Tynki wewnętrzne
Budowa domu to złożone przedsięwzięcie, które wymaga podejmowania rozlicznych decyzji. Jedną z nich jest wybór odpowiednich tynków wewnętrznych, które pozwolą wykończyć wnętrza w oczekiwany sposób. Do najczęściej wybieranych rozwiązań należą tynki gipsowe oraz tynki cementowo-wapienne. Jednak to nie jedyne dostępne opcje. To która z nich zostanie zastosowana w przypadku konkretnej nieruchomości jednorodzinnej, zależy głównie od stylistyki domu, a co za tym idzie oczekiwanego sposobu wykończenia ścian, sufitów oraz posadzek. W niniejszym tekście przybliżymy dostępne możliwości w zakresie tynków zewnętrznych oraz wskażemy zalety i ograniczenia każdego z rozwiązań.
Tynki wewnętrzne nie tylko w estetyczny sposób przygotowują ściany do kolejnych prac wykończeniowych takich jak malowanie czy tapetowanie. Ich rolą jest również zapewnienie odpowiedniej ochrony przed wilgocią oraz ochrony przeciwpożarowej co udaje im się z powodzeniem, ponieważ są niepalne. Jednak tynków nie można wybierać na chybił trafił i kłaść jak się nam podoba, ponieważ niewłaściwie dobrany i położony tynk może przysporzyć bezsennych nocy inwestorowi i narazić go na dodatkowe (nikomu niepotrzebne) koszty.
To jaki tynk wewnętrzny zostanie wykorzystany w przypadku konkretnej powierzchni, zależy w głównej mierze od rodzaju podłoża, na którym ma być położony oraz zastosowanego spoiwa. Tynki wewnętrzne można co do zasady stosować na podłożu gipsowym, płytach kartonowo-gipsowych, pilśniowych, drewnianych oraz paździerzowych, jak również na podłożu ceramicznym, wapienno-piaskowym i takim wykonanym z betonu – oczywiście każdorazowo dobierając odpowiedni rodzaj tynku. Warto wiedzieć, że rodzaje tynków różnią się zarówno typem powierzchni, na której się je stosuje, jak i składem oraz ilością warstw, które należy nałożyć na podłoże, aby osiągnąć oczekiwany rezultat.
Wewnętrzne tynki gipsowe
Przewidziane wyłącznie do pomieszczeń suchych. Składają się głównie z siarczanu wapnia. Wiążą się najszybciej ze wszystkich rodzajów tynków, co podczas kładzenia techniką maszynową wymaga nałożenia ich za jednym razem oraz odpowiednio szybkiego wyrównania i zatarcia.
Wewnętrzne tynki cementowo – wapienne
Przewidziane do pomieszczeń suchych oraz wilgotnych tj. łazienki. W swoim składzie posiadają cement a spoiwem pomiędzy tynkiem cementowo-wapiennym a cegłą musi być warstwa obrzutki.
Wewnętrzne tynki wapienne
Tynki wapienne przepuszczają parę wodną, dzięki czemu pomagają na naturalną regulację wilgotności w pomieszczeniach. Składają się głównie w wapna hydratyzowanego. Mają niewielką odporność na uszkodzenia, jednakże nadają się do nakładania na stare tynki.
Wewnętrzne tynki gliniane
W przypadku tego rodzaju tynku spoiwo stanowi paroprzepuszczalna glina, która również wyrównuje poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Tynki gliniane wykorzystuje się stosunkowo rzadko.
Tynki jednowarstwowe
Z racji braku walorów dekoracyjnych nazywane również surowymi. Ich faktura jest szorstka, są odporne na uszkodzenia mechaniczne i nakłada się je wprost na podłoże. Wykorzystywane na strychach, w piwnicach oraz w pomieszczeniach gospodarczych. Składają się z zaprawy cementowej, którą po prostu nakłada się na ścianę i wyrównuje kielnią.
