Izolacja balkonów oraz tarasów

Oferta

Spis treści:

Izolacja balkonów oraz tarasów

 

Tarasy i balkony to elementy konstrukcyjne domu, które najczęściej wystają poza jego obrys, a co za tym idzie, są najbardziej narażone na niekorzystne działanie zmiennych warunków pogodowych, które w naszej szerokości geograficznej potrafią być niezwykle kapryśne. Zmienne temperatury oraz wilgoć sprawiają, że właściwa hydroizolacja tych części nieruchomości jest de facto niezbędna. Prawidłowo wykonana izolacja skutecznie zabezpieczy powierzchnię przed wnikaniem wody i pozwoli cieszyć się estetyczną oraz trwałą przestrzenią tarasową i balkonową przez długie lata. Powinieneś również wiedzieć, że zaniedbanie tej sprawy oznacza w konsekwencji znacznie więcej niż irytujące odpadanie płytek. Brak hydroizolacji balkonów i tarasów przez dłuższy czas grozi korozją płyty konstrukcyjnej, przeciekami oraz rozwojem niekorzystnych dla ludzkiego zdrowia mikroorganizmów. Jeśli zastanawiasz się, jak w takim razie powinieneś zabezpieczyć swój balkon lub taras zachęcamy do dalszej lektury niniejszego tekstu. Postaramy się odpowiedzieć w nim na najważniejsze pytania dotyczące prawidłowej hydroizolacji tych przestrzeni.

 

Hydroizolacja balkonów i tarasów – dlaczego jest ważna?

 

Klimat panujący w naszym kraju, który w praktyce oznacza mroźne zimy i gorące lata nie jest łaskawy dla balkonów i tarasów wykonanych z betonu, który wśród wielu zalet (jest trwały i tani) ma również poważną wadę w postaci znacznej podatności na namakanie. Nie służy mu również wielokrotne przechodzenie przez punkt zamarzania wynoszący zero stopni Celsjusza, w wyniku którego może zacząć się kruszyć i pękać od wewnątrz a od tego już tylko krok do zawalenia się całej konstrukcji. Nadto zbrojenie znajdujące się wewnątrz płyty balkonowej lub tarasowej jest niezwykle wrażliwe na działanie wilgoci co bez odpowiedniego zabezpieczenia prędzej czy później oznacza korozję. Idealnym rozwiązaniem w tej sytuacji jest całkowite odizolowanie go od wody pochodzącej z deszczu i śniegu. W tym pomaga nam hydroizolacja balkonu lub tarasu wykonanego z betonu. Najrozsądniej jest wykonać ją na etapie budowy domu, dzięki czemu powierzchnia będzie od samego początku odpowiednio zabezpieczona, co nie pozostanie bez wpływu na trwałość i estetykę przestrzeni rekreacyjnej.

Izolacja balkonów i tarasów kiedyś i dziś?

Kiedyś na balkony i tarasy kładło się izolację przeciwwilgociową, szlichtę, izolację przeciwwodną a na to płytki. Niestety przez fugi, które w pewnym stopniu przepuszczały wodę, dostawała się ona pod płytki, co docelowo prowadziło do ich pękania. Obecnie izolację robi się tak samo, jak izolację stropodachów, czyli kładziemy kolejno papę, folię, styropian, papę, płytki, drewno osadzone na tak zwanych grzybkach. Tak wykonana izolacja powinna bez problemów przetrwać nawet przez 30 lat. Do odprowadzenia wody z balkonu można dodatkowo zastosować rynnę zewnętrzną lub postawić murek, którego zadaniem jest odprowadzenie wody z balkonu – jest to swoją drogą rozwiązanie niezwykle popularne.

Metody izolacji balkonów i tarasów

Izolacja mineralna

Izolacja mineralna należy do najczęściej stosowanych rozwiązań w zakresie zabezpieczenia balkonów i tarasów przed wodą. Wykonuje się ją, wykorzystując do tego celu szlam mineralny, który w istocie jest zaprawą cementową z dodatkiem polimerów. Tworzy ona powłokę, w którą trudno wnika wilgoć z atmosfery oraz woda pochodząca z opadów. Izolacja mineralna występuje jako zaprawa jednoskładnikowa i dwuskładnikowa. Wykorzystanie jej wymaga wcześniejszego zagruntowania płyty balkonowej lub tarasowej oraz wcześniejszego przygotowania rzeczonej mieszanki.

