z nich to wytrzymałość szyb na uszkodzenia. Powszechnie stosowane są normy PN-EN 356. Wydaje się, że w przypadku rezydencji minimum są szyby klasy P6B, które wytrzymają nawet kilkadziesiąt uderzeń młotem lub siekierą. W kwestii ochrony przed włamaniem mamy te same sześć klas, co w przypadku drzwi zewnętrznych, jednak tutaj dostateczna jest już klasa RC2, która zapewnia ochronę przed próbą włamania poprzez rozbicie okna lub jego otworzenie z pomocą narzędzi. Dodatkową formą ochrony stosowaną pod nieobecność domowników mogą być specjalistyczne rolety antywłamaniowe.

Trwałość okien i drzwi zewnętrznych

Stolarka okienno-drzwiowa w rezydencjach to inwestycja długoterminowa. Dostępne są trzy materiały: drewno, aluminium oraz PCV. W przypadku rezydencji coraz częściej stosuje się aluminium, jako iż najlepiej wpisuje się ono w trend dużych przeszkleń, które powinny być trwałe i lekkie. Ramy są oczywiście odpowiednio zabezpieczane przed zarysowaniami. W stylach klasycznych, takich jak dworek, dobrym wyborem są okna drewniane lub drewnopodobne z PCV. W przypadku drzwi zewnętrznych prym wciąż wiodą drzwi drewniane. Dobrym wyborem okażą się zwłaszcza drzwi dwuskrzydłowe lub drzwi z dostawką, w których zastosowane zostały przeszklenia. Na pewno warto zwrócić uwagę, jakie normy i standardy jakości swoich wyrobów może zagwarantować producent.

Funkcjonalność stolarki okienno-drzwiowej

Okna i drzwi powinny być również maksymalnie funkcjonalne. W przypadku drzwi na pewno warto pamiętać o tym, aby były one dostatecznie szerokie, tak, aby umożliwiły swobodne wnoszenie i wynoszenie z domu dużych przedmiotów, takich jak meble. Warto także pomyśleć o zdalnie sterowanych zamkach, które można otworzyć z pomocą karty lub telefonu komórkowego. To dodatkowo wpływa na bezpieczeństwo. W przypadku okien kluczową kwestią jest to, w jaki sposób się otwierają. W przypadku okien balkonowych mamy do wyboru okna rozwierane, uchylno-rozwierane, przesuwne, składane, a nawet obrotowe. Warto także sprawdzić, jak otwierają się okna dachowe, a także czy posiadają one funkcję wietrzenia, bez konieczności otwierania okna. Optymalnym rozwiązaniem są także systemy stworzone w koncepcji smart home.

Nowoczesny wygląd pasujący do stylistyki rezydencji

Dopiero na końcu skupiamy się na wyglądzie stolarki okienno-drzwiowej. Z pewnością jest to bardzo ważny element wpływający na ogólną stylistykę całego budynku. Należy zwrócić uwagę na kolorystykę ram i drzwi, a także to, a jakim stylu zostały one zaprojektowane. Inaczej prezentują się zdobione drzwi do dworku, a inaczej minimalistyczne drzwi do modernistycznej rezydencji. W przypadku okien można także wybrać odcień pakietów szyb. W miejscach szczególnie eksponowanych na słońce inwestorzy czasami decydują się na szyby antyrefleksyjne, które ograniczą problem oślepiania przez promienie słoneczne. Katalog producentów jest tak rozbudowany, że bez trudu można dobrać okna i drzwi zewnętrzne w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb.

Ile kosztować może pełna stolarka okienno-drzwiowa w rezydencjach?

W przypadku przeciętnego domu jednorodzinnego, koszt kompletnej stolarki okienno-drzwiowej wraz z montażem to wydatek rzędu 20 – 25 tys. złotych. Jednak w nowoczesnych rezydencjach stosuje się znacznie lepsze okna i drzwi, które odznaczają się wyższą klasą antywłamaniową, lepszymi parametrami izolacyjnymi, a także większą trwałością. W rezultacie, całkowity koszt pełnej stolarki okienno-drzwiowej w tak ekskluzywnym domu może wynieść nawet ponad 50 tys. złotych. Wiele zależy oczywiście od indywidualnych oczekiwań inwestora – im więcej funkcji i nowoczesnych rozwiązań, tym wyższa będzie finalna cena.

Baseny zewnętrzne oraz wewnętrzne

Indywidualne projekty rezydencji parterowych czy z poddaszem użytkowym bardzo często wyposażone są w basen kąpielowy. To część infrastruktury, która ma zapewnić domownikom wypoczynek oraz rozrywkę. Inwestorzy przymierzający się do budowy rezydencji powinni zastanowić się nad wyborem optymalnego rozwiązania. Dostępne są baseny zewnętrzne oraz baseny wewnętrzne, a najbardziej luksusowe rezydencje mogą korzystać z obu tych rozwiązań. Na co zwrócić uwagę na etapie projektowania basenu? Jaka powinna być jego powierzchnia użytkowa? Jak zachować odpowiednią energooszczędność? Jakie inne kwestie należy wziąć pod uwagę przeszukując projekty rezydencji z basenami?

Baseny zewnętrzne oraz wewnętrzne w rezydencji - dlaczego warto zastosować je w swojej rezydencji?

