Prowadzenie budowy w warunkach zimowych

Oferta

Spis treści:

Inwestorzy realizujący budowę nieruchomości jednorodzinnych jeszcze kilkanaście lat temu zmuszeni byli do zawieszania prac podczas zimy i wznawiania ich wiosną, kiedy temperatury były bardziej sprzyjające. Współcześnie wykorzystywane technologie budowlane w połączeniu ze stosunkowo krótkimi i ciepłymi zimami sprawiają, że robót na placu budowy nie trzeba zatrzymywać. Należy jednak wiedzieć, że pomimo to nie wszystkie prace można wykonywać zimą. Warto również pamiętać, że budowa przy ujemnych temperaturach wymaga zastosowania odpowiednich materiałów oraz zabezpieczeń.

 

Jakie prace budowlane można wykonywać zimą? 

To jakie prace na budowie można wykonać zimą, zależy w głównej mierze od technologii zastosowanej do wznoszenia budynku oraz panujących warunków pogodowych. Jednakże planując kontynuację budowy zimą inwestor i wykonawca muszą w pierwszej kolejności zadbać o prawidłowe zabezpieczenie tych elementów domu, które powstały przed nastaniem mrozów oraz odpowiednie przechowywanie materiałów budowlanych. Trzeba też zapewnić komfortowe warunki pracy robotnikom. Nadto należy przygotować się na większe wydatki związane bezpośrednio z zakupem mrozoodpornych rozwiązań budowlanych.

Dzięki temu, że na rynku dostępne są mrozoodporne zaprawy dodawane do cementu (do nawet -10 stopni Celsjusza) możliwe jest prowadzenie prac murarskich w sytuacji, gdy temperatura a zewnątrz jest kilka stopni na minusie. Należy jednak mieć świadomość, że zimowa pogoda w naszej szerokości geograficznej często zmienia się jak w kalejdoskopie i nawet najbardziej drobiazgowo zaplanowany harmonogram prac ulec zmianie z powodu np. obfitych opadów śniegu uniemożliwiających prace na zewnątrz. 

W przypadku dachu sprawa nie jest już taka prosta. Możliwe są zasadniczo dwa rozwiązania. Rekomenduje się, aby ukończyć dach przed nastaniem zimy, doprowadzając nieruchomość do stanu surowego zamkniętego, albo doprowadzić go do etapu stropów lub więźby i następnie zostawić do wiosny, całość uprzednio zabezpieczając. Osobną kwestią jest również to, że prace dekarskie prowadzone w trakcie mrozów i opadów śniegu są po prostu niebezpieczne na robotników i znacznie łatwiej o wypadek na placu budowy. W domu doprowadzonym przed zimą do stanu surowego zamkniętego można bez przeszkód prowadzić prace deweloperskie i wykończeniowe. Jednak warunkiem ich sprawnego wykonania jest ogrzewanie budynku. 

 

Jakie prace na budowie lepiej przełożyć na wiosnę? 

  1. Prace ziemne - zimą, gdy grunt jest najczęściej zamarznięty, nie wykonuje się prac ziemnych, ponieważ jest to po prostu niemożliwe. Betonowanie jest możliwe nawet w sytuacji, gdy temperatura na zewnątrz dochodzi do minus 10 stopni Celsjusza. Jednak tylko wtedy, gdy zastosujemy beton uzupełniony o specjalne domieszki, dzięki którym nie kruszy się on i nie pęka.
  2. Ocieplanie i tynkowanie - procesu ocieplania i tynkowania nie lepiej nie rozpoczynać w sezonie zimowym. Ocieplenie bez tynku pozostawione na zimę może poprzez zawilgotnienie stracić swoje właściwości. Na rynku są co prawda mrozoodporne preparaty, które można dodać do tynków, jednakże należy mieć świadomość, że proces ich schnięcia jest dużo dłuższy, co w warunkach zimowych może być problematyczne.

