ECO

Oferta

Spis treści:

Wiele osób decydujących się na budowę domu jednorodzinnego, poszukuje rozwiązań, które poza zapewnieniem maksymalnego komfortu życia, w możliwie jak najmniejszym stopniu przyczynią się do zanieczyszczenia środowiska. To sprawia, że obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszą się domy energooszczędne i domy pasywne. Zastosowanie ekologicznych rozwiązań, choć na etapie budowy domu, może przyczynić się do wzrostu kosztów związanych z budową domu jednorodzinnego, to w ostatecznym rozrachunku niesie ze sobą szereg korzyści. Przede wszystkim domy energooszczędne generują znacznie mniej zanieczyszczeń. Jednak co szczególnie ważne, niższe zapotrzebowanie na energię, w tym tą służącą do ogrzania domu sprawia, że również niższe są późniejsze koszty związane z użytkowaniem domu. Tym samym rozpatrując inwestycję budowlaną w perspektywie długoterminowej, można stwierdzić, że poniesienie początkowo wyższych kosztów jest dla inwestora opłacalne.

A jak zadbać o to, by dom jednorodzinny był w pełni ekologiczny? Poniżej przedstawiamy najważniejsze punkty, na które należy zwrócić szczególną uwagę, planując budowę domu ekologicznego.

Segregacja odpadów budowlanych. Kontenery gruzowe, na styropian itp.

Ekologiczna budowa domu jednorodzinnego nie ogranicza się wyłącznie do stosowania odpowiednich rozwiązań budowlanych. Równie ważne jest odpowiednie gospodarowanie odpadami budowlanymi, które na każdym placu budowy piętrzą się, osiągając naprawdę duże rozmiary.

Co ważne, odpowiednie składowanie i późniejsza utylizacja odpadów budowlanych jest obowiązkiem inwestora, nałożonym na podstawie obowiązujących przepisów prawa. Zgodnie z przepisami ustawy Prawo budowlane, inwestor realizujący roboty budowlane zobowiązany jest do odpowiedniego gospodarowania odpadami budowlanymi, a niezastosowanie się do powyższego przepisu może skutkować nałożeniem wysokich kar finansowych.

Aby zadbać o odpowiednie zabezpieczenie i swobodną segregację odpadów, każdy inwestor zobowiązany jest do stosowania odpowiednich rozwiązań. Jednym ze skuteczniejszych sposobów, pozwalających na swobodne składowanie odpadów budowlanych jest zamówienie kontenera na gruz. Odpowiednio dobrany pozwoli zadbać o utrzymanie porządku na placu budowy, a już po jej zakończeniu pozwoli na przekazanie zgromadzonych odpadów budowlanych, w tym gruzu, styropianu oraz itp. do odpowiedniego punktu selektywnej zbiórki odpadów.

Odpowiednie zarządzanie odpadami pozwoli na ich skuteczne przetworzenie oraz bezpieczną utylizację. Należy pamiętać, że samowolne wyrzucanie odpadów budowlanych do zbiorczych kontenerów na odpady komunalne jest nie tylko niewłaściwe, z punktu widzenia ekologicznej budowy domu, ale dodatkowo może nieść ze sobą przykre konsekwencje. W przypadku wykrycia takiego czynu inwestor odpowiedzialny za realizację prac budowlanych może zostać ukarany surową karą finansową.

Chcąc znacząco usprawnić proces odpowiedniego składowania i utylizacji odpadów budowlanych, warto zdecydować się na budowę domu we współpracy z generalnym wykonawcą. Choć taka forma współpracy nie przenosi ciężaru obowiązku odpowiedniego składowania odpadów z inwestora, na wykonawcę, to pozwala znacząco ułatwić to zadanie. Generalny wykonawca sam zamawia odpowiednie rozwiązania, pozwalające na przeprowadzenie całej budowy z poszanowaniem dla środowiska naturalnego.

