Posadowienie w trudnych warunkach

Oferta

Spis treści:

 

Jak wygląda posadowienie na studniach?

Zakupiona działka pod budowę domu nie zawsze ma odpowiednie warunki gruntowe. Inwestorzy często kierują się ceną i atrakcyjną lokalizacją zakupując działkę o niestabilnym gruncie. Wówczas tradycyjne posadowienie domu na działce (z użyciem ław lub płyt fundamentowych) jest niemożliwe i grozi katastrofą budowlaną. Jak wybudować dom, gdy warunki wodno-gruntowe są tak trudne? Dobrym rozwiązaniem będzie posadowienie na studniach.

Aby dom był stabilny, a jego konstrukcja była niezachwiana przez wiele długich lat, konieczne jest silne podłoże. Właśnie dlatego tak ważne jest zakupienie działki o stabilnym podłożu. Na gruncie, który nie ma dostatecznej nośności, a także ma wysoki lub niestabilny poziom wód gruntowych, konieczne jest zastosowanie specjalistycznych rozwiązań. Posadowienie na studniach ma za zadanie oprzeć wagę konstrukcji domu na stabilnym gruncie, który leży w głębszych warstwach niż bywa to zazwyczaj. Studnie fundamentowe są wypełniane betonem sięgają do głębokich warstw gruntu, dzięki czemu zapewniają bezpieczną budowę domu jednorodzinnego.

Fundamenty na studniach – na czym to polega?

Zastanawia Państwa jak wygląda posadowienie budynku na studniach? Aby to Państwu lepiej uzmysłowić posłużymy się prostym porównaniem. Posadowienie na studniach w dużym stopniu przypomina konstrukcję wiaduktu drogowego. Z tymże zamiast drogi, na wzmocnieniach opiera się cała konstrukcja domu jednorodzinnego.

Chociaż nie jest to aktualnie najczęściej wybierany sposób na posadowienie budynku na działce, to jest to sposób o bardzo długiej historii. Co ciekawe, jest to nie tylko jeden z najstarszych fundamentów, ale również jeden z najskuteczniejszych. Studnie fundamentowe są montowane na głębokości w granicach 8-15 metrów (w zależności od wyników analizy gruntu). To rozwiązanie pomaga nie tylko dotrzeć do głęboko osadzonych gruntów nośnych, ale także pomaga wzmocnić występującą na działce glebę.

Jak wykonuje się posadowienie budynku na studniach?

W rzeczywistości fundamenty na studniach nie są specjalnie skomplikowane w montażu, praca nie wymaga nawet użycia skomplikowanego, specjalistycznego sprzętu. Aby wykonać posadowienie na studniach konieczne będą standardowe kręgi studzienne, ich średnia powinna wynosić około od 1,2 do 1,5 metra. Takie kręgi są następnie opuszczane na odpowiednią głębokość (8-15 metrów w zależności od warunków gruntowych) wybierając grunt ze środka. Dokładne ułożenie studni oraz ich ilość jest zależne od wcześniej przygotowanego projektu wykonawczego. Kręgi są kolejno ustawiane na sobie aż do momentu osiągnięcia odpowiedniej głębokości posadowienia. W kolejnym kroku są wypełniane samym betonem lub betonem z wyprowadzonym zbrojeniem. Natomiast same kręgi mogą być wykonywane z różnych materiałów, może to być żelbet (najczęściej wykorzystywany) lub beton. Zazwyczaj montaż jest wykonywany z elementów prefabrykowanych, co znacznie ułatwia pracę. Gdy studnie fundamentowe zostaną zamontowane, jest wykonywany szalunek pod belki podwalinowe, które będą służyć za bezpośredni fundament.

Warto podkreślić, że pod belkami podwalinowymi często umieszcza się izolacją cieplną, dzięki czemu cały budynek zyskuje na lepszych parametrach termicznych, ponieważ zostaje zmniejszony poziom przenikania ciepła do ziemi.

Czy posadowienie na studniach to rozwiązanie dla Państwa?

Studnie fundamentowe wykonuje się w momencie, gdy panujące na działce pod budowę warunki wodno-gruntowe są trudne i wymagające. Jak jednak określić, czy Państwa działka do takich należy? Odpowiadamy!

Przed rozpoczęciem budowy domu warto jest wykonać specjalistyczne badania gruntu. Nie zawsze jest to wymagane kwestiami prawnymi, ale zdecydowanie opinia geotechnika będzie przydatna przy dalszych pracach.

To czy badanie gruntu jest obowiązkowe wtedy, gdy wykaże tak lokalny urząd w dokumentach określających warunki zabudowy. Jeszcze niedawno wykonanie takiego badania było narzucane tylko w przypadku działek o wyjątkowo trudnym podłożu, dzisiaj zdarza się to znacznie częściej. Należy jednak pamiętać, że nawet wtedy, gdy urząd nie będzie wymagał od Państwa przeprowadzenia analizy gruntu, to warto mimo wszystko go wykonać. Dzięki temu będą Państwo mieli pewność, że dom będzie budowany na stabilnym podłożu i unikną Państwa przykrych niespodzianek.

Takie badania powinien wykonać geotechnik lub geolog, który posiada uprawnienia w zakresie geologiczno-inżynierskim. Jego zadaniem jest wykonanie odwiertów, zazwyczaj jest ich trzy lub więcej. Na ich podstawie określa poziom i stabilność wód gruntowych oraz nośność gleby. Specjalista przygotuje dla Państwa dokładną mapę z przekrojem geotechnicznym, gdzie będą zaznaczone konkretne warstwy gleby. W przygotowanej dokumentacji umieści również informacje o rodzajach gruntów i ich parametrach, a także opisze występujące wody gruntowe. Geotechnik przedstawia również proponowane rozwiązania dla danej działki. Na przykład jeśli wyniki analizy gruntu będą niekorzystne konieczne będzie zastosowanie fundamentów głębokich, czym może być posadowienie na studniach.

Posadowienie budynku na studniach – realizacja firmy New-House

Firma New-House działa na rynku budowlanym już od dawna. Doświadczenie zdobywane sukcesywnie od 1991 roku zaowocowało wieloma świetnymi współpracami, dzięki czemu wybudowaliśmy już około 1500 domów jednorodzinnych. Nasze usługi są zazwyczaj wykonywane kompleksowo, ponieważ wierzymy, że dbanie o realizacje od jej początku aż do samego końca, gwarantuje najlepsze efekty. Przykładowe realizacje budowanych kompleksowo domów jednorodzinnych mogą Państwo obejrzeć pod linkiem: https://new-house.com.pl/realizacje. Na wykonywane kompleksowo realizacje oferujemy aż dziesięć lat gwarancji.

Zachęcamy Państwa również do zapoznania się z opiniami na temat współpracy z firmą New-House. Już ponad dwustu klientów zdecydowało się wystawić nam referencje. Są one dla Państwa dostępne pod adresem: https://new-house.com.pl/referencje.

