Pompa ciepła

Budowa domu:

Stan surowy
Prace deweloperskie
Prace pod klucz

Dom ogrzewany pompą ciepła – czy to się opłaca?

Ogrzewanie domu to bardzo ważna kwestia dla inwestorów. Stając przed tym wyborem, niejednokrotnie potrzebują dłuższego czasu na zastanowienie. Ta decyzja wymaga przeanalizowania różnych ofert na rynku i skonfrontowania ich z własnymi oczekiwaniami oraz możliwościami. Wiele osób decyduje się na dom ogrzewany pompą ciepła. Czym charakteryzuje się to rozwiązanie? Czy pompa ciepła się opłaca? Jak prezentuje się oferta rynkowa? To wiele pytań, na które warto znać odpowiedź.

Projekty domów ogrzewanych pompą ciepła są świetną alternatywą dla budynków ogrzewanych w tradycyjny sposób. Pompy ciepła to urządzenia grzewcze, które działają w znacznie lepiej zoptymalizowany sposób. Aby uzyskać w domu odpowiednią temperaturę nie ma konieczności rozpalenia pieca do tysiąca stopni, nie musimy generować ogromnej ilości zanieczyszczeń do atmosfery – wystarczy wykorzystać świetne działanie pompy ciepła.

Jak działa pompa ciepła?

Ogrzewanie domu pompą ciepła jest możliwe, dzięki temu, że urządzenie wykorzystuje energię naturalnego środowiska i procesów termodynamicznych. Pompa nie wytwarza samodzielnie ciepła, lecz go pobiera. Pompa ciepła pobiera energię z gruntu, z wody, a nawet z powietrza i przy wsparciu prądu elektrycznego transportuje energię do domu.

Pompa ciepła jest stworzona z różnych elementów wchodzących w zamknięty układ. We wspomnianym układzie porusza się czynnik roboczy, który zmienia swój stan w zależności od elementu układu, w którym się znajduje. Najpierw, jako połączenie cieczy i gazu, trafia do parownika, gdzie jest przeprowadzony przez proces odparowania. W ten sposób pompa ciepła pobiera energię z dolnego źródła, czyli na przykład gruntu lub wody. W kolejnym etapie czynnik roboczy zostanie zassany do sprężarki, jako para. Tutaj są podwyższane jego temperatura, a także ciśnienie. Następnie, już w postaci gazowej, zostaje przeniesiony do skraplacza i oddaje swoje ciepło do instalacji grzewczej. Po skropleniu przechodzimy do ostatniego etapu procesu działania pompy ciepła. Swoją pracę zaczyna teraz zawór rozprężny, którego zadaniem jest odpowiednia redukcja ciśnienia oraz temperatury czynnika, który znajduje się w urządzeniu. Tak przetworzony czynnik wraca do gruntu, gdzie może odzyskać energię, którą wcześniej utracił. Dzięki temu procesowi pompa ciepła do domu dostarcza odpowiednio podgrzaną wodę. Może zostać ona wykorzystana do instalacji grzewczych, takich jak na przykład ogrzewanie podłogowe lub ścienne.

Pompa ciepła do domu – jakie ma rodzaje?

Pompa ciepła nie jest uniwersalnym urządzeniem, można wyróżnić kilka jej rodzajów. To, na które zdecyduje się inwestor, będzie zależało od jego potrzeb i oczekiwań. Różnią się one przede wszystkim tym, z jakiego źródła dolnego korzystają. Górnym źródłem, bez względu na to, jaka pompa ciepła do domu zostanie wybrana, będzie woda.

Pompa ciepła typu woda-woda

Ta pompa ciepła do ogrzania domu, jako dolne źródło wykorzystuje wodę gruntową, która jest pobierana z wcześniej przygotowanej studni. Po wykorzystaniu wody, jest ona transportowana do drugiej studni. To rozwiązanie jest możliwe tylko w przypadku, gdy mają Państwo możliwość korzystania z cieków wodnych o dużej i stabilnej wydajności. Wadą tego rozwiązania jest fakt, że koszt takiej realizacji nie obejmuje wyłącznie samej pompy ciepła, ale również przygotowanie dwóch studni. Co więcej, woda, która przepływa przez system może wpłynąć na występowanie korozji lub innych uszkodzeń.

