Elewacje

Offer

Contents:

Ocieplenie i elewacja domu – na co się zdecydować?

Jak wykonać elewację, żeby była efektowna i trwała? Co wybrać przy ocieplaniu budynku? To pytania, które zawsze pojawiają się trakcie budowy domu. Zawsze wspieramy klientów przy podejmowaniu tych decyzji – chcemy, żeby były przemyślane i poddane wcześniejszej analizie.

Ocieplenie i elewacja to ważne elementy domu. Wybór ocieplenia wpływa na późniejsze koszty eksploatacji budynku i komfort mieszkania, natomiast elewacja wpływa na efekt wizualny domu. Elewacja budynku powinna być jednak nie tylko efektowna, ale również trwała. Dla wielu klientów bardzo istotny jest również aspekt finansowy. Jak połączyć te wszystkie czynniki? Może to być trudna decyzja, dlatego dzielimy się z Państwem swoją wiedzą w tym zakresie.

Styropian czy wełna – jak ocieplić budynek?

Gdy powstaje elewacja domu, trzeba pamiętać o wykonaniu również odpowiedniego ocieplenia budynku. To w jaki sposób zostanie ocieplony dom i jakie zostaną użyte materiały przy realizacji, wpływają na późniejsze koszty ogrzewania domu. Najczęściej wykorzystywanymi materiałami w tym zakresie są styropian i wełna. Oba rozwiązania mają swoje mocne i słabsze strony. Dla osób zastanawiających się co jest lepsze – styropian czy wata – przedstawiamy charakterystykę obu materiałów.

Ocieplenie domu styropianem

To najczęściej wybierany sposób ocieplenia, gdy realizowana jest elewacja budynku. Zwykle około 90% inwestorów decyduje się właśnie na styropian. Płyty styropianowe mogą różnić się nieznacznie wymiarami, ale najczęściej wykorzystywanymi są te o wymiarze 50 na 100 centymetrów. Ocieplenie domu styropianem ma tę zaletę, że płyty zawsze przyciąć do odpowiadającego nam rozmiaru. Styropian jest stabilny termicznie, dzięki czemu termika ścian nie zależy od warunków atmosferycznych. Wskaźnik przewodzenia ciepła λ dla styropianu białego to zazwyczaj wartości pomiędzy 0,031 W/(m*K) a 0,045 W/(mK). Coraz częściej inwestorzy decydują się również na zastosowanie styropianu grafitowego. Jego wskaźnik lambdy jest niższy, dzięki czemu można uzyskać wyższy poziom izolacyjności przy mniejszej grubości płyty. Ocieplenie domu styropianem powoduje osiągnięcie nieco gorszych warunków izolacji akustycznej, niż w przypadku zastosowania wełny.

Ocieplenie domu wełną

Drugim najczęstszym wyborem, jeśli chodzi o ocieplenie domu, jest wełna. Ten materiał jest drugim z najczęstszych, ale mimo to decyduje się na niego tylko około 10% inwestorów. Izolacyjność cieplna wełny mineralnej waha się pomiędzy 0,045 i 0,032 W/(mK), dlatego to styropian jest częściej wybieranym materiałem – jego wskaźniki izolacyjności są lepsze. Ocieplenie domu wełną wybiera się zazwyczaj w momencie, gdy ocieplenie domu styropianem nie jest możliwe, na przykład w przypadku gęstej zabudowy, budynku umieszczonego blisko terenów leśnych. Czasami ocieplenie domu wełną stosuje się też w przypadku elewacji wentylowanych. Wełna ma nieco słabsze parametry termoizolacyjne niż styropian, a to wpływa również na jej trwałość i wytrzymałość. Wełna, która nasiąknie wodą bardzo długo schnie i szybko traci swoje właściwości. Natomiast dużą zaletą wełny jest jej wysoki poziom izolacji akustycznej.

Co w takim razie lepiej wybrać? Odpowiedź jest prosta – to zależy. Dobór materiału, jeśli chodzi o ocieplenie domu, należy dokładnie przeanalizować. Najlepiej jest skonsultować tę sprawę z fachowcem, który doradzi na co przy danej budowie się zdecydować – styropian czy wełna.

Jak wykonać elewację budynku?

