Planowanie ogrodu to niemalże nieodłączna część planowania naszego nowego domu. Zazwyczaj za jego realizację bierzemy się po zakończonej budowie lokum. Pewnie wielu z Was nie było do końca pewnych, jak zagospodarować przestrzeń przed domem. Jak ogród frontowy powinien wyglądać i o czym powinniśmy pamiętać podczas jego tworzenia, aby cieszył nas latami i dobrze o nas świadczył?
Ogród frontowy powinien dobrze komponować się z domem
Na samym początku warto wspomnieć o tym, że ogród znajdujący się przed wejściem do naszego domu powinien sprawiać wrażenie jego idealnego uzupełnienia. Powinien zatem dobrze komponować się z jego elewacją czy też wnętrzem. Tak naprawdę ogród frontowy powinien być swego rodzaju wizytówką nas samych czy też domu, w jakim mieszkamy.
Aby ogród frontowy wyglądał dobrze, warto zastosować te same materiały, które użyliśmy do wykończenia domu. Skoro elewacja to połączenie drewna i betonu, zastosujcie podobne tworzywa do wyznaczenia ścieżek, albo do murków oporowych.
Czego wystrzegać się w ogrodzie frontowym?
Skoro ogród przed domem jest naszą wizytówką, miejscem o charakterze formalnym, powinniśmy unikać w nim rzeczy, które przeznaczone są do strefy prywatnej. Zatem leżaki, stół do biesiadowania czy grill nie będą dobrym pomysłem, aby umieścić je przed domem. Zapomnijmy także o suszarce na pranie przed domem, ponieważ jest to wielce nieestetyczne.
Powinniśmy także zrezygnować z instalacji kompostownika przed domem. Chyba nikt nie chce patrzeć na rozkładające się odpady biologiczne na samym wejściu. Planując ogród przed domem, powinniśmy także pomyśleć o tym, czy warto przechowywać tutaj śmietnik. Pewnie wielu z nas zdecyduje się na umieszczenie go właśnie w tym miejscu, z tego względu, iż jest to najbardziej wygodne rozwiązanie. W takim wypadku wypadałoby stworzyć niewielką wiatę porośniętą jakimiś pnączami, w której bez problemu ukryjemy kosz na śmieci. Takie rozwiązanie będzie jak najbardziej estetyczne i eleganckie, a brzydkie kubły nie będą zakłócały harmonii naszego ogródka.
Najważniejszym aspektem jest jednak unikanie bałaganu w ogrodzie. Regularnie powinniśmy dbać o jego czystość, zamiatać ścieżki, wygrabiać suche liście, usuwać przekwitnięte i martwe rośliny. Trzeba także pamiętać o przycinaniu trawnika czy żywopłotu, ponieważ te rośliny pozostawione same sobie nie będą dobrze wyglądały.
Jakie rośliny wybrać do ogrodu frontowego?
Rośliny przed domem stale powinny wyglądać dobrze. Nie zawsze jednak udaje się znaleźć takie, które są atrakcyjne przez cały rok. W takim wypadku trzeba szukać roślin, które jak najpóźniej pozbywają się swoich liści. Dzięki temu długo będą spełniały funkcję ozdobną. Ponadto dobrym wyborem będzie nasadzenie roślin, które na zmianę będą się zastępowały. Jeśli jedna roślina przekwitnie, druga zacznie dopiero ozdabiać naszą przestrzeń.
Nie możemy zapomnieć o tym, że rośliny, na które się decydujemy, powinny być dopasowane do naszego klimatu. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że będą zdrowe i nie obumrą nam po krótkim czasie od nasadzenia. Najlepiej będzie się zdecydować na połączenie krzewów jako bazy z bylinami i gatunkami jednorocznymi, które świetnie ją uzupełnią. Dlaczego krzewy? Ponieważ są one roślinami mało wymagającymi, a dodatkowo bardzo dobrze wyglądają. Świetnym wyborem będą derenie, kaliny, lilaki, bzy, hortensje, rododendrony czy nawet róże, które są uważane za rośliny niezwykle wymagające, jednak kluczowe w ich przypadku jest przede wszystkim właściwe nasłonecznienie.
Przestrzenie przed domem zazwyczaj są niewielkie, ale mimo tego warto zdecydować się na zasadzenie przynajmniej jednego drzewa. Powinniśmy mieć na uwadze jego rozmiar, ponieważ nie może być ono elementem dominującym. Dobrym rozwiązaniem może być magnolia, jabłoń, klon, świerk czy jodła. Drzewa iglaste zimą mogą także pełnić zimą funkcję choinki, która będzie świetnym uzupełnieniem ogrodu przykrytego śniegiem.
Jak dodatkowo urozmaicić ogród przed domem?
W ogrodzie przed domem powinniśmy zadbać także o odpowiednie i atrakcyjne oświetlenie. Warto między roślinami umieścić niewielkie lampy ogrodowe, które po zmroku nadadzą nowego charakteru tej przestrzeni, a dodatkowo pomogą wyeksponować wybrane rośliny.
Możemy także pomyśleć o jakichś dekoracjach. Świetnie się sprawdzą rzeźby czy fontanny. Przestrzeń równie dobrze urozmaicą niewielkie drobiazgi, np. lampiony, ozdoby wiklinowe i figurki. Nie możemy jednak z nimi przesadzić. Z ładnie udekorowanego ogrodu można z łatwością przejść do niezwykle kiczowatej przestrzeni.