Jeżeli poszukują Państwo profesjonalnej firmy budowlanej, która może pochwalić się pracownikami o dużym doświadczeniu zawodowy, i szerokiej specjalistycznej, zachęcamy do współpracy. Mogą się Państwo kontaktować z nami codziennie w godzinach 7-21, chętnie odpowiemy na pytania o posadowienie na studniach oraz opowiemy więcej o naszych usługach. Nasze dane kontaktowe są dostępne na stronie internetowej: https://new-house.com.pl/kontakt.

Zapraszamy! Złóż w ręce profesjonalnej firmy posadowienie budynku na studniach.

 

Kiedy zdecydować się na posadowienie na palach?

Aby konstrukcja domu byłą trwała przez długie lata musi posiadać silne fundamenty. Bardzo ważnym zadaniem jest dopasowanie odpowiedniego posadowienia domu do jego struktury oraz do warunków panujących na działce. W Polsce zazwyczaj domy są budowane z posadowieniem na płycie fundamentowej lub na ławach fundamentowych. Czasami jednak to nie wystarcza i wykorzystuje się na przykład posadowienie na palach.

Zastanawiają się Państwo, jakie posadowienie domu będzie odpowiednie w przypadku Państwa realizacji? To niełatwa sprawa, dlatego warto ją przedyskutować ze specjalistami. Nieocenianym wsparciem będzie geotechnik, a także osoba nadzorująca budowę Państwa domu. Podjęcie decyzji dotyczącej fundamentów należy oprzeć na analizie konkretnych badań. Jednak już dzisiaj mogą Państwo dowiedzieć się więcej na temat różnych fundamentów, w tym również poznać dokładniej posadowienie na palach.

Kiedy stosowane jest posadowienie na palach?

Mimo że najczęściej wykorzystuje się płyty i ławy fundamentowe, to nie zawsze jest to dobry pomysł. Są to tak zwane fundamenty bezpośrednie, które pozwalają na posadowienie domu na względnie płytkim (nie głębszym niż cztery metry) podłożu. Jest to jednak możliwe tylko w przypadku, gdy gleba na danej działce jest stabilna.

Co w przypadku, gdy na działce znajduje się grunt niestabilny lub występuje tam wysoki poziom wód gruntowych? Najlepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na fundamenty pośrednie, które nazywane są również fundamentami głębokimi. Tego typu posadowienie domu pozwala na przeniesienie całego obciążenia konstrukcji w głębsze warstwy gruntu (powyżej czterech metrów). Aby wybudować dom na fundamentach głębokich można użyć studni fundamentowych, wykopów szerokoprzestrzennych, ścian szczelinowych, kolumn kamiennych, słupów lub właśnie pali fundamentowych.

Czy pale fundamentowe będą dobre dla Państwa realizacji?

Aby dowiedzieć się czy taki rodzaj posadowienia budynku będzie dobry dla Państwa domu trzeba wykonać konkretne badania. Przede wszystkim należy się skontaktować z geotechnikiem. W zależności od terenu będą Państwo mogli bazować na istniejącej już dokumentacji geotechnicznej lub konieczne będzie wykonanie odwiertów geologicznych.

To, czy przeprowadzenie badań geotechnicznych będzie konieczne zależy w głównej mierze od lokalnego planu zagospodarowania przestrzennego. Czasami dokument nie narzuca przeprowadzenia takich badań, jednak mimo wszystko poleca się je wykonać. Odwierty geotechniczne dają jasną, pewną informację na temat gruntu. Gleba pod budowę domu powinna mieć odpowiednie parametry nośności i poziomu wód gruntowych, w innym wypadku budowa domu może być fatalna w skutkach. Wiedząc natomiast, że dana gleba jest trudna i wymagająca, można zastosować odpowiednie rozwiązania, takie jak posadowienie pośrednie na palach.

Geotechnik sprawdzając glebę wykonuje zazwyczaj nie mniej niż trzy odwierty na głębokość około 3-5 metrów, a następnie przygotowuje odpowiednią dokumentację. Znajdą w niej Państwo:

  • Mapę z przekrojem geotechnicznym, gdzie zostaną zaznaczone kolejne warstwy gruntu,

  • Informację o miejscu wykonanych odwiertów,

  • Wskazanie rodzajów gruntów, a także ich parametrów i nośności,

  • Informację o poziomie wód gruntowych i stabilności tego poziomu,

  • Wskazówki i porady dotyczące realizacji.

Pale fundamentowe – ich rodzaje

Posadowienie pośrednie na palach może się odbywać na różne sposoby. Nie istnieje jeden sprawdzony sposób, pale fundamentowe są dopasowywane do konkretnych potrzeb danej działki i oczekiwań inwestora. Zgodnie z książkową wiedzą na temat podziału pali ze względu na technologię wykonania, wyróżnia się:

  • Pale instalowane po wydobyciu gruntu (wiercone)

    • W rurach osłonowych

      • Pale wiercone

    • Bez rur osłonowych

      • Pale CFA

  • Pale przemieszczeniowe

    • Częściowo przemieszczeniowe

      • Pale wkręcane

      • Pale rurowe otwarte

      • Pale z profili stalowych

    • Całkowicie przemieszczeniowe

      • Wykonane z gotowych elementów

        • Pale rurowe zamknięte

        • Pale żelbetowe prefabrykowane

        • Pale drewniane

        • Pale z tworzyw sztucznych

      • Formowane w gruncie

        • Pale Vibro

        • Pale Atlas

        • Pale Omega

Brzmi skomplikowanie? Cóż, tak specjalistyczna wiedza może rzeczywiście przytłoczyć. Warto jednak pamiętać, że to bardzo szczegółowa rozpiska pali fundamentowych. W rzeczywistości mówi się głównie o trzech rodzajach, które są najczęściej wykorzystywane, gdy jest realizowane posadowienie domu na działce.

Pale wiercone

Jest to rodzaj fundamentu, którego cechą charakterystyczną jest bardzo dobra wydolność. Dzięki temu może być wykorzystywany nawet do trudnych, niestabilnych gruntów zapewniając przy tym świetną nośność budynku. Pale wiercone częściowo rozpychają grunt, co powoduje jednocześnie wzmocnienie nośności i wygenerowanie urobku na powierzchni, co bywa problematyczne. Posadowienie na palach wierconych dobrze sprawdza się w przypadku dużego obciążenia skupionego. Trzeba mieć jednak na uwadze, że ich montaż będzie dość kosztowny ze względu na konieczność wykorzystania specjalistycznego sprzętu budowlanego. Ponadto montaż powoduje wibracje i hałas.

Pale przemieszczeniowe

Posadowienie pośrednie na palach przemieszczeniowych jest często wybieranym sposobem fundamentowania. Wśród zalet tego rozwiązania wymienia się niegenerowanie urobku (a co za tym idzie brak obowiązku wywożenia go), brak hałasu oraz brak wibracji. Pale przemieszczeniowe montuje się przy użyciu wiertła, co powoduje przemieszczenie się gleby na boki – dzięki temu grunt jest gęstszy i stabilniejsz. Fundamenty na palach przemieszczeniowych są uznawane za jedne z bardziej ekonomicznych i szybszych realizacji.

