Szambo

Oferta

Szambo betonowe

Szambo to nie tylko wygodny, ale często również jedyny sposób samodzielnego gospodarowania nieczystościami na terenie, który pozbawiony jest dostępu do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Trudno bowiem wyobrazić sobie funkcjonowanie w nieruchomości, w której nieczystości nie są odprowadzane w sposób sprawny i bezpieczny zarówno dla mieszkańców, jak i środowiska naturalnego.

Jak działa przydomowe szambo?

Przydomowe szambo betonowe to w istocie nic innego jak zbiornik na nieczystości pochodzące z domu. Nieczystości te są pobierane z różnych źródeł tj. toaleta, wanna, prysznic, zlewy oraz umywalki, a następnie za pomocą systemu rur kanalizacyjnych transportowane do umieszczonego na działce betonowego zbiornika. Z racji tego, iż szambo betonowe jest zbiornikiem pozbawionym odpływu, należy je regularnie opróżniać z pomocą wozu asenizacyjnego.

Rodzaje szamba

Inwestor stający przed wyborem szamba ma do dyspozycji dwie możliwości.

Szambo betonowe

Szambo betonowe najczęściej wykonane jest z betonowych kręgów kolejno umieszczanych w wykopie, które następnie są uszczelniane, a dno zbiornika jest betonowane. Całość przykrywana jest ciężką pokrywą. Do szczelnego szamba betonowego jest podłączana domowa instalacja kanalizacyjna. To propozycja tańsza od szamba plastikowego jednak w praktyce okazuje się niestety mniej szczelna. Wiele zależy bowiem o jakości wykorzystanego betonu. Aby szambo betonowe służyło nam nieprzerwanie przez lata, należy użyć wysokiej jakości komponentów. Osobną kwestią jest również to, że elementy składające się na szambo betonowe są bardzo ciężkie, a co za tym idzie zarówno ich transport, jak i montaż wymaga zaangażowania specjalistycznego sprzętu np. dźwigu.

Montaż szamba betonowego to dobre rozwiązanie, gdy na działce występuje wysoki poziom wód gruntowych, ponieważ ciężka konstrukcja doskonale osiądzie w wykonanym wykopie. Warto je również rozważyć w sytuacji, gdy nad zbiornikiem planujemy np. podjazd lub przydomowy parking.

Szamba betonowe można wykonać na trzy sposoby:

  • Zakup gotowego zbiornika szamba betonowego.

Szambo takie jest szczelne, trwałe, odporne i szybkie w montażu jednak jego wadą jest bardzo duża waga (kilka ton), przez co do jego transportu i montażu konieczne jest wykorzystanie specjalistycznego sprzętu, którego wynajem kosztuje.


 

  • Wykonanie szamba betonowego z kręgów.

Kręgi takie są tanie w produkcji i prostsze w transporcie na działkę. Niestety szczelność tego rodzaju szamba nie jest tak duża, jak gotowego zbiornika wykonanego z betonu. Dodatkowo koszt elementów dodatkowych, jakie należy wykorzystać w trakcie montażu, może przewyższyć koszt zakupu kompletnego szamba betonowego.


 

  • Wykonanie szamba betonowego na miejscu budowy.

Z tego rozwiązania korzystają najczęściej inwestorzy posiadający niestandardowe działki, które wymagają zaprojektowania i wykonania szamba o nietypowym kształcie lub rozmiarze. Takie szambo betonowe jest szczelne i odporne na obciążenia, jednakże jego stworzenie zajmuje znacznie więcej czasu niż w przypadku gotowych rozwiązań – najczęściej od dwóch do trzech tygodni.

Szambo plastikowe

Szambo plastikowe to rozwiązanie lekkie, trwałe, szczelne a do tego proste w transporcie i montażu. Dodatkowo tworzywo sztuczne wykorzystywane do jego produkcji jest niezwykle odporne na niekorzystne działanie warunków zewnętrznych. Ograniczeniem tego produktu jest jednak fakt, że szambo wykonane z plastiku jest mało odporne na duże obciążenia. Jednak jest na to rada – można zastosować płytę żelbetową, aby dodatkowo obciążyć zbiornik. Należy również wiedzieć, że szambo z plastiku zawsze będzie droższe niż betonowy zbiornik na nieczystości.

