Ogrzewanie centralne

Oferta

Spis treści:

Ogrzewanie centralne

Centralne ogrzewanie to w naszym klimacie jedna z najważniejszych (oraz najdroższych) instalacji domowych. Jednak funkcjonowanie bez niego w kraju, gdzie często ponad połowę roku stanowią zimne miesiące, jest niemożliwe. Wszyscy zgodzimy się, że idealny system grzewczy powinien być wydajny, ekonomiczny i maksymalnie wygodny w codziennym użytkowaniu. Rozwiązań w tym zakresie jest wiele, jednak jak to w życiu bywa, żadne nie jest idealne. Każdy sposób ogrzewania domu jednorodzinnego ma zarówno zalety, jak i ograniczenia. W tej sytuacji najważniejsze jest właściwe określenie indywidualnych potrzeb i oczekiwań właściciela, aby na tej podstawie podjąć decyzję, które rozwiązanie grzewcze w największym stopniu spełni pokładane w nim nadzieje. Jednak, aby zrobić to dobrze, należy wpierw poznać dostępne możliwości. I właśnie temu służy niniejszy tekst. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Czym ogrzewać dom jednorodzinny?

Najważniejszą decyzją, jaką należy podjąć w kontekście rozwiązania grzewczego w nowym domu jednorodzinnym, jest to, czy chcemy wykorzystać grzejniki ścienne, czy ogrzewanie podłogowe ewentualnie inne ogrzewanie typu płaszczyznowego. Dlaczego naszym zdaniem jest to nawet ważniejsze niż to, jaki rodzaj paliwa wykorzystamy, a co za tym idzie, jaki kocioł zakupimy? Dlatego że zmianę paliwa oraz kotła można przeprowadzić znacznie łatwiej i szybciej niż zmianę kaloryferów na ogrzewanie podłogowe i odwrotnie, ponieważ oznacza to de facto remont generalny, a z nim wydatki i poważne utrudnienia w codzienności. Nasze wieloletnie doświadczenie – a jesteśmy już na rynku od 1991 roku – jasno wskazuje, że jeśli inwestor raz zdecyduje się na ogrzewanie podłogowe lub kaloryfery na ścianach to raczej tej decyzji nie zmienia.

Natomiast jasna odpowiedź na pytanie: czy lepiej zastosować klasyczne grzejniki, ogrzewanie podłogowe, ogrzewanie ścienne czy jeszcze inne rozwiązanie praktycznie nie istnieje. Dzieje się tak dlatego, że jak już wcześniej wspominaliśmy każdy system grzewczy na charakterystyczne cechy, które w różnych warunkach mogą być uznawane za zalety a w odmiennych za wady. Warto więc dobrze przeanalizować swoje potrzeby i dopiero na ich podstawie zorientować się co najlepiej sprawdzi się w przypadku naszego domu jednorodzinnego.

Co na temat sposobu ogrzewania mówi nam Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego?

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (w skrócie MPZP) oprócz informacji, które wskazują możliwości w zakresie wykorzystania konkretnych gruntów, zawiera również informacje na temat cech charakterystycznych budynków oraz co ważne możliwe sposoby ich ogrzewania. Postępująca degradacja środowiska naturalnego oraz wszechobecny smog skłaniają wiele gmin do podjęcia decyzji o zakazie stosowania paliw tj. węgiel czy drewno. Dlatego, zanim w ogóle zaczniemy rozważać to, jaki system centralnego ogrzewania zastosować warto sprawdzić, jaki wykorzystać możemy? Czy tego chcemy, czy też nie musimy dostosować się do wytycznych zawartych w MPZP lub w Warunkach Zabudowy (dotyczy działek, dla których nie uchwalono MPZP).

Dobór ogrzewania do oczekiwanej aranżacji domu

Grzejniki – niezależnie od swojej formy – zawsze będą widoczne. Dla jednych to wada a dla innych wprost przeciwnie. Szczególnie że na rynku oprócz klasycznych grzejników ściennych, którym daleko do bycia stylowym elementem wystroju wnętrza znajdziemy również takie, które śmiało mogłyby zawisnąć w galerii sztuki nowoczesnej. Niestety, często są one poza zasięgiem przeciętnego inwestora, ponieważ mogą sobie na nie pozwolić tylko klienci z bardzo zasobnym portfelem. Najczęściej inwestorzy po prostu godzą się z faktem, że grzejniki są konieczne i co najwyżej wybierają modele, które mniej rzucają się w oczy.

