Jak wybrać okna PCV do domu?
Działamy na rynku budowlanym od 1991 roku i zauważyliśmy, że w momencie wybierania okien do domu, około 80% inwestorów decyduje się na okna PCV. Ich popularność znacznie przebiła okna drewniane, które jeszcze niedawno były bardzo częstym wyborem na polskim rynku budowlanym. Jak wybrać okna PCV do domu, żeby służyły latami? To pytanie, które często słyszymy ze strony klientów. Dzisiaj na nie odpowiemy w naszym artykule.
Okna PCV – charakterystyka i zalety
Okna PCV są produkowane z tworzywa sztucznego – polichlorku winylu. Wykorzystywany materiał oraz sposób produkcji sprawiają, że okna plastikowe są bardzo odporne na czynniki biologiczne, atmosferyczne, a nawet chemiczne. To właśnie ich wieloletnia wytrzymałość sprawia, że są tak chętnie wybierane przez kolejnych inwestorów. W dodatku okna PCV są zwykle bardzo estetyczne, dzięki czemu świetnie wpisują się w stylistykę większości domów. Osoby, które zastanawiają się, jak wybrać okna PCV do domu, powinny wziąć pod uwagę ich szczelność. Jednakże większość oferowanych aktualnie okien plastikowych, ma wysoki współczynnik termoizolacji oraz izolacji akustycznej. Dodatkową zaletą jest również fakt, że montaż okien PCV nie jest drogim rozwiązaniem.
Dużym atutem, jeśli chodzi o okna plastikowe, jest ich łatwość dopasowania do stylu budynku. Montaż okien PCV będzie pasował zarówno do nowoczesnych, minimalistycznych rozwiązań, jak i do domów stawianych w tradycyjnym budownictwie. Okna PCV są zazwyczaj białe, ale dowolność kolorystyczna jest znacznie szersza. Osobom, które zastanawiają się, jak wybrać okna PCV do domu, podpowiadamy, że w aspekcie kolorystycznym warto kierować się własnymi preferencjami. Okna plastikowe mogą zostać wykonane z materiału imitującego kolor drewna, wówczas można wybrać na przykład odcień dębu lub sosny. Okna PCV mogą zostać również pokryte specjalną okleiną kolorową, która pozwala uzyskać dowolny odcień – czerwień, zieleń, bordo, niebieski, szary, żółty… Wszystko zależy od oczekiwań inwestora!
Niektórzy inwestorzy pytają się, czy okna PCV można malować. Owszem! Jeśli właściciel chce odświeżyć wygląd okien lub zmienić ich kolor, nic nie stoi na przeszkodzie. Ramę okienną należy najpierw odpowiednio przygotować (umyć, odtłuścić, osuszyć), a następnie przy użyciu odpowiedniej farby zmieniamy jej kolor. Zastanawiając się nad tym, czy okna PCV można malować i czy się na to zdecydować, warto pamiętać, że przed podjęciem jakichkolwiek działań należy odpowiednio zabezpieczyć szyby.
Montaż okien PCV z trzema szybami pozwala również na uzyskanie znacznie większych przeszkleń niż jeszcze niedawno było to możliwe. To bardzo modne, efektowne rozwiązanie, które jeszcze nie dawno nie było osiągalne. Dzisiaj można wykonać montaż okien PCV o wysokości sięgającej chociażby 2,8 metrów. Ważne jednak, żeby pamiętać, by sprawdzić wówczas parametry okien PCV. Im większe okna tym cięższa konstrukcja – powinny mieć silną, wytrzymałą ramę. Tak duże przeszklenia świetnie sprawdzają się nie tylko w nowoczesnych domach, to gwarancja pięknego efektu w każdym budynku. Okna plastikowe są również chętnie wykorzystywane przy balkonach i tarasach.
Parametry okien PCV – na co zwracać uwagę?
Jak wybrać okna PCV do domu? Koniecznie należy sprawdzić parametry oferowanego przez sprzedawcę produktu. Okna plastikowe do domu powinny być szczelne – składa się na to wiele specjalistycznych czynników.
