Przyłącza budowlane

Przyłącza do działki budowlanej – krok po kroku

Jednym z pierwszy etapów realizacji domu jest załatwienie wszystkich formalności. Jest to czas, w którym trzeba się uzbroić w cierpliwość, ponieważ sama procedura uzyskania wymaganych dokumentów, a następnie pozwoleń może być długa. Tak to wygląda chociażby w przypadku, gdy są realizowane przyłącza do działki budowlanej. Wykonywanie wszystkich formalności w tym przypadku może być czasochłonne, ale świadomość przebiegu takiego procesu bardzo ułatwia sprawne wykonanie obowiązków.

New-House to firma, która współpracuje z inwestorami już od 1991 roku. Wykonaliśmy około 1500 domów jednorodzinnych, a nasza usługa kompleksowej budowy domu, sprawia, że klienci zawsze otrzymują od nas pełne wsparcie również pod kątem merytorycznym. Wiedza o tym, jak dokładnie przebiega proces budowy domu pozwala klientowi na świadomą, kontrolowaną realizację. Jednymi z istotnych elementów są na przykład przyłącze wody do działki, przyłącze kanalizacyjne, przyłącze energetyczne oraz przyłącze gazowe. Ważne, by wiedzieć w tym przypadku, jak dokładnie przebiega procedura – znacznie usprawni to pracę.

Przyłącza do działki budowlanej – przebieg procesu

Dokumentacją wymaganą przy budowie domu można podzielić na trzy najważniejsze elementy: pozwolenie na budowę, odbiór budynku oraz przyłącza budowlane. Z tych trzech procedur, zdecydowanie najbardziej czasochłonną i najbardziej wymagającą, jest dokumentacja związana z przyłączami do działki. Podzieliliśmy ten proces na kolejne etapy, tak by łatwiej było się w nim odnaleźć.

Warunki przyłączeniowe

Pierwszy etap pracy (bez względu na to czy chodzi o przyłącze energetyczne, wodne czy też inne) będzie polegał na uzyskaniu warunków przyłączeniowych z urzędu. W tym dokumencie są opisane wszystkie zasady, na których jest wykonywane każde przyłącze budowlane. Mowa tam na przykład o tym, gdzie dokładnie powinno zostać wykonane podłączenie.

Podpisanie umowy przyłączeniowej

Każde przyłącze budowlane wymaga podpisania umowy z gestorem. Osoba upoważniona podpisuje umowę z odpowiednim zakładem, np. jeśli chodzi o przyłącza energetyczne to taka umowa jest podpisywana z wybranym zakładem energetycznym o dostawę prądu do celów mieszkalnych i budowlanych. Każde przyłącze budowlane wymaga osobnej umowy.

Projekt przyłącza do działki budowlanej

Kolejny etap, jeśli chodzi o dowolne przyłącze budowlane, to proces projektowania. Jest on zwykle realizowany na etapie przygotowywania planu zagospodarowania terenu przez architekta. Projekt przyłącza do działki budowlanej musi zostać wykonany przez uprawnionego projektanta branżowego. Warto podkreślić, że jeśli chodzi o przyłączanie wody do działki, takie działanie będzie wystarczające. Natomiast jeśli chodzi o przyłącze energetyczne, przyłącze kanalizacyjne oraz przyłącze gazowe, wymagane jest uzyskanie dodatkowego pozwolenia na budowę instalacji na terenie działki. Istotne jest także to, że sprawy dokumentacyjne, jeśli chodzi o przyłącza do działki, muszą być również uzgadniane w ZUD’zie. Zespół Uzgodnień Dokumentacji Projektowej, czyli ZUD, opiniuje dany projekt, jeżeli planowany element infrastruktury będzie częściowo przebiegał poza terenem działki inwestora. Takie uzgodnienia zwykle przeprowadza geodeta oraz projektanci branżowi, po wyznaczeniu przez architekta miejsca przyłączy.

Wykonawstwo

Ostatnim etapem jest samo wykonawstwo. Co ciekawe, można tu zauważyć silną dysproporcję czasową. Proces uzyskiwania wszystkich dokumentów oraz pozwoleń, aby można było wykonać przyłącza do działki, wymaga nakładu czasu około 5-7 miesięcy. Natomiast samo wykonawstwo, podłączanie przyłączy zajmuje zaledwie kilka dni, zwykle nie więcej niż trzy.