Pale wbijane

To posadowienie domu to rodzaj pal przemieszczeniowych, które są wykonywane z gotowych elementów. Zapewniają one niewielkie osiadanie i świetną nośność budynku, dlatego świetnie się sprawdzą jako fundamenty domu. Pale wbijane są cenione również za to, że ich montaż jest szybki i nie pozostawia urobku, który musiałby być później wywieziony z działki. Co ciekawe, pale wbijane mogą być montowane bez względu na pogodę. Niestety, nie jest to rozwiązanie idealne dla osób stawiających dom na zabudowanych już terenach – montaż powoduje duży hałas i wibracje.

Komu zlecić posadowienie na palach?

Przed Państwem budowa domu jednorodzinnego? Warto zlecić wykonanie takiej pracy profesjonalnej firmie, która zajmuje się tym od lat i współpracuje ze sprawdzonym, dobrym zespołem. Tak właśnie można określić firmę New-House. Od 1991 roku zajmujemy się budową domów jednorodzinnych i mamy za sobą już około 1500 realizacji, wśród nich znalazły się również domy, które miały posadowienie na palach. Część naszych realizacji jest dostępnych na naszej stronie internetowej: https://new-house.com.pl/realizacje. Zachęcamy do zapoznania się z nimi, być może któryś z tych domów będzie bliski Państwu oczekiwaniom. Warto również poznać naszą bazę gotowych projektów domów: https://new-house.com.pl/projekty-domow. Oczywiście, wykonujemy również budowę domów zgodnie z indywidualnym projektem.

Szukają Państwa profesjonalnej firmy, która nie tylko wykona swoją pracę terminowo i solidnie, ale również zadba o merytoryczne wsparcie podczas prac? Zachęcamy do współpracy. Nasze dane kontaktowe są dostępne pod adresem: https://new-house.com.pl/kontakt.

 

Posadowienie na płycie fundamentowej – najważniejsze informacje

Grunty pod budowę domu w Polsce mają zazwyczaj dobre parametry. Mniej więcej 80% wszystkich działek ma grunt nośny ze stałym, dobrym poziomem wód gruntowych. Pozwala to na zastosowanie klasycznych fundamentów bezpośrednich. Jednym z częściej wybieranych sposobów jest posadowienie na płycie fundamentowej.

Rodzaj posadowienia budynku jest zależny przede wszystkim od rodzaju gruntu. Płyty fundamentowe są świetnym, popularnym rozwiązaniem, ale nie sprawdzą się w każdej realizacji. Zastanawiają się Państwo czy do budowy Państwa domu jednorodzinnego można użyć ten typ posadowienia? W tym artykule znajdą Państwo odpowiedź. Aby rozjaśnić tę kwestię poruszamy takie tematy, jak:

  • Czym są płyty fundamentowe?

  • Czym się charakteryzują, jakie mają wady i zalety?

  • Kiedy używa się płyt fundamentowych?

  • Jak sprawdzić, czy posadowienie na płycie będzie dobre dla Państwa domu?

  • Jak przebieg proces posadowienia domu na płycie fundamentowej?

Ten artykuł dostarczy Państwu podstawowych, najważniejszych informacji. W przypadku kolejnych pytań bądź wątpliwości warto indywidualnie konsultować się ze specjalistami firmy New-House. Po przeprowadzeniu odpowiednich badań i analiz, wykonamy realizację idealnie dopasowaną do potrzeb Państwa działki.

Czym jest posadowienie na płycie fundamentowej?

Aby dom był stabilny konieczne jest odpowiednie posadowienie, czyli na przykład płyta fundamentowa. To nic innego jak element całej konstrukcji budynku, który jest usadowiony na najniższym poziomie. Płyta fundamentowa ma za zadanie przekazać całe obciążenie domu jednorodzinnego na grunt. Dzięki temu budynek staje się odporny na działania atmosferyczne, użytkowe i środowiskowe, jest trwały i stabilny, dzięki czemu można go bezpiecznie użytkować przez wiele kolejnych lat.

Posadowienie na płycie jest realizowane przez wylanie zbrojonej płyty betonowej w wybranym miejscy. Wykorzystywane są również szalunki, dzięki którym można uzyskać konkretny kształt płyty. Poza tym przy pracy nie są potrzebne specjalistyczne sprzęty budowlane, co jest traktowane, jako duża zaleta. Płyta fundamentowa ma zazwyczaj grubość w granicach 25-40 centymetrów i nie trzeba jej lokować bardzo głęboko, czasami wystarczy już 50 centymetrów.

Posadowienie na płycie to jeden z rodzajów fundamentów bezpośrednich, czyli tych, których montaż odbywa się nie głębiej niż do czterech metrów. To rozwiązanie jest często wspierane również wykonaniem izolacji, dzięki czemu dom zyskuje na parametrach termicznych. Co ciekawe, mimo popularności tego fundamentu na zachodzie, w Polsce dopiero zyskuje na popularności. Wśród polskich inwestorów na pierwszym miejscu materiałów wykorzystywanych do wykonania posadowienia są ławy fundamentowe.

Charakterystyka płyty fundamentowej

Posadowienie budynku na płycie fundamentowej chociaż nie jest najczęściej wybieraną realizacją to wciąż jest bardzo popularna. Za jej wyborem przemawia wiele silnych zalet. Jedną z nich jest szybki, sprawny proces realizacji. Płyta fundamentowa nie wymaga przeprowadzania skomplikowanych prac i wykorzystania ciężkiego sprzętu, dzięki czemu czas realizacji jest krótszy niż w przypadku wykorzystania ław. Na posadowienie na płycie często decydują się osoby, którym zależy na szybkiej realizacji lub osoby realizujące dom jednorodzinny w nowoczesnej technologii.

Kolejną ważną cechą płyt fundamentowych jest poziom ich izolacji termicznej. Pod płytą może zostać ułożona gruba warstwa izolacji, dzięki czemu ma ona ciągłą, równą płaszczyznę. Tego typu izolacja sprawia, że ciepło domu jednorodzinnego nie ucieka do gleby, co z kolei przyczynia się do obniżenia rocznych kosztów ogrzewania budynku.

Wśród zalet tej realizacji wymienia się również bardzo dużą stabilność (znacznie większą niż w przypadku ław lub ścian fundamentowych). Posadowienie na płycie pozwala na równomierne rozprowadzenie ciężaru konstrukcji na grunt, wykorzystuje przy tym dużą powierzchnię, dzięki czemu sprawdza się również na działkach o nieco trudniejszej glebie.

Mimo wszystko płyta fundamentowa nie jest rozwiązaniem idealnym i ma również nieco wad. Wśród nich wymienia się ryzyko, że koszt budowy domu z posadowieniem na płytach będzie wyższy niż przy realizacji wykorzystującej ławy lub ściany fundamentowe.

Część inwestorów wskazuje również na kwestię związaną z instalacjami (gazowymi, wodno-kanalizacyjnymi, grzewczymi, a nawet wentylacyjnymi). Ich projekt musi być wykonany odpowiednio wcześniej, ponieważ w momencie wylewania betonu miejsce przyłączy powinno być już jasno określone. Realizacja posadowienia na płytach wymaga również zakupu betonu prosto z wytwórni, nie można go samodzielnie przygotować.