Zalety izolacji mineralnej balkonów i tarasów:

  • dość dobre właściwości hydroizolacyjne,

  • łatwość aplikacji,

  • dobra przyczepność zarówno do posadzek, jak i płytek,

  • powstała z jej udziałem elastyczna powłoka dobrze znosi zmienne temperatury.

Wady izolacji mineralnej balkonów i tarasów:

  • można ją nakładać wyłącznie na suche podłoże,

  • długi proces schnięcia,

  • niezbyt estetyczny wygląd, który wymusza zastosowanie wybranego wykończenia celem nadania atrakcyjności i zapewnienia właściwej odporności na ścieranie.

Maty uszczelniająco-kompensujące

Maty uszczelniająco-kompensujące to nowość na naszym rynku. Maty te układa się bezpośrednio pod płytki ceramiczne. A ich instalacja ogranicza się do ich rozwinięcia i przytwierdzenia do podłoża balkonu lub tarasu za pomocą odpowiednich produktów klejących. W kolejnym kroku można już kłaść płytki, używając klasycznego kleju do płytek.

Zalety mat uszczelniająco-kompensujących:

  • niemal błyskawiczny montaż,

  • możliwość przeprowadzania kolejnych prac praktycznie od razu po rozłożeniu mat,

  • bardzo dobre właściwości izolacyjne – ich potwierdzeniem niech będzie fakt, że identyczne maty są stosowane do izolowania basenów,

  • doskonale znoszą zmienne warunki pogodowe,

Wady mat uszczelniająco-kompensujących:

  • aby uchronić maty przed zniszczeniami powstałymi w trakcie korzystania z balkonu lub tarasu niezbędne jest ich zabudowanie płytkami ceramicznymi, co generuje dodatkowe koszty,

  • płytki są także konieczne, ponieważ przestrzeń rekreacyjna pokryta jedynie białymi matami nie prezentuje się atrakcyjnie.

Membrana żywiczna

Membrana żywiczna to rozwiązanie stosunkowo nowe na rynku co nie przeszkadza mu zjednywać sobie coraz większej rzeszy inwestorów. Polecają je również eksperci. Polega na zastosowaniu płynnej membrany wykonanej z żywicy poliuretanowej. Tworzy ona na powierzchni balkonu lub tarasu cienką powłokę, która szczelnie ją otula i zabezpiecza w ten sposób przed niekorzystnym działaniem wilgoci, przeciekaniem, wysokimi i niskimi temperaturami oraz promieniowaniem UV. Nadto nie wymaga dodatkowych nakładów finansowych na wykończenie, ponieważ prezentuje się znakomicie. Powłoka tworzona z wykorzystaniem membrany żywicznej jest jednocześnie twarda i elastyczna – tak, zdajemy sobie sprawę, że te dwie właściwości na pierwszy rzut oka wzajemnie się wykluczają, jednak w tym wypadku koegzystują ze sobą z powodzeniem. Membrany żywiczne występują w wersji matowej, półmatowej i błyszczącej oraz szerokiej gamie kolorystycznej, dzięki czemu każdy inwestor ma możliwość wykończenia swojej przestrzeni rekreacyjnej zgodnie z własnymi oczekiwaniami i upodobaniami.

Zalety posadzek wykonanych z membrany żywicznej:

  • proste w wykonaniu,

  • uniwersalne – można je zastosować na balkonie lub tarasie o każdym wymiarze i kształcie,

  • nie wymagają skuwania posadzek,

  • to skuteczna hydroizolacja i estetyczne wykończenie balkonu lub tarasu w jednym, przez co inwestor oszczędza nie tylko czas, ale i pieniądze,

  • do ich bieżącej konserwacji wystarczy woda ze zwykłym detergentem,

  • są bardzo wytrzymałe, co potwierdza ich gwarancja - niespotykanie długa w przypadku tej kategorii produktów.

