Basen zewnętrzny

Oferta

Spis treści:

Basen zewnętrzny



W niepamięć odeszły czasy, w których prywatny basen zlokalizowany przy domu był luksusem, na który mogli sobie pozwolić jedynie najbogatsi. Obecnie na tego rodzaju rozwiązanie decyduje się coraz więcej inwestorów. Zachęcają ich nie tylko gorące lata i ocieplający się klimat, dzięki któremu z basenu zewnętrznego można korzystać przez dłuższy okres w roku. Przekonują ich również niższe – niż jeszcze kilkanaście lat temu – koszty jego wykonania i utrzymania. Klienci, którzy kompleksową budowę domów zlecają New-House mogą liczyć na profesjonalne doradztwo również w zakresie wyboru optymalnej technologii basenowej oraz najlepszego miejsca na basen. Jeśli więc skrycie marzysz o nowoczesnym domu z basenem, to zdecydowanie jesteś we właściwym miejscu. 



 



Gdzie najlepiej wybudować basen zewnętrzny?



Wybierając miejsce na przydomowy basen, należy wziąć pod uwagę kilka zmiennych. Odpowiednia lokalizacja zapewni nie tylko wygodę korzystania z basenu, zminimalizuje również koszty jego budowy i późniejszej eksploatacji. 




  1. Osobiste preferencje inwestora oraz jego bliskich.

    Docelowo basen będzie najczęściej wykorzystywany przez domowników, dlatego należy zadbać o to, aby znalazł się on w optymalnej odległości od domu z wygodnym dojściem oraz dodatkowym miejscem do rekreacji. Jeśli korzystanie z basenu będzie z jakiegoś powodu utrudnione, to mieszkańcy raczej nie będą go używać. W takiej sytuacji zasadność całej inwestycji staje się co najmniej wątpliwa. 

  2. Poziom wód gruntowych na działce budowlanej.

    Od poziomu wód gruntowych bezpośrednio zależy technologia, w jakiej należy wykonać basen. Jeśli ich poziom jest wysoki, to prace trzeba poprzedzić wykonaniem drenażu. A dla lepszego zabezpieczenia konstrukcji basenu warto wylać także płytę betonową ponad poziomem wód. Na pytanie, jaki poziom wód gruntowych jest na konkretnej działce budowlanej, odpowiedzą badania gruntu znajdującego się na parceli

  3. Poziom nasłonecznienia. Basen najkorzystniej jest wykonać w najbardziej nasłonecznionym miejscu działki. Dzięki takiemu zabiegowi temperatura wody pozostanie optymalna bez konieczności jej ogrzewania. 

  4. Okoliczna roślinność. Przed ostatecznym wyborem miejsca na basen w ogrodzie warto przyjrzeć się okolicznej roślinności. Dlaczego? Im jest jej więcej, tym częściej będziemy musieli usuwać zanieczyszczenia z basenu. Oczywiście w takim przypadku można wykonać odpowiednie zadaszenie, które zabezpieczy lustro wody przed nieczystościami, jednakże należy mieć świadomość, że takie rozwiązanie podniesie koszt budowy basenu. Jeśli więc inwestorowi zależy na tym, by wybudować go najniższym kosztem, powinien drobiazgowo przeanalizować jego docelowe otoczenia i wybrać takie miejsce, w którym roślinność nie będzie stanowiła problemu dla czystości wody.



Co do zasady umiejscowienie basenu – jeśli to możliwe – warto zaplanować, zanim rozpoczniemy budowę domu. To ważne szczególnie w kontekście wykorzystania sprzętu ciężkiego koniecznego do wykonania wykopów. Gdy dom jest skończony, a przestrzeń wokół niego zagospodarowana istnieje ryzyko, że maszyny uszkodzą to, co już zostało wykonane. A w najgorszym scenariuszu będą miały problem, aby w ogóle zmieścić się na posesji. Warto mieć tego świadomość. 



