Celem montażu instalacji odgromowej jest ochrona nieruchomości przed szkodami, jakie mogą wywołać wyładowania atmosferyczne. Jej montaż nie jest jednak obligatoryjny, co w praktyce oznacza, że nie każdy musi go wykonać. Należy jednak mieć świadomość, że prawidłowo zamontowana instalacja odgromowa zapewnia niemal stuprocentową ochronę przed skutkami uderzenia pioruna. Jej zadaniem jest bowiem przejęcie prądów i sprowadzenie ich do gleby. Dlatego też zwody wychwytujące pioruny montowane są ponad budynkiem najczęściej na dachu, kominie lub antenie. Prąd przejęty przez zwody kierowany jest do przewodów (minimum dwóch) ułożonych wzdłuż ścian budynku, a następnie do uziomów (naturalnych lub sztucznych), które rozprowadzają energię po ziemi.
Obowiązujące w naszym kraju prawo budowlane nakazuje posiadanie piorunochronu w określonych sytuacjach. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.
Montaż instalacji odgromowej jest konieczny w czterech przypadkach.
Na wysokość tego wskaźnika mają wpływ poniższe zmienne:
Tak więc montaż piorunochronu nie jest wymagany w każdym domu i można z niego zrezygnować, choć ze swojej strony nie zalecamy takiego rozwiązania. Należy mieć świadomość, że skutki uderzenia pioruna mogą być bardzo kosztowne, a są odczuwalne również w dużej odległości od miejsca zdarzenia (szacuje się, że nawet do 1,5 kilometra). Należy więc rozważyć, co się nam bardziej opłaca? Instalacja odgromowa, której koszt wyniesie od tysiąca do maksymalnie czterech tysięcy złotych czy usuwanie skutków ewentualnego pożaru? Sprawę pozostawiamy pod rozwagę każdemu z czytelników niniejszego tekstu.
Podczas naszej wieloletniej działalności w branży budowlanej zdarzyło nam się spotkać inwestorów, którzy uważali, że w ich przypadku instalacja odgromowa i piorunochron na dachu w ogóle nie są potrzebne. Uzasadniali swój pogląd w ten sposób, że ich dom nie jest narażony na uderzenie pioruna, ponieważ nie jest najwyższy w okolicy, a zgodnie z obiegową opinią piorun uderza właśnie w najwyższy obiekt.
Jest to prawda jednak nie cała, ponieważ nierzadko zdarza się, że miejsce uderzenia pioruna jest całkowicie przypadkowe, co oznacza, że właściwie żaden budynek nie jest bezpieczny. Jeśli więc możliwości finansowe inwestora na to pozwalają, to my ze swojej strony rekomendujemy montaż instalacji odgromowej zgodnie ze znaną zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć.
Część inwestorów rezygnację z montażu instalacji odgromowej uzasadnia posiadaniem wysokiego ubezpieczenia domu, które w przypadku strat związanych z uderzeniem pioruna zrekompensuje im je. Naszym zdaniem zdecydowanie rozsądniej jest nie narażać się na ryzyko oraz stres i problemy wynikające np. z pożaru domu lub uszkodzenia instalacji i urządzeń elektrycznych.
W Polsce mamy około 25 dni burzowych w ciągu roku, czyli na pierwszy rzut oka niewiele. Jednak, jeśli dodamy, że w trakcie tych 25 dni generowanych jest około tysiąca uderzeń piorunów, to sprawa zaczyna wyglądać nieco inaczej. Warto również pamiętać, że większość burz w naszym kraju przebiega z piorunami liniowymi, które najczęściej generują niebezpieczne dla zdrowia, życia oraz dobytku pożary. Co więcej, piorun może spowodować również inne straty np. wywołać pęknięcie murów, wypalić dziurę w oknie domu, przepalić instalację alarmową i sygnalizacyjną oraz instalację elektryczną a co za tym idzie uszkodzić wszystkie urządzenia elektryczne, które były do niej podpięte w momencie wyładowania. Instalacja odgromowa chroni również przed tymi negatywnymi skutkami uderzenia pioruna.
Montaż instalacji odgromowej należy zlecić profesjonalistom, którzy mają odpowiednie kompetencje, wiedzę oraz doświadczenie w tym zakresie. Co więcej, zanim zdecydujemy się na konkretny rodzaj takiej instalacji, warto zapoznać się ze skutecznością wybranego rozwiązania. Wyrażona jest ona w wartości współczynnika E, który wskazuje stosunek średniej liczby wyładowań występujących w ciągu roku do liczby wyładowań trafiających w dany obiekt. Jeśli współczynnik ten jest wysoki, można rozważyć zastosowanie zabezpieczeń dodatkowych tj. odgromniki oraz ograniczniki przepięć, których zadaniem jest ochrona instalacji elektrycznej oraz urządzeń, które są do niej podpięte.
Instalacja odgromowa znajduje się na zewnątrz nieruchomości, co oznacza, że narażona jest na działanie różnorodnych czynników, które w konsekwencji mogą doprowadzić do jej nieprawidłowego działania, uszkodzenia lub nawet awarii. Dlatego, aby instalacja odgromowa działała poprawnie, konieczne jest regularne kontrolowanie jej sprawności. Rekomendujemy, aby dwa razy w roku zlecić taką kontrolę ekspertowi, czyli zaufanemu elektrykowi. Sprawdzi on czy piorunochron umieszczony na dachu ma właściwie wykonane połączenia zwodów, przewodów oraz uziomów. Fachowiec skontroluje również poziomy rezystancji uziomów.
Firma budowlana New-House specjalizuje się we wszystkim, co związane jest z kompleksowym budownictwem jednorodzinnym. W praktyce oznacza to, że budujemy domy, zajmujemy się niezbędnymi sprawami administracyjnymi i wykonujemy również instalacje odgromowe. Jeśli więc poszukujesz specjalistów do tego typu zadania, jesteśmy do Twojej dyspozycji. Ze swojej strony oferujemy nie tylko profesjonalne wykonanie piorunochronu, ale również doradztwo w wyborze optymalnych rozwiązań w tym zakresie. Decydując się na montaż instalacji odgromowej, nie musisz się martwić tym, że będzie ona mocno widoczna, a co za tym idzie, będzie ingerowała w estetykę nieruchomości. Doradzimy Ci takie rozwiązania, dzięki którym piorunochron będzie praktycznie niewidoczny, a jednocześnie zapewni Ci i Twoim bliskim maksymalne bezpieczeństwo w przypadku burzy.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat oferowanej współpracy? A może masz dodatkowe pytania w kontekście planowanego montażu instalacji odgromowej? W obu przypadkach zachęcamy do kontaktu z naszą infolinią, która dla Twojej wygody działa 7 dni w tygodniu praktycznie przez cały dzień. Nasi doradcy są dostępni pomiędzy 7.00 a 21.00. Zapraszamy serdecznie! Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo Twojego domu!