Współczynnik przenikania ciepła (Uw) dla okien PCV
Jeśli chodzi o parametry okien PCV, ten jest uznawany za jeden z najważniejszych. Ten współczynnik ma za zadanie wskazać, jaka ilość ciepła przenika w przeciągu jednej sekundy przez jeden metr kwadratowy. Im niższy wynik, tym szczelność okna jest lepsza. Należy pamiętać, że od niedawna obowiązuje nakaz montażu okien, których współczynnik przenikania ciepła w szybie nie będzie wyższy niż 1,1W/m2K. Taki wynik oznacza, że w przeciągu godziny przez powierzchnię jednego metra kwadratowego przeniknie dokładnie 1,1 Wat energii (przy dziesięciostopniowej różnicy temperatur między domem a przestrzenią zewnętrzną). Należy pamiętać, że jest to maksymalny wynik, na jaki można się zdecydować. Aby uzyskać szczelniejsze, bardziej energooszczędne okna plastikowe, warto poszukać produktów o niższym współczynniku. Warto również wiedzieć, że od stycznia 2021 roku obowiązkowy współczynnik przenikania ciepła ma ulec zmianie. Wówczas te parametry okien PCV będą musiały wynosić minimum 0,9 W/m2K.
Współczynnik przenikalności pakietu szybowego (Ug) dla okien PCV
Te parametry okien PCV świadczą o tym, w jakim stopniu ciepło szyby przenika do pomieszczeń. Przy wysokim współczynniku Ug trzeba się liczyć z bardzo nagrzanym budynkiem. Aby tego uniknąć należy wybierać okna plastikowe z niskim współczynnikiem przenikalności pakietu szybowego. Współczynnik Ug jest zależny również od tego, jaki gaz został użyty w komorach miedzy szybami okiennymi. Wśród nich może znaleźć się argon, krypton oraz ksenon. Standardowe parametry, proponowane przez producentów okien PCV, nie są wyższe niż 0,8 W/m2K. Na przykład przy argonie można się spodziewać wartości w granicach 0,5 – 0,6 W/m2k, natomiast w przypadku kryptonu około 0,3W/m2k. Im niższa wartość tym lepiej, ale należy również pamiętać, że wiąże się to również z wyższą ceną.
Współczynnik przenikania ciepła ramy (Uf) dla okien PCV
Parametry okien PCV nie dotyczą tylko samych szyb, należy również ich ramy. Współczynnik Uf mówi o tym, jaka ilość ciepła może przeniknąć do wnętrza budynku przez same ramy okna. Tak samo, jak w przypadku poprzednik współczynników, tak i tym razem należy szukać okien z możliwie najniższą wartością. Standardowe okna nie powinny mieć wyższych parametrów niż około 1,4 W/m2K. Na poziom tego współczynnika wpływa głównie szerokość zastosowanych w oknie profili.
Klasa profili okiennych w oknach PCV
Dla osób, które się zastanawiają, jak wybrać okna PCV do domu, ważnym współczynnikiem powinna być również zastosowana klasa profili okiennych. Odpowiednie profile zapewniają doskonałą izolację dla całego okna, dlatego są tak istotne. Klasa A jest najlepszym rozwiązaniem i zapewnia najwyższe parametry termoizolacji i izolacji akustycznej. Klasy B i C profili okiennych są kolejno nieco słabsze.
Trzyszybowe okna plastikowe
Podczas wyboru odpowiedniego okna do swojego domu, warto jest zdecydować się na trzyszybowe okna plastikowe. Ich współczynnik przenikania ciepła jest znacznie niższy niż w przypadku okien z dwoma szybami. Co więcej, wykazano również, że okna trzyszybowe charakteryzują się również lepszą akustyką i trwałością. Są bardziej wytrzymałe zarówno pod kątem czynników zewnętrznych, jaki i tych mechanicznych.
Okna PCV do domu z firmą New-House
Jeżeli poszukują Państwa firmy, która wykona montaż okien PCV oraz pomoże w ich wyborze, to zachęcamy do współpracy z naszą firmą. Nasze wieloletnie doświadczenie oraz specjalistyczna wiedza są gwarancją profesjonalizmu. Kompleksowo zajmujemy się usługami budowlanymi, w tym również wykonujemy montaż okien PCV. Nasze przykładowe realizacje można obejrzeć na naszej stornie internetowej: https://new-house.com.pl/realizacje. Zachęcamy również do zapoznania się z opiniami naszych klientów na temat współpracy z firmą New-House: https://new-house.com.pl/referencje.
W przypadku pytań, zachęcamy do kontaktowania się z nami. Chętnie odpowiemy na pytania o okna PCV i o nasze usługi. Informacje na temat naszych danych kontaktowych znajdą Państwo pod adresem: https://new-house.com.pl/kontakt.
