Podbitka dachowa

Oferta

Spis treści:

Podbitka dachowa – z czego można ją wykonać?

Podbitka dachowa wykańcza okap dachowy, zapewniając mu ochronę przed warunkami atmosferycznymi oraz wilgocią. Jednocześnie, rolą podbitki jest zapewnienie lepszej termoizolacji, zwłaszcza w przypadku domów z poddaszem użytkowym. Wybór podbitki wpływa zatem nie tylko na estetykę domu, ale również na jego funkcjonalność. W tym miejscu powiemy, czym dokładnie jest podbitka dachowa, jakie są jej rodzaje, a także, kiedy następuje czas na montaż.

Co to jest podbitka dachowa?

Podbitka nazywana również podsufitką to element, który wykańcza od spodu okap dachowy. Jest to wewnętrzna część dachu wystającego poza bryłę budynku. Zadaniem podbitki jest nie tylko estetyczne wykończenie okapu, ale również zapewnienie należytej ochrony ważnym elementom dachu, takim jak: więźba, krokwia czy też wiązary. Podbitka wpływa na termoizolację budynku oraz uniemożliwia ptakom i owadom budowanie gniazda pod dachem. Można w niej zamontować oświetlenie. Choć podbitka dachowa nie jest niezbędnym elementem budynku, to zdecydowanie zaleca się jej montaż. Celem jest większa estetyka oraz dobra ochrona dachu.

Kiedy wykonuje się podbitkę dachową?

Podbitka dachowa to jeden z ostatnich etapów prac prowadzonych na zewnątrz budynku. Czas na montaż podbitki przychodzi, gdy elewacja jest już ocieplona i otynkowana, natomiast na dachu zamontowano już rynny oraz systemy odgromowe. W związku z tym, montaż podbitki najczęściej realizuje się w trakcie prac ukierunkowanych na uzyskanie domu pod klucz. Warto jednak dużo wcześniej zastanowić się nad materiałem, z którego wykonana zostanie podbitka. Ma to duży wpływ na wygląd zewnętrzny budynku, ale również stopień ochrony zapewniany przez podbitkę.

Rodzaje podbitek dachowych

Podbitkę dachową można wykonać z kilku materiałów, a wybór w dużej mierze zależy od stylistyki, w jakim zaprojektowano budynek. Do minimalistycznych, miejskich domów raczej nie sprawdzi się podbitka drewniana, tak jak do klasycznych domków wiejskich nie pasuje blacha. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze rodzaje podbitek dachowych:

  • Podbitka drewniana – najczęściej stosowana i znana od wielu lat. Jest wykonywana z drewna iglastego: sosnowego, świerkowego lub modrzewiowego. Podbitkę poddaję się specjalistycznej impregnacji, dzięki czemu, jest ona dużo trwalsza. Posiada otwory zapewniające odpowiedną wentylację. Świetnie prezentują się w domach o stylistykach klasycznych z drewnianym wykończeniem, np. w domach wiejskich.

  • Podbitka metalowa – podbitkę można wykonać także z metalu, a konkretniej z blachy stalowej lub blachy aluminiowej. Częściej ze względu na lekkość oraz koszt materiału stosuje się podbitkę aluminiową. Plusem jest prosty montaż: najpierw mocuje się szyny montażowe, a następnie dopina poszczególne panele na zatrzask.

  • Podbitki drewnopodobne – jeśli chcesz wykończyć podbitkę w drewnie, ale obawiasz się o mniejszą trwałość drewna (podatność na wilgoć oraz czynniki środowiskowe) możesz postawić na podbitki PCV lub wykonane na bazie żywic, które świetnie imitują drewno, a jednocześnie są bardziej odporne na czynniki atmosferyczne i nie wymagają impregnacji.

  • Podbitki dachowe z PCV – w tym gronie możemy wymienić podbitki sidingowe, komorowe oraz pełne. PCV cechuje się dużą wytrzymałością oraz odpornością na czynniki atmosferyczne, a ponadto może doskonale imitować drewno. Jest ponadto lżejsze i tańsze. To sprawia, że podbitki z tworzywa PCV są coraz popularniejsze.

Wybór podbitki dachowej można skonsultować z architektem na etapie adaptacji projektu. Być może konkretny rodzaj dachu jest bardziej predysponowany do konkretnego materiału. Pozostałe czynniki to funkcjonalność, dostępny budżet oraz wspomniana już stylistyka.

Jak wybrać odpowiednią podbitkę dachową?

W zasadzie niewiele czynników ogranicza wybór podbitki z kwestii czysto technicznych. Jeśli priorytetem jest lekkość i brak dodatkowych obciążeń, wówczas warto wybrać lekkie PCV. Jeśli priorytetem jest funkcjonalność i brak dodatkowych kosztów eksploatacyjnych w przyszłości, wówczas warto odrzucić drewno, które wymaga impregnacji. Jeśli w okapie montowane będzie oświetlenie, odpada PCV będące bardziej podatnym na odkształcenia termiczne. Niezależnie od materiału, należy szczególną uwagę zwrócić na jakość wykonania. Jak już wspomnieliśmy, dobrym rozwiązaniem będzie skonsultowanie wyboru z architektem na etapie adaptacji projektu.

Ile kosztuje zakup i montaż podbitki dachowej?

Jeśli chodzi o koszty, najtańszym rozwiązaniem okaże się podbitka PCV, za którą zapłacimy ok. 20 – 30 zł za metr kwadratowy. Jeśli pokrycie dachowe będzie wykonane z blachy, wówczas dobrym ekonomicznie rozwiązaniem może być właśnie blacha aluminiowa lub stalowa. Zapewne część materiału pozostanie po wykończeniu dachu – można go spożytkować na podbitkę. Podbitki drewniane to koszt rzędu 35 – 50 zł za metr kwadratowy w zależności od gatunku drewna. Jeśli chodzi o robociznę, tutaj wiele zależy właśnie od wybranego materiału, ponieważ różni się sposób montażu. Niemniej jednak, wydatek ten nie powinien być wyższy, niż 40 – 80 zł za m2.

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 7:00 do 21:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

kontakt59@new-house.com.pl

+48 504 125 130

r_skulimowski_contact_section_new