Projekt gotowy czy indywidualny

Offer

Projekt gotowy czy projekt indywidualny?

Każdy inwestor, który jest zdecydowany na wybudowanie własnego domu jednorodzinnego, musi w pewnym momencie realizacji tego przedsięwzięcia zdecydować jaki projekt nieruchomości wykorzysta? Może postawić na gotowy projekt domu lub zdecydować się na zamówienie indywidualnego projektu domu. Jak można się domyślić zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma zarówno rozliczne zalety, jak i ograniczenia. W tej sytuacji jednoznaczna odpowiedź na to, które jest rozwiązaniem lepszym, jest praktycznie niemożliwa, ponieważ wszystko zależy od tego, jakie oczekiwania i wymagania ma konkretny inwestor. Naszym zadaniem jest więc przybliżenie obu rozwiązań.

Inwestorzy decydujący się na kompleksową budowę domu z New-House mogą liczyć na fachowe wsparcie na każdym z etapów realizacji tego niezwykle złożonego przedsięwzięcia. W praktyce oznacza to, że pomagamy klientom również w momencie wyboru projektu domu. I to niezależnie od tego, jaką drogę do niego wybrał. Jeśli klient zdecydował się na projekt gotowy, to nasi specjaliści wyselekcjonują dla niego projekty dostępne w bazie New-House pod kątem indywidualnych wymagań, parametrów technicznych posiadanej przez niego działki budowlanej oraz wymagań zawartych w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub warunkach zabudowy.

Jeśli natomiast postawił na projekt indywidualny ma do wyboru wielu utalentowanych architektów współpracujących z naszym przedsiębiorstwem. Reprezentują oni różnorodne style projektowe, dzięki czemu każdy klient jest w stanie znaleźć wśród nich specjalistę, którego wrażliwość i stylistyka mu odpowiada. Od tego już tylko krok do stworzenia domu marzeń uwzględniającego pomysły inwestora oraz jego rodziny.

Gotowy projekt domu

Zalety gotowego projektu domu

 • Duży wybór domów

W sieci znaleźć można gotowe projekty domów utrzymane w różnorodnej stylistyce od klasycznych po takie w duchu nowoczesnego minimalizmu. Dodatkowo różnią się metrażem oraz innymi ważnymi parametrami. Tak bogaty wybór sprawia, że każdy inwestor jest w stanie znaleźć wśród nich swoją wymarzoną nieruchomość bez obaw, że na jego ulicy stanie pięć identycznych domów.

 • Atrakcyjna cena zakupu

Gotowy projekt domu jednorodzinnego może być nawet kilkukrotnie tańszy niż ten wykonany na indywidualne zamówienie. Najczęściej jego cena nie przekracza kilku tysięcy złotych. Jest to więc atrakcyjna opcja dla inwestorów, którzy dysponują ograniczonym budżetem.

 • Dostępność projektów

Gotowy projekt domu znaleziony w zasobach Internetu można zamówić praktycznie od ręki z dostawą do domu w ciągu zaledwie kilku dni roboczych. I choć będzie wymagał obowiązkowej adaptacji, to całość zajmie nie więcej jak kilka tygodni. To zdecydowanie krócej niż trwa przygotowanie projektu na zamówienie i związane z tym rozmowy, konsultacje oraz negocjacje z architektem. Jeśli więc nie masz czasu to rozwiązanie idealne dla Ciebie.

 • Jeden projekt w kilku wariantach

Dzięki temu, że wiele z gotowych projektów domów występuje w kilku wariantach, inwestor zyskuje realną możliwość wpłynięcia na ostateczny wygląd nieruchomości.

 • Możliwość dopasowania projektu na etapie adaptacji

Gotowy projekt domu zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem musi zostać poddany obowiązkowej adaptacji do warunków technicznych panujących na działce oraz lokalnych aktów prawnych. W trakcie tego procesu można wprowadzić również niewielkie zmiany w projekcie np. w zakresie rozmieszczenia pomieszczeń lub zmiany ich przeznaczenia. Dzięki temu inwestor może dopasować dom do swoich indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

 • Możliwość zapoznania się z wizualizacjami

Projekty gotowe posiadają niezwykle realistyczne i dopracowane w szczegółach wizualizacje, które zdecydowanie ułatwiają wyobrażenie sobie docelowej nieruchomości i są nieocenioną pomocą na etapie wyboru idealnego domu.