Czy posadowienie na płycie będzie dobre dla Państwa domu?

Zastanawiają się Państwo jak sprawdzić, jaki fundament będzie najlepszy pod budowę Państwa domu jednorodzinnego? Podpowiadamy! Przede wszystkim powinni Państwo podjąć współpracę ze specjalistą od badań geotechnicznych. Nie zawsze takie badania są wymagane pod kątem prawnym, ale zawsze warto je wykonać, by mieć pewność na jakim gruncie będzie realizowana budowa.

Badania może przeprowadzić geotechnik lub geolog z uprawnieniami geologiczno-inżynierskimi. Wykonuje on odwierty w różnych miejscach działki, zazwyczaj takich odwiertów jest co najmniej trzy. Dzięki nim specjalista dowie się, jakie są warunki występujące na danym terenie i opisze to szczegółowo w przygotowywanej dokumentacji. Analiza kończy się przygotowaniem mapki ze wskazaniem wszystkich warstw gruntu, uwzględni również informację o rodzajach gleby i poziomie wód gruntowych. Przekazuje on również informacje na temat sugerowanych rozwiązań dla danej działki. Dzięki temu dowiedzą się Państwo czy powinni Państwo wykonać posadowienie budynku na płycie czy na innym fundamencie.

Kiedy warto się zdecydować na posadowienie na płycie fundamentowej?

Są pewne momenty, w których szczególnie warto wziąć pod uwagę płyty fundamentowe i przedyskutować tę kwestię z wykonawcą. Szczególnie poleca się to rozwiązanie, gdy:

Planowany jest oryginalny kształt budynku – jeżeli rzut domu znacząco odbiega od kwadratu lub prostokąta warto zdecydować się na płyty fundamentowe. Ściany konstrukcji mają wówczas znacznie mocniejsze oparcie.

Działka ma nieco słabszy grunt – gdy działka ma nieco słabszy grunt (lecz niewymagający zastosowania fundamentów pośrednich) warto wykonać płytę fundamentową, które dzięki dużej powierzchni zapewniają stabilność budynku.

Zależy Państwu na szybkiej budowie – posadowienie domu na płycie fundamentowej zapewnia przyspieszenie prac ziemnych, a tym samym skrócenie całego czasu budowy.

Posadowienie na płycie fundamentowej – zleć to fachowcom

Firma New-House od 1991 roku zajmuje się kompleksową budową domów jednorodzinnych. Realizujemy budynki o różnych fundamentach, wśród nich znajdują się również domy z posadowieniem na płytach fundamentowych. Nasze wieloletnie doświadczenie i specjalistyczna wiedza sprawiają, że prace wykonujemy sprawnie oraz dokładnie.

Budowa domu do stanu deweloperskiego z firmą New-House to zaledwie sześć miesięcy, natomiast budowa domu pod klucz to dziewięć miesięcy. Na nasze wykonane kompleksowe oferujemy dziesięć lat gwarancji. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z bazą zdjęć wybudowanych przez nas domów (https://new-house.com.pl/realizacje) oraz z opiniami naszych klientów na temat współpracy z New-House (https://new-house.com.pl/referencje).

Jeżeli mają Państwa pytania o płyty fundamentowe lub chcą Państwo dokładniej poznać naszą ofertę – zachęcamy do kontaktu. Jesteśmy dostępni codziennie w godzinach od 7 do 21. Nasz numer telefonu oraz adres mailowy można znaleźć pod linkiem: https://new-house.com.pl/kontakt.

Chętnie wykonamy dla Państwa wymarzoną realizację!
 

Odpowiedzi na najczęstsze pytania o badania geotechniczne

Przed rozpoczęciem budowy domu wykonuje się badania geotechniczne. Jednak, czy każdy musi je zrobić? Jak się je realizuje? Kiedy je przeprowadzić? Komu zlecić ich wykonanie? Pytań jest dużo, a jasnych odpowiedzi bardzo często brakuje. Aby pomóc Państwu w świadomej realizacji domu jednorodzinnego, zgromadziliśmy odpowiedzi na najczęściej padające z ust inwestorów pytania. Zapoznanie się z nimi pozwoli na zrozumienie badań geotechnicznych z każdej perspektywy.

Czym są badania geotechniczne?

Są to specjalistyczne badania gruntu, które są wykonywane przez rozpoczęciem prac na działce budowlanej. Badania geotechniczne obejmują zarówno pracę w terenie, jak i badania laboratoryjne i pracę w biurze. Konieczne jest nie tylko przyjrzenie się glebie, ale także dokładne zanalizowanie jej parametrów, a następnie przedstawienie tego w szczegółowej dokumentacji.

Celem badań jest przede wszystkim określenie jakości występującego gruntu (jego rodzaju, nośności, stabilności) oraz wysokości i stabilności poziomu wód gruntowych. Są one potrzebne, by dowiedzieć się czy budowa domu w danym miejscu jest w ogóle możliwa, a jeśli tak to z zastosowaniem jakich fundamentów.

Jak wygląda badanie gruntu?

Badanie gruntu zaczyna się od dokładnego zapoznania się z terenem działki i wykonaniem prac terenowych. Dużą pomocą może się okazać wcześniej przeprowadzona dokumentacja geotechniczna, która przedstawi wstępne informacje na temat działki. Jednak bez względu na to czy mają Państwo dostęp do wyników archiwalnych analiz czy nie, prace geotechniczne warto wykonać.

Aby zapoznać się z gruntem specjaliści wykonują zazwyczaj wiercenia w różnych częściach działki. Ilość i głębokość takich odwiertów jest ustalana indywidualnie i jest zależna od różnych czynników: wielkości i rodzaju budowanego domu, informacji z archiwalnych analiz, lokalizacji itp. Zazwyczaj jednak, by wykonać badanie gruntu wystarcza wykonanie trzech wierceń na głębokość 3-6 metrów. W trakcie ich wykonywania są pobierane próbki z każdej warstwy gruntu, która różni się rodzajem lub stanem (pobór powinien się odbywać nie rzadziej niż co metr). Podczas prac terenowych wykonywany jest również pomiar wysokości wód gruntowych.

Kolejnym etapem prac jest wykonanie dokładnej analizy i przełożenie wyników do dokumentacji. Badanie gruntu pozwala nie tylko określić parametry gruntu, ale również jego rodzaj i możliwość posadowienia na nim domu. Wyniki tak przeprowadzonej analizy są kierowane do inwestora w formie tekstu (wnioski z badań, opinia specjalisty i sugerowane rozwiązanie) oraz w formie mapy, gdzie zostaje przedstawiony szczegółowy rozkład poszczególnych warstw ziemi.

Co jest potrzebne przed rozpoczęciem badań terenowych?

