Klimatyzacja

Oferta

Spis treści:

Czy klimatyzacja w domu jednorodzinnym jest konieczna?

Klimatyzacja w domach jednorodzinnych w Polsce ma swoich zwolenników i przeciwników. Czy można uznać ją za konieczną? Trudno jest zdecydowanie odpowiedzieć, że tak. Klimat w naszym kraju nie charakteryzuje się szczególnie wysokimi temperaturami. Jednak z drugiej strony, każdy kto kiedykolwiek przebywał przez dłuższy czas w nagrzanym, nieklimatyzowanym pomieszczeniu, przyzna, że klimatyzacja to rozwiązanie warte inwestycji.

Montaż klimatyzacji jeszcze niedawno odbywał się tylko w budynkach użyteczności publicznej. Dopiero od niedawna spotykana jest także klimatyzacja w domu jednorodzinnym. Budynki potrafią się łatwo nagrzewać, a zastosowanie przy budowie szczelnej izolacji sprawia, że dom staje się tak zwaną puszką. Brakuje w nim wówczas świeżego powietrza i chłodu – klimatyzacja okazuje się wówczas idealnym rozwiązaniem.

Klimatyzacja centralna czy miejscowa?

Inwestorzy chcący zdecydować się na klimatyzację w swoim domu, stają przed wyborem: klimatyzacja centralna czy miejscowa? Zdecydowanie dużo lepszą funkcjonalnością wyróżnia się klimatyzacja centralna – daje ona możliwość regulacji intensywności działania, doprowadza do budynku świeże powietrze o lepszej wilgotności, poprawia też temperaturę w domu. Jest to rozwiązanie zdecydowanie bardziej wydajne niż klimatyzacja miejscowa. Przenośny klimatyzator wspomaga schładzanie pomieszczenia, ale nie doprowadza świeżego powietrza ani nie może być tak dobrze regulowany. Zaletą klimatyzacji miejscowej jest jej niska cena i zajmowanie niewielkiej przestrzeni, ale nie pozwoli ona na osiągnięcie tak dobrych efektów, jak klimatyzacja centralna.

Jak działa centralna klimatyzacja w domu jednorodzinnym?

Centralna klimatyzacja to idealne rozwiązanie dla osób, które poszukują funkcjonalnego urządzenia, które zapewni chłodzenie, ogrzewanie i wentylację powietrza. To bardzo wydajne rozwiązanie, które inwestorzy szczególnie sobie chwalą. Należy jednak pamiętać, że montaż klimatyzacji centralnej powinien zostać zaplanowany już na etapie projektowania budowy domu.

Klimatyzacja centralna jest wyposażona w specjalny agregat, który spręża czynnik chłodzący i odprowadza ciepło. Ma ona również zespół parownika, którego zadaniem jest schładzanie powietrza. Nowoczesna klimatyzacja centralna ma możliwość odwrócenia tego działania i generowania ciepłego powietrza.

Jakie ma rodzaje klimatyzacja do domu?

Odpowiednia klimatyzacja do domu powinna być dobrze dopasowana do domu oraz inwestora. Najczęściej wybieranymi są jednak klimatyzatory typu SPLIT oraz MULTI-SPLIT. Klimatyzatory SPLIT składają się z dwóch, połączonych ze sobą jednostek. Z kolei klimatyzatory MULTI-SPLIT dają możliwość podłączenia do jednostki zewnętrznej wielu kolejnych komórek wewnętrznych. Wśród obu rodzajów klimatyzacji nich można określić kolejne podziały.

Klimatyzacja ścienna – są to zdecydowanie jedne z najczęściej wybieranych klimatyzatorów. Dobrze sprawdzają się, jako klimatyzacja do domu jednorodzinnego, ponieważ są ciche i estetyczne. Poza tym są bardzo wydajne, a najnowsze wersje są rozbudowane o zdalne sterowanie. Klimatyzacja ścienna ma w dodatku przystępną dla inwestorów cenę.

