Rekuperacja

Budowa domu:

Stan surowy
Prace deweloperskie
Prace pod klucz

Rekuperacja w domu energooszczędnym

Wentylacja z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja, wciąż konkuruje z tradycyjną wentylacją grawitacyjną. Co jest lepszym rozwiązaniem? Dla inwestorów, którym zależy na energooszczędnych rozwiązaniach w domu, zdecydowanie lepiej będzie zamontować rekuperator.

Coraz więcej inwestorów decyduje się na nowoczesne rozwiązania przy budowie domów. Odpowiednie materiały, dobra izolacja – to zapewnia niższe koszty późniejszej eksploatacji. Do czynników, które mogą wpłynąć na ich obniżenie, dołącza również system rekuperacji powietrza. Jeszcze niedawno rekuperator odzyskiwał 60% ciepła z powietrza, ale dzisiejsza technologia pozwala na uzyskanie nawet 90%. Rekuperacja w domu też jest czymś nowym, jeszcze niedawno był to produkt wykorzystywany wyłącznie w budynkach użyteczności publicznej. Z czasem postanowiono jednak wykorzystać jej niesamowite zalety, również w budynkach mieszkalnych.

Czym jest rekuperacja w domu?

System rekuperacji powietrza składa się przede wszystkim z rekuperatora i kanałów wentylacyjnych. Ich zadaniem jest przeprowadzanie wentylacji powietrza w sposób nawiewno-wywiewny. W rekuperatorze spotyka się powietrze z dwóch źródeł: z wnętrza domu oraz spoza niego. Nie mieszają się one ze sobą, lecz poddają wymianie ciepła. Brudne i zużyte powietrze z wnętrza domu oddaje swoje ciepło dla zimnego, lecz czystego powietrza z zewnątrz. Czasami do dodatkowe podwyższenia temperatury powietrza używa się gruntowego wymiennika ciepła i grzałek elektrycznych.

Jakie ma atuty montaż rekuperacji?

Rekuperacja, chociaż jest postrzegana przede wszystkim przez pryzmat szybkiego odzyskania ciepła, to ma znacznie więcej zalet. Przede wszystkim warto podkreślić, że powietrze, które dostaje się do domu jest świeże i czyste, ponieważ jest pozbawione wielu zanieczyszczeń. Kiedy zdecydują się Państwo na montaż rekuperacji z dobrej jakości filtrem, wówczas oczyszczenie sięga jeszcze wyższego poziomu – brak w nim bakterii, wirusów, czynników alergennych, spalin, kurzu, owadów. Dodatkowo może również być jonizowane. Oddychanie takim powietrzem, bo konieczności ciągłego wietrzenia domu, jest niesamowicie komfortowe. Ponadto, jednym z większych atutów, jakie ma rekuperacja, jest oszczędność. Inwestorzy, którzy wykonali montaż rekuperacji, osiągają nawet do 50% niższe koszty ogrzewania domu. Ponadto, gdy wentylacja z odzyskiem ciepła, jest planowana już na etapie projektowania budowy domu, oszczędności mogą być jeszcze większe. Pozwala to na pozbycie się chociażby niepotrzebnych kominów wentylacyjnych. Wiele osób przekonuje również fakt, że korzystanie z rekuperacji zapewnia mniejszą emisję gazów cieplarnianych, więc dbamy przy tym o dobrą kondycję naszej planety.

Dlaczego nowoczesny, energooszczędny dom powinien mieć rekuperację?

Nowoczesne budownictwo opiera się o dążenie do uzyskania budynku o coraz to lepszych parametrach. Stawia się na mocne, solidne materiały, a także wytrzymałą, szczelną izolację termiczną i akustyczną. Nowoczesne domy to budynki energooszczędne, które pozwalają na uzyskanie niższych kosztów eksploatacji, a przy tym są zdecydowanie przyjazne środowisku. Jak w ten trend wpisuje się rekuperacja? Szczelne budownictwo uniemożliwia sprawną pracę tradycyjnej, samoczynnej wentylacji. Trzeba o nią zadbać samodzielnie i w tym przypadku świetnie sprawdza się wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Rekuperator dostarcza do budynku świeże powietrze bez względu na porę roku, a przy tym nie trzeba się bać o utratę ciepła uzyskaną przez ogrzewanie i izolację. Dobrze zaprojektowana rekuperacja zapewni sprawną wentylację z jednoczesnym odzyskiwaniem ciepła z domu nawet na poziomie 90%.