 



Przydomowy basen a prawo budowlane 



Na początek dobra wiadomość – jeśli basen jest ujęty gotowym projekcie domu wybranym przez inwestora, do jego budowy nie trzeba załatwiać żadnych dodatkowych formalności. Nadto basen o wielkości dochodzącej do pięćdziesięciu metrów kwadratowych – nawet jeśli dobudowywany jest później – także nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę ani nawet zgłoszenia chęci jego wykonania do urzędu.  Jeśli natomiast planowany basen ma być większy niż rzeczone pięćdziesiąt metrów kwadratowych, to niezbędne będzie uzyskanie odpowiedniego pozwolenia. Aby je uzyskać, należy złożyć wniosek w odpowiednim urzędzie i dołączyć do niego poniższe załączniki:




  • 4 egzemplarze projektu budowy basenu wykonane przez osobę posiadającą uprawnienia konstrukcyjno-budowlane,

  • oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością w celach budowlanych.



Uzyskane zezwolenia jest ważne trzy lata, co w praktyce oznacza, że dokładnie tyle czasu mamy na rozpoczęcie budowy wymarzonego basenu.



 



Budowa basenu ogrodowego bez pozwolenia – konsekwencje dla inwestora



Stworzenie basenu bez uzyskania stosownego pozwolenia na budowę może mieć dwojakie konsekwencje. Po pierwsze urząd może nakazać inwestorowi jego rozbiórkę. Po drugie inwestor może zostać zmuszony do wniesienia opłaty legalizacyjnej, której wysokość najczęściej oscyluje w okolicach 2500 złotych. Lepiej więc zawczasu oszczędzić sobie stresów oraz niepotrzebnych wydatków i jeśli to konieczne dopełnić wszystkich formalności urzędowych, zanim zaczniemy budowę basenu. 



 



Z czego budowane są współczesne baseny zewnętrzne?



Przydomowe baseny najczęściej budowane są z: 




  • żelbetonu,

  • kształtek betonowych, 

  • elementów prefabrykowanych, 

  • stali,

  • drewna, 

  • tworzyw sztucznych. 



Niewątpliwą zaletą basenów budowanych z żelbetonu oraz kształtek betonowych jest to, że ich wykorzystanie pozwala stworzyć dowolnie wybrany kształt i dzięki temu idealnie wpasować go w dostępną przestrzeń. Inwestorzy wybierający baseny z tworzyw sztucznych podkreślają to, że one również występują w wielu kształtach i rozmiarach.



 



3 etapy budowy basenu 




  1. Wykonanie niecki oraz podejść do instalacji basenowej zgodnie z projektem. 

  2. Podłączenie instalacji czyszczącej oraz grzewczej, jeśli projekt takową przewiduje. 

  3. Wykończenie konstrukcji basenowej wraz z jej odpowiednim zabezpieczeniem przed zjawiskami atmosferycznymi tj. opady śniegu w miesiącach zimowych. Zabezpieczenie ma na celu również zminimalizowanie ryzyko niekontrolowanego wpadnięcia do wody zarówno osób dorosłych, jak i dzieci. 



 



Filtracja wody w basenie zewnętrznym 



Woda w przydomowym basenie musi być poddawana filtracji oraz chemicznemu uzdatnianiu. Oczyszczanie wody w takim zbiorniku polega na przepuszczeniu jej przez porowaty materiał filtra z pomocą pompy basenowej. Taka procedura pozwala usunąć większość zanieczyszczeń (szacuje się, że do 80%). W basenach zewnętrznych stosowane są automaty oraz chemia wykorzystywana również w basenach usytuowanych wewnątrz budynków. W tym przypadku nie ma rozróżnienia. 



Na rynku znaleźć można poniższe rodzaje filtrów: 




  • piaskowe,

  • z wkładami,

  • workowe,

  • przepuszczające przez szkło,

  • przepuszczające przez ziemię okrzemkową.



To który rodzaj filtra powinien zostać zastosowany w konkretnym basenie, zależy od mocy wybranej pompy. Natomiast pompa powinna być dobrana do wielkości basenu, ilości zastosowanych przewodów rurowych oraz liczby załamań. Co do zasady mniejsza pompa będzie bardziej ekonomiczna w codziennym użytkowaniu. 



Polscy inwestorzy w swoich przydomowych basenach najczęściej stosują filtry piaskowe wyposażone w pompę, która pobiera wodę i po oczyszczeniu kieruje ją z powrotem do zbiornika basenowego. Dodatkowo taką instalację doposaża się w rozwiązania sterujące, których zadaniem jest automatyczne uruchamianie procesu filtracji w określonych przez użytkownika odstępach czasu. Dzięki temu woda w basenie jest czysta, a chemiczne uzdatnianie pozbawia ją również szkodliwych drobnoustrojów, które mogłyby się w niej rozwijać. 