Zrównoważone projektowanie tj. projektowanie domu z uwzględnieniem naturalnego oświetlenia i wentylacji, co może zmniejszyć potrzebę sztucznego oświetlenia i klimatyzacji

Kolejnym niezwykle istotnym elementem budowy domu ekologicznego jest zastosowanie odpowiednich rozwiązań, jeszcze na etapie projektowania domu. Dom ekologiczny powinien maksymalnie wykorzystać zasoby naturalne, pozwalając na późniejsze ograniczenie użycia energii.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, jak wiele korzyści może nieść ze sobą odpowiednie ustawienie domu względem stron świata. Tymczasem odpowiednio posadowiony dom, z dobrze dobranymi przeszkleniami i starannie zaplanowanym układem pomieszczeń, pozwala na pełne wykorzystanie walorów naturalnych. Odpowiednie posadowienie budynku względem stron świata jest jednym z ważniejszych elementów, decydujących o tym, czy dany budynek zyska charakter domu pasywnego. W połączeniu z innymi rozwiązaniami proekologicznymi pozwala na uzyskanie odpowiednich rezultatów.

W domu ekologicznym stawia się na naturalne rozwiązania. Od strony południowej, wyróżniającej się maksymalnym poziomem nasłonecznienia, powinny się znaleźć pomieszczenia, w których mieszkańcy spędzać będą najwięcej czasu – kuchnia, pokój dzienny, gabinet. Zlokalizowane w tym miejscu na planie domu, pozwolą znacząco zmniejszyć zużycie energii niezbędnej do oświetlenia domu, a dzięki zastosowaniu odpowiednio dobranych okien, pozwolą również ograniczyć koszty związane z ogrzewaniem domu.

Strona północna wyróżnia się znacznie niższym dostępem do światła naturalnego. Brak bezpośredniego nasłonecznienia sprawia, że pomieszczenia od strony północnej są słabiej doświetlone. Dodatkowo brak bezpośredniego słońca sprawia, że pomieszczenia te nie nagrzewają się tak, jak te z pełnym dostępem do światła dziennego. Odpowiednio wykonany projekt budowy domu ekologicznego powinien uwzględnić tę specyficzną cechę. W tym miejscu warto zaplanować pomieszczenia gospodarcze, które nie wymagają dostępu do światła dziennego. Zaplanowanie na stronie północnej garażu, pralni, kotłowni czy spiżarni sprawi, że skutecznie zagospodarujesz tę newralgiczną przestrzeń, tym samym w pełni wykorzystując dostępne walory naturalne.

Inteligentne zamawianie materiałów na budowę, aby materiału było akurat lub z niewielką nadwyżką

Podczas budowy domu ekologicznego niezwykle istotną rolę odgrywa przemyślane zamawianie materiałów budowlanych. Kluczowe jest, aby tych było dokładnie tyle, ile w istocie okaże się niezbędne lub by ewentualna nadwyżka była jedynie niewielka.

Niestety doświadczenie pokazuje, że zamówienie odpowiedniej ilości materiałów, podczas budowy domu w systemie gospodarczym stanowi prawdziwe wyzwanie. Osoby niedysponujące odpowiednią wiedzą i doświadczeniem mają trudności z oszacowaniem ilości materiału, który w efekcie okaże się potrzeby do wzniesienia stabilnej budowli.

Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia nadwyżek, warto zdecydować się na budowę domu jednorodzinnego we współpracy z generalnym wykonawcą. Odpowiednio dobrana firma zajmująca się kompleksową budową domów doskonale wie, ile materiałów należy zamówić, aby sprawnie przeprowadzić proces budowy, a przy tym ograniczyć dodatkowe koszty związane z nadwyżką surowców.

