W dawnych czasach mianem rezydencji określano budynki lub zespoły budynków mieszkalnych będących własnością rodów arystokratycznych, szlachty, dostojników państwowych lub kościelnych. Teraz rezydencja to po prostu duży, wygodny, przestronny dom, zbudowany z myślą o jak największym komforcie zamieszkujących ją osób. Liczne projekty domów jednorodzinnych o charakterze rezydencji znaleźć można w ofercie naszej firmy New-House.
Dawniej rezydencje budowano zarówno w miastach, jak i na wsiach. Były one użytkowane całorocznie albo tylko latem lub zimą. W miastach były to zazwyczaj okazałe wille i pałacyki otoczone pięknymi ogrodami. Na prowincji budowano dworki i pałace z licznymi budynkami gospodarczymi, stajniami itp. Obecnie tego typu budownictwo nie ma szerokiego zastosowania mieszkalnego – prawdziwe dworki oraz pałacyki stawiają sobie tylko wyjatkowi bogacze. Nie oznacza to jednak, że rezydencja pozostaje poza zasięgiem przeciętnych inwestorów indywidualnych. Wystarczy jedynie wybrać odpowiedni projekt, uwzględniający wszystkie najważniejsze cechy takiego budynku – sama zaś budowa domu o charakterze rezydencjonalnym wcale nie musi być nieosiągalną inwestycją, choć oczywiście należy liczyć się z tym, że będzie droższa niż budowa 120-metrowego domu o prostej bryle i nieskomplikowanym układzie pomieszczeń.
Projekt rezydencji – na co trzeba zwrócić uwagę?
Projekty współczesnych rezydencji w zdecydowanej większości przypadków to po prostu duże, przestronne wille w różnych stylach architektonicznych. W zależności od indywidualnych upodobań, zdecydować się można na piętrowy dom w charakterze amerykańskiej rezydencji, projekt wyraźnie nawiązujący stylem do polskich dworków szlacheckich albo parterową, ale rozległą rezydencję w stylu śródziemnomorskim, o prostej bryle, licznych przeszkleniach, z otaczającym tarasem. Ogólnie jednak – dla jak największego komfortu oraz luksusu mieszkania – projekt rezydencji powinien uwzględniać kilka aspektów.
• Otwartymi (lub tylko częściowo zamkniętymi), ogólnodostępnymi pomieszczeniami w rezydencji są salon, jadalnia oraz kuchnia. To tam toczy się życie rodzinne oraz towarzyskie.
• Im wyższe pomieszczenia, tym więcej charakteru rezydencji nabiera dom. Nie powinno dziwić jeśli wysokość ogólnodostępnej części dziennej o najbardziej reprezentacyjnych funkcjach przekroczy 3,5 metra.
• Przy salonie oraz jadalni często znajdują się werandy, oranżerie i ogrody zimowe, a także duże, częściowo lub całkowicie zadaszone tarasy łączące wnętrze domu z otaczającym ogrodem.
• Z domu do ogrodu schodzi się po szerokich schodach. Są one zazwyczaj bardzo eleganckie, wykonane z drogiego kamienia, cechują się obecnością dekoracyjnych detali, ręcznie rzeźbionych balustrad itp.
• Pomieszczenia gospodarcze – spiżarnia, pralnia, suszarnia – znajdują się w bocznej części domu lub w piwnicy. Piwnica, a czasem także poddasze mogą być jednak przystosowane również do zaaranżowania domowej strefy rekreacyjnej – sali kinowej, domowej siłowni, pokoju zabaw dla dzieci.
• W rezydencji sypialnie mogą znajdować się na parterze, ale muszą być wyraźnie oddzielone od strefy dziennej. Z reguły jednak umiejscowione są na piętrze. Każda z nich (a przynajmniej większość) powinna posiadać własną łazienkę oraz garderobę, a nawet balkon.
• Wejście do rezydencji to zazwyczaj obszerny podest oraz reprezentacyjne schody. Przy drzwiach często znajdują się dekoracyjne kolumny. Wejście prowadzi do obszernego hallu ze schodami na kolejne kondygnacje.
Przykłady projektów rezydencji z oferty New-House
W ofercie naszej firmy New-House znaleźć można liczne projekty domów jednorodzinnych o charakterze rezydencji. Oto kilka najpopularniejszych!
• Dom z widokiem 4 – to bardzo elegancka podmiejska willa, idealna dla 4-6-osobowej rodziny. Składa się z głównej piętrowej bryły oraz rozlokowanych dookoła mniejszych części parterowych, a całość tworzy kształt litery T. Nowoczesna, ale zarazem stonowana architektura sprawia, że dom idealnie wkomponowuje się zarówno w miejskie, jak i wiejskie klimaty. Na parterze znajduje się przestronny hol, salon, jadalnia i kuchnia, a także jeden pokój, nadający się np. na gabinet. Na piętrze umieszczone są sypialnie z łazienkami oraz duża antresola, którą wykorzystać można jako dodatkowy pokój. Szczegóły -> https://new-house.com.pl/projekt/1076.
• Rezydencja Parkowa – to przepiękna parterowa rezydencja zaprojektowana na planie dwóch prostokątów, przykryta wielospadowym dachem, z wyraźnymi nawiązaniami architektonicznymi do rezydencji polskich i amerykańskich. Front domu to bardzo reprezentacyjny dziedziniec, a wnętrze podzielono na trzy części. Część dzienna to bardzo wysoki salon, otwarta na ogród jadalnia oraz kuchnia z wyspą. Część sypialniana to apartament dla rodziców z garderobą i pokojem kąpielowym, a także dwie dodatkowe sypialnie z łazienka. Część gospodarcza to garaż i pomieszczenia techniczne. Olbrzymim atutem domu jest strych o powierzchni 70 m2, który można zaaranżować np. na pokój sportowy. Szczegóły -> https://new-house.com.pl/projekt/1140.
• Ambasador – to piękny, duży, reprezentacyjny dom piętrowy, będący na pierwszy rzut oka wyznacznikiem wysokiej pozycji społecznej. Jego bryła jest prostokątna, ale dom posiada dobudowany garaż oraz ozdobny portyk wejściowy. Wnętrze jest maksymalnie funkcjonalne, ale zarazem luksusowe. Centralny punkt domu to część dzienna, czyli salon, jadalnia i kuchnia ze spiżarnią. Na parterze znajdują się również dwa dodatkowe pokoje, łazienka oraz kotłownia. Strefa nocna na piętrze to cztery przestronne sypialnie – ta największa posiada własną łazienkę, garderobę, kominek oraz wyjście na taras. Szczegóły-> https://new-house.com.pl/projekt/1216.
W New-House pomożemy Państwu sprawić, by Wasze marzenia o luksusowej rezydencji stały się rzeczywistością! Zapraszamy do kontaktu!