Inteligentny dom

Offer

Spis treści:

Coraz większa liczba nowych domów korzysta z nowoczesnych systemów oraz instalacji opartych na koncepcji smart-home. W inteligentnym domu wiele procesów jest zautomatyzowanych pod kątem większej wygody domowników, bezpieczeństwa, ale również niższego zużycia energii. Dzięki temu, dom staje się bardziej komfortowy i tańszy w utrzymaniu. Możemy śmiało zakładać, że nadchodzące lata przyniosą dalszy rozwój koncepcji smart-home. W niniejszym artykule sprawdzimy, co swoim domownikom może zaoferować inteligentny dom.

 

Czym charakteryzuje się inteligentny dom?

 

Inteligentny dom to po prostu dom zautomatyzowany, w którym wiele procesów zachodzi bez udziału domowników. Chodzi tu o takie czynności, jak np.: otwieranie drzwi i okien, zapalenie i gaszenie światła, sterowanie instalacją grzewczą i klimatyzacją na podstawie temperatury wnętrz czy też szybkie reagowanie na potencjalne zagrożenia. Prognozując przyszłość domów jednorodzinnych możemy śmiało stwierdzić, że systemy smart home będą coraz to mocniej zyskiwać na popularności. Poszerzy się także zakres możliwości, a nowe funkcje zaoferuje chociażby sztuczna inteligencja, której rozwój w ostatnich miesiącach robi ogromne wrażenie.

 

Wiele procesów w domu inteligentnym zachodzi samoistnie, na podstawie zaprogramowanych wcześniej ustawień. Domem można również sterować ręcznie, np. za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Coraz częściej wdrażane są także systemy komend głosowych. Nie ulega wątpliwości, że inteligentny dom oferuje domownikom większy komfort i bezpieczeństwo, a zautomatyzowanie niektórych procesów wydatnie przekłada się na zmniejszenie zużycia energii.

 

Z jakich elementów składa się instalacja w domu inteligentnym?

 

W koncepcji smart-home możemy spotkać się z urządzeniami samodzielnymi, jak również elementami współpracującymi ze sobą i podłączonymi do jednego panelu centralnego. Samodzielne urządzenia to chociażby czujnik ruchu zapalający konkretne światło czy czujnik dymu z sygnałem świetlno-dźwiękowym. Znacznie lepsze efekty można jednak osiągnąć w momencie, gdy wszystkie elementy stanowią przemyślaną całość. Wówczas sercem takiej instalacji jest panel centralny, który przetwarza informacje dostarczane przez pomniejsze elementy i zapoczątkowuje określone działania.

 

Informacji do panelu centralnego mogą dostarczać wszelkiego rodzaju czujniki, np.: ruchu, temperatury, wilgotności, natężenia światła czy też dymu i gazu. Dostępne są również czujniki kontaktronowe, które reagują na dotyk (np. próbę manipulacji przy zamku). Nowoczesne systemy coraz częściej wykorzystują także kamery składające się na system monitoringu, a nawet mikrofony, które mogą reagować na określone dźwięki (w tym także komendy głosowe).

 

Na podstawie informacji wysyłanych przez poszczególne czujniki i detektory, panel centralny może zapoczątkować określone działania ze strony różnych urządzeń w domu. Bardzo często panel steruje instalacją grzewczą oraz klimatyzacją, których praca jest uzależniona od temperatury wnętrz. Zautomatyzowana jest także wentylacja, która reaguje na wilgotność i stopień zanieczyszczeń. W inteligentnych domach standardem jest także zautomatyzowane oświetlenie, które może zapalać się lub gasić na podstawie natężenia światła, ustawionej godziny czy też ruchu.

 

Jakie funkcje może zaoferować inteligentny dom?