Klimatyzacja ścienno-przysufitowa – montaż tego typu klimatyzatorów wykonuje się na suficie, co pozwala na lepsze, równomierne rozprowadzanie powietrza w pomieszczeniu. Szczególnie często wykorzystuje się je w pomieszczeniach z wysokim sufitem, gdzie zwykłe klimatyzatory ścienne mogą okazać się niefunkcjonalne.

Klimatyzacja kasetonowa – tego typu klimatyzatory są przeznaczone do montażu w podwieszanym suficie. To dobre rozwiązanie, ponieważ pozwala na zachowanie dobrych walorów wizualnych w pomieszczeniu. Są one również bardzo wydajne i pozwalają na sprawne rozprowadzanie powietrza.

Klimatyzacja kanałowa – tego typu domowa klimatyzacja świetnie się sprawdzi przy większych budynkach. Dzięki wykorzystaniu przewodów kanałowych, klimatyzowane powietrze dociera jednocześnie do wielu pomieszczeń. Jest przy tym dobrze dopasowane pod kątem parametrów temperatury. Kanałowa klimatyzacja do domu ma tę zaletę, że można wykonać jej montaż w suficie podwieszanym, dzięki czemu pomieszczenie nie straci na estetyce.

Klimatyzacja podłogowa – to rozwiązanie, które najczęściej wykorzystuje się w wymagających, trudnych pod kątem montażu klimatyzacji, pomieszczeniach. Są to na przykład budynki ze skośnymi ścianami, gdzie niemożliwe jest zainstalowanie innej jednostki. Przypodłogowa klimatyzacja w domu jednorodzinnym może zostać umieszczona w dowolnym miejscu. Wyglądem przypomina grzejnik i łatwo ją dopasować w każde wnętrze. Często jest instalowana we wnękach.

Ile kosztuje klimatyzacja w domu jednorodzinnym?

Klimatyzacja domowa nie jest szczególnie droga, jej zakup oscyluje w granicach 3-4 tysięcy złotych. Najdroższa jest oczywiście klimatyzacja MULTI-SPLIT, która pozwala jednocześnie na klimatyzowanie kilku pomieszczeń, ale to rozwiązanie jest również najbardziej funkcjonalne. Koszt, jaki będzie obejmował montaż klimatyzacji, jest zależny od tego czy klimatyzacja będzie wykonywana na etapie budowy domu czy też w domu już istniejącym. Klimatyzacja centralna może być realizowana tylko podczas budowy, podczas gdy klimatyzacja miejscowa może być zainstalowana już po jej zakończeniu. Nowoczesna klimatyzacja dla domu jest również wyposażona w regulację intensywności działania, dzięki czemu można również wpływać na ostateczny koszt eksploatacji.

Kiedy zdecydować się na montaż klimatyzacji?

Klimatyzacja w domu jednorodzinnym powinna być planowana odpowiednio wcześnie, ponieważ zapewnia to niższe koszty wykonawstwa. Jeżeli planują Państwo budowę domu, warto przemyśleć kwestię klimatyzacji i zapoznać się z możliwościami, jakie oferuje rynek. Klimatyzacja centralna w domu jednorodzinnym może zostać połączona również z wentylacją nadmuchową.

Polecamy również skonsultowanie się z odpowiednimi specjalistami. Merytoryczne wsparcie jest bardzo ważne, gdy podejmuje się decyzje na lata. Po dokonaniu wyboru, powinno się przekazać informację o podjętej decyzji wybranemu architektowi. Profesjonalny, dobry architekt bez problemu uwzględni Państwa plany w powstającym projekcie budowy domu.

Kiedy warto wykonać domową klimatyzację? To rozwiązanie, które szczególnie docenią właściciele domów o dużej kubaturze, ponieważ pozwoli na zachowanie lepszej jakości powietrza w całym budynku. Domowa klimatyzacja powinna być również zastosowana, gdy dom jest budowany z uwzględnieniem mocnej izolacji termicznej i akustycznej.