Co więcej, zlecenie budowy domu wykwalifikowanym specjalistom pozwoli zredukować ryzyko wystąpienia dodatkowych trudności. Brak konieczności wykonywania poprawek do przeprowadzonych prac budowlanych pozwala znacząco zmniejszyć koszty budowy, sprawiając, że w ostatecznym rozrachunku, do wzniesienia stabilnej budowli wykorzystane zostanie dokładnie tyle materiałów budowlanych, ile przewiduje projekt.

Wykorzystanie materiałów budowlanych o niskim wpływie na środowisko

Omawiając zasady budowy domów ekologicznych, nie można pominąć niezwykle istotnej roli, jaką odgrywa odpowiedni dobór materiałów budowlanych. Te zastosowane w domu ekologicznym powinny wyróżniać się niskim wpływem na środowisko. Jednak w jaki sposób dobrać te, które w istocie w możliwie jak najmniejszym stopniu przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska?

Przede wszystkim należy zwrócić szczególną uwagę na wybór odpowiednich producentów. Poszukując materiałów wytwarzanych z poszanowaniem dla środowiska naturalnego, warto zwracać uwagę na te przedsiębiorstwa, realizujące swoje cele biznesowe w zgodzie ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. Wdrożona polityka CSR poświadcza, że dana firma dokłada najwyższych starań do tego, by realizować swoje zadania w sposób ograniczający szkodliwy wpływ działalności na środowisko naturalne.

A na co jeszcze warto zwrócić uwagę, podczas wyboru odpowiednich materiałów budowlanych? Przede wszystkim warto wybierać:

  • Materiały lokalne – stosowanie materiałów wytwarzanych w lokalnych przedsiębiorstwach produkcyjnych pozwala na znaczące zmniejszenie emisji związanych z transportem. Materiały budowlane od lokalnych dostawców są niejako pod ręką, dzięki czemu można lepiej zaplanować zamówienie, dążąc do tego, aby zamówić dokładnie taką ilość materiałów budowlanych, jaka będzie potrzebna do budowy konkretnego obiektu.

  • Materiały odnawialne – o ekologicznych cechach materiałów odnawialnych nie trzeba zbyt wiele mówić. Drewno z certyfikowanych źródeł zapewnia zrównoważone zarządzanie lasami, a przy tym pozwala zmniejszyć niekorzystny wpływ budowy na środowisko naturalne.

  • Materiały z recyklingu — wykorzystanie przetworzonych materiałów zmniejsza zapotrzebowanie na nowe surowce. Stosowanie materiałów budowlanych pochodzących z recyklingu dodatkowo zmniejsza poziom zanieczyszczeń, nie przyczyniając się do powstawania nowych odpadów. Co więcej, w zdecydowanej większości przypadków, materiały pochodzące z recyklingu nadają się do ponownego przetworzenia, pozwalając tym samym na zrównoważone gospodarowanie odpadami.

Technologie energooszczędne

Rozwój nowoczesnych technologii sprawił, że zbudowanie domu ekologicznego w dzisiejszych czasach nie stanowi tak dużego wyzwania, jak jeszcze kilka lat temu. Obecnie osoby planujące budowę domu mogą sięgać po sprawdzone rozwiązania, które w ostatecznym rozrachunku sprawią, że dom będzie pochłaniał znacznie mniej energii.

Jednak zastosowanie nowoczesnych technologii energooszczędnych niesie ze sobą szereg korzyści nie tylko dla środowiska naturalnego. Zastosowanie odpowiednio dobranych technologii energooszczędnych, poprzez zmniejszenie zapotrzebowania na energię pozwala znacząco zmniejszyć koszty związane z użytkowaniem domu.

