Grzejniki

Offer

Contents:

Grzejniki do domu – wszystko, co trzeba wiedzieć przed zakupem

Grzejniki to niezbędny element sprawnie działającego systemu centralnego ogrzewania w domu. W związku z tym wybór odpowiednich grzejników jest bardzo istotny. Trzeba mieć na uwadze wiele czynników, ze szczególnym uwzględnieniem ich odpowiedniej ilości i mocy. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, by grzejniki do domu były estetyczne, solidne i do kupienia w przystępnej cenie.

Jako firma, od lat zajmująca się kompleksową budową domów, wiemy, że grzejniki do domu jednorodzinnego wzbudzają wśród inwestorów wiele pytań. Jak obliczyć ilość grzejników do danego pomieszczenia? Jak obliczyć moc grzejnika na m2? Jakie są rodzaje grzejników? Najlepszym rozwiązaniem jest zawsze oddanie tej pracy w ręce profesjonalistów, którzy przedstawią Państwu gotowe rozwiązania dopasowane do Państwa możliwości finansowych i oczekiwań. Oczywiście, poznanie odpowiedzi na każde z wymienionych wyżej pytań jest również ważne. Dobrze jest być świadomym inwestorem, który podejmuje przemyślane decyzje. Z tego względu postanowiliśmy odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania w sprawie tego, jak dobrać grzejniki do domu jednorodzinnego.

Jakie są rodzaje grzejników?

Warto zacząć od tego, jakie rodzaje grzejników można wyróżnić na rynku. Problemem w tej kategorii jest fakt, że przy określaniu rodzajów, jakie mają grzejniki domowe, są stosowane różne kryteria podziału. Można wyróżnić różne grzejniki ze względu na materiał ich wykonania, formę, przeznaczenie (grzejniki łazienkowe i grzejniki pokojowe), orientację ułożenia (pionowe oraz poziome), a nawet sposób połączenia (możliwe łączenia: dolne, boczne, krzyżowe oraz środkowe). Poddamy analizie jednak główne kryteria podziału, czyli materiał wykonawczy oraz formę.

Rodzaje grzejników, pod względem materiału wykonania

Grzejniki żeliwne – takie rodzaje grzejników są charakterystyczne dla starego budownictwa. Wciąż można je znaleźć w różnych domach, ale raczej nie wykonuje się już ich montażu. Są one co prawda solidne i wytrzymałe, ale również bardzo nieestetyczne. Te rodzaje grzejników są coraz częściej wymieniane na nowe, lepsze.

Grzejniki aluminiowe – są one najczęściej wykorzystywane, jako zastępstwo starych grzejników żeliwnych, ponieważ ich instalacja ma podobne ułożenie. Są bardzo estetyczne i łatwo wpasowują się w stylistykę większości wnętrz. Ponadto są lekkie i odpowiednio zabezpieczane przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Te rodzaje grzejników cechują się świetnym przewodzeniem ciepła i łatwym nadzorowaniem temperatury.

Grzejniki stalowe – trzeci rodzaj grzejników to bardzo ciekawa propozycja. Stal, z której są wykonywane, gwarantuje duże możliwości aranżacyjne. W związku z tym grzejniki stalowe przyjmują często nieoczywiste, ciekawe formy i mogą służyć nie tylko, jako element grzewczy, ale również, jako ozdoba. Dobrze przewodzą ciepło i można je sprawnie kontrolować, ale w porównaniu do grzejników aluminiowych, szybko się nagrzewają.

Rodzaje grzejników, pod względem formy wykonania

Jeśli zastanawiają się Państwo, jaki grzejnik wybrać do swojego domu, to warto wziąć pod uwagę formę jego wykonania. To aspekt czysto estetyczny, ale nie powinno się go bagatelizować. Można wyróżnić trzy rodzaje grzejników w podziale na formę:

Grzejniki drabinkowe – są one zazwyczaj wykonywane ze stalowych rurek ułożonych w pionie lub poziomie. Takie drabinki są zazwyczaj wykorzystywane, jako grzejniki łazienkowe. Dają łatwą możliwość suszenia na przykład mokrych ręczników.

Grzejniki żeberkowe – inaczej nazywane również modułowymi lub członowymi. Były kiedyś bardzo popularne, aktualnie ich dobra passa znacznie osłabła, chociaż wciąż pojawiają się zwolennicy tego rozwiązania. Są wykonywane również w nowoczesnych formach. Zbudowane są z pojedynczych członów, tak zwanych żeberek, które są ze sobą połączone. Mogą być wykorzystywane zarówno, jako grzejniki łazienkowe, jak i jako grzejniki pokojowe.

Grzejniki płytowe – to aktualnie najczęściej wykorzystywane rodzaje grzejników. Są bardzo estetyczne i uniwersalne, łatwo je wpasować w dowolną stylistykę domu. Są wykonywane z szerokich płyt grzewczych, zazwyczaj ze stali. W środku mają umieszczone blachy aluminiowe lub stalowe, których zadaniem jest zwiększanie powierzchni wymiany ciepła.