Komu zlecić montaż klimatyzacji?

Poszukują Państwo odpowiedniej firmy, która mogłaby wykonać montaż klimatyzacji w Państwa domu? Najlepszymi wyznacznikami przy poszukiwaniach odpowiedniej firmy powinny być: doświadczenie na rynku oraz pozytywne opinie byłych klientów. Właśnie tym charakteryzuje się New-House.

Jesteśmy firmą budowlaną, która od 1991 roku działa na rynku budowlanym. Wykonujemy kompleksową budowę domów, dzięki czemu klienci mogą być pewni, że zadbamy o każdy szczegół współpracy. Zachęcamy do zapoznania się z opiniami o naszej firmie: https://new-house.com.pl/referencje.

Wykonujemy projekty domów z uwzględnieniem klimatyzacji centralnej, a także oferujemy montaż klimatyzacji miejscowej. Wszystko zależy od Państwa indywidualnych potrzeb. Oczywiście, wspieramy naszych klientów również pod kątem merytorycznym, więc jeżeli mają Państwo do nas pytania o to, jaka klimatyzacja do domu będzie najlepsza, zachęcamy do współpracy. Nasze dane kontaktowe znajdują się pod adresem: https://new-house.com.pl/kontakt.

 

Klimatyzacja domowa

Klimatyzacja domowa to doskonały sposób na zapewnienie mieszkańcom optymalnych warunków w zakresie temperatury oraz wilgotności w pomieszczeniach. Wzrost popularności tego typu rozwiązań związany jest z jednej strony ze zmianami w zakresie klimatu, które w praktyce oznaczają coraz wyższe temperatury w sezonie letnim z drugiej zaś coraz bardziej konkurencyjnymi cenami sprzętu klimatyzacyjnego. Wszystko to sprawiło, że klimatyzacja przestała kojarzyć się z luksusem i rozwiązaniem, na które mogą sobie pozwolić jedynie obiekty komercyjne tj. sklepy, banki czy urzędy. W ostatnich latach obalono również wiele mitów dotyczących negatywnego wpływu klimatyzacji na ludzkie zdrowie.

Klimatyzacja poprawia jakość powietrza w domu

Jeśli klimatyzacja została poprawnie zamontowana i jest prawidłowo użytkowana, to nie sposób przecenić jej pozytywnego wpływu na zdrowie domowników. To doskonałe rozwiązanie, szczególnie jeśli w domu mieszkają osoby cierpiące na astmę, alergie oraz schorzenia płucne. Dzieje się tak dlatego, że zanieczyszczone powietrze wpadające do domu z zewnątrz w sytuacji, gdy mamy klimatyzację zostaje skutecznie przefiltrowane, dzięki czemu oddychamy powietrzem pozbawionym szkodliwych substancji, alergenów, pyłków oraz kurzu. Należy również pamiętać, że klimatyzacja wspiera nas w skutecznym usuwaniu nadmiaru wilgoci z domu.

Dzięki klimatyzacji jesteśmy w stanie osiągnąć również optymalne warunki termiczne oraz wilgotnościowe, w których organizm ludzki nie poci się, a co za tym idzie, odczuwa komfort bez względu na temperatury panujące na zewnątrz.

Czy klimatyzacja może zastąpić wentylację?

Odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: klimatyzacja absolutnie nie zastępuje wentylacji w domu jednorodzinnym. Niezależnie czy mamy na myśli wentylację mechaniczną, wentylację grawitacyjną czy wentylację centralną. Są to dwa zupełnie oddzielne procesy, które mogą się uzupełniać w zakresie uzdatniania powietrza w przestrzeniach domowych. Jednak rezygnacja z wentylacji po wykonaniu montażu klimatyzatora byłoby błędem. Jeśli w domu przeprowadzono zarówno montaż wentylacji, jak i klimatyzacji podczas działania tej drugiej należy przerwać działanie wentylatorów, aby uniknąć podwyższonych kosztów pracy klimatyzatora.