Montaż żywicy na tarasie lub balkonie najrozsądniej jest zlecić profesjonalistom, którzy znają się na rzeczy. Najczęściej nakładają oni kilka warstw produktu, jednak są one na tyle cienkie, że całość prezentuje się bez zarzutu, a dodatkowo jest odporna na ścieranie i pękanie, jest również antypoślizgowa, czyli bezpieczna w codziennym użytkowaniu.

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając materiały do izolacji balkonów i tarasów?

Wybierając materiały hydroizolacyjne na balkon lub taras należy wziąć pod uwagę poniższe zmienne:

  • jaki element konstrukcyjny mamy zabezpieczyć – czy jest to taras, czy balkon,

  • gdzie znajduje się element konstrukcyjny, na którym chcemy wykonać hydroizolację – czy jest to konstrukcja na gruncie, czy nad ziemią,

  • jakie pomieszczenia znajdują się pod balkonem lub tarasem wymagającym zabezpieczania,

  • jaki jest zakres pracy podłoża – pamiętając o tym, że z im większą powierzchnią mamy do czynienia, tym bardziej elastyczny powinien być zastosowany materiał hydroizolacyjny,

  • czy chcemy za jednym zamachem wykonać hydroizolację i wykończenie przestrzeni rekreacyjnej,

  • czy mamy czas i środki, aby podzielić te prace na dwa odrębne etapy,

  • czy koszt rozważanego rozwiązania mieści się w naszym budżecie.

Wykonanie hydroizolacji balkonów i tarasów – co powinieneś wiedzieć?

Niezależnie od przestrzeni, jaką mamy zabezpieczyć z wykorzystaniem materiałów hydroizolacyjnych oraz produktów, jakie do tego celu wybierzemy, istnieje kilka uniwersalnych wytycznych dotyczących prac budowlanych wykonywanych w trakcie wykonywania izolacji tych przydomowych przestrzeni wypoczynkowych:

  • Jeśli chcemy właściwie zabezpieczyć przed wilgocią balkon w układzie zespolonym to optymalnym rozwiązaniem będzie wykonanie uszczelnienia podpłytkowego w płycie konstrukcyjnej z zastosowaniem odpowiedniego spadku, dzięki któremu woda będzie swobodnie spływać z pokrytej okładziną powierzchni.

  • W narożnikach i miejscach obróbki blacharskiej należy zastosować uszczelnienia, które uniemożliwią przedostawanie się wody do warstwy konstrukcyjnej balkonu lub tarasu.

  • Jeśli planujemy wykonanie tarasu naziemnego, musimy pamiętać, aby pod spodem tworzącej go płyty konstrukcyjnej ułożyć warstwę odcinającą. Pozwoli ona skuteczne zablokować przedostawania się wody na drodze podciągania kapilarnego. A w konsekwencji uchroni całą konstrukcję przed zawilgoceniem, które pochodzi bezpośrednio z gruntu.

  • Tarasy nadziemne, które znajdują się bezpośrednio nad ogrzewanym pomieszczeniem należy zabezpieczyć z wykorzystaniem uszczelnienia podpłytkowego oraz wykonać izolację przeciwwodną płyty konstrukcyjnej.

A jak zabezpieczyć taras wyłożony drewnem?

Jeśli chcesz pokryć taras drewnem, powinieneś zastosować rozwiązanie, które zapewni Ci zarówno ochronę przed wodą, jak i również przed szkodliwym promieniowaniem UV, które szkodzi posadzkom wykonanym z tego materiału. Dzięki takiemu połączeniu balkon lub taras będzie przez lata prezentować się nienagannie i jednocześnie będzie doskonale zabezpieczony przed wnikaniem wody. Produktem często wykorzystywanym w takich przypadkach jest folia w płynie, jednakże powinien być to produkt dedykowany do desek tarasowych. Tutaj nie ma miejsca na eksperymenty. Taka hydroizolacja pod deski drewniane i kompozytowe jest łatwa w aplikacji, wystarczy skorzystać z pędzla, pacy lub natrysku. Nadto szybko uzyskuje odporność na deszcz.

