Prace deweloperskie
Na polskim rynku budownictwa jednorodzinnego nie istnieje definicja, która jasno określałaby zakres prac wchodzących w skład stanu deweloperskiego. W praktyce oznacza to podstawowy standard wykończenia domu. Jednak to, co będzie obejmowało takie wykończenie, zależy wyłącznie od zapisów zawartych w umowie inwestora z wykonawcą. Dom w stanie deweloperskim nie nadaje się do zamieszkania, jednak jest gotowy, aby wykonać w nim prace pod klucz.
Inwestorzy, którzy budowę domu jednorodzinnego powierzyli firmie New-House mogą liczyć na kompleksowe wsparcie na każdym z jej etapów. W praktyce oznacza to także wykonanie wszystkich prac składających się na doprowadzenie domu do wybranego stanu – surowego zamkniętego, deweloperskiego (6 miesięcy) lub pod klucz (9 miesięcy). W ramach współpracy zajmujemy się jednak nie tylko fizycznymi robotami budowlanymi. Bierzemy na siebie także wszystkie sprawy administracyjne związane z budową domu od przysłowiowego A do Z. To doskonałe rozwiązanie dla zajętych inwestorów, którzy ponad wszystko cenią sobie swój czas. Z naszą pomocą budowa przebiega niejako obok codziennego życia klienta, którego wkład czasu w cały proces ograniczony jest do minimum.
Jakie prace wchodzą w skład stanu deweloperskiego?
wykonanie instalacji elektrycznej,
instalacja skrzynki rozdzielczej,
wykonanie punktów telewizyjnych,
wykonanie punktów telefonicznych,
wykonanie punktów alarmowych,
wykonanie wybranych przez inwestora tynków zewnętrznych,
wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej,
wykonanie instalacji centralnego ogrzewania,
wykonanie instalacji centralnego odkurzacza – opcjonalnie,
wykonanie wybranej wylewki podłogowej,
ocieplenie połaci dachu i stropu nieużytkowego,
montaż płyt gipsowo-kartonowych na poddaszu,
wykończenie ścian z wykorzystaniem płyt gipsowo-kartonowych,
wykończenie elewacji z wykorzystaniem preferowanych przez klienta technologii i materiałów.
Należy mieć na względzie, że powyższa lista obejmuje najczęściej wykonywane prace deweloperskie. Ich zakres może się jednak różnić zależnie od indywidualnych oczekiwań inwestora oraz budżetu, jaki chce na nie przeznaczyć. Szczegółowa lista prac wchodzących w skład stanu deweloperskiego powinna znaleźć się w umowie zawartej pomiędzy inwestorem a wybranym wykonawcą. Jej brak może sprawić, że klientowi trudno będzie wyegzekwować wykonanie konkretnych prac. Lepiej oszczędzić sobie dodatkowych (i niepotrzebnych) stresów związanych z taką sytuacją i zawczasu zadbać o poprawność zapisów zawartych w umowie.
Gwarancja i rękojmia na prace wykonane w ramach stanu deweloperskiego
Do dyspozycji inwestorów są dwa instrumenty prawne w postaci gwarancji i rękojmi. To, z którego z nich zdecyduje się skorzystać, zależy jedynie od niego. Przyjrzyjmy się bliżej obu z nich.
Gwarancja
Gwarancja jest dobrowolnym postanowieniem pomiędzy stronami, na podstawie którego nabywca może dochodzić swoich praw dotyczących naprawy lub wymiany uszkodzonych elementów. Okres obowiązywania umowy gwarancyjnej oraz jej zakres zależy w większym stopniu od wykonawcy a w mniejszym od inwestora. Warto w tym miejscu dodać, że na wszystkie prace wykonane podczas budowy domu New-House udziela 10-letniej gwarancji. Jesteśmy bowiem pewni jakości, którą oferujemy naszym klientom.
