Kredyt na budowę domu

Offer

Contents:

Kredyt na budowę domu

Budowa domu jednorodzinnego to przedsięwzięcie czasochłonne i niezwykle kosztowne. Inwestorzy nie zawsze posiadają odpowiednią ilość środków na ten cel. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą kredyty hipoteczne na budowę domu. To realne wsparcie, dzięki któremu z powodzeniem zrealizujesz kolejne etapy inwestycji. Musisz jednak wiedzieć, że kredyt na budowę domu różni się od tradycyjnych kredytów hipotecznych przeznaczonych na zakup nieruchomości. Warto mieć świadomość tych różnic już na starcie. Warto również z wyprzedzeniem dowiedzieć się jak ustalić wysokość kredytu, o który będziemy wnioskować oraz jakie dokumenty należy skompletować. W niniejszym tekście postaramy się omówić wszystkie najważniejsze zagadnienia związane z kredytem na wybudowanie domu, dzięki czemu będziesz wiedział, na co się przygotować. Zapraszamy do lektury.

Spis treści:

  • Kredyt na budowę domu jednorodzinnego – charakterystyka produktu finansowego

  • Jakie warunki musisz spełnić, aby otrzymać kredyt hipoteczny na budowę domu?

  • 8 kroków do uzyskania kredytu na budowę domu jednorodzinnego

  • Wniosek o kredyt na budowę domu – lista niezbędnych dokumentów

  • Jaki wkład własny musisz mieć, wnioskując o kredyt na budowę domu?

  • Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego – czy to możliwe?

  • Jak obliczyć kwotę kredytu na budowę domu?

  • Co można sfinansować z kredytu na budowę domu?

  • Czy warto wziąć kredyt na budowę domu?

  • Kredyt hipoteczny na budowę domu z New-House


 

Kredyt na budowę domu jednorodzinnego – charakterystyka produktu finansowego

Jak już wspominaliśmy we wstępie kredyt hipoteczny udzielany na budowę domu to trochę inne narzędzie finansowe niż kredyt udzielany na zakup gotowego domu lub mieszkania. Jednak powszechnie przyjęło się, aby również jego nazywać tą nazwą. Należy jednak mieć świadomość różnic tych instrumentów finansowych.

Kredyt na budowę domu jednorodzinnego to kredyt długoterminowy udzielany na wybudowanie konkretnej nieruchomości. W przypadku takiego finansowania docelowa wysokość zobowiązania zaciąganego przez inwestora ustalana jest na podstawie wyceny całego domu. Jednakże kredytobiorca nie uzyskuje od razu całej kwoty. Otrzymuje ją w transzach obejmujących poszczególne etapy powstawania budynku. W praktyce oznacza to, że po zakończeniu konkretnego etapu np. doprowadzania budynku do stanu surowego zamkniętego bank przelewa środki niezbędne do sfinansowania etapu kolejnego.

Niestety taki tryb wypłat oznacza także, że jakiekolwiek opóźnienia w pracach prowadzonych na placu budowy będą automatycznie oznaczały opóźnienie również w zakresie terminu płatności. Dlatego tak ważne jest, aby podczas budowy domu jednorodzinnego współpracować wyłącznie ze sprawdzonymi fachowcami, którzy są w stanie prowadzić prace zgodnie z ustalonym harmonogramem i terminami. Współpraca z jednym, sprawdzonym w działaniu wykonawcą takim jak New-House daje pewność, że cała budowa łącznie z jej finansowaniem będzie przebiegała sprawnie, bez zakłóceń i stresujących opóźnień. To zdecydowanie najlepsze rozwiązanie dla inwestorów, którzy budowę swojego domu finansują w dużej mierze środkami z pochodzącymi z kredytu hipotecznego.

W kontekście kredytu hipotecznego na budowę domu niezwykle ważne jest stworzenie rzetelnego harmonogramu zawierającego szacowane koszty przeprowadzenia tego przedsięwzięcia. Samodzielne przygotowanie takiej wyceny jest niezwykle problematyczne dla osoby, która nie zajmuje się tym na co dzień. Na szczęście współpracując z New-House masz do pomocy naszych specjalistów, którzy w trakcie wieloletniej działalności sporządzili niejedną tego typu kalkulacje. Dzięki wsparciu fachowców masz pewność, że wysokość kredytu, o którą wnioskujesz, pokryje wszystkie niezbędne do sfinansowania wydatki związane z budową domu.

