Rozbudowa domu

Budowa domu:

Stan surowy
Prace deweloperskie
Prace pod klucz

Projekt przebudowy domu – jak to zorganizować?

Przebudowa lub rozbudowa domu to świetne rozwiązanie dla inwestorów, którzy decydują się na zakup gotowego domu. Często jest to stary budynek, który wymaga przeprowadzenia różnego typu zmian. Projekt przebudowy domu jest również wykorzystywany, gdy dom przestaje spełniać potrzeby inwestorów i jest na przykład zbyt mały.

Rozbudowa domu jest świetnym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które potrzebują większej przestrzeni użytkowej. Taka przebudowa domu koszty ma znacznie mniejsze niż realizacja budowy nowego, większego budynku mieszkalnego. To pomysł, na który decyduje się wielu inwestorów.

New-House to firma budowlana, która od 1991 roku oferuje inwestorom profesjonalne usługi remontowo budowlane. Za nami już ponad 1500 wykonanych realizacji domów jednorodzinnych i nie mniej zadowolonych inwestorów. Każda wykonana budowa to także dziesięć lat gwarancji dla inwestorów. Już ponad dwustu klientów podzieliło się opiniami o naszych usługach, można się z nimi zapoznać pod linkiem: https://new-house.com.pl/referencje.

Wśród naszych wielu realizacji znajduje się również przebudowa domu. Wykonywaliśmy przebudowy starych i nowych domów – dokładny przebieg usługi zawsze zależy od potrzeb inwestora.


Przebudowa domu krok po kroku

Projekt przebudowy domu i przebieg jego realizacji zależy przede wszystkim od tego, jaki ma zostać osiągnięty efekt. Są jednak pewne ramy, które nakreślają dokładniej cały proces. To wieloetapowa współpraca pomiędzy inwestorem a firmą budowlaną, którą można podzielić na kolejne kroki:

  1. Rozmowa z inwestorem, analiza możliwości1

Jeszcze przed rozpoczęciem realnej współpracy architekt przeprowadza wstępną rozmowę z klientem. Ma ona pozwolić na określenie dokładniejszych potrzeb inwestora oraz zweryfikowanie możliwości ich realizacji. Nie zawsze jest możliwe to, co inwestor chciałby zrealizować. W obowiązku architekta leży sprawdzenie czy przebudowa domu jest możliwa.

Projekt przebudowy domy może zostać zrealizowany, jeśli zostało to określone w warunkach zabudowy działki lub miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Ponadto budynek, który ma zostać poddany przebudowie powinien być w ogóle zdatny do wykonania jakichkolwiek prac. Niektóre stare domy są w tak złym stanie, że są nikłe szanse na to, by otrzymać zgodę na przeprowadzenie jakichkolwiek prac remontowych lub budowlanych. W takim wypadku przebudowa starego domu nie jest możliwa, można jedynie wyburzyć dom i postawić nowy na tej samej działce.

Zanim rozpocznie się przebudowa domu należy również sprawdzić dokładnie fundamenty budynku. Powinien zostać sprawdzony stan istniejących fundamentów, instalacji, ścian nośnych, a także ewentualnych izolacji termicznych. Jeśli ma być wykonywana przebudowa starego domu trzeba szczególnie mocno przyjrzeć się tym aspektom. Fundamenty często okazują się tutaj zbyt nisko osadzone i muszą zostać podbite.

Bardzo ważnym elementem, jeśli przeprowadzana jest rozbudowa domu, są również elementy konstrukcyjne budynku: ściany nośne, więźba dachowa, a także strop. Należy szczegółowo sprawdzić ich stan, aby wiedzieć czy przebudowa jest możliwa. Czasami wymagają one przeprowadzenia odpowiednich wzmocnień, a czasami konieczne jest częściowe rozebranie tych elementów i wykonanie ich na nowo.

