Budowa domu energooszczędnego

Oferta

Spis treści:

Budowa domu energooszczędnego

W dobie stale rosnących cen energii domy energooszczędne cieszą się coraz większą popularnością. Choć są droższe w budowie, w skali rocznej przynoszą naprawdę duże oszczędności, które dość szybko mogą zwrócić nadwyżkę poniesionych kosztów. Rosnąca popularność domów energooszczędnych sprawia, że coraz większa liczba inwestorów wybiera modernistyczne i proste w konstrukcji domy, których najważniejszym atutem jest mniejsze zapotrzebowanie energetyczne.

Spis treści:

  • Czym charakteryzuje się dom energooszczędny?

  • Budowa domu energooszczędnego krok po kroku

  • Dlaczego warto wybudować dom energooszczędny?

  • Ile czasu zajmuje budowa domu energooszczędnego?

  • Gdzie można znaleźć dobre projekty domów energooszczędnych?

Czym charakteryzuje się dom energooszczędny?

Dom energooszczędny, określany również domem niskoenergetycznym to dom, który odznacza się niskim z zapotrzebowaniem energetycznym. Chodzi o energię potrzebną do uzyskania ciepła w celu ogrzania domu lub wody użytkowej. Normy obowiązujące od 2021 roku sprawiają, że maksymalne zapotrzebowanie domu energooszczędnego nie może przekraczać 70 kWh/m² rocznie. W praktyce, domy niskoenergetyczne zwykle mieszczą się w przedziale 30 – 60 kWh/m². Dla porównania, w przypadku domów pasywnych jest to zaledwie 15 kWh/m².

Jak można uzyskać tak dobre wyniki? Podstawą jest jakościowa termoizolacja, gwarantująca jak najniższy współczynnik przenikania energii. W ten sposób dom utrzymuje wyprodukowane ciepło i nie wypuszcza go na zewnątrz. Poza dobrym materiałem termoizolacyjnym potrzebne są również jakościowe okna oraz drzwi zewnętrzne. Do tego dochodzi prosta konstrukcja budynku oraz brak dodatkowych elementów architektonicznych, takich jak wykusz czy lukarna. W domach energooszczędnych stosuje się także nowoczesne technologie grzewcze, takie jak pompa ciepła. Taki system zazwyczaj współpracuje z rekuperacją, czyli wentylacją mechaniczną.

Budowa domu energooszczędnego krok po kroku

Budowa domu energooszczędnego nie różni się szczególnie od budowy tradycyjnego domu. Mamy tu te same etapy: roboty ziemne, położenie fundamentów, wymurowanie ścian, budowa schodów, konstrukcja dachu, wstawienie okien i drzwi zewnętrznych. Po uzyskaniu stanu surowego zamkniętego można przejść do wykonania poszczególnych sieci oraz instalacji w domu. Gdy pozwoli na to pogoda, budynek jest ocieplony. Pozostaje go wykończyć zgodnie z życzeniami inwestora.

W przypadku domów energooszczędnych kluczowych jest kilka kwestii. Po pierwsze odpowiedni projekt budowlany, na podstawie którego obliczono docelowe zapotrzebowanie energetyczne. Kolejną kwestią jest wybór jakościowych okien i drzwi, a także wybór najlepszych materiałów termoizolacyjnych o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła. Bardzo istotne są prace związane z wykończeniem dachu – przeważnie to tutaj popełniane są błędy konstrukcyjne, które w przyszłości mogą skutkować mostkami cieplnymi odpowiedzialnymi za utratę energii.

Dlaczego warto wybudować dom energooszczędny?

W ostatnich latach notujemy stały wzrost cen energii. Nic nie wskazuje na to, aby w niedalekiej przyszłości prąd, gaz, węgiel oraz inny opały miały stanieć. Tym samym, wielu inwestorów woli zapłacić więcej za budowę domu, ale zapewnić sobie niższe koszty eksploatacyjne w przyszłości. O ile droższa jest budowa domu energooszczędnego w porównaniu z tradycyjnym domem? W zależności od kluczowych parametrów, 50 – 100 tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę oszczędności w skali roku, rzędu nawet kilku tysięcy złotych, zdecydowanie warto! Na stronie New House dostępny jest kalkulator budowy, który pozwala oszacować koszty budowy domu energooszczędnego na podstawie podstawowych parametrów, takich jak: powierzchnia, rodzaj dachu, technologia budowy.

Ile czasu zajmuje budowa domu energooszczędnego?

Dom energooszczędny można wybudować nawet w przeciągu jednego sezonu. Warto jednak z pewnym wyprzedzeniem zająć się zakupem odpowiedniej instalacji grzewczej, a także zaklepaniem terminu montażu. Nieco więcej czasu może zająć także ocieplanie budynku, biorąc pod uwagę, że musi być wykonane z najwyższą starannością. Biorąc jednak pod uwagę, że domy energooszczędne zazwyczaj odznaczają się prostą bryłą i nie posiadają skomplikowanych elementów architektonicznych, budowa do stanu surowego zamkniętego może przebiegać wyjątkowo sprawnie.

Gdzie można znaleźć dobre projekty domów energooszczędnych?

Firma budowlana New House może pochwalić się rozbudowanym katalogiem projektów domów liczącym kilkanaście tysięcy opracowań. Współpracujemy z wieloma pracowniami, aby zaoferować Klientom możliwie jak najszerszy wybór. Na naszej stronie dostępne są również nowoczesne projekty domów energooszczędnych oraz pasywnych. Są one dostosowane do współczesnych norm i wymogów. Co ważne, na naszej stronie jeszcze przed zakupem projektu można zapoznać się z wyceną, co pozwala łatwiej wybrać projekt pod kątem budżetu oraz indywidualnych potrzeb.

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 7:00 do 21:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

kontakt59@new-house.com.pl

+48 504 125 130

r_skulimowski_contact_section_new