Projekt basenu wydatnie podniesie prestiż nieruchomości i zagwarantuje domownikom dodatkową strefę wypoczynkowo-rozrywkową. Dostatecznie duży basen umożliwi regularne pływanie, które w opinii ekspertów jest jedną z najzdrowszych form aktywności fizycznej. Basen może być również dużym udogodnieniem w okresie letnim, oferując miejsce, w którym będzie się można schłodzić. Z powodów czysto pragmatycznych, basen to element wyposażenia, który znacząco podnosi wartość nieruchomości, a to ważna informacja dla inwestorów, którzy nie wykluczają w przyszłości sprzedaży lub wynajęcia rezydencji.
Rezydencja to dom, który w zamyśle ma oferować liczne udogodnienia oraz wysoki standard. Basen to bez wątpienia element, który może wpłynąć korzystnie na komfort domowników, oferując miejsce do relaksu, ale również do aktywności fizycznej. W związku z tym, już na etapie projektowania rezydencji warto zastanowić się nad wyposażeniem nieruchomości w basen. Jedną z podstawowych kwestii będzie oczywiście wybór pomiędzy basenem zewnętrznym oraz wewnętrznym.

Basen wewnątrz czy basen na zewnątrz?

W najbardziej luksusowych rezydencjach można spotkać kilka basenów, w tym basen wewnętrzny, jak również basen zewnętrzny. Jednak w zdecydowanej większości przypadków inwestorzy decydują się tylko na jedno z powyższych rozwiązań. Głównym kryterium są oczywiście indywidualne oczekiwania względem zastosowania basenu. Jeśli inwestor oczekuje całorocznego basenu, z którego korzystać będzie można także w zimie, lepszym wyborem zdecydowanie jest basen wewnętrzny, choć wymaga on większych nakładów finansowych i odpowiedniego projektu.
Z kolei basen zewnętrzny to zazwyczaj basen, z którego korzystać będziemy w okresie wiosenno-letnim w trakcie wypoczynku na świeżym powietrzu. Jest to rozwiązanie dużo mniej kosztowne, a także ładnie wpisujące się w kompozycję ogrodu. Basen wewnętrzny trudniej jednak utrzymać w nienagannej czystości. A zatem, każde z powyższych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, a każdy inwestor musi samodzielnie zdecydować, które rozwiązanie jest korzystniejsze dla niego. Poniżej omawiamy najważniejsze zalety i wady basenów wewnętrznych oraz zewnętrznych.

Zalety i wady basenów wewnętrznych

Zacznijmy od basenów wewnętrznych, które w zamyśle mają być całoroczne. W wielu przypadkach jest to osobna część rezydencji zbudowana na kształt przeszklonej hali. Bardzo istotną kwestią jest wybór odpowiednich okien, które powinny odznaczać się niskim współczynnikiem przenikania ciepła oraz wysokim współczynnikiem promieniowania g, tak, aby wykorzystać promienie słoneczne do podgrzewania wody w basenie. Do tego celu wykorzystuje się nierzadko na dachu takiej hali panele solarne, które mają kluczowe znaczenie w procesie podgrzewania wody. W ten sposób można obniżyć koszty eksploatacyjne.
Należy pamiętać, że basen wewnętrzny wymaga domu z podpiwniczeniem. Na niższej kondygnacji znajduje się niecka basenu wraz z pomieszczeniami gospodarczymi, filtrami oraz innym sprzętem potrzebnym do zachowania basenu w odpowiednim stanie, realizowanymi podczas prac budowlanych. Zaletą basenu wewnętrznego jest funkcjonalność. Można z niego korzystać przez cały rok, zachowanie wody w czystości nie stanowi większego problemu, a ponadto, nie ma problemu z zanieczyszczeniami z otoczenia.
W okolicy basenu można także zaplanować przestrzeń na siłownię, saunę suchą, jacuzzi oraz strefę SPA. Minusem są z kolei koszty – basen wewnętrzny wymaga większej powierzchni domu, a wzniesienie odpowiedniej zabudowy nie jest tanie. Co więcej, mogą pojawić się problemy związane z warunkami zabudowy, jakie narzuca na działce miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Zalety i wady basenów zewnętrznych

Baseny zewnętrzne są bez wątpienia tańsze i prostsze w budowie. Nie muszą być na stałe związane z gruntem, ponieważ do dyspozycji inwestorów pozostają także baseny rozkładane. W zamyśle basen wewnętrzny jest przeznaczony do wykorzystywania w okresie wiosenno-letnim, ale przy zastosowaniu systemu z podgrzewaną wodą oraz zadaszenia, taki basen może służyć także w chłodniejsze okresy roku. Najczęściej spotkamy się z basenami betonowymi, które można obłożyć płytkami. Nieco tańsze są natomiast baseny poliestrowe oraz polipropylenowe.
Basen zewnętrzny zazwyczaj planuje się w okolicy tarasu, tak, aby stworzyć spójną część infrastruktury wypoczynkowo-rozrywkowej. Istnieje także bardziej pragmatyczny powód – do basenu w pobliżu domu łatwiej dociągnąć prąd i oświetlenie. Energia elektryczna jest potrzebna chociażby do pracy filtrów odpowiedzialnych za oczyszczanie wody. Minusem basenów zewnętrznych jest to, że bez podgrzewania nie nadają się one do użytku w okresie zimowym, a ponadto, odkryte baseny są bardziej podatne na zanieczyszczenia ze środowiska, np. kurz, piasek, liście, odchody ptaków.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze basenu zewnętrznego?