Rękojmia
Rękojmia jest ustawową formą odpowiedzialności sprzedawcy za wady produktu a w tym przypadku za fizyczne wady nieruchomości. Rękojmia jest niezależna od woli stron oraz treści podpisanej umowy czy umowy gwarancyjnej. Zgodnie z obowiązującym prawem wykonawca odpowiada z tytułu rękojmi, jeśli inwestor odkryje fizyczną wadę w ciągu 5 lat od przekazania domu klientowi. Wykonawca nie ma możliwości pozbawienia inwestora prawa do rękojmi.
Odbiór techniczny domu w stanie deweloperskim
Przed odbiorem prac składających się na dom w stanie deweloperskim warto sięgnąć po umowę zawartą z wykonawcą i przygotować sobie listę ustaleń, jakie zostały w niej poczynione. To ważne, ponieważ odbiór jest momentem, w którym możemy zgłosić wykonawcy uwagi dotyczące wykonanych prac i wskazać elementy, które wymagają poprawy. Wykonawca ma dwa tygodnie, aby uznać lub odrzucić żądania inwestora. Jeśli się do nich przychyli, to ma kolejne 30 dni na to, by wszystkie uznane wady usunąć.
Na odbiór warto zabrać dokumentację domu oraz zaufanego inżyniera lub inną osobę, która zna się na budownictwie. Takie towarzystwo znacznie podnosi prawdopodobieństwo wyłapania ewentualnych błędów lub niedociągnięć. Dom należy odbierać przy naturalnym świetle, a wykonawca nie ma prawa dokonać go samodzielnie. Dodatkowo w chwili odbioru (po usunięciu ewentualnych usterek) wykonawca jest zobowiązany do tego, aby przekazać inwestorowi wszystkie klucze do domu, włączając w to klucze do skrzynek z licznikami, skrzynek z bezpiecznikami, skrzynki na listy oraz bramy garażowej.
Co należy sprawdzić w trakcie odbioru domu w stanie deweloperskim?
powierzchnię domu,
pion i poziom ścian,
czy na ścianach nie występują przebarwienia lub plamy,
jakość wykończenia tynków wewnętrznych,
poziom i równość podłóg w domu,
spady podłóg na balkonach i tarasach,
czy na oknach i drzwiach nie występują rysy,
czy okna i drzwi prawidłowo się otwierają i zamykają,
czy otwarte okna i drzwi samoczynnie się nie zamykają,
szczelność okien i drzwi,
jeśli w umowie zawarto montaż drzwi wyjściowych antywłamaniowych, inwestor powinien otrzymać ich certyfikat oraz kartę gwarancyjną,
prąd w gniazdkach,
podłączenia w sufitach i ścianach,
inwestor może również zażądać wglądu do protokołu pomiaru izolacji elektrycznej,
ciepło w grzejnikach,
czy zawory grzejników łatwo się zamykają i otwierają,
izolację termiczną z wykorzystaniem kamery termowizyjnej,
czy wszystkie piony zgadzają się z planem domu,
działanie wentylacji.
Protokół zdawczo-odbiorczy sporządzany podczas odbioru domu w stanie deweloperskim powinien mieć faktyczną datę odbioru i zawierać listę wszystkich stwierdzonych przez inwestora usterek wraz z terminem ich usunięcia przez wykonawcę. Nadto wszystkie zapisy zawarte w protokole muszą być zgodne z obowiązującym w naszym kraju prawem a dokładnie z Kodeksem Cywilnym (Dz.U.2016.0.380 t.j. - Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r.). Niedopuszczalny jest np. zapis, że klient zrzeka się reklamacji do późniejszych usterek. Warto również wiedzieć, że inwestor ma prawo nie podpisać protokołu zdawczo-odbiorczego, jeśli stwierdzone podczas wizji lokalnej wady całkowicie uniemożliwiają użytkowanie domu zgodnie z jego przeznaczeniem.
