Dachy

Oferta

Spis treści:

Wykonanie dachu – jakie dachówki wybrać?

Dach to ważny element budynku – pełni funkcję reprezentatywną i ochronną. Powinien być dobrze wykonany, żeby mógł służyć latami. Jakie dachówki wybrać, by budowa dachu przebiegła sprawnie i dawała co najmniej zadowalający efekt? Przedstawiamy najczęstsze materiały wraz z ich wadami i zaletami.

Inwestorzy, którzy stają przed pytaniem: jakie dachówki wybrać, często zwracają się do nas z prośbą o poradę. Wciąż najczęstszym wyborem są dachówki ceramiczne – jako firma budowlana wykonujemy około 70% realizacji dachów z wykorzystaniem właśnie tego materiału. Nie jest to jednak jedyna możliwość – do wyboru są na przykład dachówki bitumiczne, cementowe i blaszane. Czym się różnią i kiedy warto się na nie zdecydować? Podpowiadamy.

Dachówka ceramiczna

Budowa dachu z użyciem dachówki ceramicznej to zdecydowanie najczęstszy wybór na polskim rynku budowlanym. Te rodzaje dachówek są popularne nie od dziś, można je zauważyć również na wielu zabytkowych budynkach. Ich wykorzystanie na starych dachach to świetny dowód ich trwałości – potrafią przetrwać w świetnym stanie setki lat. To ich zdecydowanie największa zaleta.

Dachówki ceramiczne cechują się również dużą elastycznością – można je wykorzystać przy różnych realizacjach. Na przykład, kiedy jest wykonywana budowa dachu z uwzględnieniem instalacji satelitarnej, solarnej lub fotowoltaicznej, taka dachówka świetnie się sprawdzi. Budowa dachu z ich wykorzystaniem jest łatwiejsza, ponieważ są wyposażone w specjalistyczne przepusty, które ułatwiają montaż. Tak dostosowana dachówka jest dużo bardziej funkcjonalna, gdy wykonywana jest budowa dachu.

Dachówki ceramiczne rodzaje mają różne, oto część z nich:

  • Dachówka ceramiczna esówka – ta nazwa podchodzi od specyficznego kształtu dachówki – jej przekrój poprzeczny przypomina właśnie literę S. Czasami można się spotkać również z określeniem tej dachówki jako holenderskiej. Są one dość tanie i proste w użyciu, można je łatwo dopasować do wykonywanych prac, ponieważ ich kształt umożliwia dowolne ułożenie esówek bez potrzeby ich docinania.

  • Dachówka ceramiczna płaska – ten rodzaj pokrycia dachowego jest coraz częściej wykorzystywany przy budowie domów jednorodzinnych. Wyróżnia ją prostota, więc świetnie pasuje do większości projektów – w szczególności do minimalistycznych, nowoczesnych domów. Dachówka ceramiczna płaska jest zazwyczaj matowa, czasami pojawiają się modele z ozdobnymi tłoczeniami. Wiele osób ocenia tę dachówkę jako trwałą i wytrzymałą.

  • Dachówka ceramiczna karpiówka – ten rodzaj dachówki był szczególnie popularny na początku 2000 roku. To płaska dachówka, która ma zazwyczaj okrągłe wykończenie, przez co po ułożeniu przypomina łuskę lub koronkę. Można zauważyć wiele domów, których budowa dachu przebiegała z wykorzystaniem tego materiału. Dzisiaj już rzadko się go używa. Jej dużą zaletą jest plastyczność.

  • Dachówka ceramiczna mnich-mniszka – taka dachówka łączy dwa rodzaje pokrycia dachowego, które są montowane przy pomocy wyprofilowanych zakładek. Ten typ jest najczelniejszym z wszystkich dachówek ceramicznych, ale ma również bardzo wysoką cenę. Z tego względu i z powodu charakterystycznej estetyki, są zwykle wykorzystywane przy renowacjach dachów budynków zabytkowych.

