Szambo szczelne

Oferta

Spis treści:

Jak wykonać szczelne szambo?

Kiedy działka nie jest podłączona do miejskiego systemu kanalizacji, inwestor staje przed zadaniem wyboru sposobu na odprowadzanie ścieków we własnym zakresie. Wiele osób decyduje się na montaż szamba. Warto jednak pamiętać, że powinno to być szczelne szambo, by było ono sprawne w użyciu i nie wywoływało niebezpieczeństwa dla środowiska.

Brak dostępu do kanalizacji to duży problem dla mieszkańców. Trudno sobie wyobrazić życie w domu, w którym nie funkcjonuje sprawne odprowadzanie nieczystości. Montaż szamba pozwoli na rozwiązanie tego problemu. Jednak przed zleceniem usługi, warto się zastanowić. jakie szambo wybrać, a także zapoznać się z warunkami eksploatacji tego systemu.

Przydomowe szambo – jakie ma rodzaje?

Decyzja o montażu szamba to pierwszy krok w stronę realizacji. Ważne jest jeszcze wybranie konkretnego rodzaju szamba przydomowego. Inwestor ma do wyboru szambo betonowe lub szambo plastikowe, które jest też często określane, jako szambo ekologiczne.

Szambo betonowe – to przydomowe szambo jest wykonywane z betonowych kręgów, które są kolejno umieszczane w wykopie. Następnie dno zbiornika jest betonowane, kręgi są poddawane uszczelnieniom i wykonywane jest podłączenie kanalizacji. Uszczelnienie kręgów sprawia, że uzyskiwane jest szczelne szambo. Przydomowe szambo betonowe jest tańszym rozwiązaniem niż druga propozycja, ale niestety często okazuje się znacznie mniej szczelne niż szambo plastikowe. Gdy jest wykonywany montaż szamba, warto zwrócić uwagę na jakość użytego betonu, by mieć pewność, że realizacja będzie trwała i sprawna na lata. Należy również wiedzieć, że betonowy zbiornik jest przykrywany ciężką pokrywą, a ich transport i montaż są dość problematyczne, wymagają odpowiedniego sprzętu. Kiedy warto wybrać przydomowe szambo betonowe? Takie rozwiązanie warto wziąć pod uwagę, gdy działka charakteryzuje się wysokim poziomem wód gruntowych – cięższy, betonowy materiał zostanie lepiej osadzony w wykopie. Ta realizacja będzie dobrym pomysłem również w momencie, gdy nad zbiornikiem jest planowany na przykład parking lub podjazd samochodowy.

Szambo plastikowe – drugim sposobem na pozbycie się nieczystości będzie szambo plastikowe. To trwałe i lekkie rozwiązanie, dzięki czemu cieszy się rosnącą popularnością. Są to systemy bardzo łatwe i szybkie w montażu, a także w transporcie, dzięki ich lekkości. Przydomowe szambo z plastiku nie będzie wymagało użycia specjalnego transportu i sprzętu do montażu (na przykład dźwigu). Kolejną zaletą tego zbiornika jest to, że dzięki wykorzystaniu tworzywa sztucznego przy produkcji, jest bardzo odporny na czynniki zewnętrzne, korozję – szambo plastikowe może świetnie służyć inwestorom przez wiele lat. Takie rozwiązanie to gwarancja, że jest to szczelne szambo. Przydomowe szambo plastikowe nie wytrzymuje jednak dużych obciążeń, więc wiele osób i tak decyduje się na zastosowanie płyty żelbetowej do obciążenia zbiornika z tworzywa. Warto również wiedzieć, że szambo plastikowe jest znacznie droższe od betonowego zbiornika na nieczystości.

Szczelność szamba – eksploatacja i kontrola

Aby przydomowe szambo służyło inwestorowi przez wiele lat, musi być przede wszystkim szczelne. Nieczystości, które przedostają się do zbiornika, to fekalia i chemia gospodarcza. Takie ścieki, jeśli przedostaną się do ziemi i wody gruntowej, mogą być dużym zagrożeniem dla środowiska naturalnego, a także samego właściciela danego szamba. Co więcej, jeżeli szambo nie jest szczelne, woda gruntowa może przedostawać się również do zbiornika. Taka sytuacja spowoduje konieczność częstszego opróżniania zbiornika szamba, a to z kolei generuje większe koszta.