Pompa ciepła typu powietrze-woda

Projekty domów ogrzewanych pompą ciepła zdecydowanie częściej są realizowane z wykorzystaniem tego rozwiązania, zamiast pompy woda-woda. Ta instalacja może być głównym źródłem ogrzewania domu i pozyskiwania ciepłej wody. Te pompy ciepła pobierają swoją energię z zewnętrznego powietrza i świetnie działają przy większości warunków atmosferycznych. Sprawność takiej pompy spada dopiero w momencie, gdy temperatura zewnętrza będzie wynosić poniżej -5 stopni Celsjusza. Wówczas pompa ciepła ogrzewa dom głównie z wykorzystaniem prądu, co negatywnie wpływa na zazwyczaj niskie koszty eksploatacji. Co ciekawe, nowoczesne pompy ciepła do domu pozwalają również na chłodzenie budynku w trakcie wysokich temperatur na zewnątrz. Pozwala na to możliwość regulacji działania urządzenia.

Pompa ciepła typu solanka-woda

Te pompy pobierają energię za pomocą specjalnego wymiennika gruntowego. Jest w nim umieszczony roztwór glikolu, czyli tak zwana solanka, która jest wysoko odporna na zamarzanie. Taki roztwór jest wysoko odporny na zamarzanie. Ogrzewanie domu pompą ciepła w tym przypadku jest podzielone na system z wymiennikami pionowymi i poziomymi. Pompa ciepła z wymiennikiem pionowym jest realizowana w formie odwiertu. Natomiast pompy ciepła z wymiennikiem poziomym mają równolegle ułożone w gruncie pętle z rury. Zdecydowanie się na pompę ciepła typu solanka-woda jest prawdopodobnie najbardziej efektywnym rozwiązaniem, ponieważ będzie sprawnie działało bez względu na temperaturę zewnętrzną.

Czy pompa ciepła się opłaca?

Wiele osób stojąc przed wyborem instalacji grzewczej, zastanawia się czy dom ogrzewany pompą ciepła będzie dobrym rozwiązaniem. To wszystko zależy od Państwa potrzeb i możliwości finansowych. Nie można ukrywać, że sama pompa ciepła jest dość drogą inwestycją. Trzeba być przygotowanym na koszt rzędu około 20 tysięcy złotych. Jednak w zamian za to uzyskuje się bardzo niski koszt ogrzewania, bo około 20 groszy za 1 kWh.

Jeśli zależy Państwu na bezobsługowym, funkcjonalnym urządzeniu, to pompa ciepła do domu będzie świetnym rozwiązaniem. Jest to system niemal całkowicie zautomatyzowany, dzięki czemu nie wymaga dużej ingerencji użytkowników. Dla wielu osób zaletą będzie również to, że dom ogrzewany pompą ciepła jest rozwiązaniem bardzo ekologicznym – pozwala na ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Pompa ciepła – montaż z firmą New-House

Interesują Państwa projekty domów ogrzewanych pompą ciepła? Zachęcamy do współpracy z naszą firmą. Już od 1991 roku zajmujemy się kompleksową budową domów. W naszych usługach leży także wykonywanie profesjonalnych projektów na indywidualne zamówienie, ale oferujemy również skorzystanie z gotowych projektów domów z naszej bazy: https://new-house.com.pl/projekty-domow

Nasza oferta współpracy jest bardzo szeroka, ponieważ chcemy zapewnić naszym klientom pełen komfort i pewność, że wszystkie zadania związane z realizacją projektu, zostaną wykonane przez profesjonalistów. Oferujemy naszym klientom sprawny montaż pompy ciepła do domu, a także wykonanie instalacji centralnego ogrzewania – na przykład instalacji podłogowej.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z naszymi referencjami: https://new-house.com.pl/referencje. Jesteśmy kompetentną firmą, z wieloletnim doświadczeniem i wykształconymi, profesjonalnymi pracownikami. O naszym profesjonalizmie mogą świadczyć setki pozytywnych opinii klientów.

Jeśli chcą Państwo podjąć z nami współpracę lub zadać pytania o nasze usługi, o ogrzewanie domu pompą ciepła – zachęcamy do kontaktu. Nasze dane są dostępne pod adresem: https://new-house.com.pl/kontakt.

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 7:00 do 21:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

kontakt25@new-house.com.pl

+48 504 125 130

r_skulimowski_contact_section_new