Przede wszystkim zanim specjaliści zaczną prace na terenie działki powinni się zapoznać z wszystkimi dostępnymi danymi. Powinno się ich poinformować o tym, jaki dom będzie miał być budowany (rodzaj, wielkość i technologia). Jeżeli mają Państwo w posiadaniu archiwalne dokumenty to również warto je przekazać wykonawcom. Wymagane będzie również dostarczenie zgody na wjazd na działkę i przeprowadzenie badań.

Co zawiera dokumentacja geotechniczna?

  • Mapę z przekrojem geotechnicznym, gdzie są wskazane konkretne warstwy gleby,

  • Informację o lokalizacji wykonanych wierceń,

  • Tekst o rodzajów gruntów, które występują na Państwa działce,

  • Przedstawienie parametrów gleby oraz określenie jej nośności,

  • Informację o poziomie wód gruntowych i jego stabilności,

  • Opinię specjalisty oraz porady dotyczące realizacji budowy.


 

Czy zawsze trzeba wykonywać badania geotechniczne?

W Polsce nie ma prawnego obowiązku, by każda osoba decydująca się na budowę domu przeprowadzała badania geotechniczne. Zdarza się jednak czasami, że gmina wiedząc, że ma słabszej jakości grunt wymaga ich przeprowadzenia i dołączenia wyników do wniosku o pozwolenie na budowę domu. Mimo wszystko warto zdecydować się na badanie gruntu pod budowę domu, nawet jeżeli nie zostało to Państwu narzucone.

Po co przeprowadzać badanie gruntu?

Badania geotechniczne warto traktować, jako silne wsparcie w wykonaniu budowy domu w sposób sprawny i bezproblemowy. Badanie gruntu gwarantuje wiele korzyści – przede wszystkim zyskują Państwo pewność co do bezpieczeństwa realizacji. Budowa domu to mimo wszystko bardzo duża inwestycja i warto mieć pewność, że prace są realizowane na pewnym, dobrym gruncie.

Uzyskana dokumentacja geotechniczna da Państwu jasną informację na temat tego, w którym miejscu działki najkorzystniej będzie przeprowadzić budowę i jak ulokować budynek. Co równie ważne, uzyskają Państwo również informację na temat tego, jakie posadowienie budynku powinno zostać wykonane. To bardzo ważne, by sprawdzić czy wystarczą standardowe fundamenty bezpośrednie czy konieczne będzie zastosowanie fundamentów głębokich.

Kiedy należy przeprowadzić badania geotechniczne?

Mówiąc w skrócie: badanie gruntu pod budowę domu najlepiej jest przeprowadzić jak najszybciej. Jeśli jest to możliwe to warto przeprowadzić je jeszcze przed zakupem działki, tak by mieć pewność z jakim gruntem ma się styczność. W przypadku bycia właścicielem danej działki badania geotechniczne trzeba przeprowadzić jeszcze przed wykonaniem projektu. Pozwoli to nie tylko na dopasowanie planowanych prac do rzeczywistych możliwości, ale również da szansę na dokładniejsze określenie kosztów realizacji.

Czy badania są wymagane przy gotowych projektach domów?

Czasami inwestorzy zastanawiają się czy badania geotechniczne są wymagane również w przypadku gotowych projektów domów jednorodzinnych, które przecież mają już zaplanowane konkretne fundamenty. Właśnie z tego powodu badanie gruntu pod budowę domu jest tym bardziej ważne. Gotowe projekty są zazwyczaj dostosowane do przeciętnych, stabilnych warunków gleby. Budowa domu o tradycyjnym posadowieniu w przypadku niestabilnego gruntu może się okazać katastrofą budowlaną. W przypadku niekorzystnych wyników badań geologicznych trzeba będzie przeprowadzić adaptację projektu lub zdecydować się na projekt domu tworzony na indywidualne zamówienie.

Kto może wykonać badania geotechniczne?

Przeprowadzeniem badania gleby powinien zająć się geotechnik lub osoba, która ma ukończoną specjalizację w kierunku budownictwa lub inżynierii środowiska (na przykład technik lub inżynier).

Komu zlecić wykonanie badań?

Budowa domu to nie jest prosta sprawa – wymaga wiedzy, doświadczenia i umiejętności odnajdywania się w różnych sytuacjach. Taka sytuacja może być uciążliwa dla inwestora, dlatego jako firma budowlana działająca na rynku od 1991 roku, zdecydowaliśmy się wspierać naszych klientów kompleksową ofertą usług budowlanych. Oznacza to, że budujemy dla naszych klientów domy od A do Z i dbamy przy tym o każdy, najdrobniejszy szczegół. Co więcej, na tak wykonane usługi zapewniamy aż dziesięć lat gwarancji. Aby nas lepiej poznać polecamy Państwu sprawdzenie kliku poniższych odnośników:

Wybudowane przez nas domy jednorodzinne: https://new-house.com.pl/realizacje.

Opinie klientów firmy New-House na temat współpracy: https://new-house.com.pl/referencje.

Baza gotowych projektów domów jednorodzinnych: https://new-house.com.pl/projekty-domow.

Interesuje Państwa nasza oferta lub mają Państwo pytania o badania geotechniczne? Zachęcamy do kontaktu, jesteśmy dostępni codziennie od godziny 7 do 21. Zapraszamy!
 

Posadowienie domu na działce z trudnym gruntem

Od fundamentów zależy bardzo wiele, to one wpływają na stabilność budynku. Na nich opiera się całe waga konstrukcji, dlatego powinny być szczegółowo dopasowane pod wykonywaną budowę. Analizie trzeba poddać nie tylko sam budynek, ale również teren, na którym ma być realizowana budowa. Posadowienie domu na działce z trudnym gruntem wymaga zastosowania specjalistycznych rozwiązań.

Aby zrealizować budowę domu trzeba zapoznać się z występującymi w danym miejscu warunkami gleby. Niejednokrotnie dzieje się tak, że inwestorzy otrzymują działkę w spadku lub kupują ją po niskiej, przystępnej cenie, a następnie okazuje się, że grunt jest torfowy lub innego typu gruntem nienośnym. Posadowienie domu na działce z taką ziemią jest bardzo często możliwe, lecz konieczne jest zastosowanie specjalistycznych fundamentów. W tym artykule dowiedzą się Państwo najważniejszych rzeczy na temat tego, jakie fundamenty pod dom wybrać. Odpowiemy na pytania:

  • Czym jest posadowienie domu?

  • Jakie są rodzaje fundamentów?

  • Jak dobrać fundamenty do budowy domu?

  • Jak rozpoznać rodzaj gruntu na działce?

  • Jakie fundamenty pod dom na niestabilnym gruncie?

Jako firma budowlana działająca na polskim rynku od 1991 roku mamy duże doświadczenie w tym temacie. Wierzymy, że świadomy inwestor podejmuje przemyślane, lepsze dla swojej realizacji decyzje. Właśnie dlatego od lat wspieramy naszych klientów nie tylko pod kątem wykonawczym, ale również w kwestii merytorycznego doradztwa.

Posadowienie domu – co to właściwie jest?