  1. Kwestie prawne

Projekt przebudowy domu musi być wykonany zgodnie z uwzględnieniem wszystkich obostrzeń prawa budowlanego. Chociażby same prace związane ze sprawdzaniem stanu fundamentów domu, powinny być przeprowadzane przez rzeczoznawcę z odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi. Powinien on przygotować szczegółową ekspertyzę, która będzie zwierać takie informacje jak ocena stanu budynku i warunki przebiegu realizacji. Kolejną analizą, jaka musi zostać wykonana jest ocena geotechniczna gruntu. Wyniki obu analiz eksperckich są składane wraz z wnioskiem o rozbudowę budynku do lokalnego urzędu.

Ponadto cały projekt przebudowy powinien być również zgodny z ogólnym prawem budowlanym. Na przykład dobudowana część domu nie może być bliżej niż w odległości 2 metrów do sąsiedniego budynku. Rozbudowa domu powinna także uwzględniać zasady odległości od drogi publicznej czy też warunki ochrony przeciwpożarowej.

Warunki przebudowy otrzymuje się w gminnym urzędzie i to na ich podstawie specjaliści wykonują analizy stanu budynku. Ekspertyzy oraz projekt przebudowy domu są przekazywane do starostwa powiatowego w celu otrzymania pozwolenia na wykonanie przebudowy. Decyzja powinna zostać wydana w przeciągu sześćdziesięciu dni.

 

  1. Proces przebudowy domu

Przebudowa domu jednorodzinnego może się odbywać na różne sposoby. Większość osób decyduje się na rozbudowę poprzez dobudowanie dodatkowej przestrzeni mieszkalnej, ale są także inwestorzy, którzy wybierają zagospodarowanie części piwnicznej lub przebudowę domu pod kątem zmiany układu pomieszczeń. Coraz więcej osób decyduje się również na wykonanie nadbudowy budynku – to świetne rozwiązanie, które pozwala na stworzenie nowej przestrzeni funkcjonalnej bez powiększania zajmowanego terenu na działce. Takie rozwiązanie może zostać wykonane poprzez wzmocnienie istniejącego stropu oraz ścian lub wykonanie nowego stropu. Czasami konieczne jest wykonanie całego nowego dachu.

Projekt przebudowy domu ze specjalistami

Planują Państwo wykonanie przebudowy lub rozbudowy domu? Warto oddać to zadanie profesjonalistom, którzy nie tylko wykonają pracę szybko i profesjonalnie, ale zadbają również o pełen komfort inwestorów. Firma New-House oferuje kompleksowe usługi, które polegają nie tylko na wykonaniu prac budowlanych, ale również na pełnym wsparciu klienta chociażby w kwestiach formalnych. Nasze usługi są bardzo szerokie, dzięki temu, że wśród naszych pracowników znajduje się wielu specjalistów.

Jesteśmy w stanie wykonać dla Państwa projekt przebudowy domu, wykonać jego realizację, a także wykonać usługi wzbogacające ostateczny efekt, jak na przykład projekt ogrodu i całej przestrzeni zewnętrznej, z uwzględnieniem tarasu, ogrodzenia, bram wjazdowych, nasadzeń i tym podobnych elementów. Przykładowe realizacje mogą Państwo sprawdzić na naszej stronie internetowej: https://new-house.com.pl/realizacje. Są to projekty przygotowane przez naszych architektów, a także przez nas zrealizowane.

Bez względu na to czy interesuje Państwo przebudowa starego domu czy też nowego – oferujemy swoją pomoc. Jesteśmy otwarci na wszystkie Państwa pytania, chętnie na nie odpowiemy, a także szerzej przedstawimy nasze usługi i warunki współpracy. Zachęcamy do kontaktu, nasze dokładne dane znajdą Państwo pod adresem: https://new-house.com.pl/kontakt. Można się z nami kontaktować mailowo, a także telefonicznie w każdym dniu tygodnia od godziny 7 aż do 21.

Projekt przebudowy domu – jak wygląda cały proces?

Po latach mieszkania w domu, okazuje się czasami, że nie spełnia już on wszystkich potrzeb jego mieszkańców. Domy jednorodzinne były przed laty budowane w zupełnie inny sposób – zmienia się styl, moda, a także oczekiwania i potrzeby domowników. Warto wówczas zdecydować się na projekt przebudowy domu.