Budowa basenu zewnętrznego jest dużo tańsza i to zazwyczaj główny czynnik, który decyduje o tym, że wielu inwestorów decyduje się na wybór tego rozwiązania. Na etapie projektowania warto już wybrać miejsce, w którym wybudowany zostanie basen. Miejsce to powinno być nasłonecznione oraz oddalone od wysokiej roślinności, która jest źródłem zanieczyszczeń. Najczęściej basen zewnętrzny jest położony w ścisłym sąsiedztwie tarasu, a nawet stanowi jego integralną część. Z kwestii czysto technicznych należy wybrać materiał, z którego wybudowany zostanie basen. Do wyboru pozostaje basen poliestrowy, betonowy lub polipropylenowy.
Na etapie projektowania warto także zastanowić się nad tym, w jaki sposób eksploatowany będzie basen i jakie są niezbędne elementy wyposażenia. Basen zewnętrzny nie obejdzie się oczywiście bez filtrów odpowiedzialnych za oczyszczanie wody. Dobrym pomysłem może być przeszklone zadaszenie, które po pierwsze ochroni przed zanieczyszczeniami, a po drugie pozwoli efektywniej wykorzystać promienie słonecznego do nagrzewania wody. Inwestor musi także podjąć decyzję odnośnie wyboru materiału, który będzie okalał basen. Może to być drewno, płytki, kostka lub kamień naturalny.

Jak wybrać odpowiedni basen do rezydencji?

To indywidualne potrzeby inwestorów decydują o tym, w jaki basen powinna być wyposażona rezydencja. Przy dostatecznie dużym budżecie oraz większej działce budowlanej warto pomyśleć o basenie wewnętrznym, który jest po prostu bardziej funkcjonalny, a ponadto pozwala na stworzenie całego kompleksu wypoczynkowo-rozrywkowego w jego okolicy. Bardziej budżetowym rozwiązaniem jest natomiast basen zewnętrzny na ogrodzie, który dodatkowo będzie można wybudować bez zamartwiania się o formalności związane z budową domu. Już na etapie adaptacji projektu lub tworzenia indywidualnego projektu rezydencji warto poruszyć z architektem temat basenu.

Zagospodarowanie terenu wokół rezydencji

Piękna i reprezentacyjna rezydencja powinna być otoczona estetycznie dopasowanym ogrodem. Na finalny odbiór posiadłości wpływ ma także ogrodzenie, sposób poprowadzenia alejek, poszczególne elementy zagospodarowania, dobór roślinności. Dlatego też, zagospodarowanie terenu wokół rezydencji powinno odbywać się na podstawie projektu, w którym uwzględnione zostaną zarówno kwestie techniczne, logistyczne, jak również estetyczne. Z całą pewnością możemy stwierdzić, że ogród jest poniekąd wizytówką rezydencji. Nie możemy oczywiście zapomnieć o tym, że powinien spełniać on warunki znajdujące się w miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Najważniejsze elementy w zagospodarowaniu przestrzennym

Zagospodarowanie terenu obejmuje wiele obszarów, począwszy od kwestii technicznych, takich jak: poszczególne przyłącza na danej działce, podziemne instalacje oraz inne rozwiązania technologiczne, które są niezbędne do prawidłowego korzystania z rezydencji, a kończąc na doborze roślin i stylu ogrodu. Dlatego też, częścią projektu budowlanego jest projekt zagospodarowania terenu, który poprzedza analiza działki pomagająca w uzyskaniu pozwolenia na zmiany i inne stosowne uprawnienia, których nie będzie nie przewidywało prawo budowlane. Rozplanowuje się w nim wykonanie prac budowlanych: ułożenie poszczególnych elementów, zarówno tych podziemnych, jak również naziemnych. Na tej podstawie można stworzyć strefy użytkowe oraz rekreacyjne.

Do strefy użytkowej zaliczymy: wiaty parkingowe i śmietnikowe, wolnostojące garaże, budynki gospodarcze, podjazd i alejki, a także inne elementy, które mają przede wszystkim zwiększyć funkcjonalność posiadłości i zapewnić domownikom konkretne funkcje. Z kolei strefa rekreacyjna ma sprzyjać dobremu samopoczuciu i wypoczynkowi. Taką częścią jest zarówno ogród, altanka, basen, oczko wodne, ale również taras, podcień czy patio. Planując zagospodarowanie terenu wokół rezydencji należy wziąć pod uwagę miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzję o warunkach zabudowy. Dokumenty te mogą wprowadzać pewne ograniczenia oraz nakazy, jak chociażby zachowanie dostatecznie dużej powierzchni czynnej biologicznie czy też zagwarantowanie określonej liczby miejsc parkingowych.

Teren wokół rezydencji – czym powinien się charakteryzować?

Rezydencje mogą być zachowane w różnorodnych stylach – począwszy od klasycystycznej willi, przez urokliwy, staropolski dworek, aż po modernistyczną posiadłość. Wybór stylistyki budynku wpływa oczywiście na to, jak powinno wyglądać zagospodarowanie terenu. Tutaj świetnym przykładem są ogrodzenia – inne będzie okalać ogród otaczający dworek, a inne ogród z nowoczesną rezydencją. Dlatego bardzo istotna jest spójność estetyczna. To odpowiedzialne zadanie, które warto powierzyć wykwalifikowanym projektantom. W przypadku zagospodarowania terenu, nawet jeden źle dobrany element może popsuć efekt całościowy.

