Ile kosztuje budowa domu?

Oferta

Ile kosztuje budowa domu?

 

Na to, ile kosztuje budowa domu jednorodzinnego, wpływa wiele zmiennych. Poznając wszystkie z nich, można świadomie zdecydować co zmienić lub z czego zrezygnować, aby wybudowanie domu było tańsze. Jeśli zastanawiasz się, ile może kosztować budowa domu, o określonych parametrach zachęcamy do skorzystania z kalkulatora budowy domu New-House. Wystarczy, że podasz oczekiwaną powierzchnię użytkową domu, wybierzesz województwo, w którym planujesz budowę oraz rodzaj domu, rodzaj dachu, rodzaj stropu, wielkość garażu i podasz swój adres e-mail. W odpowiedzi otrzymasz szacunkową wycenę budowy domu (stanu surowego, stanu deweloperskiego i stanu pod klucz) w oparciu o wybrane kryteria. A wszystko to szybko, sprawnie i wprost z własnego fotela.

 

Spis treści:

 • Co wpływa na koszt budowy domu jednorodzinnego?

 • Specyfika działki budowlanej

 • Rodzaj projektu domu

 • Jak poznać koszt budowy domu według projektu znajdującego się w bazie New-House – instrukcja krok po kroku

 • Przykłady gotowych projektów domów wraz z wyceną ich budowy

 • Bryła budynku

 • Wielkość budynku

 • Ilość kondygnacji

 • Czy w budynku będzie piwnica?

 • Rodzaj dachu

 • Rodzaj i wielkość garażu

 • Sposób ogrzewania budynku

 • Budowa domu – na czym możemy zaoszczędzić, a na czym oszczędzać nie wolno?

 • Koszt budowy domu z New-House

 • New-House – co bierzemy na siebie w trakcie budowy domu?

Co wpływa na koszt budowy domu jednorodzinnego?

Specyfika działki budowlanej

Na koszt zakupu działki budowlanej wpływa lokalizacja – im bardziej popularna, prestiżowa i pożądana tym cena ziemi będzie wyższa. Ważna jest również wielkość parceli, jej kształt oraz fakt czy działka jest uzbrojona, czy też nie. Nie bez znaczenia jest także odległość od większego miasta oraz dostępność infrastruktury ułatwiającej codzienne funkcjonowanie – komunikacji miejskiej, placówek ochrony zdrowia, placówek oświatowych w postaci żłobków, przedszkoli, szkół różnego szczebla edukacji oraz placówek handlowych i rekreacyjnych.

Należy jednak mieć świadomość, że zakup działki w niskiej cenie nie zawsze się opłaca. Tak – wiemy, że na pierwszy rzut oka brzmi to nieco absurdalnie, jednak zaraz to wyjaśnimy. Tania parcela najczęściej jest niewielka, ma nietypowy kształt lub jest nieuzbrojona.

Co to oznacza dla inwestora, który zdecyduje się na jej zakup:

 • Inwestor będzie musiał zająć się doprowadzeniem niezbędnych mediów tj. prąd, gaz, woda oraz kanalizacja, a to pochłania wiele czasu i co najważniejsze środków – może się więc okazać, że docelowo za wszystko zapłacimy znacznie więcej niż gdybyśmy od razu kupili droższą, lecz uzbrojoną działkę.

 • Działka niewielkich rozmiarów lub w nietypowym kształcie najczęściej uniemożliwia wykorzystanie jednego z gotowych projektów domów, co oznacza, że konieczne jest zamówienie projektu indywidualnego, który jest droższy, a jego wykonanie pochłania więcej czasu.

Jeśli więc zależy nam na realnych oszczędnościach w zakresie budowy domu, powinniśmy przeanalizować wszystkie za i przeciw działki, którą zamierzamy kupić, aby później nie przeżyć niemiłego zaskoczenia. Inwestorzy, którzy kompleksową budowę domu jednorodzinnego zlecają New-House mogą liczyć na wsparcie profesjonalistów zarówno na etapie poszukiwania parceli we wskazanym regionie, jak i na sprawdzenie jej pod kątem technicznym i administracyjnym. Dzięki ich pomocy klienci podejmują świadomą decyzję o zakupie na podstawie wszystkich niezbędnych informacji. Tak jest zdecydowanie szybciej i co najważniejsze bezpieczniej dla ich finansów oraz ich samych.

