Instalacja odgromowa

Oferta

Spis treści:

Instalacja odgromowa w domu jednorodzinnym – czy warto?

Zadaniem instalacji odgromowej jest ochrona budynku przed ewentualnym pożarem lub zwarciem na linii energetycznej. Jest bez wątpienia przydatna i korzystna, ale czy konieczna? Czy instalacja odgromowa w domu jednorodzinnym musi być zamontowana czy wybór należy do inwestora? Jaka instalacja będzie najlepsza? Przyjrzyjmy się faktom.

Instalacja odgromowa jest konstrukcją złożoną z metalowych przewodów, których zadaniem jest przekazanie do ziemi energii uderzającego w dom pioruna. Celem jest po prostu ochrona budynku przed szkodami wyrządzanymi przez wyładowania atmosferyczne. Niektórzy inwestorzy uważają, że piorunochron na dachu jest zbędny, ponieważ ich dom nie jest narażony na takie działanie. Wynika to z istnienia przeświadczenia, że piorun uderza tylko w najwyższe punkty w okolicy. Owszem, jest to w pewnym sensie prawda – piorun zazwyczaj tak właśnie działa, jednak nie jest to żelazna zasada. Istnieją sytuacje, gdzie miejsce uderzenia pioruna jest całkowicie przypadkowe i może to być nawet dom o najmniejszej wysokości w okolicy. Na pytanie, czy warto rezygnować z instalacji odgromowej na rzecz ryzyka pożaru, trzeba odpowiedzieć sobie samemu. My spojrzymy na to z perspektywy prawa budowlanego.

Instalacja odgromowa przepisy prawne

Zastanawiając się nad montażem piorunochronu, warto najpierw przyjrzeć się nakazom prawnym. Instalacja odgromowa przepisy ma jasno określone. Prawo budowlane nakazuje na inwestorach posiadania piorunochronu, wtedy gdy dom jest wyższy niż 15 metrów lub ma kubaturę przekraczającą 500 metrów kwadratowych. Co więcej, instalacja odgromowa musi zostać zamontowana na każdym budynku, który został wykonany z materiałów łatwopalnych, takich jak na przykład drewno.

Instalacja odgromowa w domu jednorodzinnym jest konieczna w jeszcze jednym przypadku – w momencie, gdy wykaże tak wskaźnik zagrożenia piorunowego. Na wynik wskazany przez wskaźnik mają wpływ: liczba ludzi zamieszkująca dom, położenie budynku, powierzchnia równoważna zbierania wyładowania przez dany budynek, a także roczna gęstość powierzchniowa wyładowań i prawdopodobieństwo wystąpienia szkody. Brzmi skomplikowanie? Takie obliczenia można zlecić odpowiedniemu ekspertowi.

Jak widać, piorunochron na dachu nie jest wymagany przy każdej realizacji. Można z niego zrezygnować, chociaż nie jest to zalecane rozwiązanie. Skutki uderzania pioruna mogą być odczuwalne nawet na odległość 1,5 kilometra od miejsca zdarzenia. Instalacja odgromowa w domu jednorodzinnym będzie kosztowała około 1 tysiąca – 4 tysięcy złotych. Skutki pożaru będą wymagały znacznie większych nakładów finansowych.

Z czego składa się instalacja odgromowa?

Instalacja odgromowa na dachu ma za zadanie przejęcie prądów i sprowadzenie ich do gleby. Jest to możliwe dzięki zwodom, które znajdują się ponad wysokością budynku – zazwyczaj na czubku dachu, antenie lub kominie. Prąd przejęty przez zwody jest kierowany do minimum dwóch przewodów, które są ułożone wzdłuż ścian budynku. Następnie jest transportowany do uziomów (naturalnych lub sztucznych), które rozprowadzają energię po ziemi.

Warto wiedzieć, że dobrze zamontowana instalacja odgromowa zapewnia niemal stuprocentową ochronę przed piorunem.

Czy warto wykonać montaż piorunochronu?