Biorąc pod uwagę, że rezydencja to ekskluzywna posiadłość, teren wokół niej powinien być przestronny oraz bogaty w elementy, które podkreślą ten ekskluzywny charakter. Duży basen, przestronna altana, taras z kominkiem, spokojnie szumiące oczko wodne, zadbany trawnik z imponującymi roślinami – zazwyczaj taki krajobraz towarzyszy luksusowym rezydencjom, które mają zapewnić inwestorom maksymalny komfort oraz funkcjonalność. Do tego należy umiejętnie poprowadzić alejki, które zapewnią dobrą komunikację. Nieodzowne jest także oświetlenie ogrodu, które zapewni domownikom bezpieczeństwo wieczorową porą, a ponadto, sprawi, że rezydencja będzie się prezentować wyjątkowo okazale także po zmroku.

Co zawiera projekt zagospodarowania terenu?

W skład projektu budowlanego rezydencji wchodzi także projekt zagospodarowania terenu. Powstaje on w trakcie adaptacji gotowego projektu domu lub jako nieodzowna część projektu indywidualnego. Dobry projekt pozwala umiejętnie zarządzać dostępną przestrzenią z uwzględnieniem instalacji podziemnych, które w dużej mierze ograniczają pole manewru. Tutaj dobrym przykładem będzie basen, oczko wodne czy podziemny zbiornik retencyjny – takowe elementy można umieścić w ziemi dopiero po zapoznaniu się z projektem i sprawdzeniu, którędy przebiegają przyłącza techniczne. Projekt zagospodarowania terenu obejmuje następujące informacje:

  • Orientację położenia działki, określenie jej granic, obrys domu oraz poszczególnych elementów,
  • Sieć uzbrojenia terenu,
  • Sposób odprowadzania lub oczyszczania ścieków,
  • Miejsce składowania odpadów,
  • Ukształtowanie terenu oraz planowane zmiany na etapie niwelacji,
  • Układ komunikacyjny: podjazdy, alejki, chodniki, miejsca postojowe,
  • Ogrodzenie terenu wraz z zaznaczeniem bram i furtek,
  • Planowany układ zieleni,
  • Rozwiązania technologiczne, takie jak np. zbiornik retencyjny, przydomowa turbina wiatrowa.
  • Elementy wody: Baseny, oczka wodne, strumyki.
  • Uwzględnienie elementów, które mogą zacieniać lub przesłaniać sąsiednie działki.

Projekt zagospodarowania terenu, podobnie jak projekt budowlany rezydencji musi zostać zatwierdzony przez wydział architektoniczno-budowlany, aby inwestor otrzymał pozwolenie na budowę domu. Projekt zagospodarowania terenu może być poszerzony o projekt ogrodu.

Czy warto zainwestować w projekt ogrodu wokół rezydencji?

Kompleksowy projekt zagospodarowania terenu działki skupia się na ogólnym zaplanowaniu stref i rozmieszczeniu poszczególnych elementów. Co prawda zawiera układ zieleni, ale zazwyczaj są to jedynie informacje o tym, które powierzchnie działki nie będą utwardzone, gdzie będzie trawnik, gdzie będzie wysoka roślinność. Jeśli chodzi o konkretną aranżację ogrodu, warto zdecydować się na projekt, w którym uwzględnione zostaną wszystkie szczegóły: rodzaj trawy, układ systemu do nawadniania, miejsca na rabatki, oczka wodne, elementy dekoracyjne, rozmieszczenie wysokiej roślinności. Projekt ogrodu uwzględnia także materiały i wygląd materiałów, jakie zostaną wykorzystane do wytyczenia alejek, planuje układ oświetlania, a także inne rozwiązania technologiczne. To kompleksowa instrukcja, która krok po kroku pozwala stworzyć estetyczny ogród spójny ze stylistką rezydencji.

Przed jakimi wyborami staje inwestor wykańczający teren działki?

Zagospodarowania terenu wokół rezydencji to bardzo odpowiedzialne zadanie, w którym inwestor podejmuje szereg decyzji. To właśnie od poszczególnych decyzji inwestora zależeć będzie efekt końcowy. Jedną z kluczowych decyzji jest wybór wiodących materiałów, np. przy budowaniu podjazdu należy wybrać, czy będzie to kostka brukowa, beton czy kamień naturalny. Materiały te powinny być spójne z kolorystyką oraz stylem, w którym wybudowano rezydencję.

Inwestor uzgadnia także z projektantem rozmieszczenie poszczególnych elementów: bramy i furtek, miejsca składowania odpadów, altany ogrodowej czy też oczka wodnego. W kwestii uzbrojenia działki możliwości wyboru są ograniczone, ponieważ w dużej mierze to wykonawca wybierze optymalną ścieżkę poprowadzenia poszczególnych elementów sieci. Inwestor musi pamiętać, że jego decyzje na tym etapie wpływają nie tylko na wygląd ogrodu, ale również koszty zagospodarowania.

Koszty zagospodarowania terenu wokół rezydencji

I tak dochodzimy do kosztów zagospodarowania terenu wokół rezydencji. Zależeć one będą od wielu czynników: wyboru materiałów (podjazdy, alejki, altany, pergole, ogrodzenie), liczby dodatkowych elementów i konstrukcji, wyboru roślinności, jak również od tego, czy cały projekt zostanie zrealizowany przez firmę budowlaną, czy też część obowiązków wypełni sam inwestor. W przypadku tak ekskluzywnego domu, jakim jest rezydencja, koszty będą liczone w dziesiątkach tysięcy złotych. Uśredniając wszystkie prace, koszty mogą sięgać nawet 600 – 800 zł za metr kwadratowy działki. Najtańsze są ogrody minimalistyczne, w których rezygnuje się z braku dodatkowych elementów, stawiając przede wszystkim na przestrzeń oraz prostotę.

Jak szybko i profesjonalnie zagospodarować teren działki?

