Akademia Budowlana

Uzbrojenie działki

Działka z przyłączami, czyli w pełni uzbrojona oznacza teren, na który fizycznie doprowadzono przyłącza wszystkich niezbędnych mediów, czyli przyłącza prądu, gazu, wody oraz kanalizacji. Ważne jest również to, że w uzbrojenie terenu wchodzi także możliwość dojazdu do działki z drogi publicznej. Nietrudno się domyślić, że z punktu widzenia inwestora działka uzbrojona to działka idealna. Szczególnie że formalności niezbędne do wykonania przyłączy są naprawdę kosztowne i czasochłonne. 

Jednak zakup terenu wyposażonego w media, nie jest pozbawione wad. Po pierwsze uzbrojona działka jest siłą rzeczy droższa. Po drugie takie miejsca znacznie rzadziej pojawiają się w sprzedaży. Jeśli jednak uda się nam kupić taką ziemię to mamy gotową parcelę pod budowę. Pozostaje nam tylko zrobić cesję umów z lokalnymi dostarczycielami mediów, wybrać odpowiedni projekt budowlany, uzyskać stosowne pozwolenie na budowę, znaleźć sprawdzonego wykonawcę i możemy działać.
 
Działka z możliwością uzbrojenia

Na rynku nieruchomości najczęściej dostępne są działki z możliwością uzbrojenia. Niestety często niepoprawnie nazywane uzbrojonymi co może wprowadzać kupujących w błąd. Dlatego rozważając nabycie terenu, należy dokładnie dopytać, czy na działkę faktycznie doprowadzono media, czy jest jedynie możliwość ich doprowadzenia?

Dla inwestora to znacząca różnica liczona często w długich miesiącach urzędowych formalności i grubych tysiącach złotych do wydania. Jak duży będzie koszt uzbrojenia działki, zależy od tego, czy media dostępne są obok działki, czy trzeba fizycznie wybudować kilkadziesiąt (lub nawet kilkaset) metrów linii energetycznej, gazociągu lub wodociągu. Bo to kosztuje i to niemało!

Działki bez mediów często są jednak bardziej atrakcyjne dla nabywców pod kątem lokalizacji. Szczególnie jeśli poszukują oni miejsca do życia znajdującego się z dala od ulicy. Niestety tego rodzaju teren najczęściej wymaga samodzielnego uzbrojenia. 
 
Jak sprawdzić uzbrojenie działki?

Informację czy działka jest uzbrojona, można uzyskać w lokalnym urzędzie gminy. W sytuacji, gdy dowiemy się, że interesujący nas teren nie jest wyposażony w przyłącza mediów, warto wstępnie skontaktować się z lokalnymi zakładami zarządzającymi poszczególnymi sieciami, aby dowiedzieć się o możliwość przyłączenia, orientacyjny czas jego wykonania oraz koszty z tym związane. Może nam to zdecydowanie pomóc w podjęciu decyzji czy taka inwestycja jest dla nas atrakcyjna, czy może lepiej poszukać innego terenu pod budowę swojego wymarzonego domu?
 
 
Koszt uzbrojenia terenu

To ile kosztuje uzbrojenie działki, w praktyce zależy w głównej mierze od odległości dostępnych mediów od planowanej nieruchomości. Jednak to nie jedyna zmienna, która ma wpływ na to, ile zapłacimy za doprowadzenie przyłączy do naszego terenu. W przypadku prądu znaczenie ma również np. moc przyłączeniowa.

Warto w tym miejscu dodać, że zarówno zasady, na jakich wykonywane są poszczególne przyłącza, czas ich doprowadzenia, niezbędne dokumenty, jak i opłaty, które się z tym wiążą, mogą się różnić zależnie od tego, z jakim dostarczycielem mamy do czynienia lub w jakim województwie fizycznie znajduje się wybrany przez inwestora teren.

Trzeba również pamiętać, że za doprowadzenie mediów do granicy działki odpowiada zaopatrujące w nie przedsiębiorstwo, a od granicy działki do domu inwestor wykonuje je we własnym zakresie. Niestety kompleksowy zakres tych prac może znacznie podnieść całkowity koszt wybudowania nieruchomości. Warto już na starcie mieć tego pełną świadomość, aby podjąć najlepszą dla siebie decyzję.
 