Natomiast dla wszystkich estetów, którzy nie wyobrażają sobie tego, aby grzejniki na ścianach zaburzały wystrój pomieszczenia, a jednocześnie potrzebują ogrzewania, jest ogrzewanie podłogowe (i inne rodzaje ogrzewania płaszczyznowego). Jednak również to rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Wymaga bowiem zastosowania konkretnych rozwiązań podłogowych, które będą doskonale przewodzić ciepło – w praktyce najlepsze są płytki kamienne lub ceramiczne. Nadto przy ogrzewaniu podłogowym możemy na zawsze zapomnieć o puszystych dywanach i wykładzinach oraz o ciężkich meblach i sprzętach stawianych bezpośrednio na podłodze. Dla wszystkich tych, którzy chcą mieć ciastko i zjeść ciastko, czyli nie chcą mieć kaloryferów i chcą miękkie dywany na podłodze, są płaszczyznowe rozwiązania ścienne i sufitowe.

Jedno źródło ciepła, czy może kilka?

Współcześni inwestorzy coraz częściej decydują się na centralne ogrzewanie będące połączeniem różnych źródeł ciepła. Na rynku znaleźć można także gotowe projekty domów dostosowane to takich wymagań. To wygodne rozwiązanie szczególnie w budynkach, w których wykorzystywana jest powietrzna pompa ciepła, której sprawność oraz moc spada w przypadku skrajnie niskich temperatur. W takiej sytuacji posiadanie alternatywy w postaci np. bezobsługowego kotła elektrycznego jest jak najbardziej uzasadnione. Inwestorzy nierzadko decydują się na dodatkowe źródło ciepła tj. kominek czy piec wolnostojący typu koza, który daje możliwość ogrzania domu w przypadku np. awarii centralnego ogrzewania, awarii kotła lub sieci gazowej czy braku prądu.

Czym ogrzewać dom – typy centralnego ogrzewania

Centralne ogrzewanie na prąd

Ogrzewanie energią elektryczną może odbywać się z wykorzystaniem:

  • pieców akumulacyjnych,

  • kotłów elektrycznych,

  • płyt grzewczych,

  • grzejników olejowych,

  • ogrzewacze konwektorowe,

  • mat i folii grzewczych stosowanych w przypadku ogrzewania podłogowego i ściennego.

Ogrzewanie na prąd może być samodzielne i jedyne, może również stanowić dodatkowe źródło ciepła. Różnorodność rozwiązań w tym zakresie pozwala dobrać takie, które najlepiej sprawdzi się w przypadku konkretnych potrzeb lub specyfiki budynku.

Do niewątpliwych zalet ogrzewania prądem można zaliczyć między innymi:

  • powszechny dostęp do energii elektrycznej,

  • wygodę,

  • czystość,

  • oszczędność czasu,

  • komfort użytkowania,

  • możliwość regulacji temperatury w pojedynczych pomieszczeniach.

Wśród ograniczeń ogrzewania energią elektryczną wymienić można:

  • rosnące koszty prądu,

  • bezpośrednia zależność ogrzewania od sieci energetycznej,

  • w określonych przypadkach konieczność przejścia na zasilanie trójfazowe,

  • konieczność dokonywania regularnych przeglądów instalacji dla zapewnienia bezpieczeństwa domu i mieszkańców,

  • długi czas nagrzewania się pomieszczeń.

Ogrzewanie podłogowe

Obecnie najczęściej wykorzystywanym rodzajem ogrzewania elektrycznego jest ogrzewanie podłogowe. Inwestorzy, którzy decydują się na to rozwiązanie, podkreślają jego rozliczne zalety, do których należą między innymi:

  • stosunkowo niski koszt zakupu i wykonania instalacji,

  • wyższa estetyka pomieszczenia wynikająca z braku grzejników ściennych oraz widocznych elementów instalacji grzewczej,

  • możliwość zastosowania we wszystkich pomieszczeniach w domu niezależnie od ich kubatury również w łazienkach i toaletach,

  • przyjemne dla ludzkiego ciała ciepło rozkładające się równomiernie po całej podłodze,

  • możliwość połączenia z pompą ciepła – szczegóły poniżej.

Oczywiście ogrzewanie podłogowe nie jest pozbawione wad, wśród których wyróżnić możemy:

  • dość wysoki koszt bieżącego użytkowania – wysokie ceny prądu,

  • konieczność zastosowania konkretnego rodzaju posadzki,

  • niemożność ułożenie dywanów,

  • konieczność zapewnienia wolnej przestrzeni – podłogówki powinno się zastawiać ciężkimi meblami i elementami wyposażenia stojącymi bezpośrednio na podłodze,

  • to, że wnętrze nagrzewa się długo,

  • fakt, że montaż jest możliwy jedynie w trakcie budowy domu lub jego generalnego remontu.