Podobnie jak przy budowie rezydencji, warto zaufać wykwalifikowanym fachowcom. Firma budowlana New House w ramach kompleksowej budowy domu, na życzenie inwestora może przygotować projekt zagospodarowania działki i go zrealizować. W ramach realizacji takiej usługi, nasza firma może przygotować odpowiedni projekt, wyłożyć podjazd i alejki, zająć się montażem poszczególnych elementów, zbudować budynki i konstrukcje pomocnicze, a także zająć się montażem ogrodzenia. Firma New House zajmie się także budową basenu lub oczka wodnego, zaoferuje profesjonalny montaż oświetlania, a także innych rozwiązań technologicznych wokół domu. Pomożemy także założyć piękny i estetyczny ogród, który z ekskluzywną rezydencją stworzy harmonijne połączenie. Zagospodarowanie terenu może być zatem usługą wchodzącą w skład budowy rezydencji pod klucz.

Ogrodzenia rezydencji

Ogrodzenie wraz z bramą wjazdową i furtką stanowi swoistą wizytówkę rezydencji. Powinno pasować swoją estetyką do stylu architektonicznego rezydencji, jak również do stylistyki ogrodu i terenu posesji. W związku z tym, wybór właściwego ogrodzenia nie jest zadaniem łatwym. Dobre ogrodzenie powinno być nie tylko eleganckie, ale materiały budowlane, z których będzie się składało powinny być wysokiej jakości, a poza tym funkcjonalne. Jednocześnie musi dawać domownikom poczucie bezpieczeństwa. Jak wybrać najlepsze ogrodzenie rezydencji?

Jak dobrać ogrodzenie posesji z rezydencją?

Rezydencja to ekskluzywny dom, który można wybudować w różnych stylach architektonicznych. Najpowszechniejsze są klasycystyczne wille, staropolskie dworki, a w ostatnich latach modernistyczne posiadłości w minimalistycznym stylu pełne naturalnych materiałów, np. kamienia naturalnego czy żywych roślin. Wygląd rezydencji ma wpływ na to, jak powinno wyglądać zagospodarowanie terenu działki wraz z ogrodzeniem posesji. Istnieje wiele różnorodnych sposobów ogrodzenia działki budowlanej. Posiadłość z rezydencją zasługuje na eleganckie i trwałe ogrodzenie, które będzie się dobrze komponować z otoczeniem, a jednocześnie na pierwszy rzut oka odstraszy potencjalnych włamywaczy, którzy stwierdzą, że właściciel nie skąpił na ochronę swojej posiadłości.
W związku z tym, już na etapie projektowania warto mieć orientacyjny plan tego, jak wykończony zostanie teren dookoła działki budowlanej. Częścią projektu budowlanego jest projekt zagospodarowania terenu, na którym zaznacza się m.in. przebieg ogrodzenia wraz z lokalizacją bramy wjazdowej oraz furtki. Na tym etapie nie trzeba jeszcze podejmować decyzji odnośnie materiałów, z których wykonane zostanie ogrodzenie. Warto jednak mieć świadomość tego, że ogrodzenie powinno pasować stylistycznie do rezydencji, jak również sposobu wykończenia ogrodu.

Rodzaje ogrodzeń pasujących do rezydencji

Posesji z rezydencją raczej nie ogrodzimy zwykłą siatką, bo nie wyglądałoby to szczególnie dostojnie i bezpieczeństwo nie byłoby w stu procentach zapewnione. O ile może to być tymczasowe ogrodzenie na czas budowy, o tyle docelowe ogrodzenie rezydencji powinno być bardziej trwałe i solidne. Oto najpopularniejsze rozwiązania wykonane z różnych materiałów:

  • Ogrodzenia kute - są wykonywane głównie ze stali, a elementy są ręcznie kute w trakcie obróbki kowalskiej. Takie ogrodzenia są dostępne w różnych stylistykach, dzięki czemu, łatwiej jest dobrać ogrodzenie pasujące stylistycznie do stylu rezydencji. Tańszym, ale i mniej trwałym rozwiązaniem są ogrodzenia metalowe gotowe wykonane z prefabrykowanych elementów.
  • Ogrodzenia drewniane – dobrym rozwiązaniem będą ogrodzenia drewniane, aczkolwiek tutaj najlepiej sprawdzają się połączenia dwóch materiałów. Drewniane panele, deski lub sztachety mogą być umieszczone jako zabudowa ogrodzenia, którego podstawą będzie beton, kamień lub metal. To uniwersalne ogrodzenia pasujące do różnych stylów rezydencji. Obawiasz się wrażliwości drewna na wilgoć? Dobrą alternatywą będą ogrodzenia kompozytowe.
  • Ogrodzenia betonowe – jako ogrodzenie rezydencji w minimalistycznym stylu świetnie sprawdzą się ogrodzenia wykonane z betonowych bloczków. Pomiędzy filarami z betonu można umieścić drewniane panele lub metalowe przęsła, aczkolwiek dostępne są również całkowicie zabudowane ogrodzenia, w których wykorzystano wyłącznie beton.
  • Ogrodzenia kamienne - w przypadku rezydencji w stylu tradycyjnym i klasycystycznym świetnym rozwiązaniem będą ogrodzenia wykonane z naturalnego kamienia. Wyglądają niezwykle elegancko i efektownie, choć wymagają sporych nakładów finansowych.
  • Żywopłot – w przypadku staropolskiego dworku warto rozważyć także elegancki żywopłot. Rozwiązanie to jest nieco mniej funkcjonalne ze względu na konieczność systematycznej pielęgnacji, ale wysoki i gęsty żywopłot to niezwykle efektowna forma ogrodzenia rezydencji.
  • Ogrodzenia gabionowe – rozwiązanie adekwatne do rezydencji w stylu minimalistycznymi. Gabiony to metalowe klatki, w których umieszcza się kamienie lub kruszywo. Jest to coraz popularniejsza forma ogrodzeń, ze względu na trwałość, nowoczesny wygląd i umiarkowany koszt.