Dom jednorodzinny powinien być dostosowany do jego domowników, więc musi spełniać podstawowe zasady funkcjonalności oraz wygody. Co ciekawe, perspektywa postrzegania funkcjonalności dzisiaj i kiedyś bardzo się różni. Przebudowa starego domu jest zwykle powodowana chęcią przeorganizowania przestrzeni domowej i zmiany przeznaczenia pomieszczeń. Domy budowane przed rokiem 2000 (głównie te z przedziału lat 60-80) miały w projektach dużą ilość małych pokojów. Zazwyczaj przestrzeń parteru była podzielona na kilka pomniejszych, oddzielonych od siebie pomieszczeń. Dzisiaj domy wykonuje się zupełnie inaczej, dlatego coraz więcej osób interesuje przebudowa starego domu. Zmieniana jest funkcjonalność przestrzeni użytkowej na bardziej otwartą, ogólnodostępną. Projekty domów jednorodzinnych zazwyczaj przeznaczają sporą część powierzchni na część integracyjną – dlatego wykonywane są przestrzenne salony, które zazwyczaj są jeszcze dodatkowo łączone z otwartą kuchnią lub jadalnią.

Projekt przebudowy domu jest również często wykorzystywany, gdy inwestor znajdzie ofertę starego domu w konkurencyjnej, atrakcyjnej cenie. Często okazuje się, że taki projekt przebudowy domu z lat 70 lub 80 jest bardziej opłacalny niż budowa domu od podstaw. Trzeba mieć jednak prawdziwe szczęście, by znaleźć dom w dobrym stanie i jednocześnie dobrej cenie. Przebudowa starego domu polega wówczas nie tylko na zmianie ułożenia pomieszczeń – wykonuje się również znacznie szersze działania. W ich skład może wejść na przykład: wymiana okien oraz drzwi, odświeżenie elewacji, wykonanie dobrej jakości izolacji termicznej, zmiana kubatury budynku.

Jak przebiega przebudowa domu?

Projekt przebudowy starego domu to wieloetapowy proces, który wymaga zaplanowania odpowiedniej ilości czasu. Prace budowlane zawsze wymagają czasu na wykonanie projektu, który będzie zgodny z oczekiwaniami klienta, a także uzyskanie odpowiednich pozwoleń z urzędu. Ile czasu może zająć przebudowa starego domu? Ile kosztuje projekt przebudowy domu? Jak to zorganizować? Warto znać odpowiedź na te pytania, zanim podejmie się pierwsze kroki.

Projekt przebudowy domu powinien się zacząć od spotkania z wybranym architektem. Warto, by architekt, który będzie miał wykonać projekt przebudowy domu, współpracował z firmą wykonawczą. Takie rozwiązanie pozwoli na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy inwestora, a przy okazji umożliwi znacznie sprawniejsze, szybsze wykonanie wszystkich prac. Samo spotkanie z architektem ma pozwolić na to, by projekt przebudowy domu został wykonany zgodnie z oczekiwaniami i potrzebami domowników. Projektant analizuje uzyskane od klienta informacje oraz sprawdza stan budynku. Po wstępnym rozeznaniu architekt zaproponuje inwestorom najlepsze rozwiązania. Bazując na swojej wiedzy oraz na doświadczeniu wskaże, co od strony konstrukcyjnej i technicznej może zostać w budynku zmienione, a co nie. Dobry architekt pomoże również zoptymalizować koszty realizacji przebudowy.

Po spotkaniu z architektem projekt przebudowy domu zostaje poddany wstępnej wycenie. Ile kosztuje projekt przebudowy domu? Niestety brakuje jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Koszt projektu przebudowy domu jest zależny od zakresu prac, które będą miały zostać zrealizowane, a także od wielkości i stanu, w jakim znajduje się dom. Nie jest możliwe przedstawienie konkretnej ceny dla każdego inwestora. Aby poznać koszt projektu przebudowy domu konieczna jest rozmowa o oczekiwaniach i potrzebach klienta, a także przyjrzenie się całemu budynkowi.

