Akademia Budowlana

Kiedy i jak wykonać podmurówkę betonową?

Spis treści:

Atutem dobrego ogrodzenia jest oczywiście stabilność oraz trwałość. Płot chroniący posesje nie może być narażony na silny wiatr, chuligańskie wybryki czy aktywność dzikich zwierząt. Dlatego też, wiele typów ogrodzeń wymaga zastosowania podmurówki betonowej. Jak sama nazwa wskazuje, jest to podstawa pod ogrodzenie wykonana z betonu. Zadaniem podmurówki jest ustabilizowanie całej konstrukcji, zwiększenie jej odporności, a także zapobieganie ewentualnym podkopom.

 

W jakim celu stosuje się podmurówkę betonową?

 

Istnieje kilka powodów, dla których warto wykonać podmurówkę. Przede wszystkim, jest to sposób na ustabilizowanie konstrukcji. Takiej stabilizacji wymagają cięższe ogrodzenia, a zatem ogrodzenia panelowe oraz metalowe płoty. Dzięki podmurówce, ogrodzenie dzielnie zniesie nawet najsilniejszy wiatr. O podmurówce muszą pamiętać także właściciele psów, które uwielbiają kopać na ogrodzie. Płot bez podmurówki nie zatrzyma dużego psa, który bez trudu wykona podkop i wydostanie się dołem. Także dzikie zwierzęta mogą wchodzić na teren posesji przez podkop.

 

Podmurówka jest wskazana w przypadku nierównego lub grząskiego terenu, który sam w sobie nie zapewnia dostatecznego podparcia ciężkim ogrodzeniom. Jeśli planujesz ogrodzenie kute, pamiętaj, że te materiały są bardzo cenne z perspektywy złodzieja. Podmurówka pozwoli uchronić przęsła lub kosztowne panele przed kradzieżą. W naszym artykule na temat ogrodzeń (https://new-house.com.pl/ogrodzenia) możesz dowiedzieć się więcej na temat różnych sposobów ochrony posesji przed nieproszonymi gośćmi oraz dzikimi zwierzętami.

 

Jakie rodzaje podmurówek betonowych wyróżniamy?

 

Podmurówki możemy w zasadzie podzielić na dwie grupy: gotowe oraz lane. Do pierwszej grupy zaliczają się podmurówki prefabrykowane, czyli gotowe elementy wykonane z tzw. desek betonowych, które wystarczy umieścić w ziemi i połączyć ze sobą. Drugim rozwiązaniem gotowym są podmurówki z bloczków betonowych. Tutaj podstawę pod ogrodzenie oraz betonowe słupki ustawia się poprzez wykopanie i zamurowanie betonowych bloczków. Podmurówkę można również wykonać ręcznie. Wówczas jest to podmurówka lana, która pełni rolę betonowego fundamentu.

 

podmurówka betonowa

 

Jakie korzyści oferuje podmurówka betonowa?

 

Podmurówka ma istotny wpływ na wytrzymałość oraz trwałość konstrukcji ogrodzenia. Jednocześnie wzmacnia teren, co jest szczególnie ważne w przypadku grząskich gruntów. Podmurówka zapobiega również podkopom, co z jednej strony uniemożliwi domowym zwierzętom wydostanie się z terenu posesji, a także zabezpieczy posesję przed zwierzętami dzikimi. Betonowa podmurówka stanowi także skuteczną ochronę przed inwazyjnymi gatunkami roślin, które pojawiają się zwłaszcza na niezabudowanych działkach budowlanych.

 

Podmurówka betonowa sprawia również, że całe ogrodzenie zapewnia lepszą ochronę przed złodziejami i włamywaczami. Uniemożliwia chociażby demontaż kosztownych elementów kutych oraz paneli, które zawsze są łakomym kąskiem dla złodziei. Atutem jest również większa estetyka ogrodzenia, zwłaszcza, że prefabrykowane podmurówki można dobrać pod konkretny rodzaj ogrodzenia. A zatem, choć podmurówka oznacza dodatkowy koszt, bez wątpienia warto uwzględnić taki wydatek, aby cieszyć się dużo trwalszym ogrodzeniem.

 

Jak wykonuje się podmurówkę betonową?

 

Pierwszym krokiem jest oczywiście wytyczenie linii, po których przebiegać będzie ogrodzenia. Zwykle są one zaznaczone już w projekcie budowlanym. W naszym artykule na temat zagospodarowania terenu (https://new-house.com.pl/zagospodarowanie-terenu) dowiesz się więcej na temat prawidłowego planowania i zarządzania przestrzenią działki budowlanej. Najprostszy jest montaż prefabrykowanych podmurówek. Wystarczy w zasadzie wykopać dostatecznie szeroki rów, usytuować deski w ziemi, połączyć je ze sobą, a następnie wzmocnić z pomocą piasku i zaprawy.

 

Więcej czasu zajmuje oczywiście podmurówka lana, która wymaga wykonania szalunków z drewna. W przypadku podmurówki lanej pod ciężkie ogrodzenie konieczne jest także zbrojenie betonu specjalnymi prętami stalowymi. Ograniczeniem są także warunki atmosferyczne, ponieważ podmurówki lanej nie można wykonywać w upalne dni. Z tego względu, coraz częstszym rozwiązaniem są gotowe, tańsze i prostsze w montażu podmurówki prefabrykowane.

 

Ile kosztuje podmurówka betonowa pod ogrodzenie?

 

Najtańszym rozwiązaniem są gotowe podmurówki prefabrykowane, które kupimy za ok. 30-40 złotych za odcinek 2,5 metra. Bardziej problematyczny będzie zakup podmurówki o konkretnej estetyce. Takie deski mogą kosztować nawet powyżej 100 złotych. W artykule na temat ogrodów poruszamy kwestie związane z doborem materiałów pod kątem zachowania pewnej spójności estetycznej. Wykonanie podmurówki lanej okaże się droższe, ponieważ do kosztów materiałów należy także doliczyć robociznę. Biorąc jednak pod uwagę korzyści, jakie oferuje nam betonowa podmurówka, bez wątpienia warto zdecydować się na dodatkowy koszt, który zwiększy trwałość ogrodzenia.