Przyłącze prądu

Podpięcie terenu do lokalnie funkcjonującej sieci elektrycznej oznacza podstawowe uzbrojenie działki niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę lub warunków zabudowy oraz rozpoczęcia właściwych prac budowlanych.
Aby fizycznie wykonać przyłącze prądu, należy wpierw złożyć stosowny wniosek w działającym na tym terenie zakładzie energetycznym o określenie warunków takiego przyłączenia. Takiego wniosku nie możemy złożyć, nie będąc właścicielem działki. Jeśli mamy szczęście i działka znajduje się na terenie, dla którego stworzono w urzędzie gminy założenia do planu zaopatrzenia w energię, to za wykonanie przyłącza zapłacimy opłatę zryczałtowaną określoną w taryfie konkretnego dostawcy prądu.
 
Opłata za przyłącze prądu zależy od:
• zakładanej mocy przyłączeniowej,
• długości planowanego przyłącza,
• rodzaju planowanego przyłącza – kablowe, napowietrzne.
Koszt wykonania przyłącza kablowego wynosi około 60 do 80 zł za 1/kW, w przypadku przyłącza napowietrznego musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 50 do 55 zł za jeden 1kW przydzielonej mocy. Jeśli długość przyłącza wynosi do 200 metrów, to nie zapłacimy dodatkowych opłat. Jeśli zaś przyłącze musi być dłuższe, to za każdy dodatkowy metr zapłacimy w granicach 30 do 50 zł.
 
Opłaty za stworzenie przyłącza prądu obejmują:
• prace projektowe,
• zakup złącza oraz innych niezbędnych elementów,
• montaż złącza,
• montaż bezpieczników przedlicznikowych,
• montaż licznika,
• montaż obudowy.
 
Tymczasowe przyłącze prądu – co to jest?
Przyłącze tymczasowe wykonuje się na czas budowy. Jednak jego stworzenie ma sens jedynie w przypadku kiedy polega na przyłączeniu do istniejącej sieci energetycznej. W praktyce oznacza to podpięcie się bezpośrednio do stojącego nieopodal słupa elektrycznego. Wtedy opłata przyłączeniowa wyniesie inwestora około 10 zł za 1 kW dostarczonej mocy. W sytuacji, kiedy nie ma możliwości stworzenia tego rodzaju przyłącza i trzeba by zbudować je od podstaw, sprawa staje się nieopłacalna, ponieważ koszt jest identyczny jak gdybyśmy tworzyli docelowe przyłącze do nieruchomości.
 
Przyłącze gazowe

Jeśli w pobliżu terenu, na którym ma stanąć nasza nieruchomość, przebiega sieć gazowa, to możemy mówić o sporym szczęściu, ponieważ w tym przypadku zasady wykonania przyłącza gazu są podobne do tych, o których mówiliśmy powyżej. Jeśli zaś chodzi o koszty, to musimy się przygotować na zryczałtowaną opłatę rzędu około 2300 zł za odcinek o długości dochodzącej do 15 metrów. Za każdy kolejny metr powinniśmy zapłacić maksymalnie 100 zł.

Jeśli zaś nie mamy możliwości (lub ochoty) podpinać naszego terenu do sieci gazowej to oczywiście możemy z tego zrezygnować. Jednakże wymusi to na nas zastosowania urządzeń zasilanych gazem płynnym lub opałowym, jak również wykorzystanie do ogrzewania domu rozwiązań niewymagających dostępu do gazu ziemnego (ogrzewanie elektryczne, pompa ciepła itp.)
 
 
Przyłącze wody i kanalizacji

W tym przypadku najczęściej mamy do czynienia z operatorami należącymi do gminy, którzy samodzielnie określają warunki wykonania wymaganych przyłączy. W tej sytuacji inwestor ponosi jego koszty, a przedsiębiorstwo zarządzające konkretną siecią finansuje rozbudowę posiadanej sieci wodociągowej.

Należy się jednak liczyć z sytuacją, w której gmina może zażądać od właściciela działki tzw. opłaty adiacenckiej, która stanowi uczestnictwo w kosztach rozbudowy infrastruktury technicznej o nowe urządzenia. Niestety nie są to małe koszty, ponieważ mogą stanowić nawet 50 procent zysku, o jaki wzrasta wartość nieruchomości po uzbrojeniu jej w wodę i kanalizację, czyli w praktyce od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

A co w sytuacji, gdy w pobliżu rozsądnej odległości od zakupionej działki budowlanej nie mamy dostępu do sieci wodnej i kanalizacyjnej? W takiej sytuacji należy dowiedzieć się w urzędzie gminy czy możliwe jest uzyskanie zezwolenia na wykopanie studni, wykonanie szamba lub własnej przydomowej oczyszczalni ścieków.
 