Skuteczna izolacja balkonów i tarasów z New-House

Jeśli planujesz budowę domu, to z pewnością rozważasz projekty z przestrzenią wypoczynkową w postaci balkonu lub tarasu. Jednak z doświadczenia wiemy, że samodzielne wybudowanie nieruchomości jednorodzinnej wiąże się z ogromnym stresem. Jest on bezpośrednio związane z brakiem czasu oraz wiedzy i doświadczenia w zakresie budownictwa, oraz obowiązujących przepisów prawa.

Firma budowlana New-House działa na polskim rynku nieprzerwanie od 1991 roku i w tym czasie mieliśmy okazję obserwować zmiany w zakresie potrzeb inwestorów indywidualnych. I możesz nam wierzyć lub też nie, osób, które obawiają się, że nie podołają budowie domu, jest niezwykle dużo. I właśnie dla nich stworzyliśmy maksymalnie kompleksową ofertę budowy domu pod klucz obejmującą wszystkie etapy tego złożonego przedsięwzięcia. W jej ramach bierzemy na siebie wszystko, czym należy się zająć, aby został wybudowany do wybranego przez inwestora stanu w założonym czasie. Zresztą, nie musisz wierzyć nam na słowo – zerknij na poniższą listę i przekonaj się sam, w ilu sprawach możemy Ci skutecznie pomóc w trakcie budowy domu jednorodzinnego?

  1. Znalezienie działki budowlanej na wskazanym przez inwestora terenie.

  2. Sprawdzenie działki budowlanej pod kątem technicznym i prawnym.

  3. Wyselekcjonowanie gotowych projektów domów, które są najbliższe oczekiwaniom inwestora i możliwe do wybudowania na posiadanej parceli.

  4. Wykonanie projektu domu na indywidualne zamówienie, jeśli wykorzystanie projektu gotowego z jakiegoś powodu okaże się niemożliwe.

  5. Formalności związane z wykonaniem przyłączy mediów.

  6. Fizyczne wykonanie przyłączy prądu, gazu, wody oraz kanalizacji.

  7. Formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę.

  8. Formalności związane z uzyskaniem dodatkowego źródła finansowania budowy domu w postaci kredytu hipotecznego.

  9. Zakup i logistyka materiałów budowlanych,

  10. Roboty budowlane prowadzone zgodnie z harmonogramem.

  11. Wykonanie projektu aranżacji wnętrz domu.

  12. Wdrożenie projektu aranżacji wnętrz nieruchomości.

  13. Wykonanie projektu zagospodarowania terenu wokół budynku.

  14. Wdrożenie projektu zagospodarowania terenów zielonych.

  15. Formalności związane z odbiorem technicznym budynku.

  16. Nadzór na fizycznym przebiegiem odbioru domu przez uprawnione do tego służby.

Jeśli jesteś zaskoczony tym, ile możemy dla Ciebie zrobić w zakresie kompleksowej budowy domu, to musimy nieskromnie przyznać, że nie jesteś jedyny. Naszym klientom nierzadko spada z serca przysłowiowy kamień, gdy dowiadują się, że budowa może przebiegać własnym torem z ich minimalnym udziałem, że nie musi dezorganizować życia na lata i odbierać resztek wolnego czasu.

Jeśli taka współpraca jest dokładnie tym, czego aktualnie potrzebujesz, zapraszamy do kontaktu. Jesteśmy dostępni dla Ciebie od poniedziałku do niedzieli w godzinach 8.00 – 20.00 gotowi odpowiedzieć na wszystkie nurtujące Cię pytania i wątpliwości, jak również opowiedzieć o dostępnych możliwościach. Skontaktuj się z nami już dziś a ani się obejrzysz,  zamieszkasz w nowym, pięknym domu z tarasem, balkonem i ogrodem, który chętnie dla Ciebie zbudujemy. Pamiętaj, budowa domu pod klucz zajmuje nam zaledwie 9 miesięcy!


 

Umów spotkanie na Google Meet lub bezpośrednio w firmie. Umawianie spotkań jest możliwe w dni pracujące od godziny 8:00 do 20:00

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 7:00 do 21:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

kontakt64@new-house.com.pl

+48 504 125 130

r_skulimowski_contact_section_new