Oczywiście, proces wykonawstwa nieco się różni w zależności od tego, jakie przyłącze budowlane jest wykonywane.

Przyłączanie wody do działki

Jeśli chodzi o przyłączanie wody do działki, sama procedura nie jest specjalnie skomplikowana. Wykonany projekt uwzględniający przyłącze wodne powinien zostać skonsultowany z przedsiębiorstwem wodnokanalizacyjnym, po zatwierdzeniu jego ważność będzie trwała przez 3 lata. Następnie przedsiębiorstwo doprowadza wodę na teren działki, zwykle poprzez zastosowanie studni kręgowych, które służą do pobierania wody z płytkich warstw. Cały proces podlega na tym, by przyłącze wodne było doprowadzone do miejsca zasilenia budynku przez wodę, które było wyprowadzone na etapie stanu surowego domu (najczęściej w okolicach kotłowni). Takie przyłącze wodne wykonuje się zwykle w dwa lub trzy dni.

Przyłączanie prądu do działki budowlanej

Przyłącze elektryczne to najprostsze podłączenie z wszystkich. Przyłączanie prądu do działki budowlanej jest wykonywane przez uprawionego elektryka i trwa zwykle nie dłużej niż jeden dzień. Proces polega na tym, że elektryk od skrzynki, która należy do zakładu elektrycznego musi poprowadzić przyłącze elektryczne do skrzynki rozdzielczej w domu. Koszt przyłącza budowlanego w tym przypadku jest uzależniony od odległości domu od skrzynki rozdzielczej.

Przyłącze kanalizacyjne

Przyłącze kanalizacyjne do działki doprowadza miejskie przedsiębiorstwo wody i kanalizacji. Proces wykonawstwa polega na postawieniu studzienki kanalizacyjnej rozdzielczej, do której od domu jest doprowadzana kanalizacja. Wyjście kanalizacyjne z domu jest wykonane na podstawie projektu budowy domu. Jest ono na etapie budowy stanu surowego wyprowadzane poza obrys budynku.

Przyłącze gazowe

Przyłącze gazowe jest wykonywane przez specjalistyczną firmę, która posiada odpowiednie uprawnienia. Ważne, by przyłącze gazowe było wykonywane już na etapie budowy w stanie deweloperskim, dom powinien mieć wykonane odpowiednie tynki. Jest to istotne z tego względu, że instalacja powinna przebiegać na wierzchu. Przyłącze gazowe nie może być schowane pod zabudowę.

Mamy szczerą nadzieję, że ten artykuł pomógł Państwu zrozumieć cały proces, który obejmuje przyłącza do działki budowlanej. Jesteśmy firmą, która współpracowała już z wieloma inwestorami. Wiemy, że proces budowy potrafi być bardzo stresujący, dlatego zawsze staramy się wspierać klienta w każdym momencie. Oferujemy kompleksową budowę domów, która polega na współpracy już przy tworzeniu i wybieraniu projektu domu, dopiero później przechodzimy do realizacji, a usługa kończy się na odbiorach końcowych od specjalistów. Dbając o zadowolenie inwestorów i pewność dobrze wykonanej usługi oferujemy również dziesięcioletnią gwarancję na wykonaną realizację budowy domu. Już niemal dwustu klientów wystawiło referencje naszej firmie, mogą się Państwo z nimi zapoznać na stronie: https://new-house.com.pl/referencje.

Natomiast jeżeli chcą Państwo zobaczyć budowy, które mieliśmy już przyjemność wykonać zapraszamy na naszą stronę internetową, gdzie zostały ujęte przykładowe realizacje: https://new-house.com.pl/realizacje.

Jeżeli mają Państwo jakieś pytania o przyłącza do działki budowlanej lub o nasze usługi, serdecznie zachęcamy do kontaktu. Pracujemy przez siedem dni w tygodniu o godziny 7 do 21 i chętnie odpowiemy na wszystkie pytania. Dane kontaktowe mogą Państwo znaleźć pod adresem: https://new-house.com.pl/kontakt

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 7:00 do 21:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

kontakt90@new-house.com.pl

+48 504 125 130

r_skulimowski_contact_section_new