Jakie rozwiązania warto wziąć pod uwagę, planując budowę domu z wykorzystaniem energooszczędnych technologii? Z pewnością wiele korzyści dla inwestora zapewni zastosowanie takich rozwiązań, jak:

  • Ocieplenie ścian 25 cm styropianu na elewacji – zastosowanie odpowiednio dobranego styropianu do ocieplenia elewacji pozwala znacząco zredukować ryzyko występowania mostków termicznych, odpowiedzialnych za straty ciepła. Wybierając styropian do ocieplenia elewacji, warto zwracać uwagę na ten, wyróżniający się odpowiednimi parametrami, dotyczącymi przenikania ciepła. Szczególną uwagę należy zwrócić na współczynnik lambda, który wprost odnosi się do przenikalności cieplnej. Należy pamiętać, że im współczynnik ten będzie niższy, tym niższy będzie poziom strat ciepła w przyszłości.

Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty, należy szczególną uwagę zwrócić na cokoły, wieńce i nadproża, które w najwyższym stopniu odpowiadają za straty ciepła.

  • 35 cm wełny w dachu lub równoważnik w stropodachu – kolejnym miejscem, w którym dochodzi do największych strat ciepła, są dachy. Nieodpowiednio ocieplone mogą znacząco zwiększyć koszty związane z ogrzewaniem domu, sprawiając, że utrzymanie odpowiedniego komfortu cieplnego będzie znacznie trudniejsze. Dla uzyskania możliwie jak najlepszych rezultatów zaleca się stosowanie wysokiej jakości materiałów budowlanych. W przypadku dachów spadowych doskonale sprawdzi się odpowiednio dobrana wełna mineralna, o grubości 35 cm. Tak przygotowana izolacja skutecznie zatrzyma ciepło wewnątrz budynku, sprawiając, że ogrzanie domu będzie nie tylko prostsze, ale i efektywniejsze. Jednak co szczególnie ważne, nie tylko dachy spadowe wymagają wykonania odpowiedniej izolacji termicznej. Ta jest niezwykle istotna również w przypadku cieszących się obecnie dużą popularnością stropodachów. Warto jednak pamiętać, że tego typu technologia wymaga zastosowania innych rozwiązań. dopasowanych do specyfiki budynku. równoważnik oporu dyfuzyjnego o odpowiedniej grubości pozwoli skutecznie zabezpieczyć dach, zmniejszając poziom strat ciepła do minimum.

  • Ocieplenie posadzki 25 cm styropianu – warto pamiętać, że nie tylko dach i elewacja wymagają odpowiedniej izolacji. Równie istotne jest wykonanie skutecznego ocieplenia posadzki. Zastosowanie płyt styropianowych o grubości 25 cm pozwoli znacząco zmniejszyć poziom start ciepła.

Rozważając możliwości, jakie dają nowoczesne technologie energooszczędne, warto wspomnieć o technologiach bazujących na odnawialnych źródłach energii. Tego typu rozwiązania, stosowane wspólnie, poza tym, że odgrywają niezwykle istotną rolę w kwestii dbania o środowisko naturalne, dodatkowo pozwalają na znaczące obniżenie kosztów eksploatacyjnych. Planując budowę domu energooszczędnego, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim takie technologie jak:

  • Pompa ciepła – to specyficzne urządzenie grzewcze, bazujące na wykorzystaniu energii gromadzącej się w środowisku naturalnym – w wodzie, gruncie i w powietrzu. Do skutecznego ogrzania wnętrza budynku pompa ciepła nie wykorzystuje procesu spalania, a jedynie pozyskuje ciepło z zewnątrz, przekazując je do wewnątrz, bazując na naturalnym kierunku zmian powietrza. Zastosowanie tego typu rozwiązania pozwala znacząco zmniejszyć poziom szkodliwych emisji – w przypadku pomp ciepła, te nie występują. Warto jednak pamiętać, że dla skutecznego działania, pompy ciepła potrzebują mocy elektrycznej. Właśnie dlatego, w celu uzyskania najlepszych rezultatów, zaleca się stosowanie pomp ciepła łącznie, z instalacją fotowoltaiczną.