Okna PCV
Okna PCV to najpopularniejsze rozwiązanie w zakresie stolarki okiennej w naszym kraju. Inwestorzy wybierający okna plastikowe cenią sobie ich ponadczasową estetykę, różnorodną kolorystykę, niską cenę, prosty montaż oraz łatwość utrzymania w czystości. Nadto okna te są szczelne i charakteryzują się znacznie lepszymi właściwościami termicznymi od ich drewnianych kuzynów, co w praktyce oznacza, że skuteczniej chronią wnętrza domów i mieszkań przed ucieczką ogrzanego powietrza co realnie przekłada się na niższe koszty ogrzewania. Można się więc spodziewać, że w sytuacji rosnących cen surowców opałowych okna wykonane z plastiku jeszcze bardziej zyskają na popularności.
Spis treści:
Charakterystyka okien PCV
Trzy klasy termiczne okien PCV
Okna PCV czy PVC – która nazwa jest poprawna?
Plastikowe okna energooszczędne i pasywne – czym się różnią?
Energooszczędne okna PVC
Pasywne okna PCW
Okna PCV – na jakie współczynniki warto zwrócić uwagę podczas zakupu?
Inne cechy okien PCV, które mają znaczenie
Dlaczego warto wybrać okna z plastiku?
Ile zapłacimy za okna PCV?
Charakterystyka okien PCV
Okna PCV składają się z ram i ościeżnic wykonanych z doskonałej jakości wysokoudarowego polichlorku winylu oraz zespołu szyb (dwóch, trzech lub czterech) oddzielonych aluminiową ramką i wypełnionych powietrzem lub gazem szlachetnym oraz absorbentem wilgoci. Ramy podzielone są na puste komory, których zadaniem jest zatrzymywanie zimnego powietrza na zewnątrz domu a ciepłego powietrza wewnątrz budynku. Komory zapewniają także odpowiednią izolację akustyczną. Profile plastikowe najczęściej są dodatkowo wzmacniane stalowymi kształtownikami zabezpieczonymi przed korozją. Dzięki temu okna nie odkształcają się, co zapewnia bezproblemowe otwieranie i zamykanie przez cały czas eksploatacji. Jeszcze kilkanaście lat temu okna plastikowe produkowane były jedynie w uniwersalnym kolorze białym. Współcześnie można kupić stolarkę okienną PCV w różnorodnej kolorystyce. Dzięki temu każdy zainteresowany nią inwestora może dopasować okna np. do elewacji budynku lub innych elementów nieruchomości i jej otoczenia. Kolorowe profile okien plastikowych uzyskuje się w procesie barwienia materiału w masie lub wprasowywania na gorąco kolorowych folii w pierwotnie białe profile.
Klienci współpracujący z New-House w zakresie kompleksowej budowy domów jednorodzinnych korzystają z pomocy profesjonalistów nie tylko w zakresie robót budowlanych czy formalności administracyjnych. Mogą liczyć na wsparcie także w momencie wyboru stolarki okiennej i drzwiowej, jak również innych rozwiązań. Dzięki wiedzy i doświadczeniu naszego zespołu inwestorzy przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnych produktów mają pełną wiedzę na ich temat oraz świadomość zalet i ograniczeń konkretnych technologii. To nieoceniona pomoc szczególnie dla osób, które na co dzień nie mają styczności z branżą budownictwa jednorodzinnego, a co za tym idzie, mogłyby popełnić fatalne i kosztowne w skutkach błędy związane z zakupem produktów niskiej jakości, które nie spełniają określonych standardów i oczekiwań. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat współpracy z naszym przedsiębiorstwem budowlanym, zachęcamy do kontaktu przez 7 dni w tygodniu.
Trzy klasy termiczne okien PCV
okna PCV klasy A – posiadają najlepsze właściwości termiczne oraz akustyczne,
okna PCV klasy B,
okna PCV klasy C.
Okna PCV czy PVC – która nazwa jest poprawna?
Choć określenie „okna PCV” jest doskonale rozpoznawalne zarówno wśród sprzedawców, jak i klientów to warto wiedzieć, że de facto jest ono niepoprawne i używane wyłącznie w naszym kraju. W nazewnictwie międzynarodowym skrót ten w ogóle nie funkcjonuje. Jednak tak mocno wrósł on w rodzime realia, że używają go nawet producenci, aby nie wprowadzać klientów w błąd. Polichlorek winylu, z którego produkowane są okna plastikowe poprawnie oznacza się PVC od swojej angielskiej nazwy Poli Vinyl Chloride lub PCW od polskiej nazwy polichlorek winylu. Tak więc poszukując okien plastikowych do swojego domu lub mieszkania, możesz spotkać się z trzema skrótami – dwoma poprawnymi okna PVC i okna PCW oraz jednym niepoprawnym, choć najpopularniejszym okna PCV.
