Klimatyzacja

Budowa domu:

Stan surowy
Prace deweloperskie
Prace pod klucz

Czy klimatyzacja w domu jednorodzinnym jest konieczna?

Klimatyzacja w domach jednorodzinnych w Polsce ma swoich zwolenników i przeciwników. Czy można uznać ją za konieczną? Trudno jest zdecydowanie odpowiedzieć, że tak. Klimat w naszym kraju nie charakteryzuje się szczególnie wysokimi temperaturami. Jednak z drugiej strony, każdy kto kiedykolwiek przebywał przez dłuższy czas w nagrzanym, nieklimatyzowanym pomieszczeniu, przyzna, że klimatyzacja to rozwiązanie warte inwestycji.

Montaż klimatyzacji jeszcze niedawno odbywał się tylko w budynkach użyteczności publicznej. Dopiero od niedawna spotykana jest także klimatyzacja w domu jednorodzinnym. Budynki potrafią się łatwo nagrzewać, a zastosowanie przy budowie szczelnej izolacji sprawia, że dom staje się tak zwaną puszką. Brakuje w nim wówczas świeżego powietrza i chłodu – klimatyzacja okazuje się wówczas idealnym rozwiązaniem.

Klimatyzacja centralna czy miejscowa?

Inwestorzy chcący zdecydować się na klimatyzację w swoim domu, stają przed wyborem: klimatyzacja centralna czy miejscowa? Zdecydowanie dużo lepszą funkcjonalnością wyróżnia się klimatyzacja centralna – daje ona możliwość regulacji intensywności działania, doprowadza do budynku świeże powietrze o lepszej wilgotności, poprawia też temperaturę w domu. Jest to rozwiązanie zdecydowanie bardziej wydajne niż klimatyzacja miejscowa. Przenośny klimatyzator wspomaga schładzanie pomieszczenia, ale nie doprowadza świeżego powietrza ani nie może być tak dobrze regulowany. Zaletą klimatyzacji miejscowej jest jej niska cena i zajmowanie niewielkiej przestrzeni, ale nie pozwoli ona na osiągnięcie tak dobrych efektów, jak klimatyzacja centralna.

Jak działa centralna klimatyzacja w domu jednorodzinnym?

Centralna klimatyzacja to idealne rozwiązanie dla osób, które poszukują funkcjonalnego urządzenia, które zapewni chłodzenie, ogrzewanie i wentylację powietrza. To bardzo wydajne rozwiązanie, które inwestorzy szczególnie sobie chwalą. Należy jednak pamiętać, że montaż klimatyzacji centralnej powinien zostać zaplanowany już na etapie projektowania budowy domu.

Klimatyzacja centralna jest wyposażona w specjalny agregat, który spręża czynnik chłodzący i odprowadza ciepło. Ma ona również zespół parownika, którego zadaniem jest schładzanie powietrza. Nowoczesna klimatyzacja centralna ma możliwość odwrócenia tego działania i generowania ciepłego powietrza.

Jakie ma rodzaje klimatyzacja do domu?

Odpowiednia klimatyzacja do domu powinna być dobrze dopasowana do domu oraz inwestora. Najczęściej wybieranymi są jednak klimatyzatory typu SPLIT oraz MULTI-SPLIT. Klimatyzatory SPLIT składają się z dwóch, połączonych ze sobą jednostek. Z kolei klimatyzatory MULTI-SPLIT dają możliwość podłączenia do jednostki zewnętrznej wielu kolejnych komórek wewnętrznych. Wśród obu rodzajów klimatyzacji nich można określić kolejne podziały.

Klimatyzacja ścienna – są to zdecydowanie jedne z najczęściej wybieranych klimatyzatorów. Dobrze sprawdzają się, jako klimatyzacja do domu jednorodzinnego, ponieważ są ciche i estetyczne. Poza tym są bardzo wydajne, a najnowsze wersje są rozbudowane o zdalne sterowanie. Klimatyzacja ścienna ma w dodatku przystępną dla inwestorów cenę.

Klimatyzacja ścienno-przysufitowa – montaż tego typu klimatyzatorów wykonuje się na suficie, co pozwala na lepsze, równomierne rozprowadzanie powietrza w pomieszczeniu. Szczególnie często wykorzystuje się je w pomieszczeniach z wysokim sufitem, gdzie zwykłe klimatyzatory ścienne mogą okazać się niefunkcjonalne.

Klimatyzacja kasetonowa – tego typu klimatyzatory są przeznaczone do montażu w podwieszanym suficie. To dobre rozwiązanie, ponieważ pozwala na zachowanie dobrych walorów wizualnych w pomieszczeniu. Są one również bardzo wydajne i pozwalają na sprawne rozprowadzanie powietrza.