Dlaczego szambo musi być szczelne?  

Do przydomowego szamba przedostają się nie tylko fekalia, ale również różnego rodzaju chemia wykorzystywana w gospodarstwie domowym. Tego rodzaju ścieki mogą zagrozić nie tylko mieszkańcom, ale również ziemi i wodom gruntowym co stanowi ogromne niebezpieczeństwo dla środowiska naturalnego. Dlatego szczelne szambo betonowe to absolutna podstawa gospodarowania nieczystościami pochodzącymi z nieruchomości prywatnej. Warto również wiedzieć, że ewentualne nieszczelności mogą także sprawić, że do zbiornika będą przedostawały się wody gruntowe, a co za tym idzie, konieczne będzie częstsze jego opróżnianie, przez co wzrosną koszty jego eksploatacji.

Co zrobić, aby szambo było szczelne przez długi czas?

Dla zachowania odpowiedniej szczelności zbiornika niezwykle ważne jest właściwe użytkowanie szamba, które w głównej mierze sprowadza się do jego regularnego opróżniania. Dodatkowo przepełniony zbiornik może sprawić, że nieczystości cofną się i wybiją rurami w domu. Pomijając konieczną dezynfekcję, w takiej sytuacji trzeba będzie sobie poradzić również z nieprzyjemnym zapachem w pomieszczeniach, którego niezwykle trudno się pozbyć. Aby zapobiec takiej sytuacji, warto wyposażyć przydomowe szambo w odpowiedni sygnalizator poziomu ścieków, który poinformuje nas, gdy zbiornik będzie wymagał wyczyszczenia.

Na szczelność szamba wpływ ma również właściwa wentylacja zbiornika. Szambo niezależnie od materiału, z jakiego zostało wykonane, wymaga dostępu powietrza. Jego brak sprawia, że ciśnienie w zbiorniku rośnie i niemożliwy jest swobodny przepływ ścieków, przez co pojawia się nieprzyjemny zapach np. w łazience.

Szambo betonowe a prawo budowlane

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku szambo betonowe można instalować jedynie na działkach, które pozbawione są dostępu do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Co więcej, aby instalacja szamba betonowego została dopuszczona do użytkowania, musi spełniać kilka ważnych warunków:

  • posiadać nieprzepuszczalne dno i ścianki oraz szczelne przykrycie wyposażone w otwór umożliwiający usunięcie nieczystości,

  • posiadać odpowietrzenie wyprowadzone na minimum pół metra ponad poziom gruntu,

  • znajdować się minimum 5 metrów od drzwi oraz okien budynków mieszkalnych lub takich, w których znajdują się produkty spożywcze,

  • znajdować się minimum 2 metry od sąsiedniej działki, drogi oraz ciągu pieszych.

Budowa szamba betonowego o pojemności dochodzącej do 10 metrów sześciennych odbywa się na podstawie zgłoszenia złożonego do odpowiedniego urzędu. Natomiast instalacja zbiornika o większej pojemności wymaga uzyskania osobnego pozwolenia na budowę.

Budowa przydomowego szamba z New-House

Jeśli posiadana przez Ciebie działka budowlana nie zapewnia dostępu do kanalizacji miejskiej, chętnie wykonamy dla Ciebie szczelne przydomowe szambo. Nasi pracownicy mają odpowiednie kompetencje oraz doświadczenie w realizowaniu tego typu zleceń. Współpraca ze sprawdzonym partnerem w tym zakresie jest gwarancją najwyższej jakości usługi, co w praktyce przekłada się na bezawaryjne użytkowania szamba przez długi czas.

Jeśli zainteresowała Cię nasza propozycja i chcesz poznać szczegóły oferowanej współpracy, zachęcamy do kontaktu z naszą infolinią, która dla wygody klientów czynna jest przez 7 dni w tygodniu w godzinach 7.00 – 21.00. Czekamy na Twój telefon! 

 

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 7:00 do 21:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

kontakt59@new-house.com.pl

+48 504 125 130

r_skulimowski_contact_section_new