Choć na rynku dostępne są liczne rodzaje pomp ciepła, to zdecydowanie największą popularnością cieszą się dwie z nich:

  • Gruntowa pompa ciepła – to urządzenie pobierające ciepło z ziemi. Dla skutecznego działania, pompy ciepła gruntowe wymagają wcześniejszego wykonania odwiertu, który pozwoli pobierać ciepło z odpowiednich warstw gruntu, w których temperatura nigdy nie spada poniżej zera. Zastosowanie takiego odwiertu sprawi, że pompa ciepła będzie mogła pracować nieprzerwanie przez cały rok, zapewniając ciepło wewnątrz budynku.

 

  • Powietrzna pompa ciepła – tego typu pompa ciepła do podgrzania ciepłej wody użytkowej i dostarczenia ciepła do domu, wykorzystuje energię cieplną pozyskaną z powietrza znajdującego się na zewnątrz budynku. W tym celu konieczne jest zapewnienie trzech obiegów. Pierwszy z nich pobiera powietrze z zewnątrz, a następnie przekazuje je do parownika, w którym dochodzi do odebrania ciepła z powietrza. Następnie, w drugim obiegu pod wpływem ciepła parowania temperatura powietrza czynnika zaczyna wzrastać, zmieniając się w gaz, który kierowany jest do sprężarki. W trzecim obiegu gorący gaz zaczyna się skraplać, przekazując zgromadzone ciepło do obiegu grzewczego.

 

  • Rekuperacja – to inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Bazując na wykorzystaniu ruchu powietrza wytwarzanego przez rekuperator, pozwala stale kontrolować proces wymiany powietrza wewnątrz domu, dostarczając powietrze świeże i usuwając to już zużyte. Co szczególnie ważne, w odróżnieniu od tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, wentylacja mechaniczna, w połączeniu z systemem rekuperacji sprawia, że powietrze wywiewane z wnętrza domu oddaje ciepło powietrzu wwiewanemu, zapobiegając tym samym nadmiernym stratom ciepła.

Warto przy tym podkreślić, że system rekuperacji został zaprojektowany w taki sposób, aby przekazanie ciepła z powietrza zużytego odbywało się bez mieszania się z powietrzem świeżym. Dzięki temu domownicy mogą stale oddychać świeżym powietrzem, co przekłada się na utrzymanie wyższego komfortu życia.

  • Fotowoltaika – omawiając nowoczesne technologie ekologiczne, bazujące na odnawialnych źródłach energii nie można pominąć fotowoltaiki. Odpowiednio dobrana pozwala zaspokoić zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną, a w połączeniu z magazynem energii sprawia, że dom staje się w pełni samowystarczalny.

Instalacja fotowoltaiczna dla sprawnego działania pozyskuje energie pochodzącą z promieni słonecznych, a następnie przetwarza ją w energię elektryczną, służącą do zasilania wszystkich urządzeń elektrycznych w domu. Co ważne, choć inwestycja początkowo może się wydawać kosztowna, to bardzo szybko zaczyna się zwracać. Dysponując własną elektrownią, dom staje się w pełni samowystarczalny, a ewentualne nadwyżki energii elektrycznej użytkownicy instalacji fotowoltaicznych mogą sprzedać do sieci.

Dodatkowo, dążąc do poprawy jakości powietrza w Polsce, rząd wprowadził liczne programy dotacyjne, pozwalające na znaczące zmniejszenie kosztów związanych z zakupem i montażem instalacji fotowoltaicznej.

  • Ciepłe okna, drzwi zew. brama garażowa – chcąc znacząco zmniejszyć koszty związane z użytkowaniem domu, należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiedni dobór stolarki okiennej i drzwiowej. Okna, drzwi i bramy garażowe powinny się wyróżniać wysokim poziomem szczelności, tak by zapobiegać nadmiernej utracie ciepła.

Dla uzyskania najlepszych rezultatów warto stawiać na renomowanych producentów, którzy gwarantują odpowiednie parametry techniczne.