Właściciele rezydencji mają zatem do wyboru wiele ciekawych rozwiązań, które można wkomponować w różne style architektoniczne i dostosować do swoich potrzeb. Istotnym czynnikiem jest oczywiście budżet. Najtańsze okażą się ogrodzenia gabionowe, żywopłoty i ogrodzenia metalowe z elementów prefabrykowanych. Średnia półka cenowa to ogrodzenia betonowe, kamienne oraz drewniane. Najwięcej trzeba zapłacić za ogrodzenia kute wykonywane ręcznie przez kowala. Uczciwie trzeba jednak przyznać, że jest to najbardziej trwałe i ekskluzywne ogrodzenie, które świetnie pasuje do charakteru rezydencji.

Kiedy należy zadbać o ogrodzenie posesji?

Projekt zagospodarowania terenu wchodzący w skład projektu budowlanego wyznacza linię, po której wytoczone zostanie ogrodzenie działki. Nie trzeba jednak decydować się na konkretny rodzaj ogrodzenia już na tym etapie realizacji. Potrzebne jest jednak ogrodzenie tymczasowe, które zabezpieczy plac budowy. Można wykorzystać proste ogrodzenia panelowe z metalu, które wynajmuje się na określony czas. Zadanie tymczasowego ogrodzenia można powierzyć także firmie budowlanej, która odpowiada za kompleksową budowę rezydencji. Po ukończeniu budowy przychodzi czas na zagospodarowanie terenu działki budowlanej. To odpowiedni moment, aby podjąć decyzję w kwestii docelowego ogrodzenia, jak również bramy wjazdowej oraz furtki.

Czym powinno odznaczać się dobre ogrodzenie posesji?

Istnieje kilka podstawowych cech, które należy wziąć pod uwagę planując ogrodzenie posesji. Przede wszystkim trwałość. Takie ogrodzenie musi być w pełni odporne na działanie czynników atmosferycznych: porywisty i silny wiatr, ulewne deszcze, opady śniegu, niskie temperatury oraz promieniowanie UV. Takie ogrodzenie powinno być również odporne na uszkodzenia mechaniczne. Prym wiodą tu ogrodzenia kute, ogrodzenia kamienne i gabionowe, a także ogrodzenia betonowe.

Drugą cechą jest funkcjonalność. Dobre ogrodzenie powinno zatrzymać niepożądanych gości, także dzikie zwierzęta, które czasami chcą przedostać się na teren naszej posesji. Dobre ogrodzenie nie powinno także nastręczać dodatkowych obowiązków. I w tym przypadku dobrze wypadają ogrodzenia kute oraz ogrodzenia kamiennie. O ogrodzenia metalowe prefabrykowane i drewniane trzeba już od czasu do czasu zadbać, podobnie jak od ogrodzenia betonowe. Mniej funkcjonalne są żywopłoty, które trzeba regularnie przycinać, aby zachować oczekiwany kształt.

Trzecia cecha to spójność stylistyczna z rezydencją oraz ogrodem. Ogrodzenie powinno być wizytówką całej posesji i dlatego bardzo istotne jest, aby pasowało swoim wyglądem do otoczenia. Niektóre ogrodzenia, jak chociażby ogrodzenie kute, są bardziej uniwersalne, natomiast ogrodzenia gabionowe czy betonowe pasują bardziej do modernistycznych rezydencji.

Na koniec warto przemyśleć także kwestie samej konstrukcji ogrodzenia. Domownicy często chcą sprawdzić, co dzieje się po drugiej stronie ogrodzenia. Umożliwiają to ogrodzenia ażurowe z licznymi prześwitami. Są one jednak łatwiejsze do sforsowania. Ogrodzenia pełne zapewniają większe poczucie prywatności i gwarantują lepszą ochronę, ale nie pozwalają zobaczyć, co dzieje się za nimi. Pełnym kompromisem są ogrodzenia półpełne, w których większa powierzchnia ogrodzenia jest zabudowana, ale stosuje się również prześwity, które pozwalają wyjrzeć na zewnątrz posesji.

Jak wznieść eleganckie i praktyczne ogrodzenie rezydencji?

Zadanie to warto powierzyć wykwalifikowanej firmie budowlanej. New House to firma budowlana posiadająca 30-letnie doświadczenie w branży. Mieliśmy już okazję realizować od podstaw projekty rezydencji, a współpraca z inwestorem obejmowała także zagospodarowanie terenu wraz z ogrodzeniem rezydencji. Chętnie zapoznamy się z Państwa oczekiwaniami i postaramy się doradzić najbardziej pasujący rodzaj ogrodzenia pod kątem trwałości, funkcjonalności, stylistyki, ale również kosztów zakupu i montażu. Pomożemy także dobrać pasujące furtki oraz bramę wjazdową. W ten sposób powstanie solidne ogrodzenie, które zagwarantuje domownikom większe poczucie bezpieczeństwa, a także oczekiwaną prywatność.