Prace wykończeniowe możliwe do wykonania zimą

Jeśli w okresie zimowym planujemy wykonywać prace wewnątrz budynku, to przed nastaniem mrozów należy doprowadzić co najmniej go do stanu surowego zamkniętego. W tak przygotowanej i ogrzewanej nieruchomości zimą możemy wykonywać na przykład poniższe prace:

  • instalacje np. elektryczną, 
  • budowę ścian działowych,  
  • tynkowanie ścian wewnątrz domu, 
  • wykonywanie wylewek, 
  • wykonywanie sufitów, 
  • układanie posadzek, kafli, terakoty itp., 
  • montaż WC. 

Należy jednak pamiętać, że prace wykończeniowe wymagają zachowania odpowiedniej temperatury we wnętrzach, dzięki której materiały będą miały warunki do prawidłowego wiązania i wysychania. Rekomendujemy, aby utrzymywała się ona na poziomie minimum 15 stopni Celsjusza. Dodatkowo należy zadbać o skuteczną wentylację, która umożliwi odprowadzenie wilgoci. Bez spełnienia tych dwóch warunków nie mamy co marzyć o skutecznym przeprowadzaniu prac wykończeniowych wewnątrz domu okresie zimowym. 

 

Ogrzewanie budowy zimą – możliwe rozwiązania 

  • wykonanie instalacji grzewczej wyposażonej w kocioł i rozpoczęcie ogrzewania,
  • wykorzystanie ogrzewania elektrycznego – kosztowne,
  • wykorzystanie grzejników konwektorowych, grzejników olejowych lub nagrzewnic powietrza,
  • wykorzystanie wkładu kominkowego podłączonego do komina i opalanego drewnem.

To która metoda ogrzewania domu na etapie prac deweloperskich przeprowadzanych w zimie zostanie wykorzystana, zależy od indywidualnych możliwości i preferencji inwestora. 

 

Zabezpieczenie budowy przed zimą

  1. Fundamenty i ściany – przed chłodem i wilgocią zabezpiecza się z wykorzystaniem słomianych mat.
  2. Drewniana więźba dachowa – przed mrozem i opadami śniegu oraz deszczu zabezpiecza się ją, stosując przeznaczoną do tego celu folię, oraz deskowanie.
  3. Dom w stanie surowym otwartym – wymaga zabicia okien i drzwi solidnymi deskami.
  4. Teren budowy – zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem ogrodzenie terenu budowy jest obowiązkowe, i powinno mieć ono minimum półtora metra wysokości.
  5. Materiały budowlane – należy przechowywać w suchym i ogrzewanym miejscu, aby zapobiec ich zawilgoceniu, w drodze wyjątku można pozostawić je na placu budowy, jednakże pod warunkiem dokładnego zabezpieczenia przed wilgocią np. z wykorzystaniem folii budowlanej.

 

Zapewnienie odpowiednich warunków dla pracowników podczas budowy w zimie

Prace budowlane wykonywane w sezonie zimowym wymagają zapewnienia odpowiednich warunków nie tylko do prawidłowego wysychania zapraw, tynków i klejów, ale także do komfortowej pracy robotnikom, które je przeprowadzają. We wnętrzach sprawa jest stosunkowo prosta, ponieważ temperatura i tak musi być utrzymywana na stałym poziomie, który zapewnia niczym niezakłóconą pracę.

Nieco bardziej problematycznie wyglądają zimowe prace prowadzone na zewnątrz. W sytuacji, gdy decydujemy się na takie działanie, pracownikom należy zapewnić ogrzewane pomieszczenie, w którym będą mogli schronić się w czasie opadów, ogrzać się, przebrać, zjeść posiłek czy wypić gorącą herbatę podczas przerwy. A jeśli już przy posiłkach jesteśmy, to należy zadbać o stałą dostępność gorących napojów, a nawet posiłków, które pozwolą na wydajną pracę nawet w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych. Dobrym i tanim pomysłem zaczerpniętym ze śląskich ulic jest wykorzystanie na zewnątrz koksownika, przy którym można się łatwo i szybko ogrzać.