  • Inteligentna instalacja elektryczna – mieszkańcy często zapominają o tak błahych sprawach, jak zgaszenie światła, czy wyłączenie urządzeń elektrycznych. Tymczasem to właśnie tego typu zaniedbania przyczyniają się do znacznego wzrostu zużycia prądu. Aby uniknąć dodatkowych kosztów związanych z użytkowaniem energii elektrycznej, warto zadbać o zastosowanie odpowiednich rozwiązań. Nowoczesne inteligentne instalacje elektryczne powinny spełniać dwie funkcje. Przede wszystkim powinny zapewnić sprawne funkcjonowanie wszystkich podstawowych urządzeń elektrycznych. Dodatkowo powinny umożliwiać zastosowanie inteligentnych systemów.

Kluczowym elementem pozwalającym na stworzenie inteligentnej instalacji elektrycznej jest wykonanie odpowiedniego projektu instalacji. Ta powinna uwzględniać wszystkie urządzenia, wraz z ich usytuowaniem. W tym celu warto zlecić to zadanie sprawdzonym specjalistom. Doświadczony architekt, dysponujący odpowiednią wiedzą i doświadczeniem wykona solidny projekt instalacji elektrycznej, umożliwiającej późniejsze połączenie inteligentnych rozwiązań.

  • Budowa stropodachu – planując budowę domu jednorodzinnego, warto wziąć pod uwagę możliwości, jakie daje budowa stropodachów. Tego typu rozwiązanie nie tylko znacząco zwiększa funkcjonalność domu, ograniczając ilość skosów na górnej kondygnacji, ale dodatkowo, pozwala na skuteczne zagospodarowanie przestrzeni dachu.

Jedną z ciekawszych propozycji, które warto wziąć pod uwagę podczas budowy domu ekologicznego, jest stworzenie zielonego dachu. Taki dodatkowy ogród na dachu to nie tylko doskonały sposób na aranżację, ale dodatkowo szansa na zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej. Zielone dachy cieszą się szczególnie dużym zainteresowaniem wśród osób, podążających z duchem biophilic design. Zgodnie z tym nurtem, otaczanie się naturą, szczególnie w przestrzeni miejskiej, pozwala skutecznie wesprzeć proces regeneracji, sprawiając, że człowiek odzyskuje swoją tożsamość.

Zielone dachy pozwalają stworzyć dom, dla owadów, niezbędnych w naszym ekosystemie, sprawiając, że dom staje się nie tylko surową budowlą, ale również elementem środowiska naturalnego.

  • A co z dachem spadzistym? Okazuje się, że odpowiednio wykorzystany również może sprawić, że dom będzie ekologiczny. Spadziste dachy pozwalają na skuteczne gospodarowanie zasobami naturalnymi. Możliwość sprawnego zebrania wody deszczowej sprawia, że można maksymalnie wykorzystać wodę opadową do późniejszego nawodnienia ogrodu. To szczególnie ważny element, zważywszy na zachodzące w ostatnich latach zmiany klimatu w Polsce. Postępujące susze sprawiają, że w wielu regionach kraju konieczne jest wprowadzenie ograniczeń dotyczących użycia wody. Rozsądne zarządzanie zasobami naturalnymi jest więc niezbędne, dla utrzymania ogrodu w należytej kondycji.

  • Płyty fundamentowe – planując budowę ekologicznego domu jednorodzinnego, warto pamiętać o zastosowaniu nowoczesnych technologii również na etapie wznoszenia konstrukcji. Jednym z ciekawszych elementów, pozwalających na uzyskanie odpowiednich rezultatów jest zastąpienie tradycyjnych fundamentów, gotową płytą fundamentową. Tego typu rozwiązanie, pozwala na znaczące zmniejszenie strat ciepła, szczególnie w przypadku domów wznoszonych na planie skomplikowanej bryły.