Plastikowe okna energooszczędne i pasywne – czym się różnią?
Energooszczędne okna PVC
Na wstępie warto zaznaczyć, że określenie energooszczędne okna PVC to termin umowny, który nie występuje w polskim prawie budowlanym, co oznacza, że takie produkty nie muszą spełniać żadnych wymaganych norm i mogą się pomiędzy sobą mocno różnić w zakresie oferowanych funkcjonalności. Co do zasady okna tego typu powinny zapewniać dobrą izolację w zakresie przenikania do wnętrz powietrza z zewnątrz budynku, co realnie przekłada się na ilość energii i surowców wykorzystywanych do ogrzewania domu w sezonie zimowym i chłodzenia przestrzeni w sezonie letnim.
Pasywne okna PCW
Pasywne okna PCW przeciwieństwie do okien energooszczędnych muszą spełniać restrykcyjne normy dla określonych stref klimatycznych. To okna posiadające najlepsze właściwości termiczne, dzięki którym możemy wygenerować spore oszczędności na ogrzewaniu. W naszym kraju okna pasywne to wyłącznie okna stałe oraz drzwi balkonowo-tarasowe, które posiadają korzystny bilans energetyczny. Ważny jest także współczynnik przenikania nie większy niż FRsi ≥ 0,7 na całej powierzchni ram. Nadto ramy, ościeżnice oraz skrzydła okien pasywnych powinny mieć współczynnik przenikania Uf ≤ 0,80 W/ (m2K). Jeśli zaś chodzi o szyby zespolone w oknach pasywnych to posiadają one współczynnik przenikania Ug ≤ 0,70 W/ (m2K). Rozważając zakup konkretnego modelu okien pasywnych, warto zwrócić uwagę na podane wyżej wartości, aby sprawdzić, czy są one pasywne naprawdę, czy może jedynie z nazwy.
Inwestorzy, którzy budowę domu jednorodzinnego zlecają New-House mogą liczyć na fachowe wsparcie w zakresie wyboru odpowiednich okien energooszczędnych oraz pasywnych. Nasi specjaliści mają wieloletnie doświadczenie w branży budownictwa jednorodzinnego i doskonale znają specyfikę stolarki okiennej wszystkich marek funkcjonujących na polskim rynku, dzięki czemu są w stanie polecić klientom produkty, które najlepiej sprawdzą się w przypadku konkretnej nieruchomości.
Okna PCV – na jakie współczynniki warto zwrócić uwagę podczas zakupu?
szczelność, czyli odporność na przenikanie wiatru — zależy bezpośrednio od wykonania, wykończenia oraz sztywności okna,
odporność na przenikanie wody – od niej zależy to, czy deszcz nie wniknie do wnętrza domu,
izolacja akustyczna – jej poziom zależy np. od grubości zastosowanych w oknie szyb,
niska przenikalność ciepła i właściwa wentylacja – co do zasady parametry okien powinny z jednej strony chronić ciepło wytworzone w domu z drugiej zaś zapewniać optymalną wentylację, trochę na zasadzie złotego środka,
przenikalność światła – współcześnie okna przepuszczają znacznie więcej światła niż wcześniej, co przekłada się na lepsze oświetlenie i dogrzanie wnętrz,
wytrzymałość mechaniczna – przekłada się nie tylko na trwałość okien plastikowych, ale również na łatwość ich obsługi i bezawaryjną eksploatację przez wiele lat,
antywłamaniowość – od jej poziomu zależy to, jak trudno będzie dostać się do wnętrza domu lub mieszkania osobom niepowołanym.