 • Możliwość zobaczenia domów wybudowanych na podstawie wybranego projektu

Obejrzenie domów zbudowanych na podstawie interesującego nas projektu domu – czy to na zdjęciach, czy w realu – pozwala na skonfrontowanie wyobrażeń z rzeczywistością. Dodatkowo daje to możliwość poznania opinii innych inwestorów, którzy postanowili wybudować konkretny dom. I choć trudno oczekiwać, aby szczerze opowiedzieli nam o problemach występujących w trakcie budowy zgodnie z zasadą, że mało kto lubi przyznawać się do błędów lub porażek, to możemy zyskać jaśniejszy tego, co nas czeka, jeśli wybierzemy daną nieruchomość.

 • Poprawność dokumentacji projektowej

Gotowe projekty domów jednorodzinnych tworzone są przez sprawdzone w praktycznym działaniu pracownie zatrudniające doświadczonych architektów, którzy nie mogą pozwolić sobie na błędy i wpadki. Dlatego też wybierając projekt z Internetu można mieć pewność poprawności otrzymanej dokumentacji.

 • Wykorzystanie powszechnie stosowanych rozwiązań budowlanych

W gotowych projektach domów jednorodzinnych najczęściej wykorzystywane są popularne i sprawdzone rozwiązania budowlane. Ich powszechność oznacza nie tylko dużą dostępność (a co za tym idzie, atrakcyjne ceny zakupu) materiałów budowlanych. Zastosowanie popularnych technologii pozwala również na łatwe znalezienie fachowców, którzy wykonają prace budowlane w sposób prawidłowy i zgodny ze sztuką, co pozwoli uniknąć błędów wykonawczych.

 • Kosztorys budowy wliczony w cenę projektu domu jednorodzinnego

Gotowe projekty domów często zawierają również kosztorys budowy. Tak jest w przypadku projektów dostępnych w bazie New-House. To wygodne rozwiązanie, dzięki któremu inwestorzy już na starcie wiedzą, na jakiego rzędu koszty powinni być przygotowani. To pozwala realne ocenić własne możliwości i zdecydować czy potrzebne będzie dodatkowe źródło finansowania przedsięwzięcia budowlanego.

Wady gotowego projektu domu

 • Gotowy projekt nie jest niepowtarzalny

Dom wybudowany według gotowego projektu nie będzie jedyny na całym świecie. Jednak oferta projektów gotowych jest tak szeroka i kompleksowa, że naprawdę nie powinno to stanowić problemu. Szczególnie że każdy dom zyskuje przecież niepowtarzalny charakter i styl dopiero dzięki aranżacji wnętrz zgodnej z upodobaniami mieszkańców.

 • Kompromis – słowo klucz

Zakup gotowego projektu domu najczęściej wiąże się z wyrzeczeniami i koniecznością rezygnacji z części wymarzonych rozwiązań – należy mieć tego świadomość.

 • Zakup projektu, którego nie uda się dopasować do posiadanej działki

Inwestor, który nie posiada wiedzy budowlanej oraz informacji technicznych dotyczących działki może zakupić projekt, który owszem będzie się mu podobał w warstwie estetycznej, jednak nijak nie da się go dopasować do posiadanej parceli lub jej otoczenia.

 • Adaptacja gotowego projektu domu = dodatkowe koszty

Obowiązkowa adaptacja gotowego projektu domu do warunków lokalizacji oraz zapisów Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub warunków zabudowy kosztuje. Wymaga bowiem zatrudnienia nie tylko architekta, ale również geodety.

Projekt domu na indywidualne zamówienie

Zalety indywidualnego projektu domu

 • Idealne dopasowanie projektu do warunków technicznych działki

Projekt domu wykonywany na zamówienie może być jedynym rozwiązaniem, gdy np. inwestor dysponuje działką o nietypowym kształcie lub gdy warunki gruntowe na parceli wymagają dopasowania rozwiązań technologicznych. Projekt indywidualny daje również możliwość właściwego usytuowania domu względem stron świata, co w konsekwencji oznacza lepsze wykorzystanie walorów terenu.

 • Możliwość realizacji pomysłów inwestora

Każdy inwestor ma jakieś wyobrażenie swojego przyszłego domu. Jednak tylko ci, którzy zdecydują się zamówić projekt indywidualny, mają możliwość wprowadzenia swoich marzeń w życie.