 

Budowa zimą – wady i zalety

Zalety budowania domu w okresie zimowym 

  • zimą łatwiej jest o fachowców, którzy najczęściej mają przestoje i chętnie podejmują się zleconych im prac,
  • koszty robocizny są niższe,
  • materiały budowlane są w lepszych cenach niż latem i nie ma problemów z ich dostępnością,
  • przy sprzyjającej pogodzie można mocno nadgonić prace,

Wady prowadzenia prac budowlanych zimą:

  • niemożność wykonywania prac ziemnych,
  • konieczny jest zakup mrozoodpornych materiałów budowlanych,
  • prace idą wolniej niż w miesiącach letnich – kleje i zaprawy schną dłużej,
  • trudniej o precyzję działania,
  • zaplanowany harmonogram prac, mogą skutecznie pokrzyżować dynamicznie zmieniające się warunki atmosferyczne.

 

Budowa domu zimą w pigułce, czyli o czym musisz pamiętać?

  • Bezwzględnie zabezpiecz te elementy domu, które zostały wykonane przed nastaniem mrozów.
  • Zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie terenu budowy oraz materiałów budowlanych.
  • Spodziewaj się niespodziewanego, czyli bądź przygotowany na zmiany w harmonogramie – pogoda może Cię bowiem zaskoczyć.
  • Nie oszczędzaj na mrozoodpornych materiałach.
  • W przypadku naprawdę dużych mrozów lub obfitych opadów śniegu prace będą musiały poczekać, miej tego świadomość.

 

Budowa domu w zimie z New-House

Zdajemy sobie sprawę, że nie każda firma budowlana realizuje zlecenia budowy zimą. New-House prowadzi prace budowlane w miesiącach zimowych, jeśli tylko warunki atmosferyczne na to pozwalają. Realnie podchodzimy do powierzonych nam zadań, mamy wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu tego typu robót oraz wiedzę i zaplecze technologiczne, które pozwala nam oferować wysokiej jakości usługi budowlane (na które dajemy 10-letnią gwarancję) niezależnie od pogody. Warto również dodać, że nasza propozycja współpracy dla inwestorów obejmuje nie tylko prace stricte budowlane, ale także formalności administracyjne konieczne do załatwienia na różnych etapach realizacji inwestycji budowlanej (podłączenie mediów, uzyskanie pozwolenia na budowę, odbiór techniczny budynku). Wspieramy naszych klientów również podczas poszukiwania i sprawdzania działki budowlanej, wyboru gotowego projektu domu oraz wykonania projektu budowlanego na zamówienie. Nasz zespół jest do dyspozycji także podczas aranżacji wnętrz i zagospodarowania terenu wokół nowo wybudowanego domu.

k kompleksowa oferta jest wynikiem naszych wieloletnich kontaktów z inwestorami i obserwacji ich zmieniających się potrzeb – domy jednorodzinne na terenie całego kraju budujemy bowiem od 1991 roku. Zaobserwowaliśmy, że współcześni klienci poszukują całościowego wsparcia w zakresie realizacji inwestycji budowlanych, ponieważ nie chcą, aby budowa domu odbywała się kosztem ich pracy, życia osobistego i rodzinnego czy realizacji pasji. Dodatkowo świadomi braków w posiadanej wiedzy na temat szeroko pojętego budownictwa jednorodzinnego nie chcą ryzykować popełnienia kosztownych w skutkach błędów związanych np. z zakupem parceli nienadającej się do zabudowy czy materiałów budowlanych niemożliwych do wykorzystania. Wolą wszystko, co związane z budową powierzyć fachowcom z New-House, którzy mają na swoim koncie ponad 1500 zrealizowanych projektów domów.

Jeśli również Ty poszukujesz rozwiązań, które pozwolą Ci wybudować dom zimą bez zbędnych stresów, zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami, którzy są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do niedzieli w godzinach 7.00 – 21.00. Chętnie odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania związane z budową domów jednorodzinnych i wskażą dostępne możliwości współpracy z naszym przedsiębiorstwem.  Ze swojej strony chętnie powitamy Cię w gronie naszych zadowolonych klientów, z których rekomendacjami możesz zapoznać się, klikając ten link: https://new-house.com.pl/referencje. Zapraszamy!

 

 

 

Umów spotkanie na Google Meet lub bezpośrednio w firmie. Umawianie spotkań jest możliwe w dni pracujące od godziny 8:00 do 20:00

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 7:00 do 21:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

kontakt64@new-house.com.pl

+48 504 125 130

r_skulimowski_contact_section_new