Altana ogrodowa

Oferta

Spis treści:

Altana ogrodowa – jakie zastosowanie posiada ta konstrukcja?

Altana ogrodowa pozwala cieszyć się odpoczynkiem na świeżym powietrzu, w miejscu osłoniętym od wiatru, deszczu, ale również słońca. Wewnątrz altany umieszcza się meble ogrodowe w postaci narożników, krzeseł, ławek, foteli oraz oczywiście stołu. W dużej mierze altana pełni te same funkcje co taras, tyle tylko, że można ją umieścić w dowolnym miejscu ogrodu. W tym miejscu powiemy kilka słów o tym, jakie są rodzaje altan oraz gdzie najlepiej ją usytuować.

Czym jest altana ogrodowa?

Altana ogrodowa to konstrukcja wpisująca się jako element małej architektury. Ma zastosowanie funkcjonale, ale i ozdobne, stanowiąc ciekawy element wystroju ogrodu. Konstrukcja ta zazwyczaj jest otoczona ściankami lub balustradą i posiada zadaszenie, zapewniając osłonę przed deszczem i słońcem, a także częściową osłonę przed wiatrem (w przypadku altanek zabudowanych jest to pełna ochrona przed wiatrem). Altany ogrodowe najczęściej wykonuje się z drewna, ale do ich wyposażenia można wykorzystać także inne materiały: szkło, tworzywo sztuczne, kamień czy beton. Altana ogrodowa pod względem funkcjonalnym przypomina poniekąd taras lub werandę, ale może być umieszczona w dowolnym miejscu ogrodu.

Rodzaje altan ogrodowych

Decydując się na zakup lub budowę altany ogrodowej warto zastanowić się nad tym, jakiego typu altany potrzebujemy. Ze względu na konstrukcję możemy bowiem wyróżnić różnorodne rodzaje, których zastosowanie jest nieco inne. Poniżej prezentujemy najważniejsze typy altan:

  • Altany tymczasowe i stałe – niewielkie altany mogą stanowić konstrukcję tymczasową, którą można łatwo i szybko złożyć na wiosnę i lato i rozłożyć na jesień i zimę. Z kolei altana stała, jak sama nazwa wskazuje, jest na stałe przytwierdzona do gruntu.

  • Altany otwarte i pełne – w przypadku altany otwartej boczną zabudowę stanowią zazwyczaj drewniane balustrady oraz belki stanowiące podporę dla dachu. Z kolei altany pełne przypominają domek ogrodowy, ponieważ mają w pełni zabudowane ściany.

  • Altany okrągłe, czworokątne, sześciokątne, ośmiokątne – ze względu na kształt altany ogrodowej możemy wyróżnić altany okrągłe, altany kwadratowe i prostokątne, altany sześciokątne (heksagony) oraz altany ośmiokątne (oktagony).

Większość osób decyduje się na zakup altany ze sklepu. Otrzymujemy w ten sposób materiały, które możemy złożyć w dowolnym miejscu ogrodu. Jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, aby samodzielnie lub z pomocą firmy budowlanej wybudować altanę według indywidualnego projektu.

Gdzie usytuować altanę ogrodową?

Altana ogrodowa powinna być ulokowana w reprezentacyjnej części ogrodu, gdzie może dumnie prezentować się w otoczeniu kwiatów, krzewów oraz drzew. To miejsce służy przede wszystkim rekreacji i powinno stanowić malowniczy zakątek naszego ogrodu. Kwestią do rozważenia jest nasłonecznienie. O ile przez większą część dnia zadaszenie altany zapewni ochronę przed słońcem, o tyle zachód słońca możemy już oglądać z wnętrza naszej altany, o ile oczywiście nie będą nam zasłaniać drzewa. Bliskie sąsiedztwo drzew ma jeszcze jeden minus, a mianowicie, liście spadają na dach altany, co będzie od nas wymagało okresowego sprzątania dachu.

Czym kierować się przy wyborze altany?

Pierwszym krokiem jest rekonesans na ogródku. Należy wybrać najlepszą lokalizację, w której stanie altana. Można nawet sięgnąć po tyczki i taśmy, aby sprawdzić, ile powierzchni zajmie altana, którą mamy na oku. W ten sposób łatwiej ocenić układ funkcjonalny. Ogród nie powinien być zanadto zagracony, a zatem powierzchnia altany powinna być dostosowana do wymiarów ogrodu. Jeśli przestrzeń jest bardzo ograniczona, wówczas można zastanowić się nad konstrukcjami tymczasowymi, które można do woli składać i rozkładać.

Bardzo istotny jest także wybór altany o odpowiedniej stylistyce, zwłaszcza, gdy nasz ogród został założony zgodnie z koncepcją konkretnego stylu. Wyróżniamy altany klasyczne, nowoczesne, minimalistyczne, naturalistyczne, francuskie, japońskie i wiele innych. Kolejną kwestią jest rodzaj i stopień zabudowy bocznych przestrzeni. Wyróżniamy altany otwarte z samymi belkami podtrzymującymi dach, altany otoczone balustradami, jak również balustrady z pełnymi ścianami, które przypominają domek ogrodowy.

Jakie zastosowanie posiada altana ogrodowa?

Przy wyborze altany kluczową kwestią jest jej zastosowanie. Jeśli szukamy altany do malowniczego zakątka, w którym będzie można napić się kawy czy poczytać książkę, dobrze sprawdzi się niewielka altana otoczona balustradą. Jeśli z kolei ma to być miejsce spotkań przy grillu, wówczas warto postawić na nieco większe altany, w których swobodnie zmieścimy stół oraz krzesła. Czasami altana jest wybierana także na działkę rekreacyjną. W takich sytuacjach kluczową kwestią jest to, czy w altance zamierzamy od czasu do czasu spędzać noc. Jeśli tak, lepiej sprawdzi się w pełni zabudowana altana, która swoją konstrukcją przypomina domek.


 

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 7:00 do 21:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

kontakt46@new-house.com.pl

+48 504 125 130

r_skulimowski_contact_section_new