Posadowienie domu w trudnych warunkach gruntowych
Spis treści:
Przed rozpoczęciem budowy domu należy zapoznać się ze specyficznymi warunkami panującymi na działce budowlanej. Kluczową rolą pełnią warunki wodno-gruntowe, do których należy dobrać właściwy rodzaj fundamentów wraz z hydroizolacją. Posadowienie w trudnych warunkach znacząco wpływa na koszty budowy domu, a jednocześnie wydłuża proces budowy fundamentów. W jaki sposób można wybudować dom na niestabilnym gruncie?
O czym decydują warunki wodno-gruntowe?
Na warunki wodno-gruntowe wpływa kilka czynników: nośność podłoża, strefa przymarzania, spoistość i rodzaj gruntu, a także poziom wód gruntowych. Czynniki te mają duże znaczenie w kontekście prowadzenia prac budowlanych oraz w doborze odpowiednich rozwiązań, które mogą zagwarantować trwały dom na lata. Współczesna technologia sprawia, że można wybudować dom na niestabilnym gruncie, ale zazwyczaj oznacza to dodatkowe koszty, a także wydłuża czas inwestycji. W artykule na temat posadowienia w trudnych warunkach możesz dowiedzieć się więcej na temat rozwiązań stosowanych na działkach obarczonych trudnymi warunkami wodno-gruntowymi.
Jak sprawdzić warunki wodno-gruntowe na działce?
W tym celu należy przeprowadzić specjalistyczne badania geotechniczne. Polegają one na wykonaniu kilku odwiertów w miejscu, w którym planujemy postawienie domu. Fachowcy zbierając próbki gruntu, na podstawie których ocenione zostaną warunki wodno-gruntowe, takie jak: rodzaj i spoistość gruntu, nośność podłoża, strefa przymarzania, a także poziom wód gruntowych. Koszt badań geotechnicznych zależy od liczby i głębokości odwiertów przeprowadzonych na działce. Zazwyczaj musimy zapłacić ok. 200-250 złotych za wykonanie jednego odwiertu. Biorąc pod uwagę, że zaleca się wykonanie przynajmniej czterech odwiertów, koszt badań geotechnicznych to wydatek rzędu 1000-1500 złotych.
Jak poradzić sobie z niską nośnością gruntów?
Powszechnym problemem jest niska nośność gruntów. Wybór rozwiązania zależy od skali problemu. Czasem wystarczy wzmacnianie gruntu polegające na stosowaniu spoistego podłoża w miejscu, w którym planujemy posadowienie domu. W tym celu stosuje się piasek, kruszywo, geowłókninę oraz żwir. Nieocenione są także specjalistyczne zagęszczarki, które zarówno poprzez ubijanie, jak również silne wibracje są w stanie wzmocnić grunt i uczynić go bardziej nośnym. W przypadku umiarkowanych problemów dobrym rozwiązaniem może być również płyta fundamentowa.
Czasami jednak problem jest dużo poważniejszy, a samo wzmacnianie gruntu nie wystarczy. W takiej sytuacji konieczne jest zastosowanie fundamentów, które będą oparte na nośnym gruncie dostępnym kilka, a nawet kilkanaście metrów pod ziemią. W zależności od miejsca, w którym znajduje się nośny grunt, można zastosować studnie fundamentowe lub specjalne pale fundamentowe. To na nich osadzone są później ławy, które będą przenosić obciążenie na studnie lub pale, które następnie rozprowadzą to obciążenie w głębiej położonych warstwach gruntu.
W jaki sposób rozwiązać problem wysokiego poziomu wód gruntowych?
Problemem bywa także budowa domu na podmokłym gruncie. Za takie warunki może odpowiadać kilka czynników – płytka strefa przymarzania, działka otoczona przez skarpy, a także wysoki poziom wód gruntowych. Istnieje kilka sposobów radzenia sobie z tym problemem. Zazwyczaj stosuje się ciężką hydroizolację z papy, która znacznie skuteczniej chroni fundamenty przed oddziaływaniem wody. Wokół fundamentów można zastosować także drenaż opaskowy, który będzie odprowadzał wodę w inne miejsca. Kolejnym sposobem jest podniesienie terenu, tak, aby fundamenty znalazły się w bezpiecznej odległości od wód gruntowych. Jedno jest jednak pewne – budowa domu na podmokłym gruncie może bardzo wyraźnie podnieść koszty inwestycji. Ponadto, występują pewne ograniczenia, jak chociażby brak możliwości zastosowania podpiwniczenia.
Jak wybudować dom na niestabilnym gruncie?
Posadowienie w trudnych warunkach wymaga prawidłowej adaptacji projektu i uwzględnienia charakterystycznych warunków wodno-gruntowych, do czego niezbędna jest ekspertyza z badań geotechnicznych. Projektant adaptujący weźmie pod uwagę wszelki czynniki stanowiące zagrożenie dla domu w przyszłości i dobierze technologie, które umożliwią postawienie domu na niestabilnym gruncie. W tym celu stosuje się wzmacnianie gruntu w trakcie robót ziemnych, dobiera odpowiedni rodzaj fundamentów, a jednocześnie stosuje nowoczesne technologie, jak chociażby drenaż opaskowy czy studnia chłonna. W artykule na temat budowy domu znajdziesz wiele ciekawych informacji na temat realizacji projektu budowlanego w trudnych warunkach wodno-gruntowych. Współczesna sztuka budownictwa pozwala nam skutecznie walczyć ze wszelkimi niedogodnościami i przeszkodami stawianymi przez naturę, choć wymaga to dodatkowych nakładów czasu i pieniędzy.