 

Już teraz inteligentny dom może zaoferować wiele bardzo pomocnych i przydatnych na co dzień funkcji. W nadchodzących latach możliwości najpopularniejszych systemów na pewno zostaną rozszerzone. Oto najpopularniejsze funkcje oferowane przez systemy smart home:

 

  • automatyczne oświetlenie – standardem jest wspomniane przez nas automatyczne oświetlenie. Światło w domu i na zewnątrz może być zapalone lub gaszone na podstawie: czujników ruchu, czujników natężenia światła, programatorów godzinowych, ale również na podstawie monitoringu (światło zapala się, gdy monitoring wykryje czyjąś obecność w pomieszczeniu).

  • sterowanie temperaturą – w wielu domach inteligentnych z panelem centralnym współpracuje instalacja grzewcza i klimatyzacja. Dzięki temu urządzenia mogą być sterowane na podstawie temperatury wnętrza, dostosowując się do zmiennych warunków. Można także zaprogramować instalację grzewczą w taki sposób, aby rozpoczynała pracę na pół godziny przed powrotem domowników, tak, aby domownicy wrócili już do ogrzanego domu.

  • automatyczna wentylacja – z kolei praca wentylacji mechanicznej może być zautomatyzowana i dostosowana pod kątem informacji dostarczanych przez czujniki wilgotności, czujniki dymu, czy też czujniki dwutlenku węgla.

  • systemy bezpieczeństwa – czujniki dymu, tlenku węgla i gazu, czujniki kontaktronowe, czujniki ruchu, a także monitoring – tego typu elementy można wykorzystać do stworzenia sprawnie działającego systemu bezpieczeństwa, który będzie w porę reagował na różne zagrożenia, takie jak pożar, duże zanieczyszczenie powietrza czy też włamanie.

  • automatyczne okna, drzwi i bramy ­– bardzo popularnym systemem są także zautomatyzowane zamki i mechanizmy odpowiedzialne za samoistne otwieranie się drzwi, okien czy bramy garażowej.

  • inteligentny monitoring – przyszłością wielu nowoczesnych domów jest inteligentny monitoring, który będzie powiadamiał właściciela o potencjalnych niebezpieczeństwach, takich jak chociażby obecność niepożądanych osób. Taki monitoring doskonale potrafi rozpoznawać i odróżniać sylwetki osób od zwierząt domowych.

  • komendy głosowe – w coraz większej liczbie domów stosuje się także mikrofony, które pozwolą rozpoznać komendy głosowe i wykorzystać je do sterowania domem.

 

W praktyce, częścią koncepcji smart home może być znacznie więcej urządzeń wykorzystywanych na co dzień. Weźmy chociażby nowoczesne lodówki, które wysyłają na aplikację mobilną powiadomienie o tym, że kończą się najczęściej wykorzystywane produkty lub też, że zbliża się ich termin zdatności do spożycia. Wszystko to po to, aby zaoferować domownikom szereg udogodnień, oszczędność czasu i możliwość bardziej komfortowego użytkowania domu.

 

O czym należy pamiętać planując budowę inteligentnego domu?

 

Możliwości oferowane przez systemy smart home już teraz są bardzo rozbudowane i nie ulega wątpliwości, że w nadchodzących latach będą dynamicznie rozwijane. Planując budowę domu inteligentnego warto pamiętać o tym, że już na etapie projektowania warto rozważyć niektóre systemy. W ten sposób będzie można łatwiej rozplanować ich rozmieszczenie, co wpłynie na prostszy i tańszy montaż, a także pozwoli uzyskać większą estetykę wnętrz. Minusem mogą okazać się koszty – wdrożenie nowoczesnych funkcji typowych dla domu inteligentnego wiąże się z większymi wydatkami. Warto je przekalkulować i uwzględnić w kosztorysie budowy domu.

Contact

We are available 7 days a week, from 7:00am to 9:00pm

We will be happy to answer any question.
We encourage you to contact us.

kontakt49@new-house.com.pl

r_skulimowski_contact_section_new