Dostęp do drogi publicznej

Brak utwardzonej drogi dojazdowej do zakupionego przez nas terenu pod budowę domu oznacza niestety kolejne koszty. Jest ona niezbędna nie tylko do późniejszego funkcjonowania mieszkańców nieruchomości, ale także w czasie prowadzonych prac związanych z budową domu. Wykonawcy muszą przecież w jakiś sposób dojechać do miejsca budowy i dowieźć na teren niezbędne materiały. Jeśli więc wybrana przez nas działka nie ma dostępu do drogi publicznej, należy wyznaczyć do niej drogę dojazdową. Może się zdarzyć – co jest wcale nierzadkie – że musi ona przebiegać przez cudzą działkę. W takiej sytuacji należy wystąpić o urzędowe ustanowienie służebności takiej drogi.
 
A czy można jakoś prościej?

Pewnie część przyszłych inwestorów czytających niniejszy artykuł zastanawia się, czy można sobie w jakiś sposób uprościć załatwianie ogromu formalności, jaki wiąże się z doprowadzeniem przyłączy do działki budowlanej?

Owszem, można. Wystarczy zdecydować się na kompleksową współpracę z jednym, generalnym wykonawcą takim jak New-House, który zajmie się wszystkimi etapami przeprowadzenia prac budowlanych, jak również weźmie na siebie komplet formalności związanych z wykonaniem przyłączy. Dzięki temu inwestor oszczędza ogromną ilość czasu, którą w innym wypadku musiałby spędzić na kontaktach z odpowiednimi urzędami i dostawcami mediów. Nie wspominając już o minimalizacji stresu, jaki niesie za sobą takie przedsięwzięcie.

New-House jako doświadczony wykonawca domów jednorodzinnych na terenie całego kraju dysponuje odpowiednią wiedzą oraz doświadczeniem, aby profesjonalnie przeprowadzić Cię zarówno przez proces związany z różnorodnymi formalnościami, jak i budowę domu pod klucz wraz z zagospodarowaniem terenu. Poznaj naszą ofertę, aby już niedługo cieszyć się życiem we własnym domu! Zapraszamy!
.

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 7:00 do 21:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

kontakt90@new-house.com.pl
+48 504 125 130
* - pole wymagane
contact_form_checkbox_unchecked Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez spółkę New-House sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Warszawie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, tj. w szczególności na przesyłanie mi informacji za pomocą telefonu i wiadomości sms.*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*

Obowiązki informacyjne
 1. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (dalej: RODO) informujemy, iż:

  1. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka New-House sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w (03-289) Warszawieprzy ul. Twórczej 36, KRS: 0000433725 NIP 5242753852 REGON 146302720 (+48) 501-131-233, kontakt@new-house.com.pl Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych.
  2. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na zadane nam pytanie oraz w celach marketingu produktów i usług własnych.
  3. Podstawą przetwarzania Państwa danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO (prawnie uzasadniony interes realizowany przez administratora).
  4. Państwa dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez okres, w którym posiadają przydatność do celu, w jakim zostały zebrane, nie krócej jednak niż przez okres przedawnienia wzajemnych roszczeń, okres przez który jesteśmy zobowiązani przetwarzać dane na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w zależności, który z tych okresów będzie trwał najdłużej.
  5. Dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom dostarczającym zewnętrzne usługi dla spółki New-House Sp. z o.o. Sp.k. takim jak kancelarie prawne czy firmy świadczące usługi księgowe.
  6. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
  7. Posiadają Państwo prawo do cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  8. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: Generalnego Inspektora Danych Osobowych), gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących narusza przepisy RODO.
  9. Podanie danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym, ani warunkiem zawarcia umowy - jest ono dobrowolne. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie lub brak możliwości prowadzenia działań marketingowych.
  10. Administrator nie zamierza przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych.
  11. W oparciu o dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym będących wynikiem profilowania.