Akademia Budowlana

Projekty domów z garażem dwustanowiskowym – najciekawsze propozycje

Spis treści:

Garaż to bardzo ważne udogodnienie dla zmotoryzowanych domowników, którzy chcą trzymać samochód w miejscu gwarantującym ochronę przed czynnikami atmosferycznymi. Garaż zwiększa także ochronę przed kradzieżą oraz aktami wandalizmu. Na pewno warto rozważyć garaż dwustanowiskowy, który nie jest dużo droższy, a oferuje znacznie szersze możliwości. W tym artykule przedstawimy ciekawe projekty domów z garażem dwustanowiskowym.

 

Dlaczego warto posiadać garaż dwustanowiskowy?

 

Garaż dwustanowiskowy, jak sama nazwa wskazuje, posiada powierzchnię umożliwiającą parkowanie dwóch samochodów. W praktyce jednak, duży garaż może zostać zagospodarowany także w inny sposób. To świetna propozycja dla osób, które znają się na majsterkowaniu i chcą stworzyć domowy warsztat, który pozwoli na samodzielne wykonywanie wielu prac oraz drobnych napraw. Garaż dwustanowiskowy oferuje także dodatkowe miejsce na jednoślady: motocykle, hulajnogi, rowery.

 

Warto także wspomnieć, że garaż dwustanowiskowy wbrew pozorom nie jest dużo droższy od garażu jednostanowiskowego. Jest to różnica rzędu kilkunastu tysięcy złotych, co w obliczu tak dużej inwestycji, jaką jest budowa domu, stanowi niewielką część budżetu. Nawet jeśli aktualnie rodzina posiada tylko jeden samochód, warto pomyśleć o przyszłości – coraz więcej rodzin korzysta bowiem z przynajmniej dwóch samochodów. A zatem, jeśli pozwalają na to wymiary i powierzchnia działki budowlanej, warto rozważyć projekty domów z garażem dwustanowiskowym.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu?

 

Pierwsza kwestia to lokalizacja garażu. Najlepszym rozwiązaniem jest garaż wpisany w bryłę domu, ponieważ jego budowa jest tańsza ze względu na mniejsze zużycie materiałów budowlanych. Minusem tego rozwiązania jest jednak mniejsza powierzchnia użytkowa części mieszkalnej. Garaże całkowicie wysunięte poza bryłę domu są nawet o 50-60% droższe, a jednocześnie zwiększają obrys budynku, co może być problematyczne na mniejszych działkach budowlanych, gdzie trzeba się bardziej postarać o to, aby zachować wymagane odległości od granicy działki.

 

Zwróć uwagę także na powierzchnię garażu – im większy garaż, tym większe możliwości. Garaż dwustanowiskowy często pozwala także na stworzenie domowego warsztatu, a także oferuje miejsce na rowery, hulajnogi, motocykle, a także inny sprzęt, np. kosiarkę. Analizując dostępne projekty domów z garażem dwustanowiskowym warto zwrócić uwagę również na to, czy garaż posiada komunikację z częścią mieszkalną. Możliwość bezpośredniego przejścia do garażu bez wychodzenia na zewnątrz to spore udogodnienie przy niesprzyjającej pogodzie.

 

Przykładowe projekty domów z garażem dwustanowiskowym

 

Jeśli szukasz projektu funkcjonalnego domu wyposażonego w dwustanowiskowy garaż, obszerny katalog gotowych projektów dostępny na naszej stronie na pewno sprosta Twoim oczekiwaniom. Znajdziesz tu kilkanaście tysięcy różnorodnych opracowań od znanych pracowni architektonicznych. Poniżej opisujemy popularne projekty domów z garażem dwustanowiskowym:

 

Riwiera 4

To nowoczesny dom piętrowy z garażem wysuniętym przed ścianę frontową budynku. Powierzchnia garażu wynosi 38,77 m2, a przylega do niego także dodatkowe pomieszczenie gospodarcze oraz kotłownia. Do garażu można dostać się bezpośrednio z sieni. Powierzchnia użytkowa domu Riwiera 4 wynosi 172 m2, a do dyspozycji domowników pozostają: salon z jadalnią, kuchnia, gabinet, cztery sypialnie oraz trzy łazienki. Budynek wieńczy czterospadowy dach o kącie nachylenia 25 st. Do budowy tego domu potrzebna będzie działka o wymiarach: 21,00 x 22,92 m.

 

 

Willa parkowa

Willa parkowa to dom zachowany w stylu dworkowym. Przed ścianę frontową budynku wysunięto dwustanowiskowy garaż o powierzchni 36,30 m2. Do garażu można przejść bezpośrednio z sieni, przez szatnię i kotłownię. Jest to dom parterowy zwieńczony czterospadowym dachem posiadający poddasze do adaptacji. Powierzchnia użytkowa Willi parkowej wynosi 159 m2. Do dyspozycji domowników dostępne są: salon z jadalnią, kuchnia, trzy pokoje, dwie łazienki i toaleta. Na poddaszu można uzyskać dodatkowe dwa pokoje oraz przestronną antresolę obok pustki przestrzennej nad salonem. Do zrealizowania tego projektu potrzebna będzie działka o wymiarach: 27,86 x 25,64 m.

 

Wyjątkowy 3

Jest to dom parterowy zwieńczony czterospadowym dachem. Dwustanowiskowy garaż o powierzchni 39 m2 jest całkowicie wysunięty przed ścianę frontową budynku. Jest skomunikowany z sienią poprzez kotłownię. Obok znajduje się także pralnia. Powierzchnia użytkowa domu Wyjątkowy 3 wynosi 175 m2. Do dyspozycji domowników pozostają: duży salon z kominkiem, jadalnia, kuchnia ze spiżarnią, cztery pokoje, dwie łazienki oraz toaleta. Na uwagę zasługuje także przestronny taras z podcieniem, na który można wyjść z salonu, holu wypoczynkowego i sypialni małżeńskiej. Do budowy tego domu potrzebna będzie działka o min. wymiarach: 24,40 x 34,53 m.

 

Carmen Magdalena C

To duży dom piętrowy zachowany w modernistycznej stylistyce. Garaż o powierzchni 36 m2 jest wysunięty częściowo przed ścianę frontową budynku. Można do niego przejść bezpośrednio z holu. Na parterze znajduje się strefa dzienna z salonem, jadalnią kuchnią, a także gabinet i łazienka. Na piętrze dostępne są cztery sypialnie, łazienka oraz pralnia. Powierzchnia użytkowa domu Carmen Magdalena C wynosi 170 m2, a do wybudowania tego domu potrzebna będzie działka budowlana o min. wymiarach: 21,60 x 25,70 m.