Jeżeli Państwa możliwości finansowe na to pozwalają, zdecydowanie warto się na to zdecydować. Szacuje się, że w Polsce występuje około 25 burzowych dni w roku. Wydaje się to niewielką liczbą, ale warto mieć na uwadze, że generuje to około tysiąca uderzeń piorunów. Co więcej, w Polsce są to zazwyczaj burze z piorunami liniowymi, które są bardzo częstą przyczyną pożarów. Instalacja odgromowa w domu jednorodzinnym chroni przed jeszcze kilkoma sytuacjami. Uderzenie pioruna może wywołać pękniecie murów budynku, wypalić dziurę w oknie domu, przepalić instalację, a co za tym idzie – uszkodzić wszelkie urządzenia elektryczne, instalacje alarmowe i sygnalizacyjne.

Dobrze wykonana instalacja odgromowa na dachu

Montaż piorunochronu powinien być przeprowadzony przez profesjonalną i sprawdzoną firmę. Ponadto przed wyborem samej instalacji odgromowej warto zapoznać się ze skutecznością ochrony oferowanego produktu. Mówi o niej współczynnik E, który wskazuje na stosunek średniej liczby wyładowań w przeciągu roku do liczby wyładowań trafiających w dany obiekt.

Jeżeli wskaźnik zagrożenia piorunowego ma wysokie wyniki, można zabezpieczyć się również dodatkowo. Piorunochron na dachu jest oczywiście najskuteczniejszą formą ochrony przez wyładowaniem atmosferycznym, ale może zostać wsparty przez użycie dodatkowych zabezpieczeń. Warto jest zdecydować się na zastosowanie odgromników i ograniczników przepięć, które mają za zadanie chronić odbiorniki i instalacje elektryczne.

Kolejnym aspektem sprawnie działającej instalacji, jest regularne kontrolowanie jej działania. Dwa razy do roku powinno się wezwać dobrego, zaufanego elektryka, który sprawdzi jej poprawność. Ekspert musi wówczas sprawdzić, czy piorunochron na dachu ma dobrze wykonane połączenia zwodów, przewodów i uziomów. Wymagane jest również regularne sprawdzanie poziomu rezystancji uziomów.

Montaż piorunochronu na dachu domu

Jak widać, instalacja odgromowa w domu jednorodzinnym jest naprawdę przydatnym elementem. Część osób myśli, że piorunochron można zastąpić dobrym ubezpieczeniem, jednak my odradzamy takie rozwiązanie. Borykania się ze stresem i problemami wynikającymi z pożaru domu, nie wynagrodzą żadne pieniądze. Lepiej jest unikać takich trudności, a instalacja odgromowa zdecydowanie w tym pomoże.

Jeżeli poszukują Państwo firmy, która wykona instalację odgromową, zapraszamy do współpracy z New-House. Jesteśmy firmą budowlaną, która wysoko ceni sobie zadowolenie klientów. Nasza współpraca z inwestorem polega nie tylko na wykonawstwie, lecz na wsparciu w podejmowaniu decyzji i przedstawianiu najlepszych, najbardziej optymalnych rozwiązań. Wierzymy w skuteczność kompleksowej współpracy, dlatego chętnie dzielimy się z klientami naszą specjalistyczną wiedzą i zdobywanym od 1991 roku doświadczeniem.

Zajmujemy się budową domów od A do Z, dlatego niejednokrotnie instalowaliśmy piorunochron na dachu. Wiemy, że wielu inwestorom nie odpowiada wygląd instalacji. Na szczęście, dzisiejsze technologie pozwalają na to, by instalacja odgromowa była praktycznie niewidoczna, dzięki czemu estetyka budynku na niczym nie traci.

Zależy Państwu na sprawnie i dobrze wykonanej pracy? Tak wygląda współpraca z firmą New-House. Mogą Państwo sprawdzić opinie naszych klientów pod linkiem: https://new-house.com.pl/referencje. W przypadku pytań lub chęci nawiązania do współpracy, zapraszamy do kontaktu. Jesteśmy dostępni każdego dnia w godzinach 7-21. Nasze dane są dostępne na naszej stronie internetowej: https://new-house.com.pl/kontakt.

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 7:00 do 21:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

kontakt88@new-house.com.pl

+48 504 125 130

r_skulimowski_contact_section_new