Centralne ogrzewanie pompą ciepła

Pompa ciepła wbrew temu, co mogłaby sugerować nazwa, sama ciepła nie wytwarza, a jedynie pobiera je z otoczenia, przetwarza i oddaje do wnętrza budynku. Dzięki temu, że wydajnie wykorzystuje odnawialne źródła energii, pozwala na uzyskanie ciepła w niezwykle niskiej cenie oscylującej w okolicach 0,15-0,25 zł/kWh. Nadto to bezobsługowe i w pełni automatyczne urządzenie można zastosować niemal w każdym domu jednorodzinnym. Gruntową i powietrzną pompę ciepła można również sprawnie połączyć z ogrzewaniem podłogowym. Powietrzna pompa ciepła jest wystarczająca przez około 95% czasu pracy. Jej wydajność spada w sytuacji, gdy temperatura powietrza na zewnątrz spada poniżej 10 stopni Celsjusza. W takiej sytuacji pracę pompy wspiera dodatkowa grzałka. W przypadku gruntowej pompy ciepła taki problem nie istnieje. Jednakże ograniczeniem jest tutaj dwa razy wyższy koszt instalacji związany z koniecznością wykonania odwiertów. Szacuje się, że pompę ciepła o mocy 10 kW można kupić już za około 20 tysięcy złotych, w przypadku pompy gruntowej koszt ten będzie przynajmniej dwa razy wyższy.

W przypadku ogrzewania pompą ciepła nie sprawdzi się natomiast klasyczne ogrzewanie centralne wykorzystujące grzejniki ścienne. Dzieje się tak dlatego, że grzejniki takie dobiera się najczęściej do temperatury zasilania na poziomie 55 do 75 stopni Celsjusza, co dla pompy ciepła jest wartością o wiele za wysoką. Bo jeśli nawet pompa ciepła jest w stanie podgrzać nam wodę w kaloryferach do tego poziomu, to jej praca w takich okolicznościach przestaje być uzasadniona ekonomicznie. Nadto, rosnące ceny węgla oraz zanieczyszczenie środowiska i wzrost emisji CO2, jakie powoduje, sprawia, że coraz częściej się od niego odchodzi. W przypadku pompy ciepła najlepiej sprawdzi się ogrzewanie podłogowe, płaszczyznowe lub sufitowe, w przypadku których temperatura zasilania nie przekracza 40 stopni Celsjusza.

Centralne ogrzewanie na gaz ziemny

Ogrzewanie na gaz ziemny można spotkać w wielu gotowych projektach domów jednorodzinnych. Kocioł na gaz z sieci nie wymaga tworzenia wydzielonej kotłowni, co w praktyce oznacza, że można o zamontować np. w korytarzu, kuchni lub łazience. A jeśli jednak chcemy zamontować go w odrębnym pomieszczeniu, to może być ono naprawdę niewielkie, nieporównywalnie mniejsze niż w przypadku np. kotła na ekogroszek. Nadto w przypadku kotłów z zamkniętą komorą spalania i odprowadzaniu spalin przewodem powietrzno-spalinowym możemy zastosować dowolny rodzaj wentylacji. Kotły na gaz ziemny doskonale współpracują z grzejnikami ściennymi oraz ogrzewaniem płaszczyznowym dodatkowo są bezobsługowe, w pełni automatyczne i oferują ciepło w umiarkowanej cenie rzędu 0,25 zł/kWh.

Centralne ogrzewanie na gaz płynny

Kotły na gaz płynny LPG, czyli propan pochodzący ze zlokalizowanego przy domu zbiornika to rozwiązanie wygodne jednak docelowy koszt ogrzewania zależy w tym przypadku od tego, czy zbiornik dzierżawimy, czy mamy własny. Jeśli w grę wchodzi dzierżawa zbiornika od dostawcy gazu, ciepło kosztuje nas około 0,40 zł/kWh. Jeśli zdecydujemy się na zakup własnego zbiornika, cena spada do poziomu, który możemy z powodzeniem przyrównać do gazu z sieci, ponieważ wynosi około 0,25 zł/kWh. Niestety należy tutaj dodać małe, ale – zakup zbiornika i wykonanie instalacji nie jest tanie i będzie nas kosztować na początek około 10 tysięcy złotych.

Wśród zalet instalacji gazowej wymienić można:

  • gaz płynny w trakcie spalania nie wytwarza odpadów stałych, które później należy usunąć,

  • kotłownia w tym przypadku może być z powodzeniem wykorzystywana również do innych celów, ponieważ gaz podczas spalania nie wydziela zanieczyszczeń, dzięki czemu pomieszczenie pozostaje czyste,

  • gaz płynny można wykorzystać także do gotowania,

  • zbiornika gazu nie trzeba od razu kupować, można go wypożyczyć lub wydzierżawić,

  • ogrzewanie gazowe jest wygodne,

  • pozwala na uniezależnienie się od miejskiej sieci ciepłowniczej.