 

Rodzaj projektu domu

Jeśli chodzi o projekt oraz jego wpływ na koszt budowy domu to do wyboru mamy dwie możliwości:

 • tańszy i szybszy w realizacji projekt gotowy – koszt od około 2000 zł do 5000 zł, czas oczekiwania kilka dni robocze, nie wymaga udziału inwestora w projektowaniu,

 • droższy i zdecydowanie dłuższy w realizacji projekt indywidualny przygotowywany na zamówienie – koszt od 5000 zł do 15 000 zł, czas oczekiwania od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy, wymagany udział inwestora w procesie projektowym.

Każde z powyższych rozwiązań – jak to w życiu bywa – ma zarówno zalety, jak i ograniczenia. To które z nich wybierze inwestor, zależy od działki, jaką dysponuje, ustępstw, na jakie jest gotowy przystać względem swojego wyobrażenia o idealnej przestrzeni do życia oraz zasobności jego portfela.

Obecnie inwestorzy coraz częściej wybierają gotowe projekty domów jednorodzinnych, których ogromną bazę zgromadziliśmy również na stronie New-House. Wśród nich są budynki utrzymane w różnorodnej stylistyce, dzięki czemu każdy zainteresowany klient jest w stanie znaleźć wśród nich ten jedyny trafiający w jego potrzeby i oczekiwania. Co warto podkreślić projekty domów znajdujące się w naszych zasobach to projekty z aktualną wyceną budowy domu. W praktyce oznacza to, że jeszcze przed zakupem interesującego Cię projektu możesz sprawdzić, jaki będzie koszt jego wybudowania. To wygodne rozwiązanie cenione przez odwiedzających naszą stronę użytkowników, dzięki któremu są w stanie błyskawicznie, wprost z własnego fotela ocenić czy wybrany projekt mieści się w ich możliwościach finansowych, czy konieczne będzie pozyskanie dodatkowego źródła finansowania inwestycji.

 

Jak poznać koszt budowy domu według projektu znajdującego się w bazie New-House – instrukcja krok po kroku

 1. Wejdź na stronę https://new-house.com.pl/projekty-domow.

 2. Znajdź interesujący Cię projekt, korzystając z intuicyjnej wyszukiwarki.

 3. Wybierz projekt, którego koszt realizacji chcesz poznać i wejdź na dedykowaną mu podstronę.

 4. Znajdź na niej przycisk opisany komunikatem: Zamów dokładną wycenę i kliknij go.

 5. W formularzu, do którego zostaniesz przeniesiony, wypełnij wszystkie wymagane pola poprawnymi i aktualnymi danymi. Będziemy ich potrzebować, aby przesłać Ci wycenę budowy domu według wybranego projektu gotowego aktualną na dzień jej przesłania.

 6. Dodatkowo w podziękowaniu za Twoje zaufanie otrzymasz dostęp do wycen budowy pozostałych projektów znajdujących się w naszej bazie – dzięki temu będziesz mieć możliwość porównania wielu domów.

 7. Jeśli na stronie projektu natrafisz na komunikat: Wycena wkrótce, nie zrażaj się. Oznacza on jedynie to, że przygotowanie wyceny dla Ciebie zajmie nam chwilę dłużej – najczęściej kilka dni roboczych. Postępuj więc zgodnie z powyższą instrukcją i codziennie sprawdzaj swoją skrzynkę e-mail.

 

Przykłady gotowych projektów domów wraz z wyceną ich budowy:

dom parterowy o powierzchni użytkowej 138 m² z garażem dwustanowiskowym,

koszt budowy pod klucz na dzień 22.04.2022 r wynosi 1 168 020 zł brutto,

dom o powierzchni 186 m² z poddaszem użytkowym i garażem dwustanowiskowym,

koszt budowy pod klucz na dzień 22.04.2022 r wynosi 299 168 zł brutto,

dom piętrowy o powierzchni użytkowej 279 m² z garażem jednostanowiskowym,

koszt budowy pod klucz na dzień 22.04.2022 r wynosi 2 019 668 zł brutto,

dom o powierzchni 95 m² z poddaszem użytkowym i garażem jednostanowiskowym,

koszt budowy pod klucz na dzień 22.04.2022 r wynosi 965 554 zł brutto,

dom o powierzchni 197 m² z poddaszem użytkowym i garażem dwustanowiskowym,

koszt budowy pod klucz na dzień 22.04.2022 r wynosi 1 585 267 zł brutto.