Jakie oszczędności daje rekuperacja w domu?

Wbrew obawom niektórych inwestorów, system rekuperacji nie generuje dużych kosztów pod kątem eksploatacji. Energooszczędny rekuperator zużywa bardzo mało prądu, a przy tym zyskuje się również inne oszczędności. Montaż rekuperacji w domu pozwala na obniżenie kosztów ogrzewania nawet o 50% w skali roku. Dzienny koszt używania rekuperatora wynosi zwykle około 40 groszy. Ponadto odpowiednio wcześnie zaplanowana instalacja pozwala na obniżenie kosztów przy budowie, ponieważ można zrezygnować z takich elementów, jak niektóre kominy wentylacyjne. Kiedy budynek będzie zasilany przy użyciu pompy ciepła, można również ograniczyć ponoszone koszta o cenę kominów spalinowych.

Ile kosztuje dobry rekuperator?

Biorąc pod uwagę koszty, jakie będzie generował montaż rekuperacji, trzeba przeanalizować również budynek, w którym ma być system. Rekuperacja w domu do 100 metrów kwadratowych będzie kosztowała znacznie mniej niż rekuperacja w domu o 300 metrach kwadratowych. Wpływ na cenę ma również fakt, czy montaż rekuperacji jest planowany już na etapie budowy czy ma zostać wykonany w istniejącym już budynku. Koszt będzie zdecydowanie niższy, gdy instalacja zostanie ujęta we wstępnym projekcie domu. Wiemy jednak, że inwestorom zależy na przykładowym odniesieniu. Rekuperacja w domu o powierzchni około 150-200 metrów kwadratowych, będzie kosztować mniej więcej 25 tysięcy złotych.

Wentylacja z odzyskiem ciepła czy wentylacja grawitacyjna?

Co jest lepsze? Trudno jednoznacznie określić lepszy wybór, ponieważ oba rozwiązania mogą się sprawdzić, ale w różnych warunkach. Wentylacja z odzyskiem ciepła będzie dobrym wyborem dla osób, którym zależy na energooszczędnym domu i na zminimalizowaniu strat ciepła. Wentylacja grawitacyjne niestety takie straty generuje (nawet do 50% w okresie zimowym), podczas gdy wentylacja z odzyskiem ciepła pozwala na lepsze warunki cieplne w budynku. Koszt rekuperacji jest co prawda wyższy, lecz pozwala na późniejsze duże oszczędności. Polecamy to rozwiązanie również osobom, którym zależy na świeżym i czystym powietrzu bez względu na porę roku. Efektywność działania wentylacji grawitacyjnej jest niestety uzależniona od panujących w danym momencie warunków atmosferycznych, ponadto taka wentylacja nie pozwala na filtrowanie powietrza.

Rekuperacja w domu – montaż z New-House

Szukają Państwo odpowiedniej firmy, która wykona montaż rekuperacji w Państwa domu? Zachęcamy do współpracy z New-House. Jesteśmy profesjonalną firmą budowlaną, która działa sprawnie od 1991 roku. Mamy za sobą wiele współprac z różnymi inwestorami, wykonywaliśmy dla nich domy od A do Z. Kompleksowa współpraca to idealny sposób na bezstresowe, sprawne wykonanie całej realizacji. Jako gwarancja naszego profesjonalizmu, mogą posłużyć setki zadowolonych opinii klientów, którzy z nami współpracowali. Mogą się Państwo z nimi zapoznać pod linkiem: https://new-house.com.pl/referencje. Polecamy również sprawdzenie realizacji, które zostały kompleksowo wykonane w naszej firmie. Zajęliśmy się projektowaniem, wykonawstwem, a nawet zadbaliśmy o wsparcie przy koniecznej dokumentacji. Domy realizowane przez New-House można obejrzeć na naszej stronie internetowej: https://new-house.com.pl/realizacje.

Jeśli interesuje Państwa rekuperacja w domu, chętnie wykonamy dla Państwa profesjonalny projekt domem z taką instalacją i zajmiemy się wykonawstwem. Zachęcamy do kontaktu: https://new-house.com.pl/kontakt.

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 7:00 do 21:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

kontakt25@new-house.com.pl

+48 504 125 130

r_skulimowski_contact_section_new