Okna PCV

Budowa domu:

Stan surowy
Prace deweloperskie
Prace pod klucz

Jak wybrać okna PCV do domu?

Działamy na rynku budowlanym od 1991 roku i zauważyliśmy, że w momencie wybierania okien do domu, około 80% inwestorów decyduje się na okna PCV. Ich popularność znacznie przebiła okna drewniane, które jeszcze niedawno były bardzo częstym wyborem na polskim rynku budowlanym. Jak wybrać okna PCV do domu, żeby służyły latami? To pytanie, które często słyszymy ze strony klientów. Dzisiaj na nie odpowiemy w naszym artykule.

Okna PCV – charakterystyka i zalety

Okna PCV są produkowane z tworzywa sztucznego – polichlorku winylu. Wykorzystywany materiał oraz sposób produkcji sprawiają, że okna plastikowe są bardzo odporne na czynniki biologiczne, atmosferyczne, a nawet chemiczne. To właśnie ich wieloletnia wytrzymałość sprawia, że są tak chętnie wybierane przez kolejnych inwestorów. W dodatku okna PCV są zwykle bardzo estetyczne, dzięki czemu świetnie wpisują się w stylistykę większości domów. Osoby, które zastanawiają się, jak wybrać okna PCV do domu, powinny wziąć pod uwagę ich szczelność. Jednakże większość oferowanych aktualnie okien plastikowych, ma wysoki współczynnik termoizolacji oraz izolacji akustycznej. Dodatkową zaletą jest również fakt, że montaż okien PCV nie jest drogim rozwiązaniem.

Dużym atutem, jeśli chodzi o okna plastikowe, jest ich łatwość dopasowania do stylu budynku. Montaż okien PCV będzie pasował zarówno do nowoczesnych, minimalistycznych rozwiązań, jak i do domów stawianych w tradycyjnym budownictwie. Okna PCV są zazwyczaj białe, ale dowolność kolorystyczna jest znacznie szersza. Osobom, które zastanawiają się, jak wybrać okna PCV do domu, podpowiadamy, że w aspekcie kolorystycznym warto kierować się własnymi preferencjami. Okna plastikowe mogą zostać wykonane z materiału imitującego kolor drewna, wówczas można wybrać na przykład odcień dębu lub sosny. Okna PCV mogą zostać również pokryte specjalną okleiną kolorową, która pozwala uzyskać dowolny odcień – czerwień, zieleń, bordo, niebieski, szary, żółty… Wszystko zależy od oczekiwań inwestora!

Niektórzy inwestorzy pytają się, czy okna PCV można malować. Owszem! Jeśli właściciel chce odświeżyć wygląd okien lub zmienić ich kolor, nic nie stoi na przeszkodzie. Ramę okienną należy najpierw odpowiednio przygotować (umyć, odtłuścić, osuszyć), a następnie przy użyciu odpowiedniej farby zmieniamy jej kolor. Zastanawiając się nad tym, czy okna PCV można malować i czy się na to zdecydować, warto pamiętać, że przed podjęciem jakichkolwiek działań należy odpowiednio zabezpieczyć szyby.

Montaż okien PCV z trzema szybami pozwala również na uzyskanie znacznie większych przeszkleń niż jeszcze niedawno było to możliwe. To bardzo modne, efektowne rozwiązanie, które jeszcze nie dawno nie było osiągalne. Dzisiaj można wykonać montaż okien PCV o wysokości sięgającej chociażby 2,8 metrów. Ważne jednak, żeby pamiętać, by sprawdzić wówczas parametry okien PCV. Im większe okna tym cięższa konstrukcja – powinny mieć silną, wytrzymałą ramę. Tak duże przeszklenia świetnie sprawdzają się nie tylko w nowoczesnych domach, to gwarancja pięknego efektu w każdym budynku. Okna plastikowe są również chętnie wykorzystywane przy balkonach i tarasach.

Parametry okien PCV – na co zwracać uwagę?

Jak wybrać okna PCV do domu? Koniecznie należy sprawdzić parametry oferowanego przez sprzedawcę produktu. Okna plastikowe do domu powinny być szczelne – składa się na to wiele specjalistycznych czynników.