Posadowienie domu, a innymi słowy fundamenty budynku, to element konstrukcyjny, który ma za zadanie przekazać na grunt pełne obciążenie wybudowanego domu i zapewnić jego pewną stabilizację. Jest ono wykonywane zazwyczaj z betonu lub żelbetu. Występuje również w formie murowanej (z użyciem cegieł lub kamieni) oraz drewnianej. Skracając definicję do jednego zdania: posadowienie domu to grupa wszystkich elementów fundamentów budynku.

Rodzaje fundamentów dla domów jednorodzinnych

Jeżeli chodzi o posadowienie domu na działce, wyróżnia się przede wszystkim dwa typy fundamentów: bezpośrednie i pośrednie (inaczej nazywane fundamentami głębokimi). Kiedy są stosowane i czym się od siebie różnią? Już wyjaśniamy.

Fundamenty bezpośrednie

W tym przypadku posadowienie domu przekazuje obciążenie na grunt nośny znajdujący się tuż pod powierzchnią podstawy fundamentów. Elementy konstrukcji są zwykle usadowione dość płytko, raczej nie głębiej niż cztery metry. Nie wykorzystuje się tu dodatkowych zabezpieczeń ani nie odprowadza wody gruntowej. Fundamenty bezpośrednie są wykonywane od razu na warstwie nośnej gruntu, przez co nie sprawdzą się jako posadowienie na działce o niestabilnym gruncie. Są jednak najczęściej wybierane przy budowie domów jednorodzinnych. By wykonać tego typu fundamenty, wykorzystywane są:

  • Płyty fundamentowe

  • Ławy fundamentowe

  • Stopy fundamentowe

  • Ruszty fundamentowe

  • Skrzynie fundamentowe

  • Bloczki fundamentowe

Fundamenty pośrednie

Z kolei tego typu posadowienie domu opiera obciążenie na pobocznicę fundamentu. Cały nacisk jest przekazywany do głębszej, bardziej wytrzymałej warstwy ziemi, co jest możliwe dzięki specjalistycznym elementom konstrukcji. W górnej części konstrukcji ułożony jest tak zwany fundament właściwy, na przykład płyta lub ława. Tego typu wykopy wymagają zastosowania odpowiednich zabezpieczeń, na przykład ścianek lub obudowy. Fundamenty pośrednie są wykorzystywane w przypadku realizacji posadowienia domu na działce o niestabilnym gruncie (np. gdy występuje torf lub glina). By wykonać fundamenty pośrednie, wykorzystywane są:

  • Pale fundamentowe (wiercone, przemieszczeniowe i prefabrykowane wbijane)

  • Studnie fundamentowe

  • Wykopy szerokoprzestrzenne

  • Kesony

  • Ściany szczelinowe

  • Kolumny kamienne

  • Słupy

Jakie wybrać posadowienie domu na działce?

To, że dobranie odpowiedniego rodzaju fundamentu do domu jest istotne, nie powinno być kwestią sporną. To podstawa dobrze wykonanej realizacji i chyba nikt nie ma ku temu wątpliwości. Jak dobrać fundamenty domu jednorodzinnego do panujących na działce warunków? W tej kwestii konieczna jest współpraca ze specjalistą – geotechnikiem.

Opinia uzyskana od specjalisty da inwestorowi jasną informację na temat głębokości wód gruntowych oraz przepuszczalności gleby. Tego typu ekspertyza jest wykonywana na bazie odwiertów geologicznych na głębokości około 3-5 metrów, których wyniki są odpowiednio analizowane. Geotechnik przygotowuje mapę, na której określa kolejne warstwy gruntu i poziom wody. Taka wiedza pomoże wybrać odpowiednie posadowienie domu i izolację realizacji.

Zastanawia Państwa, jaki grunt będzie wymagał fundamentów pośrednich, a kiedy wystarczą fundamenty bezpośrednie? Spieszymy z odpowiedzią.

Grunt pod fundamenty bezpośrednie

Aby budowa domu odbywała się bezproblemowo najlepiej sprawdzą się grunty niespoiste o wysokim stopniu zagęszczenia, które dobrze przepuszczające wodę. Ważne jest również by poziom wód gruntowych nie był zbyt wysoki, a przy tym również stały. Warto również zwrócić uwagę na niski poziom plastyczności gleby (nie większy niż 0,25). Najlepiej by był to grunt zwarty lub półzwarty.

Grunt pod fundamenty pośrednie

Takie rozwiązanie stosuje się zwykle w przypadku gruntów niestabilnych. Fundamenty na terenie podmokłym wymagają dodatkowe wzmocnienia i dlatego samo posadowienie budynku na płycie jest niemożliwe. Podłoże o słabej jakości to zazwyczaj takie, gdzie występują grunty organiczne lub nasypowe. Należą do nich na przykład torfy, namuły lub gliny. Niejednokrotnie okazuje się, że budowa domu na takim terenie jest niemożliwa do zrealizowania i poskutkowałaby katastrofą budowlaną. Właśnie z tego względu tak ważne są badania geotechniczne. Jeżeli grunt jest niestabilny, lecz badanie geotechniczne wykazało możliwość przeprowadzenia budowy, wówczas zasadą jest, że z fundamentami trzeba dotrzeć do warstwy nośnej. Można to zrealizować na kilka sposobów.

Posadowienie domu na działce o trudnych warunkach

Rodzaj posadowienia domu zależy od rodzaju gruntu. Zdecydowana większość gruntów (ok. 80%) to dobre grunty, które nie wymagają specjalnego rodzaju fundamentów pośrednich. Część z nich jednak (10-20%) to grunty wymagające i wymagają specjalnego podejścia do fundamentowania. Aby wykonać posadowienie domu na trudnej działce można skorzystać z różnych sposobów, niżej wymienione są najczęściej stosowane przy budowie domów jednorodzinnych:

Pale fundamentowe

Dzięki ich wykorzystaniu obciążenie budynku jest przenoszone na głębsze warstwy nośne. Skutecznie zapobiegają osuwiskom i można je wykorzystywać w różnorodnych warunkach, na przykład na gruncie piaskowym, glinie, namułach lub na żwirze. Pale fundamentowe można podzielić na rodzaje:

  • Pale wiercone – posadowienie domu z użyciem pal wierconych to gwarancja świetnej nośności budynku. Są one długie nawet na 50 metrów, a także dość szerokie. W wymagających sytuacjach świetnie zastępują pale wbijane, wykorzystuje się je coraz częściej. Charakteryzują się dużą wydolnością i bezproblemowym dostosowaniem do warunków gruntu. Niestety, ich montaż jest dość kosztowny, ponieważ wymaga użycia specjalistycznego sprzętu.

  • Pale przemieszczeniowe – odróżniają się od pal wierconych tym, że przy ich montażu nie trzeba wydobywać urobku, a następnie go transportować. Są one wykonywane przy użyciu wiertła, więc gleba przemieszcza się na boki. Szczególnie często są one wykorzystywane podczas prac na terenie zabudowanym, ponieważ charakteryzują się tym, że podczas ich montażu nie powstają wibracje i hałas.