Jak obliczyć ilość grzejników do domu?

Ile grzejników powinno się umieścić w pomieszczeniu, żeby osiągnąć odpowiednią temperaturę? Konieczne jest w tym przypadku obliczenie zapotrzebowania na ciepło, określenie konkretnej charakterystyki cieplnej budynku i poszczególnych pomieszczeń. W ten sposób łatwiej będzie dobrać grzejniki do domu. Zapotrzebowanie danego domu na ciepło jest zależne od tego, czy budynek mieszkalny został uprzednio ocieplony oraz jeśli tak, to w jakim stopniu.

Dzisiejsze budownictwo coraz lepiej wykorzystuje materiały izolacyjne, ponieważ inwestorzy są świadomi pozytywnych aspektów, które z tego wynikają. Przy nowoczesnym budownictwie z zastosowaniem odpowiedniej izolacji, system centralnego ogrzewania będzie musiał zapewnić moc grzewczą na poziomie około 70 lub 80 W/m2. Dla porównania, stare budynki, w których nie była stosowana izolacja cieplna, będą potrzebowały znacznie wyższej mocy grzewczej, bo na poziomie od 120 aż do 200 W/m2. Dokładny bilans ciepła powinien być określany przez profesjonalnego projektanta instalacji sanitarnych. Dopiero po specjalistycznym rozpoznaniu zapotrzebowania na ciepło w budynku, będzie można określić potrzebną moc grzejnika na m2.

Jak obliczyć moc grzejnika do pomieszczenia?

To kolejne, bardzo ważne pytanie. Tylko dobrze wyliczona moc grzejnika na m2 będzie gwarantować odpowiedni rozkład ciepła w pomieszczeniu. Jednak, jak obliczyć moc grzejnika? Podpowiadamy!

Każde z pomieszczeń może się różnić zapotrzebowaniem na ciepło. Inaczej to będzie wyglądało w kuchni, łazience i sypialni. Najlepiej w tym przypadku pożytkować się przygotowanym przez specjalistę bilansem ciepła, ale może również indywidualnie obliczyć zapotrzebowanie na każde z pomieszczeń. Mnoży się wówczas powierzchnię pomieszczenia i jednostkowe zapotrzebowanie na moc cieplną, które jest zależne od poziomu izolacji budynku. Czasami (zazwyczaj w przypadku wyjątkowo wysokich budynków) zamiast powierzchni liczonej w metrach kwadratowych, wykorzystuje się kubaturę pomieszczenia.

To, jak obliczyć moc grzejnika do pomieszczenia, może być jednak zadaniem trudniejszym niż się wydaje. Rzeczywista moc grzejnika na m2 jest zależna również od innych czynników. Pod uwagę bierze się na przykład ilość okien, ilość ścian zewnętrznych, rodzaj pomieszczenia i oczekiwaną optymalną temperaturę dla danej przestrzeni. Grzejniki do domu jednorodzinnego, tak samo, jak grzejniki do mieszkania, najlepiej jest dobierać pod okiem specjalisty. To gwarancja dobrze wykonanej pracy i odpowiednio dobranej ilości i mocy grzejników.

Montaż grzejników przez profesjonalną firmę

Wciąż się Państwo zastanawiają nad tym, jak prawidłowo przeprowadzić montaż grzejników? Jaki grzejnik wybrać? Przychodzimy z pomocą! Jesteśmy profesjonalną firmą budowlaną, która oferuje kompleksowe usługi od 1991 roku. Wspieramy klientów na każdym etapie realizacji wymarzonego domu – pod kątem wykonawczym oraz merytorycznym. Projekty, które zostały przez nas wykonane od A do Z, mogą Państwo obejrzeć pod linkiem: https://new-house.com.pl/realizacje. Zachęcamy również do zapoznania się z ofertą gotowych projektów domów do realizacji: https://new-house.com.pl/projekty-domow.

W naszej szerokiej ofercie leży również montaż grzejników w domu. Wykonujemy nasze usługi z dbałością o każdy aspekt, natomiast sam projekt jest dopasowywany pod indywidualne preferencje i możliwości inwestora. W przypadku pytań o grzejniki do domu lub o nasze usługi – zachęcamy serdecznie do kontaktu. Nasze dane są dostępne pod adresem: https://new-house.com.pl/kontakt.

Umów spotkanie na Google Meet lub bezpośrednio w firmie. Umawianie spotkań jest możliwe w dni pracujące od godziny 8:00 do 20:00

Contact

We are available 7 days a week, from 7:00am to 9:00pm

We will be happy to answer any question.
We encourage you to contact us.

kontakt38@new-house.com.pl

r_skulimowski_contact_section_new