Co zrobić, by szczelność szamba pozostała niezmienna? Bardzo ważna jest prawidłowa eksploatacja systemu. Przede wszystkim, należy pamiętać, że szczelne szambo to takie, które jest regularnie opróżniane. Przepełnienie zbiornika może spowodować duże problemy, na przykład nieczystości mogą się cofnąć i wybić rurami w środku domu. Wówczas konieczne będzie wykonanie dezynfekcji pomieszczeń budynku, a także renowacja lub wymiana zniszczonych przedmiotów. Wiele osób po takim incydencie przez długi czas nie może sobie poradzić ze specyficznym, nieprzyjemnym zapachem w domu. Jeśli przydomowe szambo wróci rurami do domu, trzeba się spodziewać, że naprawianie szkód może być kosztowne i trudne. Aby zapobiec takiej sytuacji można wyposażyć przydomowe szambo w specjalistyczny sygnalizator poziomu ścieków, który będzie informował, kiedy zbiornik jest pełen i gotowy do wyczyszczenia.

O szczelność szamba powinno się również dbać poprzez zapewnienie wentylacji zbiornika. Zarówno szambo betonowe, jak i plastikowe, wymaga dostępu do powietrza. Jego brak może spowodować zwiększenie ciśnienia w zbiorniku i uniemożliwienie swobodnego przepływu ścieków. Brak wentylacji w zbiorniku może być również przyczynić się do powstawania nieprzyjemnych zapachów w łazience.

Jeśli zauważą Państwo jakąś nieprawidłowość w zbiorniku, należy wezwać fachowców, którzy skontrolują szczelność szamba. Lokalni pracownicy wodociągów również regularnie sprawdzają prawidłowość funkcjonowania szamb na wybranym terenie. Jakiekolwiek uchybienia lub wątpliwości wskazujące na to, że jest to nieszczelne szambo, powodują, że jest podejmowane postępowanie administracyjne. Wówczas właściciel szamba jest zmuszony do przeprowadzenia oceny technicznej zbiornika u specjalisty z odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi.

Dlaczego szczelne szambo jest takie ważne?

Szczelne szambo to priorytet, by system odprowadzania ścieków na działce działał sprawnie. Jednak szczelność szamba jest istotna nie tylko ze względu na wygodę i komfort właścicieli zbiornika. Szczelne szambo to również wymóg narzucony z perspektywy prawa budowlanego. Wylew nieczystości do gleby to duże zagrożenie dla środowiska i wód gruntowych. Niejednokrotnie wody gruntowe są wykorzystywane, jako woda pitna, a ryzyko pojawienia się w niej ścieków to duże zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Z tego względu w miejscach, gdzie miał miejsce montaż szamba i wykorzystywana jest woda gruntowa, szczególnie często należy badać jakość wody.

Szczelne szambo - montaż z firmą New-House

Szukają Państwo firmy, która sprawnie i profesjonalnie wykona montaż szamba przydomowego? Zachęcamy do współpracy z nami. Jesteśmy firmą budowlaną z wieloletnim doświadczeniem i sprawdzoną, profesjonalną ekipą pracowników.

Firma New-House działa na rynku od 1991 roku i oferuje kompleksowe usługi budowlane oraz remontowe. W naszej ofercie leży również montaż szamba. Nasi pracownicy to fachowcy, którzy dzięki obszernej wiedzy i latach pracy, doskonale wiedzą, jak wykonać szczelne szambo. Stawiamy na najlepsze materiały i narzędzia, tak by nasz klient był zadowolony z usług, a szczelność szamba pozostawała niezmienna przez wiele lat. Opinie o współpracy z nami mogą Państwo poznać pod linkiem: https://new-house.com.pl/referencje.

Jeśli mają Państwo pytania o to, jak wykonujemy szczelne szambo lub o nasze inne usługi – serdecznie zachęcamy do kontaktowania się z nami. Jesteśmy otwarci na dyskusje z inwestorami i chętnie odpowiadamy na wszystkie pytania. Nasi konsultanci są dostępni codziennie od godziny 7 do 21. Można się z nami kontaktować za pomocą maila lub telefonu. Nasze dane kontaktowe można znaleźć na naszej stronie internetowej: https://new-house.com.pl/kontakt.

Budowa szamba betonowego – o czym trzeba pamiętać?

