Wyładowania elektryczne stanowią duże zagrożenie dla naszego domu, a także dla elektronicznego sprzętu podłączonego do sieci. Dawną formą „ochrony” przez piorunami była zapalona gromnica postawiona w oknie. Dziś nie musimy jednak zaprzątać głowy siłom wyższym i wybrać dużo skuteczniejszą ochronę w formie instalacji odgromowej. W tym artykule dowiesz się, jak działa piorunochron, a także w jakich sytuacjach jest on obowiązkowym elementem domu.
W jaki sposób zbudowany jest piorunochron?
Budowa piorunochronu jest bardzo prosta. Na dachu stosowane są tzw. zwody pionowe i poziome, które biegną przez kalenicę dachu, lukarny, a także najwyżej wystające punkty, czyli komin oraz słup z anteną. Zwody mają za zadanie ściągać na siebie wyładowania elektryczne. Zgodnie z prawami fizyki, piorun szuka bowiem najkrótszej drogi do gruntu. Ryzyko uderzenia pioruna w dom wzrasta, jeśli w okolicy nie ma żadnych wyższych budynków, drzew lub elementów infrastruktury. Zamiast uderzać w antenę, dach lub inne elementy wykończeniowe, piorun uderzy w wystające zwoje.
Zwoje są połączone z przewodami odprowadzającymi, które mogą przebiegać po elewacji, a także obok systemu orynnowania. Prąd wędruje tędy do ziemi, gdzie umieszczony jest uziom. To element, który pozwala w bezpieczny sposób odprowadzić prąd do gruntu. Piorunochron skutecznie chroni nasz dom przed pożarem na skutek uderzenia pioruna, a jednocześnie zabezpiecza sieć elektryczną oraz wszystkie urządzenia do niej podpięte. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/instalacje-elektryczne możesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym montażu wszystkich instalacji elektrycznych oraz ochronnych w trakcie budowy domu.
Czy montaż instalacji odgromowej jest obowiązkowy?
W niektórych przypadkach, montaż piorunochronu jest obligatoryjny. Dotyczy to wszelkich obiektów przemysłowych, użyteczności publicznej, a także domów wielorodzinnych. Jeśli chodzi o wolnostojące domy jednorodzinne, piorunochron jest obowiązkowy w sytuacji, gdy wysokość budynku przekracza 15 metrów lub powierzchnia zabudowa przekracza 500m2. Także w przypadku domów zbudowanych z łatwopalnych materiałów instalacja odgromowa jest obowiązkiem inwestora.
Duże znacznie ma także umiejscowienie naszego domu. Jeśli w okolicy nie znajdują się wyższe obiekty lub elementy infrastruktury, zdrowy rozsądek nakazuje nam montaż piorunochronu. Domy położone na wzgórzu lub w bliskiej okolicy lasu również są bardziej narażone na uderzenie pioruna. Nawet jeśli nie zachodzą czynniki obligujące inwestora do montażu instalacji odgromowej, inwestor powinien zainwestować w tę formę ochrony swojego domu. Na szali znajduje się bowiem bezpieczeństwo domowników i samego domu, jak również spokój ducha w trakcie gwałtownej burzy.
Kto zajmuje się montażem piorunochronu?
Przy budowie i wykańczaniu dachu bierze udział całkiem spora rzesza fachowców. Zacznijmy od cieśli, który odpowiada za budowę więźby. Mamy tu również dekarza, który zajmuje się prawidłowym ułożeniem pokrycia dachowego, a także blacharza, który wykonuje niezbędne poprawki blacharskie. Na dach wejdzie także mistrz kominiarski odpowiedzialny za montaż komina, jego sprawdzenie oraz dopuszczenie do użytku. A kto zajmuje się montażem instalacji odgromowej? To zadanie leży po stronie elektryka mającego odpowiednie uprawnienia do wykonywania tego typu prac.
Dlaczego warto zdecydować się na montaż piorunochronu?
W pierwszej kolejności chodzi oczywiście o bezpieczeństwo domowników. Piorun uderzający w losowe miejsce budynku może doprowadzić do pożaru. Najczęściej jest to efekt zwarcia w sieci elektrycznej. Przed takimi zwarciami chronią nas nowoczesne systemy przepięciowe. Niemniej jednak, uderzenie pioruna może doprowadzić do poważnych szkód, które nastręczą nam dużych kosztów. W tym miejscu warto jedynie wspomnieć, że remont całej sieci elektrycznej to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Do tego może dochodzić konieczność wymiany kosztownego sprzętu.
Co ważne, jeśli piorun uderzy w nasz dom i spowoduje szkody, piorunochron stanowi gwarancję otrzymania odszkodowania z polisy ubezpieczeniowej. Jeśli nasz dom nie jest chroniony instalacją odgromową, wówczas to właściciel domu będzie obarczony odpowiedzialnością za powstałe szkody. W takiej sytuacji nie mamy co liczyć na odszkodowanie. W związku z tym, zawsze warto zainwestować w piorunochron i czuć się bezpiecznym w trakcie tego gwałtowanego zjawiska atmosferycznego.
Czym charakteryzuje się aktywna instalacja odgromowa?
W nowoczesnym budownictwie coraz częściej stosuje się innowacyjne systemy, które mają zwiększyć bezpieczeństwo naszego domu. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz dowiedzieć się więcej o kompleksowych usługach świadczonych prze firmę New House. Ciekawym rozwiązaniem jest aktywna instalacja odgromowa, która posiada głowicę generującą pole elektromagnetyczne. Ma ono rozproszyć potencjał elektryczny i uchronić dom przed uderzeniem pioruna. Niestety, takie instalacje wciąż nie mają stuprocentowej skuteczności i są dobrym rozwiązaniem jedynie jako uzupełnienie tradycyjnej instalacji odgromowej.