 

Bryła budynku

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego nowoczesne budownictwo jednorodzinne najczęściej wykorzystuje proste bryły budynków? Powody zasadniczo są dwa:

 1. dom o prostej bryle jest tańszy w budowie,

 2. prosta bryła budynku realnie ogranicza występowanie mostków termicznych, przez które ogrzane powietrze ucieka z domu, dzięki czemu do jego ogrzania będziemy potrzebować mniej energii, więc będzie ono tańsze.

Jeśli więc zależy Ci na realnych oszczędnościach zarówno w trakcie budowy, jak i w późniejszych latach podczas eksploatacji domu powinieneś poważnie rozważyć wybudowanie nowoczesnego domu o prostej bryle – szczególnie że taka nieruchomość może być równie atrakcyjna co dom utrzymany w klasycznej stylistyce.

 

Wielkość budynku

Co do zasady dom jednorodzinny nie powinien być ani zbyt duży, ani zbyt mały, nadto powinien uwzględniać zarówno aktualną sytuację rodzinną, jak i plany na przyszłość. Większy dom zawsze oznacza wyższy koszt budowy oraz późniejszego użytkowania np. ogrzewania. Dlatego też planując budowę domu, warto postawić na projekt, który będzie w maksymalny sposób wykorzystywał dostępną przestrzeń np. poprzez rozsądne rozplanowanie i minimalizację ciągów komunikacyjnych. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom architektonicznym można mieszkać wygodnie i komfortowo również na mniejszej przestrzeni oszczędzając sobie jednocześnie zbędnych wydatków teraz i w przyszłości.

 

Ilość kondygnacji

Każda dodatkowa kondygnacja budynku to dodatkowe koszty związane z budową stropów i schodów. Tak więc im mniej pięter tym mniejszy będzie koszt budowy domu jednorodzinnego. To doskonała wiadomość szczególnie dla fanów domów parterowych. Warto rozważyć budowę takiej nieruchomości również w sytuacji, gdy zależy nam na oszczędnościach.

 

Czy w budynku będzie piwnica?

Piwnica podnosi koszt budowy domu o 30% - koniec kropka. Jeśli więc chcesz realnie obniżyć koszt budowy, to powinieneś przemyśleć, czy jest Ci ona niezbędnie potrzebna. Może się bowiem okazać, że jej funkcję może z powodzeniem pełnić np. poddasze użytkowe lub składzik, dzięki czemu wygenerujesz realne oszczędności.

 

Rodzaj dachu

Im bardziej skomplikowany jest dach, tym jest droższy, ponieważ każde załamanie i krzywizna wymagają nie tylko dodatkowych materiałów budowlanych, ale również więcej czasu poświęconego na ich wykonanie co podnosi koszt robocizny. Najtańsze w wykonaniu są dachy dwuspadowe nachylone od 30 do 45 stopni. Są one również najpopularniejsze w naszym kraju.

 

Rodzaj i wielkość garażu

Najtańszy w wykonaniu jest garaż znajdujący się w bryle budynku. Wybudowanie garażu wolnostojącego jest droższe zarówno w budowie, jak i w eksploatacji choćby dlatego, że zdecydowanie trudniej go ogrzać. Jeśli natomiast podoba Ci się gotowy projekt domu bez garażu, a nie chcesz narażać się na dodatkowe koszty związane z budową garażu wolnostojącego, zawsze możesz rozważyć budowę przydomowej wiaty, która może nie jest garażem, ale stanowi atrakcyjną cenowo alternatywę.

 

Sposób ogrzewania budynku

To, jaki rodzaj ogrzewania wybierzemy, wpłynie zarówno na koszt wybudowania domu jednorodzinnego, jak i również na koszty związane z jego eksploatacją we wszystkich kolejnych latach. Dlatego tak ważne jest, aby decyzję tą podjąć w pełni świadomie, realnie rozważając zarówno sytuację obecną, jak i możliwą przyszłość np. w zakresie dostępności oraz cen surowców niezbędnych do ogrzewania. Nadto wybierając sposób ogrzewania naszego domu, warto stawiać na nowoczesne rozwiązania, które będą przyjazne dla domowego budżetu oraz środowiska. Oba te warunki spełniają odnawialne źródła energii.

 

Budowa domu – na czym możemy zaoszczędzić, a na czym oszczędzać nie wolno?