Koszt budowy domu do stanu deweloperskiego
To jaki będzie koszt wykończenia domu do stanu deweloperskiego, zależy od wielu różnorodnych zmiennych tj. metraż budynku, jakości materiałów wykorzystanych do przeprowadzenia prac zawartych w umowie czy regionu, w którym budujemy nasz dom, a co za tym idzie, lokalnej ceny robocizny. Istnieje grupa inwestorów, którzy właśnie z powodu tego ostatniego decyduje się na zlecenie jedynie prac mających na celu doprowadzenie budynku do stanu surowego zamkniętego. Uważają oni, że w samodzielny wybór materiałów wykończeniowych oraz fachowców do pracy pozwoli im na wygenerowanie znacznych oszczędności. Jednak może się okazać, że są to oszczędności pozorne.
Dlaczego?
Po pierwsze samodzielny wybór, zakup i transport materiałów pochłania czas. Do tego dochodzi jeszcze brak doświadczenia inwestora w tym zakresie, co w konsekwencji może przyczynić się do zakupu materiałów, których nie można będzie wykorzystać podczas prac. Czas pochłaniają również poszukiwania sprawdzonych i doświadczonych specjalistów, którzy wykonają roboty deweloperskie. Osobną kwestią jest również to, że nawet jeśli jakimś cudem, po znajomości uda się nam ich znaleźć, to z dużym prawdopodobieństwem będziemy musieli na nich zaczekać, ponieważ grafiki fachowców są z reguły zapełnione na długo wprzód. Lepiej oszczędzić sobie wszystkich stresów związanych z wykończeniem domu pod klucz i komplet prac zlecić jednemu wykonawcy, który wybuduje dla nas dom od A do Z.
Kompleksowa budowa domu z New-House nie jest kompleksowa tylko z nazwy. Stoją za nią realne działania, dzięki którym inwestorzy mogą odetchnąć. Nasz doświadczony zespół specjalistów reprezentujących różnorodne dziedziny związane z budownictwem jednorodzinnym ma niezbędną wiedzę oraz umiejętności fachowe. Co w połączeniu z nowoczesnym zapleczem technologicznym pozwala nam realizować najbardziej wymagające projekty na terenie całego kraju. Dość powiedzieć, że w trakcie ponad trzydziestoletniej działalności naszego przedsiębiorstwa wybudowaliśmy z powodzeniem ponad 1500 domów jednorodzinnych. Wśród nich były zarówno przytulne domy z ogródkiem, jak i przestronne podmiejskie wille, których powierzchnia użytkowa przekraczała 300, 500 czy nawet 800 metrów kwadratowych.
W imieniu naszych klientów zajmujemy się zarówno sprawami formalnymi, jak i robotami stricte budowlanymi. Jeśli tylko zechcesz, będziemy z Tobą od momentu podjęcia decyzji o budowie domu. Pomożemy Ci znaleźć działkę i sprawdzimy ją drobiazgowo. Wskażemy które projekty gotowe spełnią Twoje indywidualne wymagania i będą możliwe do wybudowania na posiadanej parceli. Zajmiemy się również załatwieniem formalności związanych z budową przyłączy budowlanych oraz uzyskaniem pozwolenia na budowę. Weźmiemy na siebie także zakup i logistykę materiałów budowlanych oraz wszystkie roboty składające się na doprowadzenie domu do wybranego przez Ciebie stanu. Jeśli zechcesz, wykonamy dla Ciebie aranżację wnętrz i zagospodarowanie terenu wokół nieruchomości. A na koniec skompletujemy dokumentację niezbędną do technicznego odbioru budynku i będziemy nadzorować jego przebieg na miejscu.
Jeśli perspektywa takiej budowy jest dla Ciebie atrakcyjne, zapraszamy do współpracy z New-House! Chętnie przedstawimy Ci dostępne rozwiązania i możliwości. W tym celu skontaktuj się z naszymi doradcami, którzy są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do niedzieli w godzinach 7.00 – 21.00. Jak widzisz, nie tylko działamy niestandardowo, ale również nasza infolinia działa w niestandardowych godzinach. Dzięki temu możesz zadzwonić do nas wtedy, gdy znajdziesz czas np. po pracy lub w weekend, gdy masz nieco mniej obowiązków. Zapraszamy!