Klimatyzacja centralna czy miejscowa?

W przypadku domów jednorodzinnych zdecydowanie bardziej funkcjonalna będzie klimatyzacja centralna. Do jej niewątpliwych zalet możemy zaliczyć:

 • niższy koszt montażu,

 • brak konieczności zakupu wielu urządzeń do poszczególnych pomieszczeń,

 • możliwość wykorzystania zarówno w lecie – do chłodzenia, jak i również w zimie – do ogrzewania,

 • wyższa wydajność w porównaniu z klimatyzatorami miejscowymi,

 • jedno sterowanie dla całej instalacji, które znacząco podnosi komfort obsługi systemu,

 • możliwość podpięcia wielu jednostek wewnętrznych do jednej jednostki centralnej,

 • ukrycie kanałów doprowadzających w sufitach i ścianach, dzięki czemu nie psują one estetyki wnętrza.

Zaletą klimatyzacji miejscowej jest głównie niska cena, jednak w obliczu powyższych plusów klimatyzacji centralnej jej zastosowanie w domu jednorodzinnym jest de facto mniej korzystne. 

Kiedy wykonać klimatyzację centralną w domu jednorodzinnym?

Klimatyzacja centralna to wydajne rozwiązanie, którego zaprojektowanie i montaż warto rozważyć już na etapie budowy domu. Takie podejście zapewni nam najniższe koszty wykonawstwa. Najlepiej w trakcie przygotowań do budowy skonsultować się ze specjalistami z New-House, którzy wskażą najkorzystniejsze z punktu widzenia inwestora rozwiązania i możliwości oferowane przez współczesny rynek. A gdy rozwiązanie klimatyzacyjne zostanie wybrane, zadbają o to, aby architekt uwzględnił je w gotowym projekcie domu podczas jego adaptacji lub w indywidualnym projekcie budowlanym w trakcie jego tworzenia. Klimatyzacja centralna jest polecana do domów o różnorodnej kubaturze, ponieważ w każdym z nich pozwoli na uzyskanie wysokiej jakości powietrza. Ma to szczególnie duże znaczenie w nieruchomościach, w których zastosowano skuteczną izolację termiczną oraz akustyczną.

Podział klimatyzatorów

 • Klimatyzatory typu SPLIT

To urządzenia, które składają się z dwóch połączonych ze sobą jednostek. Zewnętrznej składającej się z centralnego agregatu z pompą, skraplacza oraz wentylatora. Wewnętrznej, na którą przypada parownik, filtr, wentylator nadmuchowy oraz układ sterujący. W tym przypadku jednostkę wewnętrzną montujemy w pomieszczeniu natomiast jednostkę zewnętrzną na elewacji, dachu lub gruncie pamiętając o jej odpowiednim zabezpieczeniu przed negatywnym wpływem warunków pogodowych.

Klimatyzator typu SPLIT dzięki zastosowaniu w pojedynczym pomieszczeniu można stosunkowo łatwo zamontować w dowolnym momencie, czyli również wtedy, gdy nieruchomość jest już wybudowana.

 • Klimatyzatory typu MULTI-SPLIT

Tego typu urządzenia mają bardziej skomplikowaną budowę, ponieważ w tym przypadku do jednej jednostki zewnętrznej możemy podpiąć kilka jednostek zewnętrznych, które następnie umieszczane są w różnych pomieszczeniach. Ten typ klimatyzacji z racji swojej budowy należy zaprojektować i wykonać na etapie budowy domu.