Rozwiązania energooszczędne w rezydencji

Współczesne rezydencje to projekty domów, które powinny charakteryzować się funkcjonalnością, wysokim standardem oraz rozwiązaniami, które wpłyną korzystnie na komfort i bezpieczeństwo domowników. Ekskluzywna rezydencja nie wymaga również wysokich kosztów eksploatacyjnych, ponieważ przy jej budowie zastosowano materiały i technologie, które czynią ją bardziej energooszczędną. W tym miejscu omawiamy najpopularniejsze rozwiązania energooszczędne, które doskonale odnajdą się w każdej rezydencji.

Charakterystyka energetyczna rezydencji

W ostatnich latach branża budowlana przechodzi różne zmiany, które mają na celu większą ochronę środowiska naturalnego i mniejsze zużycie energii z nieodnawialnych źródeł. Obowiązkowym elementem projektu budowlanego, którego powierzchnia użytkowa jest dość duża, stała się charakterystyka energetyczna, która informuje o zapotrzebowaniu domu na energię z nieodnawialnych źródeł. Zgodnie z wytycznymi wprowadzonymi w 2021 roku, zapotrzebowanie energetyczne nowych domów jednorodzinnych nie powinno być wyższe, niż 70 kWh/m2 rocznie. W przypadku domów energooszczędnych, zapotrzebowanie na energię pierwotną nie powinno przekraczać 55 kWh/m2 rocznie, natomiast w przypadku zapotrzebowania na energię do celów grzewczych nie powinno to być więcej, niż 15 kWh/m2. Wszystkie zastosowania energetyczne w budynku wymagają odpowiedniego projektu.

W Polsce coraz popularniejsze stają się także gotowe projekty domów pasywnych oraz domy zero energetyczne, które bazują na odnawialnych źródłach energii, a niskie zapotrzebowanie na energię elektryczną jest cechą charakterystyczną. Co więcej, są domy produkujące dodatkową energię, która trafia do sieci, a następnie do okolicznych domów. Rozwiązania energetyczne powinny zatem znaleźć zastosowanie w rezydencjach, które w samym założeniu są domami ekskluzywnymi i o wysokich standardach już na etapie projektowania.

Projekt rezydencji: najpopularniejsze rozwiązania energooszczędne

Zastanawiasz się, w jaki sposób uczynić swój przyszły dom bardziej energooszczędnym? Istnieje wiele nowoczesnych systemów, które pozwalają skutecznie zmniejszyć zapotrzebowanie domu na energię z nieodnawialnych źródeł. Na wstępie warto wspomnieć, że duże znaczenie ma sama konstrukcja domu – zwarta i prosta bryła jest bardziej energooszczędna od urozmaiconej i nieregularnej bryły z poddaszem użytkowym. Wpływ mają także zastosowane materiały budowlane oraz technologia budowy, np. odpowiedniej grubości przegrody zewnętrzne. Poniżej omawiamy natomiast rozwiązania energooszczędne, które można wdrożyć niezależnie od powyższych czynników. Oto one:

  • Jakościowe okna i drzwi zewnętrzne - aby zachować wysoką charakterystykę energetyczną, rezydencja powinna tracić jak najmniej ciepła wyprodukowanego przez system grzewczy. Tymczasem, najwięcej ciepła ucieka przez okna oraz drzwi zewnętrzne. Aby temu zapobiec, w domach energooszczędnych stosuje się okna i drzwi o najwyższej jakości wykonania wyprodukowane z najlepszych materiałów. Kluczowym czynnikiem tych modeli jest niski współczynnik przenikania ciepła – im niższy, tym większa energooszczędność. W przypadku okien korzystnym czynnikiem jest także wysoki współczynniki promieniowania g, który informuje o tym, jak dużo promieniowania słonecznego trafia do domu w postaci ciepła.
  • Wysokiej klasy materiały termoizolacyjne - podstawą energooszczędnego budynku jest dobra termoizolacja. Aby to uzyskać, konstrukcję ociepla się dostatecznie grubą warstwą styropianu lub wełny mineralnej. Bardzo istotnym czynnikiem jest fachowe wykonanie prac ociepleniowych. Wszelkie błędy mogą sprzyjać powstawaniu mostków termicznych, przez które dom będzie tracił więcej ciepła. W nowoczesnych domach coraz częściej stosuje się także innowacyjne metody ocieplenia, jak chociażby pianka poliuretanowa, która szczelnie wypełnia nawet najtrudniej dostępne przestrzenie. Pianką PUR często ociepla się poddasze. W przypadku materiałów termoizolacyjnych również kluczowy jest niski współczynnik przenikania ciepła.
  • System wentylacji: wentylacja mechaniczna - w energooszczędnych domach rezygnuje się z wentylacji grawitacyjnej, która ma wypychać ciepłe i brudne powietrze z domu i wprowadzać świeże powietrze pod wpływem różnicy ciśnień. Znacznie efektywniejszym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna, czyli rekuperacja. Za wymianę ciepła odpowiada urządzenie, które na bieżąco usuwa „zużyte” powietrze i wprowadza powietrze z zewnątrz. Co ważne, rekuperator potrafi „odizolować” ciepło z zużytego powietrza i przekazać je powietrzu wprowadzanemu do domu, dzięki czemu, strata energii w procesie wentylacji jest dużo mniejsza. Domy z rekuperacją często bazują na bezemisyjnej instalacji grzewczej. W tym przypadku można bowiem zrezygnować z komina, co dodatkowo poprawia charakterystykę energetyczną. Rekuperacja z gruntowym wymiennikiem ciepła dodatkowo ogrzewa powietrze wprowadzane do domu prowadząc je przez grunt. W lecie ten system może służyć jako energooszczędna klimatyzacja.
  • Pompa ciepła - pompa ciepła uchodzi obecnie za jeden z najbardziej energooszczędnych systemów grzewczych i bardzo często współpracuje z rekuperacją. Urządzenie to wykorzystuje proste procesy fizyki, aby wykorzystać ciepło dostępne w otoczeniu, a następnie spotęgować je i wykorzystać do ogrzania domu. W tym celu wykorzystywana jest niewielka ilość energii elektrycznej. Stosunek wyprodukowanego ciepła do wykorzystanej energii jest niezwykle korzystny i sprawia, że ciężko o bardziej wydajny i energooszczędny system w rezydencji. Najpopularniejsze w Polsce są pompy powietrzne, powietrzno-wodne oraz gruntowe. Choć jest to zarazem jeden z najdroższych systemów, biorąc pod uwagę oszczędności w szerszym ujęciu czasu, ciężko o bardziej opłacalny wybór do rezydencji. W ramach programu Moje Powietrze można uzyskać dofinansowanie na pompę ciepła.
  • Systemy pozyskujące energię z odnawialnych źródeł -aby zmniejszyć zapotrzebowanie na energię z nieodnawialnych źródeł, w nowoczesnych domach energooszczędnych stosuje się systemy, które mają zagwarantować energię ze źródeł odnawialnych. Najbardziej powszechnym rozwiązaniem jest oczywiście fotowoltaika, która wykorzystuje promieniowanie słoneczne do wyprodukowania energii. Podobnie działają panele solarne, które wykorzystują promieniowanie słoneczne do ogrzewania wody użytkowej. W niektórych regionach kraju świetnie sprawdzają się także przydomowe turbiny wiatrowe, które pozyskują energię z naturalnych ruchów powietrza. W ramach programu Mój Prąd, inwestorzy stawiający energooszczędna rezydencję mogą otrzymać dofinansowanie na powyższe systemy.
  • Rozwiązania w koncepcji smart home - w nowoczesnej rezydencji warto także wykorzystać systemy inteligentne, które mają zautomatyzować niektóre procesy, czyniąc w ten sposób dom bardziej energooszczędnym. Nieodzownym elementem są czujniki temperatury, które automatycznie sterują klimatyzacją, instalacją grzewczą, ale także wentylacją, celem zachowania optymalnej temperatury i wysokiej jakości powietrza. Dobrze sprawdzają się także czujniki ruchu oraz czujniki zmierzchu, które mogą odpowiadać za automatyczne włączanie i wyłączanie świateł. Koncepcja smart home jest obecnie ściśle powiązana z rozwojem funkcjonalnych i energooszczędnych domów.