Klimatyzacja kanałowa – tego typu domowa klimatyzacja świetnie się sprawdzi przy większych budynkach. Dzięki wykorzystaniu przewodów kanałowych, klimatyzowane powietrze dociera jednocześnie do wielu pomieszczeń. Jest przy tym dobrze dopasowane pod kątem parametrów temperatury. Kanałowa klimatyzacja do domu ma tę zaletę, że można wykonać jej montaż w suficie podwieszanym, dzięki czemu pomieszczenie nie straci na estetyce.

Klimatyzacja podłogowa – to rozwiązanie, które najczęściej wykorzystuje się w wymagających, trudnych pod kątem montażu klimatyzacji, pomieszczeniach. Są to na przykład budynki ze skośnymi ścianami, gdzie niemożliwe jest zainstalowanie innej jednostki. Przypodłogowa klimatyzacja w domu jednorodzinnym może zostać umieszczona w dowolnym miejscu. Wyglądem przypomina grzejnik i łatwo ją dopasować w każde wnętrze. Często jest instalowana we wnękach.

Ile kosztuje klimatyzacja w domu jednorodzinnym?

Klimatyzacja domowa nie jest szczególnie droga, jej zakup oscyluje w granicach 3-4 tysięcy złotych. Najdroższa jest oczywiście klimatyzacja MULTI-SPLIT, która pozwala jednocześnie na klimatyzowanie kilku pomieszczeń, ale to rozwiązanie jest również najbardziej funkcjonalne. Koszt, jaki będzie obejmował montaż klimatyzacji, jest zależny od tego czy klimatyzacja będzie wykonywana na etapie budowy domu czy też w domu już istniejącym. Klimatyzacja centralna może być realizowana tylko podczas budowy, podczas gdy klimatyzacja miejscowa może być zainstalowana już po jej zakończeniu. Nowoczesna klimatyzacja dla domu jest również wyposażona w regulację intensywności działania, dzięki czemu można również wpływać na ostateczny koszt eksploatacji.

Kiedy zdecydować się na montaż klimatyzacji?

Klimatyzacja w domu jednorodzinnym powinna być planowana odpowiednio wcześnie, ponieważ zapewnia to niższe koszty wykonawstwa. Jeżeli planują Państwo budowę domu, warto przemyśleć kwestię klimatyzacji i zapoznać się z możliwościami, jakie oferuje rynek. Klimatyzacja centralna w domu jednorodzinnym może zostać połączona również z wentylacją nadmuchową.

Polecamy również skonsultowanie się z odpowiednimi specjalistami. Merytoryczne wsparcie jest bardzo ważne, gdy podejmuje się decyzje na lata. Po dokonaniu wyboru, powinno się przekazać informację o podjętej decyzji wybranemu architektowi. Profesjonalny, dobry architekt bez problemu uwzględni Państwa plany w powstającym projekcie budowy domu.

Kiedy warto wykonać domową klimatyzację? To rozwiązanie, które szczególnie docenią właściciele domów o dużej kubaturze, ponieważ pozwoli na zachowanie lepszej jakości powietrza w całym budynku. Domowa klimatyzacja powinna być również zastosowana, gdy dom jest budowany z uwzględnieniem mocnej izolacji termicznej i akustycznej.

Komu zlecić montaż klimatyzacji?

Poszukują Państwo odpowiedniej firmy, która mogłaby wykonać montaż klimatyzacji w Państwa domu? Najlepszymi wyznacznikami przy poszukiwaniach odpowiedniej firmy powinny być: doświadczenie na rynku oraz pozytywne opinie byłych klientów. Właśnie tym charakteryzuje się New-House.

Jesteśmy firmą budowlaną, która od 1991 roku działa na rynku budowlanym. Wykonujemy kompleksową budowę domów, dzięki czemu klienci mogą być pewni, że zadbamy o każdy szczegół współpracy. Zachęcamy do zapoznania się z opiniami o naszej firmie: https://new-house.com.pl/referencje.

Wykonujemy projekty domów z uwzględnieniem klimatyzacji centralnej, a także oferujemy montaż klimatyzacji miejscowej. Wszystko zależy od Państwa indywidualnych potrzeb. Oczywiście, wspieramy naszych klientów również pod kątem merytorycznym, więc jeżeli mają Państwo do nas pytania o to, jaka klimatyzacja do domu będzie najlepsza, zachęcamy do współpracy. Nasze dane kontaktowe znajdują się pod adresem: https://new-house.com.pl/kontakt.

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 7:00 do 21:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

kontakt25@new-house.com.pl

+48 504 125 130

r_skulimowski_contact_section_new