Inne cechy okien PCV, które mają znaczenie:
ilość komór – do wyboru są okna 2,3 oraz 4 komorowe, co do zasady im więcej komór tym więcej zaoszczędzimy na ogrzewaniu domu lub mieszkania,
ilość szyb – do wyboru są zespoły 2, 4 i 4 szybowe, również w tym przypadku im więcej szyb tym wyższe oszczędności energii niezbędnej do ogrzania nieruchomości,
sztywność ramy – bardzo ważna szczególnie w przypadku okien dużych i takich, które często będą otwierane, im większa sztywność profilu, tym dłuższa żywotność całego okna,
jakość zastosowanych materiałów oraz wykonania – przed zakupem warto sprawdzić, jak wygląda profil, czy wszystkie elementy okna idealnie do siebie dochodzą oraz czy okno jest równe w pionie i w poziomie,
jakość zawiasów – przekładająca się na ich płynną pracę,
jakość pozostałych podzespołów tj. klamki, uszczelki itp.,
grubość ramy w stosunku do powierzchni szyby – co do zasady okna z dużymi szybami powinny mieć masywne profile, natomiast okna wyposażone w małe szyby mogą mieć cieńsze i mniej widoczne profile,
wzór ramy okiennej – powinien pasować do stylistyki nieruchomości, nadto warto unikać profili wyposażonych w rowki, które służyć mają podniesieniu walorów estetycznych, ale jednocześnie są trudne w czyszczeniu,
kolor ram i związana z nimi cena okien – najtańsze są okna białe jednak je najtrudniej utrzymać w czystości, ponieważ po kilku latach użytkowania pokrywają się trudnym do usunięcia osadem będącym w dużej mierze odchodami owadów, okna w modnych kolorach są łatwiejsze w czyszczeniu jednak najczęściej o około 50% droższe od białych,
parapety wewnętrzne i zewnętrzne – podczas montażu lub wymiany okien należy zadbać również o montaż parapetów i to nie tylko z powodów estetycznych, okna w nie wyposażone po prostu posłużą nam dłużej.
Dlaczego warto wybrać okna z plastiku?
Okna z plastiku swoją niebywałą popularność wśród inwestorów zawdzięczają kilku unikalnym cechom, które sprawiają, że ich wieloletnia eksploatacja jest jednocześnie przyjemna, łatwa i ekonomicznie uzasadniona. Należą do nich między innymi:
atrakcyjna cena – w porównaniu z oknami wykonanymi z drewna lub aluminium,
doskonała szczelność i izolacyjność, dzięki której generujemy oszczędności w zakresie ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń,
odporność na zmienne warunki atmosferyczne,
odporność na działanie pleśni, grzybów, substancji chemicznych oraz owadów,
brak absorbcji wilgoci,
niepalność oraz zdolność do samowygaszania – przekłada się na wyższy poziom bezpieczeństwa domowników oraz mienia,
łatwość pielęgnacji – wystarczy woda z płynem do mycia naczyń i ściereczka, aby usunąć większość zabrudzeń na szybach i ramach,
brak konserwacji — wybierając okna z PCV, możesz zapomnieć o regularnej, żmudnej i kosztownej konserwacji wymaganej w przypadku okien drewnianych,
szeroka gama wzorów i kolorów profili – dzięki czemu okna można z powodzeniem dopasować do elewacji domu i jego ogólnej stylistyki,
funkcjonalność i łatwość obsługi nawet dla mniej wprawionych użytkowników,
bezawaryjna praca nawet przez kilkadziesiąt lat.
Ile zapłacimy za okna PCV?
Za standardowe dwuskrzydłowe okno PCV wyposażone w system uchylno-rozwierany zapłacimy średnio około 600 do 800 złotych. Ceny większych przeszkleń tj. okna lub drzwi balkonowe zaczynają się od około 1200 złotych. Co do zasady koszt zakupu okna PCV zależy od jego wymiarów, kształtu, sposobu otwierania czy ewentualnych zabezpieczeń antywłamaniowych. Na cenę wpływ ma także ilość komór i szyb, rodzaj okuć, niestandardowy kolor oraz wyższa izolacja akustyczna, która może stanowić wybawienie dla inwestorów, którzy planują budowę domu w ruchliwej okolicy.
Jeśli poszukujesz wykonawcy, który pomoże Ci wybrać najlepsze okna PCV do Twojego nowego domu i zajmie się jego wybudowaniem od przysłowiowego A do Z, to zapraszamy do kontaktu. Pamiętaj, że oprócz fizycznych robót budowlanych możemy zająć się również załatwieniem wszystkich spraw administracyjnych związanych z realizacją budowy. A jeśli zechcesz, znajdziemy dla Ciebie także odpowiednią działkę budowlaną i gotowy projekt domu, który będziesz mógł na niej wybudować. A to nadal jedynie ułamek tego, co mogą dla Ciebie zrobić specjaliści z New-House, firmy, która działa na rynku od ponad 30 lat. Zadzwoń do nas i sprawdź pełen zakres usług, jakie oferujemy inwestorom. Czekamy na Twój telefon od poniedziałku do niedzieli w godzinach 7.00 – 21.00.