Chcesz, aby ktoś się z Tobą skontaktował?

Zostaw swój email i numer telefonu.

alert
Pozdrawiamy Zespół New-House

Akademia Budowlana

Panele słoneczne- czy ta inwestycja się opłaca?

 

Niezaprzeczalnym trendem we współczesnym budownictwie jest zwrot ku technologiom ekologicznym, a więc takim, które pomagają oszczędzać m.in. ciepło, prąd czy wodę oraz pozyskiwać je ze źródeł naturalnych. Jedną z takich technologii jest fotowoltaika, czyli wytwarzanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Czy panel solarny jest faktycznie opłacalną inwestycją? Na jakie oszczędności pozwala? Ile kosztuje jego montaż i eksploatacja? Odpowiadamy na te i inne pytania!

Wśród osób planujących budowę własnego domu coraz bardziej powszechna staje się wiedza o możliwości efektywnego wykorzystania promieniowania słonecznego – do otrzymania ciepła lub wytwarzania energii elektrycznej. Obecne na rynku nowoczesne technologie pozwalają na spore oszczędności na comiesięcznych rachunkach, a także przyczyniają się do troski o środowisko. Bez wątpienia najbardziej rozpowszechnione wśród inwestorów indywidualnych są panele solarne.

Panele solarne – kwestie techniczne

Panel słoneczny, dzięki zastosowanym nowoczesnym technologiom, przekształca światło słoneczne w energię elektryczną. Na rynku dostępne są w tej chwili dwa podstawowe ich rodzaje:

Panele słoneczne – cena, ile kosztuje instalacja

Koszt paneli słonecznych zależny jest od kilku czynników, m.in. modelu, producenta, parametrów technicznych oraz wydajności. Jak już wspomniano, zdecydowanie droższe są panele słoneczne monokrystaliczne. Koszt pojedynczego panelu może tu wynieść nawet 1800 zł. Ceny paneli solarnych polikrystalicznych są niższe – oscylują wokół 600-850 zł za sztukę, co sprawia, że koszt całego zestawu, wraz z montażem, może zamknąć się w kwocie kilkunastu tysięcy złotych.
Zdecydowanie bardziej korzystny dla inwestora jest zakup instalacji wraz z montażem – należy pamiętać, że mogą to robić jedynie certyfikowane firmy. Samodzielne szukanie instalatorów może się skończyć utratą gwarancji.

Czy można otrzymać dofinansowanie na zakup paneli słonecznych?

Jeszcze niedawno osoby, które planowały instalację paneli słonecznych na swojej nieruchomości mogły korzystać z dofinansowań w ramach programu Prosument, prowadzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Ochrony Środowiska. Nabór wniosków w drugiej edycji programu zakończył się jednak na początku stycznia 2018 r. Nie oznacza to oczywiście, że z tego typu dofinansowań nie można skorzystać w ramach innych programów. Swoje autorskie programy wspierające rozwiązania ekologiczne – w tym fotowoltaikę – często prowadzą odpowiednie Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, starostwa powiatowe, a nawet gminy. Czasami bywają to dotacje bezzwrotne, więc przed inwestycją warto dobrze sprawdzić, na co można liczyć w danej części kraju.

Czy zastosowanie paneli słonecznych zawsze ma sens?

Fotowoltaika opiera się na wykorzystaniu promieniowania słonecznego, więc trudno wyobrazić sobie sens montowania paneli solarnych na mocno zacienionych terenach. Przeszkodą mogą być m.in. wysokie okoliczne budynki, słupy energetyczne albo wysokie, rozłożyste drzewa. Również na dachu nie powinno być obiektów, które mogłyby zacieniać panele. Chodzi m.in. o kominy.

Bardzo ważna dla opłacalności całej inwestycji jest konstrukcja dachu. Panele słoneczne można montować właściwie na każdym rodzaju pokrycia – blachodachówce, dachówce ceramicznej, goncie bitumicznym, blasze trapezowej – komplikacje mogą pojawić się w przypadku dachu pokrytego eternitem. Oczywiście panele solarne zamontowane przez profesjonalistów nie powodują żadnych uszkodzeń pokrycia.

Istotne są również inne aspekty konstrukcji dachu. Wyliczono, że najbardziej optymalnym dla instalacji fotowoltaicznych kątem nachylenia jest około 35 stopni, przy czym kąt mniejszy lub większy o około 15 stopni powoduje utratę efektywności jedynie o około 4%. Większe odchylenia od zalecanych norm lub dach płaski wymagają zamontowania odpowiednich stelaży. Najkorzystniej jest zamontować panele słoneczne na południowej połaci dachu. Dach skierowany na wschód lub zachód spowoduje straty w produkcji prądu sięgające około 10%, montaż paneli na dachu skierowanym na północ uważa się za nieopłacalny.

Kiedy panele solarne się opłacają?

Według szacunków, zwrot z inwestycji w panele solarne następuje już po około pięciu latach (przy założeniu, że ich przewidywany okres eksploatacji wynosi około 30 lat). Instalacja fotowoltaiczna o mocy 5 kWp jest w stanie w ciągu roku wytworzyć 4000-5000 kWh energii elektrycznej (oczywiście jest to zależne m.in. od lokalizacji czy kąta nachylenia dachu). Jest to około 100% przeciętnego zapotrzebowania na prąd dla czteroosobowej rodziny, a dodatkowo pozwala zredukować emisję dwutlenku węgla do środowiska o około 2200 kg rocznie. Zdarza się nawet, że pozostają nadwyżki prądu, które można odsprzedać do zakładów energetycznych. Nie robią one problemów z przyłączeniem tego typu niewielkich domowych instalacji do sieci.

Opinie na temat instalacji fotowoltanicznych

Dla zdecydowanej większości osób, które zdecydowały się na instalację paneli słonecznych, była to inwestycja zdecydowanie opłacalna – z dostępnych na formach internetowych komentarzy wynika, że w skrajnych przypadkach na zwrot z inwestycji czekać trzeba było około 7 lat, zdecydowanie częściej – około 4-5 lat. Oczywiście należy mieć świadomość, że technologie fotowoltaiczne wciąż się rozwijają, i to bardzo szybko. Coraz niższe są koszty instalacji, rośnie rentowność i efektywność inwestycji. Można więc się spodziewać, że będzie to coraz popularniejsze rozwiązanie.

Wszystkie osoby zainteresowane budową domu z zastosowaniem technologii fotowoltaicznych oraz innych technologii ekologicznych, zapraszamy do kontaktu -> https://new-house.com.pl/kontakt. Nasi specjaliści pomogą Państwu spełnić marzenia o własnym domu!

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 8:00 do 22:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

 

kontakt@new-house.com.pl

+48 504 125 130
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej

Akademia Budowlana New-House

Jeśli chcą Państwo skorzystać z bezpłatnej porady budowlanej, zachęcamy do podania swojego numeru telefonu - zadzwonimy w ciągu 48 godzin.