Ostatnią cechą charakterystyczną kredytu hipotecznego na budowę domu jest możliwość zaliczenia posiadanej przez inwestora działki budowlanej na poczet obowiązkowego wkładu własnego. Dzięki parceli możliwe jest także uzyskanie wyższej kwoty kredytu. Jednak wszystko to możliwe jest tylko w sytuacji, gdy kredytobiorca planuje wybudowanie domu na tym właśnie gruncie. Oczywiście wiąże się to docelowo z ustanowieniem hipoteki nie tylko wybudowanej nieruchomości, ale również na działce – należy o tym pamiętać.

Jakie warunki musisz spełnić, aby otrzymać kredyt hipoteczny na budowę domu?

Podstawowym warunkiem, jaki należy spełnić, starając się o kredyt hipoteczny na budowę domu, jest posiadanie wspomnianego już wyżej wkładu własnego. Większość instytucji bankowych wymaga również posiadania terenu, na którym wybudowany zostanie dom. Nie bez znaczenia jest także zdolność kredytowa kredytobiorcy lub kredytobiorców. W celu jej ustalenia bank dokładnie analizuje dochody inwestora oraz jego koszty, aby na tej podstawie stwierdzić czy osoba wnioskująca o kredyt będzie w stanie terminowo spłacać zaciągnięte zobowiązanie kredytowe.

Jeśli chcesz zawczasu sprawdzić jaką ratę zapłacisz, biorąc kredyt na budowę domu na konkretną kwotę, pomoże Ci w tym nasz kalkulator kredytu hipotecznego.

 

                  

8 kroków do uzyskania kredytu na budowę domu jednorodzinnego:

  1. Zapoznaj się z bazą gotowych projektów domów z wyceną dostępnych na naszej stronie pod adresem https://new-house.com.pl/projekty-domow.

  2. Wybierz projekt, który spełnia Twoje oczekiwania i zamów bezpłatną wycenę wybudowania domu według jego założeń. Wycena odpowie Ci na pytanie, o jaką wysokość kredytu hipotecznego powinieneś wnioskować.

  3. Skorzystaj z naszego kalkulatora https://new-house.com.pl/kalkulator-kredytu-hipotecznego, aby obliczyć ratę kredytu oraz uzyskać atrakcyjną ofertę finansowania.

  4. Przygotuj listę dokumentów, które powinieneś złożyć wraz z wnioskiem o kredyt hipoteczny na budowę domu – jeśli zdecydujesz się na kompleksową współpracę z New-House możesz liczyć na fachowe wsparcie w tym zakresie.

  5. Złóż wniosek kredytowy wraz z wymaganymi załącznikami w wybranym banku – część instytucji finansowych dopuszcza złożenie dokumentów zdalnie, jednak w większości wypadków będziesz musiał pojawić się w placówce.

  6. Poczekaj na decyzję kredytową – banki rozpatrują tego rodzaju wnioski najczęściej w ciągu 4 do 6 tygodni.

  7. Podpisz umowę kredytową z bankiem, który wydał pozytywną decyzję kredytową.

  8. Dysponuj środkami uzyskanymi po uruchomieniu kredytu na budowę domu.

Wniosek o kredyt na budowę domu – lista niezbędnych dokumentów

Złożenie wniosku o kredyt hipoteczny na budowę domu poprzedza zgromadzenie dużej ilości niezbędnych dokumentów – różnych w przypadku różnych banków. Współpracując z New-House nie musisz się tym zajmować samodzielnie, ponieważ od tego masz naszych specjalistów. Nie trzeba dodawać, że dzięki takiemu wsparciu zaoszczędzić mnóstwo czasu a nierzadko również pieniędzy.

Lista podstawowych dokumentów do kredytu hipotecznego na budowę domu:

  • pozwolenie na budowę,

  • akt notarialny potwierdzający prawo własności do działki lub aktualny odpis z księgi wieczystej,

  • wypis i wyrys z ewidencji gruntów,

  • operat szacunkowy,

  • kosztorys,

  • harmonogram prac,

  • dziennik budowy,

  • dodatkowe dokumenty wymagane w sytuacji, gdy kredyt hipoteczny bierzesz pod zastaw mieszkania lub innej nieruchomości.