Tynki dwuwarstwowe
Jak nazwa wskazuje, składają się z dwóch warstw – pierwszą stanowi obrzutka o grubości od 3 do 5 centymetrów, która zapewnia przyczepność warstwie drugiej – narzutowej o grubości nieprzekraczającej półtora centymetra.
Tynki trzywarstwowe
Tynki trzywarstwowe składają się podobnie jak tynki dwuwarstwowe z obrzutki i warstwy narzutowej, przy czym w ich przypadku dokładana jest dodatkowa – trzecia warstwa wykończeniowa, czyli gładź. Decydując się na ten rodzaj tynku, należy pamiętać, aby pomiędzy nałożeniem warstwy narzutowej a gładzi odczekać minimum 24 godziny.
Do prawidłowego, ręcznego nałożenia tynków zewnętrznych najrozsądniej jest zatrudnić fachowców, którzy wykonają to zadanie zgodnie ze sztuką budowlaną. Ze swojej strony rekomendujemy współpracę ze specjalistami New-House, którzy nałożą i wyrównają tynki w taki sposób, aby uzyskać gładką i równą warstwę na całej powierzchni. Wbrew pozorom nie jest to tak proste zadanie, jak można by przypuszczać. Warto również dodać, że inwestorzy, którzy kompleksową budowę domu zlecają naszej firmie, mogą liczyć na fachowe wsparcie nie tylko w trakcie kładzenia tynków wewnętrznych, ale również na wszystkich innych etapach realizacji inwestycji budowlanej. Nakładanie tynków trwa najczęściej wiele godzin. Jeśli jednak inwestorowi zależy na czasie, może skorzystać z tynku maszynowego, który z racji wygody aplikacji staje się coraz popularniejszy, a co za tym idzie, przybywa również przedsiębiorstw świadczących tego rodzaju usługę.
Zastosowanie gipsowych tynków wewnętrznych:
przeznaczone wyłącznie do pomieszczeń suchych tj. pokoje dzienne, salony, sypialnie, przedpokoje, w których wilgotność nie przekracza 70%,
można je kłaść na podłożach różnego rodzaju – cegle, pustakach, betonie komórkowym czy styropianie.
Zalety gipsowych tynków wewnętrznych:
są ekologiczne i bezpieczne dla zdrowia mieszkańców,
mają korzystną cenę zakupu i realizacji,
szybko schną,
dają dobrą izolację termiczną w pomieszczeniach,
doskonale przygotowują powierzchnię do malowania, nakładania tapet, fototapet oraz płytek ceramicznych,
zapewniają ponadprzeciętna gładkość po obróbce końcowej, obniżając tym samym koszt dodatkowego wygładzania ścian i sufitów,
ściany pokryte gipsowym tynkiem wewnętrznym będą wchłaniać mniej farby podczas malowania, a to oznacza kolejne oszczędności,
poprawiają mikroklimat w pomieszczeniach, w których powietrze jest zbyt suche,
nakłada się je jednowarstwowo, grubość warstwy nie powinna przekraczać 1 cm, należy pamiętać o wcześniejszym nałożeniu środka gruntującego,
występują jako wygodne w użyciu gotowe zaprawy.
Wady gipsowych tynków wewnętrznych:
nie są odporne na wodę oraz parę wodną,
podatność na uszkodzenia mechaniczne wynikająca z dużej miękkości tynku – rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie twardych tynków gipsowych, które są bardziej odporne,
stal w zetknięciu z gipsem rdzewieje, tak więc wieszanie stalowych półek na ścianach pokrytych tynkiem gipsowym nie jest dobrym pomysłem (chyba że zabezpieczymy je np. farbą antykorozyjną),
Zastosowanie wewnętrznych tynków cementowo-wapiennych:
sprawdzają się zarówno w pomieszczeniach wilgotnych, suchych, jak również na zewnątrz budynków,
idealne do łazienek, pralni, garaży, strychów, piwnic, przydomowych basenów i saun,
można je kłaść na pustaki, beton komórkowy, cegłę oraz płyty wiórowo-cementowe,
jeśli podłoże charakteryzuje mała przyczepność, stosuje się maty, siatki oraz listwy.