  • Pale prefabrykowane wbijane – te fundamenty domu również można określić, jako pale przemieszczeniowe, lecz postają one z gotowych prefabrykatów. Cechuje je wysoka nośność i jednocześnie niski poziom osiadania. Dużą zaletą tego sposobu jest to, że nie pozostawiają urobku, natomiast wadą jest bez wątpienia to, że ich montaż powoduje hałas oraz wibracje.

Studnie fundamentowe

Dobrym wariantem na posadowienie domu na działce trudnej, o niestabilnym gruncie, będzie oparcie fundamentów na studniach. By wykonać taką realizację kopie się studnie z kręgów studziennych o średnicy około 1,5 metra(ich głębokość powinna sięgać warstwy gruntu o dobrej nośności), osadza się je, a następnie zalewa betonem, czasami jest to beton ze zbrojeniem. Na studniach można również wykonać płytę fundamentową. Posadowienie domu na studniach fundamentowych to proste, sprawdzone rozwiązanie, które nie wymaga użycia ciężkiego sprzęty.

Wykopy szerokoprzestrzenne

Gdy warstwy gleby nienośnej nie są osadzone bardzo głęboko, (odpowiednią głębokością będzie już 2 lub 3 metry) można zastosować wykop szerokoprzestrzenny. Celem takiej pracy jest usunięcie warstw słabych, nienośnych oraz dotarcie do stabilnego gruntu. Następnym krokiem jest posadowienie budynku na płycie fundamentowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu można uzyskać piwnicę pod budynkiem.

Posadowienie domu na działce, realizacja New-House

Wybór odpowiednich fundamentów pod dom jednorodzinny nie powinien Państwa stresować. Warto zawierzyć cały proces budowy wymarzonego domu zaufanej, sprawdzonej firmie z wieloletnim doświadczeniem, która zadba o każdy szczegół realizacji.

Firma New-House działa na rynku już od 1991 roku, zrealizowaliśmy już około tysiąca pięciuset domów jednorodzinnych. Część z nich mogą Państwo obejrzeć na naszej stronie internetowej: https://new-house.com.pl/realizacje. Naszą główną usługą jest budowa domu od A do Z, ponieważ kompleksowa współpraca zapewnia kontrolę każdego etapu prac, dzięki czemu budowa przebiega sprawnie i bezproblemowo. Dbamy nie tylko o to, by zostało dobrane odpowiednie posadowienie budynku, ale również pomagamy znaleźć odpowiednią działkę oraz wybrać projektu domu do budowy. Nasza współpraca z klientem opiera się na rozmowach, wsparciu merytorycznym i doradztwie. Kompleksowa współpraca z naszą firmą to również dziesięć lat gwarancji na wykonane usługi. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z opiniami klientów New-House na temat naszych usług: https://new-house.com.pl/referencje.

Jeżeli mają Państwa jakieś pytania o posadowienie domu na działce o trudnych warunkach lub chcą Państwo dowiedzieć się więcej na temat naszych usług, zapraszamy do kontaktu. Jesteśmy dostępni przez siedem dni w tygodniu w godzinach 7-21. Chętnie odpowiemy na wszystkie Państwa pytania. Nasze dane kontaktowe są dostępne pod adresem: https://new-house.com.pl/kontakt.

 

Posadowienie budynku w trudnych warunkach gruntowych

Posadowienie domu jednorodzinnego to suma wszystkich elementów składających się na fundamenty będące ważnym ogniwem konstrukcyjnym, które odpowiada za przekazanie obciążenia budynku na grunt, dzięki czemu nieruchomość zyskuje odpowiednią stabilizację.

Dom jednorodzinny musi opierać się na stabilnych podstawach będących gwarancją trwałości całej konstrukcji. Fundamenty należy dopasować zarówno do specyfiki projektu budynku, jak i również do terenu, na którym planujemy go wybudować. Jedynie takie połączenie pozwoli osiągnąć oczekiwany efekt. Większość gruntów nie wymaga wykorzystania specjalistycznych technologii fundamentowania. Jednak w przypadku około 10 do 20% działek mamy do czynienia z trudnymi warunkami glebowymi, które wymagają zastosowania precyzyjnie dopasowanych fundamentów. Aby dowiedzieć się jakie fundamentowanie należy wykonać w przypadku konkretnej parceli należy wykonać szczegółowe badania geotechniczne.

 

Spis treści:

  • Od czego zależą warunki gruntowe na działce budowlanej?

  • Rodzaj gruntu

  • Wody gruntowe

  • Znaczny spadek terenu – skarpa

  • Ważna sprawa – badania geologiczne

  • Rodzaje fundamentowania domów jednorodzinnych

  • Fundamenty bezpośrednie – fundamenty głębokie

  • Fundamenty pośrednie

  • Posadowienie budynku w trudnych warunkach z New-House


 

Od czego zależą warunki gruntowe na działce budowlanej?

Rodzaj gruntu

Jeśli na działce budowlanej mamy do czynienia z torfem lub innymi gruntami organicznymi posadowienie budynku wymaga wykorzystania precyzyjnie dopasowanych metod fundamentowania. Jeśli problematyczna warstwa gruntu ma do 2 metrów grubości najczęściej się ją po prostu wymienia, wysypuje pospółkę i zagęszcza. Co jednak zrobić, jeśli mamy do czynienia z warstwą materii organicznej grubości 3 lub nawet 4 metrów? W takiej sytuacji mamy do wyboru jedno z dwóch rozwiązań:

  1. Budowa domu na palach

Wykorzystując specjalistyczne wiertnice, wiercone są pale, na których następnie budowana jest płyta fundamentowa.

  1. Budowa domu na studniach

Koparka wykonuje wykop pod studnię, do której wstawia się kręgi. Ich wnętrze można dodatkowo wzmocnić stalą zbrojeniową. Następnie całość zalewana jest warstwą betonu. Na tak przygotowanym podłożu wykonywane są specjalne ruszty (nazywane również podciągami) i dopiero na nich budowany jest strop.

Może się też zdarzyć, że na posiadanej przez inwestora działce występują grunty gliniaste. Są one mocno problematyczne w kontekście wykonywania wykopów pod fundamenty, ponieważ w trakcie prac nie można dopuścić do uplastycznienia fundamentu. Do takiej sytuacji może dojść np. w wyniku intensywnych opadów deszczu, które w naszej szerokości geograficznej nie są niczym wyjątkowym.

 

Wody gruntowe

Warunki gruntowe na parceli zależą także od poziomu wód gruntowych. Co do zasady, jeśli woda jest na głębokości poniżej 1 metra, to nie ma powodu do niepokoju. Sytuacja wygląda zgoła inaczej, gdy mamy do czynienia z wodami gruntowymi powyżej jednego metra, ponieważ należy je odprowadzać podczas fundamentowania. No tak, łatwo powiedzieć – a co zrobić w sytuacji, gdy budowa odbywa się na  terenie mocno zabudowanym i zwyczajnie nie ma gdzie odprowadzić wód gruntowych? Wtedy rekomendujemy wykonanie płyty fundamentowej w wersji ciepłej, która dodatkowo może stanowić podstawę dla domów energooszczędnych oraz pasywnych. Innym rozwiązaniem jest wspomniana już wcześniej budowa domu na palach.

