Parapety wewnętrzne

Oferta

Spis treści:

Parapety wewnętrzne – z jakich materiałów można je wykonać?

Czas na montaż parapetów wewnętrznych przychodzi na etapie wykańczania ścian. Zwykle robi się to jeszcze przed tynkowaniem, jako iż okolice parapetów zawsze będą wymagały wykończenia gładzią. Co prawda nastręcza to dodatkowej pracy przy oklejaniu parapetów taśmą przed tynkowaniem, ale wciąż jest to dużo wygodniejsze. Z jakich materiałów można wykonać parapety wewnętrzne? Jaki wybór okaże się najbardziej funkcjonalny?

Jakie funkcje pełnią parapety wewnętrzne?

Parapety wewnętrzne nie służą tylko do tego, aby ustawić na nich kwiatki czy też inne ozdoby. Bardzo często pod parapetami znajdują się grzejniki i główna funkcja parapetów jest związana właśnie z nimi. Parapet wewnętrzny chroni przed utratą ciepła dostarczanego przez grzejniki. Ciepło nie uchodzi bowiem pionowo ku oknom, ale do wnętrza pomieszczenia. Dodatkowo, parapety zbierają kurz uchodzący z grzejników, dzięki czemu, drobinki nie rozchodzą się po całym pomieszczeniu. Do tego dochodzą oczywiście funkcje czysto estetyczne. Wnęka z oknem wydawałaby się po prostu niekompletna, tymczasem elegancki parapet stanowi ważny element wystroju wnętrza.

Parapety z tworzywa sztucznego

Najczęściej spotykane są parapety PCV. To wytrzymałe tworzywo sztuczne, które odznacza się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć oraz zmiany temperatur. Okleina PCV może skutecznie imitować dowolne materiały, w tym również drewno lub kamień naturalny. W ten sposób, odcień parapetów oraz ich ogólny wygląd można dostosować do estetyki stolarki okiennej. Kolejnym atutem parapetów z tworzywa sztucznego jest ich przystępna cena. Patrząc na ich właściwości, to bez wątpienia najbardziej korzystny ekonomicznie wybór. Dla miłośników majsterkowiczów mamy ciekawy „lifehack”. Starsze i mniej atrakcyjne parapety z PCV można obłożyć… panelami podłogowymi.

Parapety drewniane

Parapety z drewna pięknie komponują się z drewnianą stolarką okienną. Są przyjemne w dotyku, ciepłe oraz łatwe w utrzymaniu czystości. Parapety wewnętrzne najczęściej produkuje się z drewna bukowego, dębowego, sosnowego, a także z gatunków egzotycznych. Mankamentem jest jednak podatność na wilgoć oraz ryzyko rozwijania się szkodliwych drobnoustrojów w postaci pleśni i grzybów. Dlatego też, parapety drewniane nie powinny być stosowane w łazienkach, a także kuchniach, natomiast w pozostałych wnętrzach wymagana jest dobra impregnacja, biorąc pod uwagę, że w otoczeniu okiem zwykle panuje wzmożona wilgotność powietrza.

Parapety drewnopodobne

Jeśli chcesz wykończyć parapety wewnętrzne w drewnie, ale obawiasz się typowych mankamentów tego materiału, zawsze możesz wybrać alternatywę w postaci parapetów drewnopodobnych produkowanych z płyt wiórowych oraz laminatów. Są one lakierowane, co zapewnia im większą trwałość. Ciekawą opcją są także kompozyty. Plusem jest również niższa cena. Minusem może być jednak jakość wykonania, zwłaszcza w przypadku tańszych parapetów. Decydując się na parapety drewnopodobne warto zatem zwrócić uwagę na to, w jakiej technologii zostały wykonane.

Parapety kamienne i z konglomeratu

Niezwykle eleganckie są parapety wykonane z kamienia naturalnego. W tym względzie prym wiedzie granit, marmur oraz kwarcyt. To najbardziej trwałe rozwiązanie, które umożliwi stawianie nawet bardzo ciężkich donic z kwiatami. Ponadto, parapety kamienne są w pełni odporne na wilgoć i wolne od ryzyka rozwoju szkodliwych drobnoustrojów. Minus? Parapety kamienne są dość ciężkie i stanowią spore obciążenie dla ścian, do których są montowane. Nie zawsze zatem istnieje możliwość wyboru tego materiału. Alternatywą są parapety wykonane z konglomeratów – to mieszanina kruszywa kamiennego połączonego ze sobą żywicą. Konglomeraty mają te same właściwości, co kamień naturalny, ale są od niego wyraźnie lżejsze. Parapety kamienne oraz z konglomeratu to zdecydowanie najdroższy wybór z opisywanych tu propozycji.

Parapety betonowe

Chociaż częściej spotkamy się z nimi na zewnątrz, to czasami znajdują zastosowanie także wewnątrz domu. Zaletą jest oczywiście wysoka trwałość, a także stosunkowo niski koszt, jak na właściwości, jakie oferuje beton. Plusem jest także możliwość wykończenia takich parapetów płytkami ceramicznymi czy gresowymi. Minusem jest jednak duża waga, a także stosunkowo trudny montaż. Podobnie jak w przypadku kamienia naturalnego, parapety betonowe nie zawsze mogą być zastosowane.

Ile kosztują parapety wewnętrzne?

Najtańszym wyborem są bez wątpienia parapety wykonane z tworzywa sztucznego. Za wysokiej jakości parapety PCV zapłacimy ok. 60 – 120 zł za metr bieżący. Drugie w kolejności jest drewno, a także materiały drewnopodobne. Tutaj trzeba przygotować się na wydatek rzędu 150 – 300 zł za metr bieżący w zależności od wybranego gatunku drewna. Najdroższe są natomiast parapety kamienne, za które nierzadko trzeba zapłacić ponad 500 zł za metr bieżący. Parapety z konglomeratu są nieco tańsze, tutaj ceny zaczynają się od ok. 300-400 zł. Cena montażu parapetów wewnętrznych w zależności od lokalizacji wynosi od 50 do 80 zł od metra.

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 7:00 do 21:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

kontakt20@new-house.com.pl

+48 504 125 130

r_skulimowski_contact_section_new