Szambo betonowe to jedno z częściej wybieranych rozwiązań, gdy pojawia się konieczność samodzielnego odprowadzania ścieków z terenu działki. Inwestorzy wybierają ten sposób, ponieważ wiąże się z gwarancją niskich kosztów realizacji. Przed rozpoczęciem montażu bezodpływowego zbiornika na nieczystości warto jednak zapoznać się z najważniejszymi aspektami prawnymi, instalacyjnymi i użytkowymi. W tym artykule znajdą Państwo najważniejsze informacje o tym, jak przebiega budowa szamba betonowego.

Jak działa szambo betonowe?

Szamba betonowe to nic innego, jak zbiorniki na nieczystości z domu. Ich montaż jest konieczny, gdy dana działka nie ma możliwości podłączenia do lokalnej kanalizacji. Nieczystości są pobierane miedzy innymi z toalety, wanny, prysznica, zlewu lub umywalki przy pomocy specjalnych rur kanalizacyjnych, dzięki którym są transportowane do umieszczonego na działce betonowego zbiornika. Przydomowe szamba betonowe, jako bezodpływowe zbiorniki, powinny być regularnie opróżniane przy pomocy wozu asenizacyjnego.

Budowa szamba betonowego – czy warto?

Inwestorzy porównując ze sobą różne metody odprowadzania nieczystości, zastanawiają się czasami czy montaż szamba betonowego jest rzeczywiście najlepszym rozwiązaniem. Oczywiście, instalacja szamba betonowego ma zarówno wiele zalet, jak i wad. Warto je przeanalizować pod kątem własnych potrzeb, oczekiwań, a także możliwości.

Koszta – budowa szamba betonowego jest jedną z tańszych opcji, dlatego wielu inwestorów się na nią decyduje. Warto jednak wziąć pod uwagę, że koszty eksploatacji już do najtańszych nie należą – regularny wywóz nieczystości może być uciążliwy pod kątem finansowym.

Jakość wykonania – montaż szamba betonowego to świetne rozwiązanie pod kątem jakości. To zbiorniki o dużej trwałości i wytrzymałości. Szczelne szamba betonowe to gwarant na rynku sprzedażowym. Są one produkowane z mocnego materiału, a dodatkowo zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz są pokryte grubą warstwą izolacyjną. Szamba betonowe są również bardzo odporne na obciążenia zewnętrzne.

Warunki budowy – instalacja szamba betonowego okazuje się niejednokrotnie jedynym możliwym wyjściem. Taki zbiornik nie wymaga dużej powierzchni, dzięki czemu świetnie sprawdza się na małych działkach. Często decydują się na nią inwestorzy, których działka w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego nie uwzględnia możliwości poprowadzenia przydomowej oczyszczalni ścieków.

Eksploatacja – zdarza się, że inwestorzy, którzy zdecydowali się na montaż szamba betonowego, mają problem z nieprzyjemnym zapachem pojawiającym się w domu. Może to być spowodowane złym wykonaniem instalacji, wysysaniem wody z syfonów lub zatkanymi rurami kanalizacyjnymi. Problem powinien nie mieć miejsca, gdy budowa szamba betonowego zostanie zlecone dobrej, zaufanej firmie. W trakcie eksploatacji ważne jest by pamiętać o sprawdzaniu poprawnego działania wentylacji oraz regularnym dbaniu o czyszczenie rur za pomocą specjalistycznych środków udrażniających.

Jak powinna zostać wykonana budowa szamba betonowego?

Dobrze wykonane, szczelne szambo betonowe nie trudno dzisiaj kupić. Producenci stawiają na jakość, ponieważ właśnie tego poszukują inwestorzy. Tylko dobrze wykonane szambo betonowe będzie mogło służyć przez wiele lat. Jak jednak wykonać instalację zbiornika? Istnieją trzy sposoby na sprawne przeprowadzenie montażu.

Gotowe szambo betonowe – mogą Państwo zdecydować się na zakup gotowego zbiornika. To bardzo dobre, ponieważ szczelne i trwałe szamba. Charakteryzują się wysoką odpornością na zewnętrzne obciążenia i szybkością montażu. Ich wadą jest natomiast proces transportu na działkę. Gotowe szambo betonowe waży zazwyczaj kilka ton, więc będzie trzeba wykorzystać specjalny sprzęt (między innymi dźwig), by je na działkę dostarczyć, a następnie zamontować.