Co zyskujesz wybierając energooszczędne rozwiązania do rezydencji?

Energooszczędne rezydencje gwarantują domownikom większy komfort oraz funkcjonalność. Jednocześnie są dużo tańsze w utrzymaniu, a w perspektywie rocznej oszczędności z tytułu posiadania takiej rezydencji można liczyć w tysiącach złotych. Z tego względu, wielu inwestor decyduje się dołożyć więcej środków finansowych na etapie budowy, aby potem czerpać z tego korzyści. Takie domy są również bardziej ekologiczne i wolne od zanieczyszczeń powietrza, co przekłada się na samopoczucie i codzienną jakość życia domowników.

Kolejnym plusem jest to, że w Polsce działa kilka programów, w których inwestorzy mogą otrzymać dofinansowanie na zakup i montaż rozwiązań energooszczędnych. Warto sprawdzić przede wszystkim programy Mój Prąd oraz Czyste Powietrze. Energooszczędne rezydencje są również lepiej przygotowane na nadchodzące zmiany i trudne czasy. Paliwa kopalne będą coraz droższe, a co za tym idzie, domy ogrzewane gazem, prądem, węglem lub innym paliwem opałowym będą coraz droższe w utrzymaniu. Świadczy o tym rok 2022, w którym ceny węgla są astronomiczne, a co więcej, w wielu regionach występują duże deficyty tego surowca. Energooszczędna rezydencja zapewni zatem większy spokój i uwolni od obaw związanych z przyszłością.

W jaki sposób wybudować energooszczędną i praktyczną rezydencję?

Energooszczędność budynku warto wziąć pod lupę przeglądając gotowe projekty rezydencji lub na etapie tworzenia projektu indywidualnego. Sama specyfika budynku ma duży wpływ na energooszczędność, a generalna zasada brzmi – im prostszy i mniej skomplikowana konstrukcja, tym łatwiej jest zapewnić wysoką energooszczędność oraz funkcjonalność. Firma budowlana New House posiada ponad 30-letnie doświadczenie w branży, a bogaty bagaż doświadczeń obejmuje także budowę energooszczędnych rezydencji. W ramach kompleksowej budowy rezydencji pomożemy inwestorom stworzyć odpowiedni projekt techniczny, wybrać najlepsze rozwiązania, a następnie wcielić je w życie. Z pomocą naszej firmy łatwiej wybudujesz praktyczną i energooszczędną rezydencję.

Skontaktuj się z nami, jeśli potrzebujesz profesjonalnego doradztwa w sprawie projektu oraz wyceny budowy rezydencji.

Zamów bezpłatną konsultację telefoniczną

Umów spotkanie na Google Meet lub bezpośrednio w firmie. Umawianie spotkań jest możliwe w dni pracujące od godziny 8:00 do 20:00

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 7:00 do 21:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

kontakt46@new-house.com.pl

+48 504 125 130

r_skulimowski_contact_section_new