Przyjrzyjmy się teraz wadom ogrzewaniu na gaz płynny:

  • niepewna sytuacja związana z cenami gazu,

  • konieczność znalezienia odpowiedniej przestrzeni na zbiornik,

  • zakup zbiornika wiąże się z dużym wydatkiem,

  • instalację gazową oraz zbiornik na gaz należy zgodnie z prawem regularnie poddawać kontrolom, przeglądom oraz serwisowaniu.

Centralne ogrzewanie węglowe

Ogrzewanie węglowe pomimo wielu wad i ograniczeń pozostaje najpopularniejszym w naszym kraju. Wpływa na to powszechna dostępność surowca oraz stosunkowo korzystna cena (choć sytuacja w tym temacie jest mocno dynamiczna – pandemia, inflacja oraz konflikt zbrojny za naszą wschodnią granicą robią swoje). Kocioł grzewczy niezależnie od poziomu zaawansowania wymaga uzupełniania opału i usuwania popiołu przynajmniej raz na kilka dni co również może zniechęcać potencjalnych użytkowników. Nie wspominając już o klasycznym kotle zasypowym, który trzeba codziennie rozpalać.

Należy również mieć świadomość, że ustawa antysmogowa stanowi, że:

  • od 1 stycznia 2023 roku nie wolno będzie używać kotłów na węgiel niespełniających wymogów klas 3, 4 oraz 5 według normy PN-EN 303-5:2012,

  • od 1 stycznia 2028 roku nie wolno będzie używać kotłów na węgiel lub drewno klasy 3, lub 4 według normy PN-EN 303-5:2012,

  • użytkownicy kotłów klasy 5 wg normy PN-EN 303-5:2012 będą mogli z nich korzystać do końca ich żywotności.

Centralne ogrzewanie na drewno i pellet

Ogrzewanie drewnem odbywa się najczęściej w kotłach bez podajnika, w piecach i kominkach. Nadto ogrzewanie drewnem należy do tańszych i kosztuje około 0,15 zł/kWh. Jednak jest ono dość absorbujące i trzeba się go nauczyć. Do ogrzewania domu peletem wykorzystywane są specjalne kotły z podajnikiem, a samo paliwo jest czyste i wygodne, choć nieco droższe oscylujące w granicach 0,20 do 0,25 zł/kWh.

Automatyka centralnego ogrzewania domu jednorodzinnego

  1. Automatyka pokojowa – polecana w ogrzewaniu grzejnikami ściennymi

  • mierzy temperaturę w określonym pomieszczeniu,

  • czujnik może być montowany na stałe lub przenośny.

  1. Automatyka pogodowa – polecana przy ogrzewaniu podłogowym

  • wykorzystuje założenie, że ciepło dostarczane do wnętrz powinno zależeć od temperatury na zewnątrz – najprościej mówiąc, im zimniej jest na zewnątrz, tym intensywniejsze powinno być ogrzewanie,

  • działa z pewnym wyprzedzeniem – zanim mieszkańcy w domu zorientują się, że temperatura na zewnątrz spada, co ma szczególnie duże znaczenie w obliczu faktu, że podłoga nagrzewa się znacznie wolniej niż grzejniki ścienne,

  • jej wadą jest to, że nie uwzględnia zysków ciepła np. pochodzącego ze światła słonecznego.

Montaż centralnego ogrzewania z New-House

Mamy nadzieję, że lektura powyższego tekstu przybliżyła Ci w pewnym stopniu możliwości w zakresie centralnego ogrzewania domu jednorodzinnego. Jeśli jednak masz dodatkowe pytania w tym zakresie, zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami, którzy są do dyspozycji od poniedziałku do niedzieli w godzinach 8.00 – 20.00. Nasz doświadczony zespół specjalistów tworzą fachowcy z wieloletnim doświadczeniem, którzy nierzadko współpracują z nami od wielu lat. To właśnie dzięki ich zaangażowaniu, kompetencjom i umiejętnościom praktycznym możemy z powodzeniem budować domy jednorodzinne nieprzerwanie od 1991 roku. Z naszej kompleksowej oferty współpracy obejmującej nie tylko roboty budowlane, ale również wszystkie zagadnienia administracyjne wymagane podczas budowy domu skorzystało już wielu klientów z całego kraju. Dość powiedzieć, że w trakcie naszej działalności zrealizowaliśmy ponad 1500 projektów domów. To ilość, która robi wrażenie nawet na największych sceptykach. Jeśli więc interesuje Cię budowa domu pod klucz, której nie będziesz musiał doglądać, a pomimo to roboty będą szły sprawnie i zgodnie z harmonogramem to zapraszamy do kontaktu. Chętnie opowiemy Ci o wszystkich dostępnych możliwościach i przygotujemy propozycję uwzględniającą wszystkie Twoje potrzeby i oczekiwania w zakresie budowy domu jednorodzinnego.

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 7:00 do 21:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

kontakt59@new-house.com.pl

+48 504 125 130

r_skulimowski_contact_section_new