Jaki wkład własny musisz mieć, wnioskując o kredyt na budowę domu?

Kredyt hipoteczny wymaga wkładu własnego – niestety od tej zasady obecnie nie ma odstępstw. Rekomendowany minimalny wkład własny aktualnie wynosi 20% wartości budowanej nieruchomości. W praktyce, jeśli wnioskujesz o kredyt w wysokości stu tysięcy złotych, musisz mieć dwadzieścia tysięcy złotych wkładu własnego. Warto jednak wiedzieć, że wkład własny nie zawsze musi być wyrażony w posiadanej gotówce. Wkładem własnym może być np. działka, na której wybudowany zostanie dom sfinansowany kredytem lub inna posiadana przez kredytobiorcę nieruchomość. Jeśli bank wymaga niższego wkładu własnego niż 20 procent, najczęściej konieczne jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, które docelowo nieco podniesie miesięczną ratę kredytu hipotecznego.

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego – czy to możliwe?

Wszystko wskazuje na to, że od maja 2022 roku wzięcie kredytu hipotecznego bez wkładu własnego będzie możliwe. Jednak w takim przypadku koszt budowy domu jednorodzinnego będzie musiał być niższy od limitu obowiązującego w konkretnym regionie. Na połowę marca 2022 roku nie ma jeszcze informacji o dedykowanych limitach. Przypuszczalnie zostaną one opublikowane najwcześniej w kwietniu 2022 roku.

Jak obliczyć kwotę kredytu na budowę domu?

Wniosek o kredyt hipoteczny na budowę domu wymusza oszacowanie wszystkich kosztów, jakie związane będą z realizacją inwestycji. To konieczne, aby nie zabrakło Ci środków w trakcie prac budowlanych. Samodzielne wyliczenie kwoty niezbędnej do wybudowania domu nie jest łatwe. Szczególnie w obliczu ciągle zmieniających się cen materiałów budowlanych oraz kosztów robocizny.

Koszt budowy domu uzależniony będzie od jego powierzchni, wybranej technologii, materiałów, jakie wykorzystamy oraz tego, czy dom będziesz budować systemem gospodarczym, czy zatrudnisz do tego firmę, która zajmie się wszystkim od przysłowiowego A do Z. Jeśli zdecydujesz się na powierzenie budowy domu naszej firmie, zyskasz profesjonalne wsparcie fachowców na każdym etapie realizacji inwestycji w tym również w momencie szacowania kosztów budowy niezbędnych do wnioskowania o kredyt na budowę domu jednorodzinnego. To wygodne rozwiązanie dla każdego, kto nie ma odpowiedniej wiedzy, doświadczenia oraz czasu na zajęcie się budową domu. Pozwala również uniknąć błędnych i kosztownych w skutkach decyzji, które można popełnić praktycznie w każdym momencie budowy.

Co można sfinansować z kredytu na budowę domu?

W ofercie polskich banków znaleźć można trzy rodzaje kredytów hipotecznych związanych z budową domów jednorodzinnych:

  1. Kredyt hipoteczny na zakup działki oraz budowę domu jednorodzinnego.

  2. Kredyt hipoteczny na budowę domu jednorodzinnego do stanu deweloperskiego.

  3. Kredyt hipoteczny na budowę i wykończenie domu jednorodzinnego – kredyt tego typu traktowany jest jako tradycyjny kredyt hipoteczny, jaki inwestor bierze na zakup nieruchomości.

Czy warto wziąć kredyt na budowę domu?

Kredyt hipoteczny na budowę domu jest tańszy od tradycyjnej hipoteki, jaką zaciąga się np. na zakup mieszkania. Dlatego, jeśli planujesz wybudowanie domu, zdecydowanie bardziej opłaca się skorzystać z kredytu dedykowanego budowie nieruchomości jednorodzinnej. Szczególnie że możesz skorzystać z karencji spłaty kredytu w trakcie fizycznej budowy domu – w tym czasie będziesz spłacać jedynie odsetki od wypłaconej aktualnie kwoty. Należy jednak mieć świadomość, że pozyskanie takiego źródła finansowania wiąże się z koniecznością dotrzymywania terminów realizacji kolejnych etapów inwestycji oraz ostatecznego terminu zakończenia inwestycji potwierdzonego uzyskaną zgodą na użytkowanie budynku.