Zalety wewnętrznych tynków cementowo-wapiennych:
są uniwersalne i stosowane od dawna,
są bardzo odporne na wilgoć,
są twarde i odporne na uszkodzenia mechaniczne i korozję mikrobiologiczną,
nadają się jako podkład pod płytki ceramiczne,
zapewniają dobrą izolację akustyczną i termiczną,
mają dobrą paroprzepuszczalność co oznacza, że zapobiegają nadmiernej wilgoci powietrza oraz ścian,
można je aplikować, wykorzystując agregaty tynkarskie,
występują w kilku odmianach z domieszkami zapewniającymi oczekiwane rezultaty np. poprawę przyczepności, skrócenie czasu oczekiwania na związanie zaprawy itp.
można z powodzeniem korzystać z gotowych zapraw.
Wady wewnętrznych tynków cementowo-wapiennych:
wysoka cena (w porównaniu z np. tynkami gipsowymi),
chropowata struktura wymusza dodatkowe koszty związane z koniecznością położenia gładzi gipsowej oraz zużycia dodatkowych ilości farby podczas malowania,
tynki cementowo-wapienne są zimne,
wymagają zastosowania dwóch lub trzech warstw o grubości od 5 do 40 mm – co może być zarówno wadą, jak i zaletą, jeśli chcemy np. zamaskować dziury lub ubytki w ścianach, które mają nie więcej niż 2 cm głębokości.
Zastosowanie wewnętrznych tynków glinianych:
można je z powodzeniem stosować zarówno w pomieszczeniach suchych, jak i wilgotnych,
Zalety wewnętrznych tynków glinianych:
ekologiczne,
pochłaniają nadmiar wilgoci i oddają go, gdy powietrze jest zbyt suche,
są przepuszczalne,
pochłaniają nieprzyjemne zapachy,
poprawiają jakość powietrza w pomieszczeniach,
odporne na działanie pleśni i grzybów,
przyjazne alergikom i astmatykom,
dzięki dużej plastyczności można im nadawać pożądaną fakturę,
mogą być traktowane jako tynki dekoracyjne,
nadają się do usunięcia i ponownego użycia – wystarczy wymieszać je z odrobiną wody, oznacza to, że można je wielokrotnie nakładać aż do osiągnięcia pożądanego efektu, bo nie sposób ich zepsuć.
Wady wewnętrznych tynków glinianych:
najdroższe spośród wszystkich tynków,
bardzo wysoka waga (1 m² waży aż 18 kg), która wymusza zastosowanie wyłącznie na surowych ścianach wykonanych z cegły, pustaka lub ceramiki.
Wybierając właściwy tynk wewnętrzny, należy wziąć pod uwagę poniższe sprawy:
przeznaczenie pomieszczenia,
w jaki sposób planujemy wykończyć wnętrze, czyli co planujemy na tynku położyć,
rodzaj oraz stan podłoża,
czy wybrany tynk musi spełniać dodatkowe wymagania,
budżet, jaki możemy przeznaczyć na zakup tynku oraz wykonanie niezbędnych prac tynkarskich,
warunki, jakie są wymagane do zastosowania wybranego rodzaju tynku,
czas niezbędny do ostatecznego otynkowania powierzchni.
Zastanawiasz się jaki rodzaj tynków wybrać do wykończenia domu jednorodzinnego? Chętnie pomożemy Ci w podjęciu słusznej decyzji. Jeśli zdecydujesz się powierzyć nam kompleksową budowę domu, będziesz mieć fachowe wsparcie naszego zespołu na każdym z etapów składających się na tę złożoną inwestycję. Jeśli chcesz wiedzieć, na co możesz liczyć, współpracując z New-House zachęcamy do kontaktu. Chętnie opowiemy Ci o dostępnych możliwościach. Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do niedzieli w godzinach 8.00 – 20.00. Zapraszamy serdecznie!