Po zaakceptowaniu przedstawionego planu kosztów, można przejść do dalszych prac. Ważne jest jednak, żeby inwestor miał uzyskane pozwolenie ze strony odpowiedniego urzędu. Kiedy konieczne jest wnioskowaniu o pozwolenie na wykonanie realizacji? Projekt przebudowy domu wymaga pozwolenia tylko wtedy, gdy zmianie polega kubatura budynku. Należy pamiętać, że czas oczekiwania na odpowiedź zajmuje około trzech miesięcy, więc trzeba złożyć wniosek odpowiednio szybciej.

Kolejnym krokiem będzie przejście do samej realizacji. Przebudowa starego domu może trwać nawet pół roku – jest to zależne od zakresu prac, które muszą zostać wykonane. Docelowo przyjmuje się jednak, że przygotowanie domu do stanu surowego zajmuje około dwóch – trzech miesięcy, taki sam okres czasu powinno się przyjąć dla prac deweloperskich, wykończeniowych.

Coraz więcej osób decydujących się na projekt przebudowy starego domu, wybiera również projekt aranżacji wnętrza. To świetna decyzja, która pozwoli na osiągnięcie spójnego wizualnie efektu. Praca architekta umożliwia odciążenie inwestora z procesu poszukiwania odpowiednich mebli, dekoracji, a nawet armatury łazienkowej. Cała realizacja jest dobrana do ogólnego wizerunku budynku. Na przykład projekt przebudowy domu z lat 70, który został wzbogacony o profesjonalną aranżację wnętrz, może dać niesamowity efekt przy połączeniu klasyki z nowoczesnością.

Projekt przebudowy starego domu – skąd czerpać inspiracje?

Przebudowa starego domu – szczególnie domu typu kostka – może okazać się dość problematyczna pod kątem obrania stylu aranżacji. Wielu inwestorów przez długi czas zapoznaje się z różnymi realizacjami, aby później móc świadomie zdecydować, jakiego efektu oczekują po zakończonej realizacji. Warto posiłkować się przy tym różnego rodzaju inspiracjami.

Można na przykład sprawdzić przykładowe realizacje domów jednorodzinnych. Prace wykonane przez firmę New-House można obejrzeć pod linkiem: https://new-house.com.pl/realizacje. Znajdują się tam domy wykonane w różnych stylistykach oraz o różnej powierzchni – z łatwością znajdą tam Państwo jakąś inspirację. Dobrym rozwiązaniem, by znaleźć pomysł na projekt przebudowy starego domu, będzie zapoznanie się z gotowymi projektami domów do budowy (https://new-house.com.pl/projekty-domow). Być może któraś z wizualizacji przypadnie Państwu do gustu na tyle, że będą Państwo chcieli wykorzystać jej elementy we własnym projekcie przebudowy. Oczywiście, zawsze polecamy też skontaktowanie się z samym architektem – pomoże on w odnalezieniu idealnego rozwiązania.

Komu zlecić projekt przebudowy domu?

Poszukują Państwo odpowiedniej firmy do wykonania przebudowy starego domu? Zachęcamy do współpracy z firmą New-House. Zajmujemy się kompleksowymi usługami budowlanymi, w tym również wykonujemy przebudowy i projekty. Jesteśmy aktywni na rynku budowlanym od 1991 roku i działamy ze sprawdzonymi, doświadczonymi fachowcami. Dbamy o zadowolenie naszych klientów, dostosowujemy się do ich potrzeb, oczekiwań oraz możliwości finansowych. Proponujemy takie rozwiązania, które są indywidualnie dopasowywane. Ponadto zakończona współpraca z klientem wiąże się z dziesięcioletnią gwarancją na wykonane usługi. Opinie na nasz temat można przeczytać na stronie internetowej: https://new-house.com.pl/referencje. Ponad dwieście osób zdecydowało się już na wystawienie nam referencji – cieszmy się silną, dobrą renomą.

Są Państwo zainteresowani współpracą z firmą New-House? Zachęcamy do skontaktowania się z nami. Chętnie wykonamy dla Państwa wymarzony projekt przebudowy domu oraz zajmiemy się jego realizacją.

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 7:00 do 21:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

kontakt41@new-house.com.pl

+48 504 125 130

r_skulimowski_contact_section_new