Współczynnik przenikania ciepła (Uw) dla okien PCV

Jeśli chodzi o parametry okien PCV, ten jest uznawany za jeden z najważniejszych. Ten współczynnik ma za zadanie wskazać, jaka ilość ciepła przenika w przeciągu jednej sekundy przez jeden metr kwadratowy. Im niższy wynik, tym szczelność okna jest lepsza. Należy pamiętać, że od niedawna obowiązuje nakaz montażu okien, których współczynnik przenikania ciepła w szybie nie będzie wyższy niż 1,1W/m2K. Taki wynik oznacza, że w przeciągu godziny przez powierzchnię jednego metra kwadratowego przeniknie dokładnie 1,1 Wat energii (przy dziesięciostopniowej różnicy temperatur między domem a przestrzenią zewnętrzną). Należy pamiętać, że jest to maksymalny wynik, na jaki można się zdecydować. Aby uzyskać szczelniejsze, bardziej energooszczędne okna plastikowe, warto poszukać produktów o niższym współczynniku. Warto również wiedzieć, że od stycznia 2021 roku obowiązkowy współczynnik przenikania ciepła ma ulec zmianie. Wówczas te parametry okien PCV będą musiały wynosić minimum 0,9 W/m2K.

Współczynnik przenikalności pakietu szybowego (Ug) dla okien PCV

Te parametry okien PCV świadczą o tym, w jakim stopniu ciepło szyby przenika do pomieszczeń. Przy wysokim współczynniku Ug trzeba się liczyć z bardzo nagrzanym budynkiem. Aby tego uniknąć należy wybierać okna plastikowe z niskim współczynnikiem przenikalności pakietu szybowego. Współczynnik Ug jest zależny również od tego, jaki gaz został użyty w komorach miedzy szybami okiennymi. Wśród nich może znaleźć się argon, krypton oraz ksenon. Standardowe parametry, proponowane przez producentów okien PCV, nie są wyższe niż 0,8 W/m2K. Na przykład przy argonie można się spodziewać wartości w granicach 0,5 – 0,6 W/m2k, natomiast w przypadku kryptonu około 0,3W/m2k. Im niższa wartość tym lepiej, ale należy również pamiętać, że wiąże się to również z wyższą ceną.

Współczynnik przenikania ciepła ramy (Uf) dla okien PCV

Parametry okien PCV nie dotyczą tylko samych szyb, należy również ich ramy. Współczynnik Uf mówi o tym, jaka ilość ciepła może przeniknąć do wnętrza budynku przez same ramy okna. Tak samo, jak w przypadku poprzednik współczynników, tak i tym razem należy szukać okien z możliwie najniższą wartością. Standardowe okna nie powinny mieć wyższych parametrów niż około 1,4 W/m2K. Na poziom tego współczynnika wpływa głównie szerokość zastosowanych w oknie profili.

Klasa profili okiennych w oknach PCV

Dla osób, które się zastanawiają, jak wybrać okna PCV do domu, ważnym współczynnikiem powinna być również zastosowana klasa profili okiennych. Odpowiednie profile zapewniają doskonałą izolację dla całego okna, dlatego są tak istotne. Klasa A jest najlepszym rozwiązaniem i zapewnia najwyższe parametry termoizolacji i izolacji akustycznej. Klasy B i C profili okiennych są kolejno nieco słabsze.

Trzyszybowe okna plastikowe

Podczas wyboru odpowiedniego okna do swojego domu, warto jest zdecydować się na trzyszybowe okna plastikowe. Ich współczynnik przenikania ciepła jest znacznie niższy niż w przypadku okien z dwoma szybami. Co więcej, wykazano również, że okna trzyszybowe charakteryzują się również lepszą akustyką i trwałością. Są bardziej wytrzymałe zarówno pod kątem czynników zewnętrznych, jaki i tych mechanicznych.

Okna PCV do domu z firmą New-House

Jeżeli poszukują Państwa firmy, która wykona montaż okien PCV oraz pomoże w ich wyborze, to zachęcamy do współpracy z naszą firmą. Nasze wieloletnie doświadczenie oraz specjalistyczna wiedza są gwarancją profesjonalizmu. Kompleksowo zajmujemy się usługami budowlanymi, w tym również wykonujemy montaż okien PCV. Nasze przykładowe realizacje można obejrzeć na naszej stornie internetowej: https://new-house.com.pl/realizacje. Zachęcamy również do zapoznania się z opiniami naszych klientów na temat współpracy z firmą New-House: https://new-house.com.pl/referencje.

W przypadku pytań, zachęcamy do kontaktowania się z nami. Chętnie odpowiemy na pytania o okna PCV i o nasze usługi. Informacje na temat naszych danych kontaktowych znajdą Państwo pod adresem: https://new-house.com.pl/kontakt.

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 7:00 do 21:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

kontakt25@new-house.com.pl

+48 504 125 130

r_skulimowski_contact_section_new