Dachówka betonowa

Dla osób, które zastanawiają się jakie dachówki wybrać, często bardzo ważnym wyznacznikiem jest kwestia finansowa. Dachówka betonowa jest propozycją tańszą niż dachówka ceramiczna, ale nie będzie tak trwała. Jest ona również lżejsza niż najczęściej wybierane pokrycie dachowe.

Dachówka betonowa wyglądem bardzo przypomina dachówkę ceramiczną, ale jest w 100% wykonana z cementu. Rodzaje dachówek betonowych też nie są szeroko rozwinięte jak wśród dachówek ceramicznych, ale można znaleźć takie typowe rozwiązania jak: dachówka esówka, płaska i karpiówka. Brakuje jednak dachówki mnich-mniszka. Warto również podkreślić, że dachówka betonowa ma wyższy parametr nasiąkliwości niż dachówka ceramiczna.

Czy warto decydować się na dachówkę betonową zamiast ceramicznej? Niestety, decydując się na dachówkę betonową trzeba mieć na uwadze, że jest ona zdecydowanie mniej trwała i z czasem mogą się pojawić spękania. Na przeciętnym dachu dla domu o powierzchni 150 metrów kwadratowych cena za układanie dachówki betonowej będzie tylko o 7 tysięcy mniejsza niż w przypadku dachówki ceramicznej.

Blachodachówka

Blachodachówka jest do złudzenia podobna do dachówki ceramicznej, ale jest jednak znacznie lżejsza. Dzięki temu, ten rodzaj pokrycia dachowego, jest znacznie bardziej korzystny dla konstrukcji budynku, ponieważ nie obciąży go tak mocno, jak na przykład dachówka ceramiczna czy też betonowa.

Dużą zaletą blachodachówki jest szybkość montażu, którą zawdzięcza możliwości cięcia blachy na dowolną długość i rozmiar. Blachodachówka idealnie się sprawdzi nawet przy najbardziej niestandardowych realizacjach. Co ważne, blachodachówka ma zwykle trwałość sięgającą nawet 20-30 lat. Później mogą pojawiać się nieestetyczne plamy i dach wymaga konserwacji.

Warto pamiętać o tym, że dachy z blachy mogą być zrealizowane w cenie podobnej do budowy dachu z dachówki ceramicznej.

Dachówki bitumiczne

Ten rodzaj pokrycia dachowego jest bardzo rzadko wybierany w Polsce. Cieszy się natomiast sporą popularnością w Stanach Zjednoczonych, przy realizacji domów szkieletowych. Dachówka bitumiczna zapewnia bardzo dobre, szczelne pokrycie dachu. Jest to możliwe dzięki temu, że układanie dachówki w tym przypadku jest realizowane na pełnym deskowaniu. Co więcej, dachówki bitumiczne to najtańsze rozwiązanie.

Dachy bitumiczne mogą zostać zrealizowane w dowolnej kolorystyce. Co więcej, jest to pokrycie dachowe bardzo trwałe i lekkie, dzięki czemu może służyć przez wiele lat.

Budowa dachu z New-House

Firma New-House od 1991 roku oferuje profesjonalne usługi remontowo-budowlane, w tym również znajduje się budowa dachu i samo układanie dachówek. Jeśli wciąż nie wiedzą Państwo, jakie dachówki wybrać, służymy dobrą radą i pomocą. Chętnie dzielimy się z naszymi klientami swoją wiedzą i wieloletnim doświadczeniem. Wiemy, że podjęcie decyzji jest łatwiejsze, gdy ma się wsparcie profesjonalistów.

Realizacje dachów przez nas wykonywanych mogą Państwo obejrzeć pod tym linkiem: https://new-house.com.pl/realizacje. Można tam znaleźć dachy z zastosowaniem różnego typu dachówek. Natomiast jeśli mają Państwo do nas pytania odnoszące się do naszych usług lub wyboru odpowiedniej dachówki, zachęcamy do skontaktowania się z nami. Dane kontaktowe można znaleźć pod adresem: https://new-house.com.pl/kontakt.

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 7:00 do 21:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

kontakt51@new-house.com.pl

+48 504 125 130

r_skulimowski_contact_section_new