Kredyt hipoteczny na budowę domu z New-House

Samodzielne obliczanie raty kredytu może być problematyczne. Nie inaczej jest w przypadku oprocentowania kredytu hipotecznego. Oczywiście można do tego celu wykorzystywać rozliczne kalkulatory kredytów hipotecznych, jednak ich dokładność jest różna. W takiej sytuacji najrozsądniej jest powierzyć sprawę specjalistom np. doradcom kredytowym z New-House, którzy dysponują wiedzą na temat propozycji polskich instytucji finansowych, które w swojej ofercie mają kredyty hipoteczne. Z ich pomocą wybierzesz źródło finansowania, którego warunkom będziesz w stanie sprostać i sprawnie przeprowadzisz procedurę starania się o tego rodzaju kredyt.

Pamiętaj, że nasza kompleksowa oferta współpracy dla inwestorów indywidualnych obejmuje o wiele więcej niż pomoc w pozyskaniu finansowania budowy nieruchomości jednorodzinnej. Nasze przedsiębiorstwo postawiło sobie bowiem za cel wyręczenie klientów we wszystkich formalnościach oraz fizycznych pracach budowlanych niezbędnych do tego, aby doprowadzić dom jednorodzinny do wybranego przez inwestora stanu. W praktyce oznacza to, wsparcie na każdym z poniższych etapów budowy domu:

  1. Znalezienie działki budowlanej we wskazanej przez inwestora lokalizacji.

  2. Sprawdzenie wybranej działki budowlanej pod kątem formalnym, technicznym oraz lokalizacyjnym.

  3. Wyselekcjonowanie gotowych projektów domów spełniających wymagania inwestora, wytyczne Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (lub warunków zabudowy) oraz wymagania terenowe.

  4. Przygotowanie projektu domu na indywidualne zamówienie, jeśli z jakichś powodów nie można skorzystać z projektu gotowego.

  5. Formalności związane z doprowadzeniem mediów na działkę budowlaną.

  6. Fizyczne wykonanie przyłączy prądu, gazu, wody oraz kanalizacji na parceli.

  7. Formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę.

  8. Formalności związane z pozyskaniem źródła finansowania budowy.

  9. Roboty budowlane, których celem jest doprowadzenie domu do wybranego przez inwestora stanu – surowego zamkniętego, deweloperskiego lub budowa domu pod klucz.

  10. Zakup i logistyka materiałów budowlanych.

  11. Nadzór nad harmonogramem robót oraz kontrola jakości prac wykonanych przez poszczególnych fachowców.

  12. Wykonanie projektu aranżacji wnętrz nowopowstałego domu.

  13. Realizacja projektu aranżacji wnętrz.

  14. Wykonanie projektu zagospodarowania terenu wokół domu.

  15. Realizacja projektu zagospodarowania otoczenia nieruchomości.

  16. Skompletowanie drobiazgowej dokumentacji niezbędnej do przeprowadzenia technicznego odbioru budynku przez uprawnione do tego służby.

  17. Nadzór nad wizją lokalną na terenie domu związaną z odbiorem technicznym budynku.

Mamy nadzieję, że ilość zadań, jakimi możemy się w Twoim imieniu zająć, pozytywnie Cię zaskoczyła – dokładnie o to nam chodziło! Z naszą pomocą podczas budowy domu będziesz mógł normalnie żyć i oddawać się obowiązkom zawodowym oraz rodzinnym. W tym czasie Twój wymarzony dom będzie sukcesywnie wzrastał, a Ty będziesz spać spokojnie, ponieważ jego budowa będzie w najlepszych możliwych rękach. W rękach fachowców, którzy budują domy dla polskich rodzin nieprzerwanie od 1991 roku. Sprawdź już dziś warunki współpracy z naszą firmą. Czekamy na Twój kontakt od poniedziałku do niedzieli w godzinach 7.00 – 21.00.

Contact

We are available 7 days a week, from 7:00am to 9:00pm

We will be happy to answer any question.
We encourage you to contact us.

kontakt59@new-house.com.pl

r_skulimowski_contact_section_new