  • Warto pamiętać, że nowoczesne budownictwo zapewnia znacznie więcej możliwości, a doświadczona firma budowlana powinna wznosić konstrukcje w zgodzie z najświeższą wiedzą dotyczącą budowy.

Utylizacja po budowie

Budowa domu ekologicznego nie ogranicza się wyłącznie do stosowania nowoczesnych technologii i budowy domu o niskim zapotrzebowaniu na energię. Równie istotne jest odpowiednie zarządzanie odpadami.

Gdy prace na placu budowy zakończą się, przed inwestorem pojawia się kolejne zadanie, jakim jest odpowiednia utylizacja odpadów. Warto ponownie podkreślić, że niewłaściwe składowanie i utylizacja odpadów budowlanych wynika ze ściśle obowiązujących przepisów prawa, a za jej nieprzestrzeganie grożą surowe kary.

Dążąc do spełnienia obowiązku związanego z odpowiednią utylizacją odpadów budowlanych, warto zlecić to zadanie wykwalifikowanym specjalistom. Decydując się na budowę domu we współpracy z generalnym wykonawcą, obowiązek ten przejmie wykonawca prac budowlanych.

Warto pamiętać, że różne typy odpadów, wymagają innego postępowania. Czynnik ten należy wziąć pod uwagę jeszcze na etapie budowy domu. Odpowiednie składowanie odpadów budowlanych, z podziałem na te, nadające się do ponownego przetworzenia oraz te wymagające zastosowania odpowiednich rozwiązań, pozwoli ograniczyć koszty i zmniejszyć dodatkowe nakłady pracy.

Ogród

Ekologiczny dom jednorodzinny powinien być starannie zaplanowany. Kluczowe w tym aspekcie jest również odpowiednie zaplanowanie przestrzeni zewnętrznej. Odpowiednia aranżacja ogrodu pozwoli utrzymać spójną kompozycję, a przy tym, podobnie jak ogród na dachu, zapewni schronienie dla małych zwierząt i owadów.

Aranżację ekologicznego ogrodu warto zlecić wykwalifikowanym specjalistom, którzy wiedzą, jak wykorzystać dostępne walory naturalne, dla uzyskania jak najlepszych efektów. W dobrze zaplanowanym ogrodzie ekologicznym znajdzie się miejsce, do wydzielenia strefy wypoczynkowej i rekreacyjnej, miejsca upraw, a także kompostownika.

Chcąc stworzyć prawdziwie ekologiczny ogród, warto zastąpić tradycyjny trawnik, kwiecistą łąką. Tego typu rozwiązanie stworzy wyjątkowy krajobraz. Kolorowy dywan podkreśli estetykę ogrodu, wabiąc owady zapylające, w tym pszczoły, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego ekosystemu.

Podążając za wszystkimi wyżej wspomnianymi wskazówkami, z łatwością zbudujesz dom w zgodnie ze środowiskiem naturalnym. Pamiętaj, że zmiany należy zacząć przede wszystkim od siebie. Ograniczając poziom emisji szkodliwych zanieczyszczeń, można znacząco poprawić jakość powietrza. Nawet taki niewielki krok pojedynczej osoby, w ujęciu całościowym pozwoli na uzyskanie pożądanych rezultatów, sprawiając, że pozostawimy środowisko naturalne w niepogorszonej kondycji dla kolejnych pokoleń.

Budowa domów ekologicznych powinna więc stać się swego rodzaju standardem, który nie tylko zapewnia znacznie lepszą jakość powietrza tu i teraz, ale pozwala przynieść dodatkowe korzyści dla mieszkańców, przyczyniając się do realnego obniżenia kosztów eksploatacyjnych.

Umów spotkanie na Google Meet lub bezpośrednio w firmie. Umawianie spotkań jest możliwe w dni pracujące od godziny 8:00 do 20:00

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 7:00 do 21:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

kontakt38@new-house.com.pl

+48 504 125 130

r_skulimowski_contact_section_new