 

Znaczny spadek terenu – skarpa

Jeśli na działce budowlanej występują duże spadki terenu lub skarpy to oprócz klasycznych badań geologicznych zalecane jest wykonanie badania stateczności skarpy. Tego rodzaju analizę wykonuje się zarówno dla budynków, których usytuowanie planowane jest na skarpie, jak i takich, które mają znaleźć się u jej podnóża lub krawędzi. Badanie to służy obliczeniu prawdopodobieństwa wystąpienia osuwania się gruntu na konkretnym terenie. W przypadku działek ze spadkami najczęściej stosuje się fundamenty w postaci ławy schodkowej. Należy jednak pamiętać, że takie posadowienie domu wymaga określenia poziomu zera budynku zależnego od stopnia nachylenia skarpy. Nierzadko inwestorzy budujący dom w sąsiedztwie skarpy decydują się na proste i tanie rozwiązanie w postaci stworzenia piwnicy oraz zabezpieczeniu jej ścian izolacją przeciwwilgociową i termiczną. Tak przygotowany budynek jest skutecznie zabezpieczony przed wnikaniem wody, a dodatkowo eliminujemy możliwość wystąpienia mostków termicznych, które mogłyby przyczynić się do uciekania ogrzanego powietrza z nieruchomości.

 

Ważna sprawa – badania geologiczne

Aby dowiedzieć się, z jakim rodzajem gruntu mamy do czynienia na konkretnej działce – i co za tym idzie jaki rodzaj posadowienia budynku powinniśmy wybrać – konieczne jest wykonanie badań geologicznych. Odpowiedzą nam one na pytanie zarówno o rodzaj gruntu, jego przepuszczalność, jak i poziom wód gruntowych. Badania tego typu są również konieczne, gdy mamy do czynienia z działką, na której występują nachylenia i skarpy. Ekspertyza geologiczna wykonywana jest na podstawie odwiertów geologicznych prowadzonych na głębokości od 3 do 5 metrów, których wyniki są następnie poddawane drobiazgowej analizie. W efekcie badań inwestor otrzymuje mapę, na której określone są poszczególne warstwy gruntu oraz poziomy wód gruntowych. Na tej podstawie można rzetelnie dobrać właściwe w danej sytuacji fundamentowanie oraz izolację budynku.

 

Rodzaje fundamentowania domów jednorodzinnych

Fundamenty bezpośrednie – fundamenty głębokie

Fundamenty głębokie to najpopularniejszy rodzaj fundamentowania domów jednorodzinnych w naszym kraju. Sprawdzają się w przypadku występowania na działce gruntów niespoistych o wysokim stopniu zagęszczenia, które dodatkowo dobrze przepuszczają wodę. Idealne są grunty zwarte i półzwarte. Dodatkowo poziom wód gruntowych powinien być stały i utrzymywać się na niezbyt wysokim poziomie. Należy także zwrócić uwagę na to, aby poziom plastyczności gleby nie przekraczał 0,25.

W przypadku fundamentów bezpośrednich elementy konstrukcji umieszcza się dość płytko – najczęściej nie głębiej niż 4 metry pod ziemią i nie stosuje się tutaj ani dodatkowych zabezpieczeń, ani odprowadzania wód gruntowych. Fundamenty tego typu budowane są bezpośrednio na warstwie nośnej gruntu, dlatego też nie sprawdzą się na działce, na której grunt jest niestabilny.

Technologie wykorzystywane do wykonania fundamentów głębokich:

  • płyty fundamentowe,

  • ławy fundamentowe,

  • stopy fundamentowe,

  • ruszty fundamentowe,

  • skrzynie fundamentowe,

  • bloczki fundamentowe.

 

Fundamenty pośrednie

Fundamenty pośrednie to rozwiązanie wykorzystywane w sytuacji, gdy na działce mamy do czynienia z gruntami niestabilnymi. Podłożem słabej jakości są grunty organiczne i nasypowe tj. torfy, gliny lub namuły. Podstawą w takiej sytuacji są badania geotechniczne, które odpowiedzą nam na pytanie, czy na parceli w ogóle można cokolwiek wybudować? Może się bowiem okazać, że budowa domu jednorodzinnego na konkretnym gruncie jest niemożliwa. Jeśli natomiast pomimo problematycznego gruntu jest możliwość posadowienia budynku, to z fundamentami w takiej sytuacji musimy dotrzeć aż do warstwy nośnej.

Jest to możliwe przy wykorzystaniu poniższych rozwiązań:

  • pale fundamentowe (wiercone, przemieszczeniowe i prefabrykowane wbijane),

  • studnie fundamentowe,

  • wykopy szerokoprzestrzenne,

  • kesony,

  • ściany szczelinowe,

  • kolumny kamienne,

  • słupy.

 

Posadowienie domu w trudnych warunkach z New-House

Wybór odpowiedniego rodzaju posadowienia domu może być problematyczny dla inwestorów, którzy na co dzień nie działają w branży budownictwa jednorodzinnego. Na szczęście wystarczy cały proces budowlany powierzyć sprawdzonym specjalistom z New-House, aby nie musieć zajmować się ani wyborem fundamentowania, ani żadną inną sprawą techniczną i administracyjną niezbędną do wykonania i załatwienia w trakcie budowy wymarzonego domu. Nasze przedsiębiorstwo budowlane działa nieprzerwanie od 1991 roku i w tym czasie z powodzeniem zrealizowaliśmy ponad 1500 projektów domów na terenie całego kraju. Nasze wieloletnie doświadczenie w branży zaowocowało drobiazgową wiedzą na temat aktualnych potrzeb inwestorów. To pozwoliło nam skonstruować ofertę, która idealnie odpowiada oczekiwaniom naszych zapracowanych klientów. Współcześni inwestorzy poszukują kompleksowych rozwiązań budowlanych, które zapewnią im spokój o terminowość prac i bezpieczeństwo inwestycji. A my takie rozwiązania zapewniamy, zajmując się budową domów od A do Z.

Z naszą pomocą nie tylko wybudujesz dom, ale i wybierzesz działkę oraz projekt nieruchomości. W Twoim imieniu zajmiemy się również wszystkimi formalnościami urzędowymi oraz zakupem i logistyką materiałów budowlanych. A jeśli takie będzie Twoje życzenie, weźmiemy na siebie również aranżację wnętrz i otoczenia nieruchomości. Gdy Twój dom będzie wzrastał, Ty będziesz zajmował się tym, co najważniejsze – rodziną, pracą, odpoczynkiem i realizacją swoich pasji. Brzmi dobrze? Jeśli tak to zapraszamy Cię do kontaktu z naszymi doradcami, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania i wskażą dostępne możliwości współpracy. Jesteśmy do Twojej dyspozycji 7 dni w tygodniu w godzinach 7.00 – 21.00.

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 7:00 do 21:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

kontakt46@new-house.com.pl

+48 504 125 130

r_skulimowski_contact_section_new