Koszt ogrzewania domu

Oferta

Koszt ogrzania domu – porównanie dla różnych technologii

Na koszty ogrzewania domu wpływa wiele czynników: energooszczędność budynku, rodzaj termoizolacji, powierzchnia domu, rodzaj instalacji grzewczej, a w przypadku pieców także rodzaj stosowanego paliwa. Rocznie, różnice pomiędzy poszczególnymi instalacjami mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych! Z tego względu warto przy budowie domu warto przemyśleć wybór droższej instalacji, która zapewni niższe koszty w przyszłości.

Spis treści:

 • Zapotrzebowanie domu na ciepło

 • Co składa się na koszt ogrzania domu?

 • Porównanie kosztów ogrzewania dla różnych instalacji i paliw

 • W jaki sposób zmniejszyć koszty ogrzewania w starym domu?

Zapotrzebowanie domu na ciepło

Zapotrzebowanie energetyczne budynku wyraża się w kilowatogodzinach na metr kwadratowych powierzchni. Zwykle podaje się zapotrzebowanie w ujęciu rocznym. Najmniejsze zapotrzebowanie mają domy pasywne (15 kWh/m2) oraz energooszczędne (50 kWh/m). Domy z jakościową i szczelną termoizolacją mieszczą się w przedziale 60 – 100 kWh/m2. W przypadku starych domów, zapotrzebowanie energetyczne może być dużo wyższe, nawet powyżej 150 – 200 kWh/m2.

Każde paliwo posiada określoną efektywność wyrażaną w kilowatogodzinach. W przypadku paliw podaje się wartości kWh/kg, natomiast w przypadku gazu ziemnego i olejów 10 kWh/m3. Znając zapotrzebowanie energetyczne domu można sprawdzić, ile paliwa trzeba będzie poświęcić na ogrzanie domu. Natomiast znając cenę paliwa (za m3, kg lub kWh) możemy wskazać dokładny koszt ogrzania domu. Jednak do kalkulacji wkrada się znacznie więcej obliczeń.

Co składa się na koszt ogrzania domu?

Wiemy już, że koszt ogrzania domu to nic innego, jak koszt paliwa, które jest potrzebne do wyprodukowania określonej liczby energii zgodnie z zapotrzebowaniem domu. Jednak dochodzą do tego inne czynniki, np. bryła domu. Nieskomplikowane domy na planie prostokąta będą tracić więcej ciepła aniżeli skomplikowane domy z balkonami, wykuszami i lukarnami. Każdy taki element stwarza ryzyko wystąpienia mostków termicznych. Do tego dochodzi technologia murowania ścian, rodzaj materiałów budowlanych oraz zastosowana termoizolacja.

Każda instalacja grzewcza posiada natomiast określoną sprawność, która informuje o tym, jak dużo energii będzie w stanie wykorzystać instalacja na ogrzewanie domu. Przykładowo, jeśli piec o sprawności 80% wykorzysta jedynie ok. 4kWh zamkniętych w kilogramie pelletu, pomimo, że paliwo to oferuje nawet do 5kWh z każdego kilograma. Dołóżmy do tego warunki pogodowe – długa i mroźna zima sprawi, że koszt ogrzania domu będzie dużo wyższy, aniżeli w przypadku zimy krótkiej i ciepłej.

Porównanie kosztów ogrzewania dla różnych instalacji i paliw

No dobrze, skoro wiemy już, jakie czynniki składają się na koszt ogrzania domu, możemy wskazać różnice poszczególnych instalacji i paliw. Posłużmy się przykładem nowego, ocieplonego domu o zapotrzebowaniu energetycznym na poziomie 100 kWh/m2. Tak prezentują się koszty ogrzewania w ujęciu rocznym:

 • Pompa ciepła od 2500 do 3000 zł,

 • Piec opalany drewnem – ok. 3500 zł,

 • Piec opalany węglem – od 4000 do 5000 zł,

 • Piec opalany pelletem – ok. 5000 – 5500 zł,

 • Piec na gaz ziemny – od 4200 do 4500 zł,

 • Piec na gaz płynny – ok. 6500 zł,

 • Piec na olej opałowy – ok. 6500 – 7000 zł,

 • Instalacja elektryczna w taryfie G12W – ponad 6,000 zł,

 • Instalacje elektryczne w taryfie G11 – nawet ponad 10,000 zł.

Najlepiej wypada pompa ciepła i nie może dziwić fakt, że znajduje ona zastosowanie w coraz większej liczbie domów. Jest to również największy wydatek w aspekcie kosztu zakupu i montażu instalacji, ale łatwo zauważyć, że w ujęciu rocznym pompa ciepła może zaoferować od 1000 do nawet 4,000 zł oszczędności, dzięki czemu, ten wybór dość szybko się zwraca. Zwłaszcza, że pompa ciepła może być zasilana energią odnawialną pochodzącą np. z fotowoltaiki. Tutaj trzeba także uczciwe przyznać, że instalacje elektryczne pod względem kosztów wypadają o niebo lepiej w domach z fotowoltaiką. A zatem koszt ogrzania domu zawsze należy oceniać w ujęciu całościowym.

W jaki sposób zmniejszyć koszty ogrzewania w starym domu?

O ile zapotrzebowanie na ciepło nowych domów mieści się poniżej 120 kWh/m2 rocznie, o tyle w przypadku starych i nieocieplonych domów może to być nawet ponad 200 kWh/m2. Wydatki na ogrzewanie w starym domu mogą być nawet trzykrotnie wyższe w porównaniu z nowym domem spełniającym wymagania pod kątem energooszczędności. Warto zatem zastanowić się, w jaki sposób można zmniejszyć koszty ogrzania takiego domu.

Priorytetem jest oczywiście ocieplenie domu. Tylko z pomocą dobrej termoizolacji można obniżyć koszty ogrzewana nawet o połowę. Następnie warto zadbać o lepsze i bardziej energooszczędne okna oraz drzwi zewnętrzne. Jednocześnie, warto skorzystać z usług fachowców, którzy sprawdzą dach i wskażą ewentualne mostki termiczne, przez które dom traci najwięcej ciepła. Po generalnym remoncie można pomyśleć o zmianie instalacji grzewczej. Na wszystkie te prace można otrzymać dofinansowania, a ponadto przysługuje nam ulga termomodernizacyjna.

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 7:00 do 21:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

kontakt51@new-house.com.pl

+48 504 125 130

r_skulimowski_contact_section_new