Elewacja budynku to ważny element budowy domu. To ona wpływa na to, jakie pierwsze wrażenie będzie robił sam budynek. Elewacja domu musi być spójna z całą koncepcją domu pod kątem stylistycznym, dlatego warto ją przeanalizować ze wsparciem specjalisty.

W Polsce elewacja budynku to zazwyczaj ocieplenie domu styropianem o grubości około 20 centymetrów i zastosowanie na nim tynku zewnętrznego, najczęściej akrylowego. Oczywiście, to nie jest jedyne rozwiązanie, które oferują firmy budowlane. Warto mieć jednak na uwadze, że w przypadku zastosowania ocieplenia domu styropianem mają Państwo szeroką dowolność przy wyborze tynku. Natomiast, gdy dom jest ocieplany wełną można skorzystać tylko z niektórych rozwiązań. Wełna to materiał paroprzepuszczalny, przez co zastosowanie na przykład tynku akrylowego, zupełnie się tu nie sprawdzi. Inwestorzy coraz częściej decydują się również na tynk silikonowy lub tynk silikatowy.

Jak wykonać elewację budynku, który tynk będzie najlepszy? Sprawdźmy to.

Tynk akrylowy – elewacja domu wykonana z użyciem tego tynku jest wysoce odporna na wodę i zabrudzenia, dzięki czemu może służyć przez wiele lat. Tynk akrylowy idealnie pracuje z ociepleniem styropianowym, ale nie poleca się go przy ociepleniach wełną. Co więcej, tego typu elewacja budynku, należy do jednego z najtańszych wyborów.

Tynki silikonowe – jest to tynk oddychający, dzięki czemu może być również wykorzystywany w przypadku elewacji domu ocieplanej watą. Tynk silikonowy jest odporny na zanieczyszczenia i wymagające warunki naturalne, na przykład występowanie grzybów. Tego rodzaju elewacja domu może służyć przez długie lata, jest bardzo wytrzymała. Trzeba jednak pamiętać, że jest to jeden z droższych tynków.

Tynki silikatowe – tego typu elewacja domu może być również wykorzystywana przy użyciu wełny. Tynki silikatowe, inaczej nazywane krzemianowymi, są paroprzepuszczalne i odporne na zanieczyszczenia. Należy pamiętać, że powinny być one wykorzystywane wyłącznie na podłożach mineralnych ze względu na to, że same są tworze w taki sposób. Tynki silikatowe są podatne na warunki atmosferyczne i mogą nie być tak wytrzymałe jak inne tynki.

Elewacja budynku może być również zrealizowana w oparciu o inne materiały. Do wyboru mają Państwo na przykład tynki silikatowo-silikonowe, tynki polimerowo-krzemianowe, cegłę i płytę klinkierową. Ciekawym urozmaiceniem i szansą na lepszy efekt wizualny mogą być elementy dekoracyjne. Elewacja domu może być wzbogacona o elementy drewniane, blaszane, elementy płyt klinkierowych, płyt kamiennych, płyt z piaskowca lub płyt HPL. Łączenie różnych materiałów może stworzyć bardzo ciekawy efekt elewacji, ale musi być to wykonane w sposób przemyślany i dobrze zaplanowany.

Ocieplenie i elewacja domu z New-House

Wykonanie ocieplenia domu oraz jego elewacji najlepiej jest powierzyć fachowcom. Firma New-House zajmuje się budową domów od 1991 roku i chętnie wykonamy również dla Państwa tę usługę.

Nasze kompleksowe usługi obejmują sprawne, profesjonalne wykonanie elewacji budynku wraz z ociepleniem. Przykładowe realizacje, które mieliśmy przyjemność wykonać, mogą Państwo poznać wchodząc w poniższy link: https://new-house.com.pl/realizacje.

Wiemy, jak ważnymi elementami budowy domy są elewacja i ocieplenie, dlatego zawsze oferujemy naszym klientom profesjonalne doradztwo w tej sprawie. Jeżeli mają Państwo do nas jakieś pytania, na przykład na temat elewacji domu lub naszych usług, zachęcamy do kontaktu. Nasze dokładne dane kontaktowe znajdą Państwo pod adresem: https://new-house.com.pl/kontakt. Pracujemy przez siedem dni w tygodniu, w godzinach od 7 do 21.

Contact

We are available 7 days a week, from 7:00am to 9:00pm

We will be happy to answer any question.
We encourage you to contact us.

kontakt51@new-house.com.pl

r_skulimowski_contact_section_new