Szambo betonowe z kręgów – to jeden z tańszych rozwiązań na montaż szamba betonowego. Kręgi są tanie w produkcji i łatwo je przetransportować na docelową działkę. Niestety, zastosowanie tego rozwiązania nie gwarantuje tak dużej szczelności, jak gotowe szambo betonowe. Dodatkowo, warto pamiętać, że pozostałe elementy montażu (uszczelki, rury, płyty) mogą być dosyć kosztowne, więc bardziej opłacalna będzie budowa szamba betonowego dwukomorowego niż trzykomorowego.

Szambo betonowe na miejscu budowy – to dobre rozwiązanie dla właścicieli niestandardowych działek. Tego typu przydomowe szamba betonowe są zazwyczaj projektowane w miejscu realizacji i mogą przybrać nietypowe wymiary. Charakteryzują się one dużą odpornością na zewnętrzne obciążenia oraz bardzo dobrą szczelnością. Instalacja szamba betonowego nie wymaga w tym przypadku zastosowania dużego sprzętu, ale trwa dłużej niż montaż gotowego zbiornika lub zbiornika z kręgów. Szambo betonowe na miejscu budowy może być realizowane przez kilkanaście dni (zazwyczaj od dwóch do trzech tygodni)

Montaż szamba betonowego a prawo budowlane

Aby budowa szamba betonowego przebiegła zgodnie z wszelkimi przepisami prawnymi, warto zagłębić się mocniej w rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku. Jedną z podstawowych informacji, którą trzeba zapamiętać z tego dokumentu, jest fakt, że szamba betonowe mogą być instalowane tylko na działkach bez dostępu do miejscowej sieci kanalizacyjnej.

Ponadto szambo betonowe musi spełniać konkretne warunki, by zostało dopuszczone do użytkowania. Powinno:

  • Mieć nieprzepuszczalne dno oraz ścianki,

  • Posiadać przykrycie ze szczelnym, zamykanym otworem na usunięcie nieczystości,

  • Mieć odpowietrzenie wyprowadzone na wysokość minimum 0,5 metra ponad ziemię,

  • Mieścić się minimum 5 metrów od drzwi i okien budynków z ludźmi lub produktami spożywczymi,

  • Mieścić się co najmniej 2 metry od sąsiedniej działki, drogi, a także ciągu pieszego.

Powyższe wymogi dotyczą montażu szamba betonowego w zabudowie jednorodzinnej. Jeżeli planują Państwo większą realizację, warto dodatkowo sprawdzić konkretne zalecenia prawne. Im większa pojemność zbiornika na nieczystości, tym większe odległości muszą zostać zachowane.

Warto również pamiętać, że instalacja szamba betonowego o pojemności nie większej niż 10 metrów sześciennych, może zostać wykonane na zgłoszenie do urzędu. W przypadku montażu zbiornika o większej pojemności, konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę.

Budowa szamba betonowego z firmą New-House

Jeżeli Państwa działka nie gwarantuje dostępu do lokalnej kanalizacji, konieczne będzie samodzielne zorganizowanie odpływu nieczystości. Budowa szamba betonowego może się okazać świetnym rozwiązaniem, jeżeli zostanie zlecone odpowiedniej, doświadczonej w tym aspekcie firmie.

Firma New-House zajmuje się kompleksową budową domów od 1991 roku. Realizowanie usług od A do Z oznacza, że dbamy również o wiele pośrednich aspektów budowy domu. W naszej szerokiej ofercie mogą Państwo znaleźć między innymi: projektowanie domu, wykonywanie przyłączy budowlanych, aranżowanie wnętrza, zagospodarowanie przestrzeni wokół domu, a także montaż szamba betonowego. Wśród naszych pracowników znajdują się zaufani, sprawdzeni specjaliści, dzięki czemu oferujemy najwyżej klasy usługi. Jako dowód mogą służyć setki zadowolonych opinii od naszych klientów: https://new-house.com.pl/referencje.

Przydomowe szambo betonowe powinno być wykonywane pod okiem profesjonalistów – zachęcamy do współpracy. Nasze dane kontaktowe znajdą Państwo pod adresem: https://new-house.com.pl/kontakt. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania.

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 7:00 do 21:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

kontakt49@new-house.com.pl

+48 504 125 130

r_skulimowski_contact_section_new