 • Dopasowanie domu do potrzeb mieszkańców

Architekt zajmujący się przygotowaniem projektu na zamówienie może dopasować technologie, rozwiązania oraz materiały do indywidualnych oczekiwań inwestora. Także wnętrze domu można zaprojektować tak, aby pasowało do codzienności przyszłych domowników, ich trybu życia, pracy, hobby, przyzwyczajeń oraz planów na przyszłość. To doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto ceni sobie komfort na własnych zasadach.

 • Współpraca z doświadczonym fachowcem pozwala uniknąć błędów

Architekt z doświadczeniem jest w stanie rzetelnie ocenić pomysły inwestora i już na starcie wskazać te, których realizacja będzie niemożliwa lub wielce problematyczna. Dzięki temu klient uniknie kosztownych w skutkach niespodzianek na późniejszych etapach realizacji przedsięwzięcia budowlanego lub w trakcie docelowego użytkowania nieruchomości. Architekt to fachowiec, którego wsparcie jest nieocenione.

Wady indywidualnego projektu domu

 • Potrzebujemy architekta z doświadczeniem

Wielu inwestorów obawia się, że znalezienie odpowiedniego architekta zajmie im dużo czasu. Może tak być, jednakże jedynie w przypadku, gdy zajmiesz się tym na własną rękę. Inwestorzy współpracujący z New-House mają bowiem do dyspozycji sprawdzonych architektów z całego kraju reprezentujących różnorodne style projektowania. Z ich pomocą realizują nawet najbardziej śmiałe pomysły, tworząc wymarzone nieruchomości.

 • Wyższy koszt niż w przypadku projektu gotowego

Cena projektu domu przygotowanego na indywidualne zamówienie zawsze będzie wyższa od projektu gotowego. Najczęściej trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu kilkunastu tysięcy złotych.

 • Dłuższy czas realizacji

Indywidualnego projektu domu nie otrzymamy w kilka dni. W tym przypadku należy się przygotować bardziej na miesiące oczekiwania. Jeśli jednak zależy nam na niepowtarzalnej nieruchomości, w której wykorzystamy wszystkie nasze pomysły i rozwiązania, to zdecydowanie warto zaczekać.

 • Nie zobaczymy domu przed jego wybudowaniem

Zdecydowanym minusem indywidualnego projektu domu jest fakt, że nie jesteśmy w stanie zobaczyć go na żywo przed zakończeniem prac budowlanych. Obawy odnośnie do ostatecznego efektu przedsięwzięcia sprawiają, że część inwestorów woli postawić na gotowe rozwiązania, które można sprawdzić w realu.

 • Czas niezbędny do współpracy z architektem

Nie ma się co oszukiwać, praca nad projektem domu przygotowywanym na indywidualne zamówienie wymaga zaangażowania nie tylko od architekta, ale również od inwestora. I choć obecnie wiele spraw można dopracowywać online to i tak potrzebny jest czas. Jeśli więc już na starcie mamy świadomość, że nie znajdziemy go w naszym napiętym grafiku, to zdecydowanie warto rozważyć zakup gotowego rozwiązania najbliższego naszemu wymarzonemu domowi.

 • Trudniej znaleźć fachowców do budowy takiego domu

Domy projektowane na zamówienie najczęściej wykorzystują niestandardowe rozwiązania, oryginalne technologie oraz nowoczesne materiały. To sprawia, że trudniej znaleźć odpowiednich fachowców do przeprowadzenia prac budowlanych. Inwestorzy współpracujący z New-House nie mają takich problemów, ponieważ nasza firma bierze na siebie wszystkie działania związane z budową domu jednorodzinnego, które realizuje przy współpracy z doświadczonymi fachowcami z całego kraju.

Jak widzisz gotowe projekty domów oraz projekty wykonywane na indywidualne zamówienie mają zarówno zalety, jak i ograniczenia. Najważniejsza jest świadomość zarówno jednych, jak i drugich, ponieważ pozwala ona na podjęcie w pełni świadomej decyzji.

Contact

We are available 7 days a week, from 7:00am to 9:00pm

We will be happy to answer any question.
We encourage you to contact us.

kontakt58@new-house.com.pl

r_skulimowski_contact_section_new