Działka z linią brzegową. Czy warto w nią zainwestować?
Spis treści:
Działka nad wodą wielu inwestorom jawi się jako spełnienie marzeń. Malowniczy krajobraz, dodatkowe możliwości w aspekcie rekreacji, ciekawe rozwiązania aranżacyjne przy zakładaniu ogrodu. Jednak działka z linią brzegową posiada także pewne wady, a jedną z nich jest wyższa cena. Może się również okazać, że droższa będzie sama budowa domu. W tym miejscu omawiamy za i przeciw inwestycji w działkę z linią brzegową.
Czym charakteryzuje się działka z linią brzegową?
Jak sama nazwa wskazuje, działka z linią brzegową to po prostu działka, której przynajmniej jedna z granic jest położona wzdłuż linii brzegowej zbiornika wodnego, najczęściej jeziora lub rzeki. Takie grunty są potocznie określane jako działki nad wodą. Atutami takiej lokalizacji na pewno jest piękny krajobraz oraz możliwość wykorzystania zbiornika wodnego do stworzenia zacisznego i pięknego ogrodu, który będzie sprzyjał rekreacji. Już na starcie warto jednak pamiętać, że tylko nieliczne działki z linią brzegową są działkami budowlanymi, na których możliwa będzie budowa domu. Wiele z nich to działki rekreacyjne, na których postawić będzie można jedynie domek letniskowy. Działka z linią brzegową może się odznaczać także specyficznymi warunkami gruntowymi, które wpłyną na koszty budowy domu. Taką inwestycję warto zatem dokładnie przemyśleć.
Jakie korzyści oferuje działka z linią brzegową?
Atutem jest przede wszystkim malowniczy krajobraz, którym możemy cieszyć się z okien pokoju dziennego, tarasu czy balkonu. Działka nad wodą daje także większą swobodę w tworzeniu ciekawej aranżacji ogrodu, na którym nie zabraknie miejsc przeznaczonych do rekreacji. Z czasem można pomyśleć o budowie pomostu nad wodą, ale tutaj należy już pamiętać o tym, że taki obiekt będzie wymagał specjalnego pozwolenia wodnoprawnego, o ile zbiornik nie jest naszą prywatną własnością.
Działki z linią brzegową mają także większą wartość, a ograniczona podaż oznacza, że w perspektywie czasu takie działki powinny zyskiwać na wartości. To zatem świetna alternatywa dla tych osób, które szukają działki pod kątem inwestycji w przyszłość. Z kolei osoby marzące o przytulnym i zacisznym domu mogą liczyć na to, że okoliczny krajobraz nie ulegnie zmianie, a obok nie powstanie nagle osiedle bloków. Tereny położone w bliskim sąsiedztwie zbiorników wodnych często stawiają spore ograniczenia pod kątem zabudowy. To z kolei może być jednak także minusem.
Czy działka nad wodą posiada minusy?
Działka z linią brzegową może posiadać sporo minusów, które rzutują przede wszystkim na koszty budowy domu. O ile inwestor dysponuje dostatecznie dużym budżetem, nie będzie się tym zanadto przejmował. Jeśli jednak liczy się każda złotówka – działkę na wodą raczej trzeba będzie odpuścić, przynajmniej w sytuacji, gdy chce się jak najszybciej rozpocząć budowę domu. Teren może posiadać niespoisty i niestabilny grunt, np. torf. Dodatkowo, problemem może być podmywanie działki oraz wysoki poziom wód gruntowych, który zagraża fundamentom. Najbezpieczniejsze są działki ze skarpą, na których istnieje możliwość wzniesienia domu wysoko nad linią brzegową. Jednak budowa domu na nierównym terenie także oznacza wyższe koszty inwestycji.
Do tego dochodzą naturalne ograniczenia wynikające z lokalizacji działki. Teren może być objęty dodatkowymi ograniczeniami związanymi chociażby o ochroną krajobrazu lub zagrożonych gatunków, które występują w okolicy danego zbiornika wodnego. Dlatego przed zakupem działki nad wodą zawsze należy sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a także upewnić się, że działka nie leży na terenie objętym dodatkową ochroną. Minusem działki nad wodą jest wyższa cena – za malowniczy krajobraz i zaciszną okolicę trzeba niestety słono zapłacić.
Działka z linią brzegową a formalności związane z budową domu
Czy inwestorzy wybierający działkę nad wodą muszą obawiać się dodatkowych formalności związanych z budową domu? O ile działka nie jest objęta dodatkową ochroną krajobrazu lub środowiska, nie, budowa nie będzie wiązała się z dodatkowymi formalnościami. Wyjątkiem jest konieczność wyznaczenia linii brzegowej, a także uwzględnienie specyfiki terenu na mapie wykonanej przez geodetę. Nie jest to jednak skomplikowane, a jedynie wiążę się z nieco wyższymi wydatkami na etapie przygotowania do budowy domu. O możliwości zagospodarowania takiej działki wciąż decydować będzie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy.
Dodatkowe formalności pojawią się jednak w sytuacji, gdy inwestor wymarzy sobie pomost lub dom, który będzie zahaczał o linię brzegową. W takich sytuacjach konieczne może być pozwolenie wodnoprawne. Pewne trudności mogą pojawić się także w przypadku wznoszenia ogrodzenia na granicach, które stykają się z linią brzegową.
Co należy sprawdzić przed budową domu nad wodą?
W pierwszej kolejności zawsze sprawdzamy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a jeśli działka nie jest nim objęta, wówczas składamy wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Trzeba sprawdzić, w jaki sposób będzie można zagospodarować działkę z linią brzegowa, a także, jakie dodatkowe ograniczenia występują na tym terenie. Przed zakupem należy także zorientować się w kwestii uzbrojenia działki oraz sprawdzić, czy teren ten nie jest objęty dodatkowymi formami ochrony krajobrazu lub środowiska, czy też stanowiskiem archeologicznym.
Następnie sprawdzamy warunki wodno-gruntowe poprzez zlecenie badań geotechnicznych gruntu. Trzeba sprawdzić, czy grunt jest na tyle stabilny, by nadawał się do budowy domu. Można oczywiście zastosować pewne techniki wzmacniania gruntu lub wzmacniania fundamentów, ale to wiąże się z wyższymi kosztami budowy domu. Ważną informacją jest także stan wód gruntowych. Być może konieczne będzie zastosowanie wokół fundamentów drenażu opaskowego, który zapobiegnie gromadzeniu się nadmiarowi wody w okolicy budynku.
Czy działka z linią brzegową to dobra inwestycja?
Jeśli działka z linią brzegową nie jest objęta dodatkową formą ochrony, a MPZP nie zablokuje możliwości budowy wymarzonego domu, tak, warto zastanowić się nad zakupem takiej działki. Jednocześnie warto wspomnieć o tym, że działka nad wodą to dobra propozycja dla inwestorów, którzy dysponują większym budżetem. Sama działka będzie droższa ze względu na malowniczą okolicę, a ponadto trzeba liczyć się z wyższymi kosztami budowy domu. Wynika to ze specyfiki terenu położonego w pobliżu zbiornika wodnego. Przed zakupem działki warto także zweryfikować, czy budowa domu na tym terenie nie będzie wiązać się z dodatkowymi formalnościami.