Rodzaje klimatyzacji domowych

Klimatyzatory SPLIT i MULTI-SPLIT możemy dodatkowo podzielić według poniższego schematu:

 • Klimatyzacja ścienna

Klimatyzatory ścienne należą do tych najczęściej wybieranych do domów jednorodzinnych, ponieważ charakteryzują się wysoką wydajnością, stosunkowo cichą pracą, odpowiednią estetyką wykonania i niską ceną. Dodatkowo najnowsze modele tego typu klimatyzatorów dają możliwość zdalnego sterowania.

 • Klimatyzacja ścienno-przysufitowa 

Montaż tych klimatyzatorów odbywa się na suficie, dzięki czemu pozwalają one na lepsze rozprowadzanie powietrza w pomieszczeniach, co ma szczególnie duże znaczenie we wnętrzach o wysokich stropach, w których klimatyzatory ścienne sobie nie radzą.

 • Klimatyzacja kasetonowa 

Przeznaczona do sufitów podwieszanych pozwala na zachowanie odpowiedniego poziomu estetyki w pomieszczeniach przy zachowaniu odpowiedniej wydajności w zakresie rozprowadzania powietrza.

 • Klimatyzacja kanałowa 

Ten rodzaj klimatyzacji sprawdza się w dużych domach, w których dzięki przewodom kanałowym klimatyzowane powietrze ma szansę dotrzeć jednocześnie do wielu pomieszczeń. Klimatyzację kanałową można wykonać również w suficie podwieszanym, dzięki czemu nie zaburzamy estetyki wnętrz.

 • Klimatyzacja podłogowa 

Rozwiązanie przeznaczone do wymagających wnętrz, w których montaż klimatyzacji nastręcza nie lada trudności np. budynki ze skośnymi ścianami, w których niemożliwe jest zastosowanie innych rozwiązań klimatyzacyjnych. Klimatyzacja podłogowa wyglądem przypomina grzejnik, dzięki czemu można ją łatwo zamontować niemal w każdym miejscu także np. we wnękach.

Koszt klimatyzacji domowej

Koszt klimatyzacji domowej zależy w głównej mierze od tego, czy zdecydujemy się na klimatyzację miejscową obejmującą jedno pomieszczenie, czy na klimatyzację centralną obejmującą całą nieruchomość. Co do zasady najdroższa jest klimatyzacja MULTI-SPLIT będąca jednocześnie rozwiązaniem najbardziej funkcjonalnym. Możliwe jest jednak obniżenie kosztów z nią związanych, jeśli zdecydujemy się na jej montaż w trakcie budowy domu. Jeśli zechcemy zamontować ten rodzaj klimatyzacji w budynku już istniejącym, musimy liczyć się z wyższą ceną instalacji. Nowoczesne systemy klimatyzacji niezależnie od rodzaju wyposażone są w systemy regulacji intensywności działania, dzięki czemu użytkownicy mają realny wpływ na koszt ich bieżącej eksploatacji.

Montaż klimatyzacji w domu jednorodzinnym

Planujesz budowę domu, w którym chcesz zamontować wydajny system klimatyzacji? New-House jest w stanie przygotować projekt klimatyzacji dopasowany do każdego projektu budowlanego. Z naszych usług w tym zakresie skorzystało już wielu inwestorów poszukujących nowoczesnych, bezpiecznych rozwiązań klimatyzacyjnych co potwierdzają pozytywne opinie klientów. Wykonujemy projekty i profesjonalny montaż klimatyzacji centralnych oraz fachowy montaż klimatyzacji miejscowej. Świadczymy również usługi doradcze w zakresie wyboru właściwych rozwiązań klimatyzacyjnych, które idealnie odpowiedzą na aktualne potrzeby, oczekiwania i możliwości inwestorów. W przypadku zainteresowania współpracą w tym zakresie zachęcamy do kontaktu z naszą infolinią, która dla wygody klientów działa siedem dni w tygodniu.

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 7:00 do 21:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

kontakt20@new-house.com.pl

+48 504 125 130

r_skulimowski_contact_section_new