 



Podgrzewanie wody w basenie – rozwiązania 



Aby móc korzystać z przydomowego basenu nie tylko w upalne dni konieczny jest montaż systemu podgrzewania wody. Najbardziej ekonomicznym i ekologicznym rozwiązaniem jest wykorzystanie w tym celu kolektorów słonecznych, które można zamontować zarówno na gruncie, jak i np. na dachu domu. Kolektory będą nam z powodzeniem podgrzewać wodę zarówno w chłodniejsze dni latem, jak i zimą. Można również obudować basen ogrzewanym szklanym pawilonem, który basen zewnętrzny de facto zmieni nam w basen całoroczny. Aby uniknąć nadmiernego wychłodzenia wody w basenie można też przykryć go specjalną folią, która dodatkowo ochroni wodę przed zanieczyszczeniami napływającymi z zewnątrz. Szacuje się, że takie rozwiązanie w słoneczne dni może podnieść temperaturę wody w basenie nawet o 6 stopni. Należy jednak mieć świadomość, że codzienne przykrywanie basenu (nawet wyposażonego w odpowiedni system pociągowy) może być zwyczajnie problematyczne i niepraktyczne. Jeśli zależy nam na tym, aby wykorzystywać basen przez maksymalny czas w ciągu roku, powinniśmy zadbać również o jego regularne czyszczenie – przynajmniej raz w roku. Ważna jest również dezynfekcja. 



 



Ile kosztuje wybudowanie basenu zewnętrznego? 



Koszt wykonania przydomowego basenu zależy bezpośrednio od jego wielkości, kształtu, materiałów wybranych do budowy oraz dodatkowych rozwiązań i udogodnień wskazanych przez inwestora. Szacunki pokazują, że należy się nastawić na koszt od 10 do 40 tysięcy złotych. Należy również pamiętać, że użytkowanie basenu wymaga wymiany filtrów, zakupu środków do uzdatniania wody, skimmera, odkurzacza do dna basenu czy wspomnianej już wcześniej folii ochronnej co generuje dodatkowe koszty. W jednym sezonie powinny się one zamknąć w kwocie maksymalnie trzech tysięcy złotych. 



 



Dlaczego polscy inwestorzy chętniej budują baseny na zewnątrz niż w domach? 



Odpowiedź na powyższe pytanie jest dość prosta – ponieważ zbudowanie basenu znajdującego się w bryle domu jest zwyczajnie droższe od takiego znajdującego się na zewnątrz budynku. I nie ma znaczenia czy basen w domu planujemy już na etapie projektu nieruchomości, czy przystosowujemy do jego wykonania już zastały budynek. W obu przypadkach jest to przedsięwzięcia bardzo kosztowne. Także koszty utrzymania takiego basenu są wyższe, ponieważ mogą dochodzić do nawet 10 tysięcy złotych miesięcznie. Należy również pamiętać, że w przypadku basenu w budynku potrzebujemy dwóch pomieszczeń (basenu właściwego i pomieszczenia technicznego). To wszystko sprawia, że baseny w domach są w naszym kraju wykonywane stosunkowo rzadko. Zdecydowanie popularniejsze są baseny na zewnątrz, na których wykonanie decyduje się coraz więcej inwestorów współpracujących z New-House.



Jeśli chcesz dołączyć do tego grona, ponieważ dom z basenem jest również Twoim marzeniem, zapraszamy do współpracy z naszym przedsiębiorstwem. Budownictwem jednorodzinnym zajmujemy się nieprzerwanie od 1991 roku mamy więc zarówno duże doświadczenie, jak i wiedzę oraz umiejętności praktyczne co pozwala nam realizować nawet najbardziej wymagające domy na terenie całego kraju. Dość powiedzieć, że trakcie prowadzonej przez nas działalności wybudowaliśmy ich ponad 1500. Skontaktuj się z nami już dziś i opowiedz nam o swoim pomyśle na dom, a my pomożemy Ci go zrealizować, ponieważ domy pod klucz to nasza specjalność. Jesteśmy do Twojej dyspozycji 7 dni w tygodniu od 7.00 do 21.00.


Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 7:00 do 21:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

kontakt59@new-house.com.pl

+48 504 125 130

r_skulimowski_contact_section_new