Jak zdążyłeś już zauważyć to, ile będzie kosztowała budowa domu, zależy bezpośrednio od rozwiązań, jakie wybierzesz w momencie zamawiania gotowego projektu domu lub wykonania projektu indywidualnego. Aby wygenerować realne oszczędności, najczęściej wystarczy jedno rozwiązanie zastąpić tańszym bez utraty na estetyce i komforcie. Jeśli jednak nie wiesz jak się za to zabrać, ponieważ na co dzień nie działasz w branży budownictwa jednorodzinnego, zawsze możesz zlecić to naszym specjalistom. Zadzwoń i dowiedz się jakie możliwości kompleksowej współpracy oferujemy.

Chcemy jednak z całą mocą stwierdzić, że jest jedna sprawa w trakcie budowy domu, na której nigdy nie można oszczędzać – są to materiały budowlane. Należy bowiem mieć świadomość, że dom budujemy na lata i jeśli ma w tym czasie w pełni spełniać swoją funkcję powinien być wykonany z surowców najwyższej jakości. Szczególnie że poczynione na tym etapie oszczędności są najczęściej chwilowe, a co za tym idzie w swojej istocie pozorne. Dlaczego? Ponieważ dom wybudowany z materiałów wątpliwej jakości może nastręczać wiele problemów w późniejszej eksploatacji i stanowić realne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia mieszkańców. Brzmi poważnie? I takie jest w istocie, ponieważ surowce niskiej jakości mogą zawierać substancje potencjalnie niebezpieczne dla ludzi, a dzięki nieodpowiedniej wytrzymałości istnieje realne ryzyko uszkodzenia konstrukcji lub nawet jej zawalenia. Mamy nadzieję, że powyższe informacje skutecznie zniechęciły Cię do sięgnięcia po tanie surowce, które tanie są tak naprawdę jedynie w momencie ich zakupu, a problemy związane z ich wykorzystaniem mogą wygenerować poważne koszty i jeszcze poważniejsze problemy.

 

Koszt budowy domu z New-House

New-House to przedsiębiorstwo, które specjalizuje się w budownictwie jednorodzinnym. Domy dla polskich rodzin, na terenie całego kraju budujemy nieprzerwanie do 1991 roku. W tym czasie zrealizowaliśmy ponad 1500 projektów. W trakcie naszej wieloletniej działalności bacznie obserwujemy, jak zmieniają się oczekiwania inwestorów. I do właśnie na podstawie tych obserwacji przygotowaliśmy kompleksową propozycję, która odpowiada na potrzeby współczesnych klientów, którzy nie chcą, aby budowa domu zdominowała ich życie na długi czas. Nasz zespół tworzą specjaliści, którzy reprezentują różne dziedziny związane z budową domów, którzy biorą na siebie wszystkie zagadnienia, jakimi w trakcie budowy należy się zająć. W praktyce oznacza to zarówno roboty budowlane, jak i wszystkie formalności. Jeśli zastanawiasz się, co to konkretnie oznacza, zerknij na poniższą listę.

 

New-House – co bierzemy na siebie w trakcie budowy domu?

 • znalezienie działki budowlanej we wskazanym przez inwestora regionie,

 • sprawdzenie wybranej działki budowlanej pod kątem technicznym i administracyjnym,

 • znalezienie gotowego projektu domu spełniającego oczekiwania inwestora i wymagania MPZP lub warunków zabudowy,

 • wykonanie projektu domu na zamówienie, jeśli z jakichś powodów nie można skorzystać z projektu gotowego,

 • formalności i fizyczne prace związane z doprowadzeniem na działkę prądu, gazu, wody oraz kanalizacji,

 • formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę,

 • wsparcie w zakresie pozyskania dodatkowego źródła finansowania budowy domu jednorodzinnego,

 • zakup i logistykę materiałów budowlanych,

 • budowa domu do stanu wybranego przez inwestora przy podpisaniu umowy z New-House,

 • aranżacja wnętrz nowopowstałego domu,

 • zagospodarowanie teren wokół budynku,

 • formalności związane z technicznym odbiorem budynku.

 

Jeśli perspektywa budowy domu, w trakcie której będziesz normalnie żyć i wypoczywać jest dla Ciebie atrakcyjna, już dziś skontaktuj się z nami i poznaj dostępne możliwości. Chętnie opowiemy Ci również więcej na temat sposobów na obniżenie kosztów budowy domu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do niedzieli w godzinach 8.00 – 20.00. Zapraszamy.

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 7:00 do 21:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

kontakt20@new-house.com.pl

+48 504 125 130

r_skulimowski_contact_section_new