Akademia Budowlana

Czy opłaca się budować dom zeroenergetyczny?

Spis treści:

Domy energooszczędne powoli przestają być czymś oryginalnym i zaskakującym. W rzeczywistości, zgodnie z warunkami technicznymi, które weszły w życie w 2021 roku, każdy z nowo realizowanych domów będzie musiał być energooszczędny. Czy warto zrobić krok dalej i wybudować dom zeroenergetyczny? O takich realizacjach mówi się, że są domami przyszłości. Czy jako doświadczona firma budowlana, zgadzamy się z taką opinią? Zachęcamy do zapoznania się z całym artykułem, w którym dzielimy się naszym zdaniem na ten temat i szczegółowo omawiamy kwestię budowy domu zeroenergetycznego.

 

Zajmujemy się budową domów od 1991 roku, dzięki czemu zrealizowaliśmy już ponad tysiąc pięćset różnorodnych domów jednorodzinnych. Nasze doświadczenie pozwoliło nam zrozumieć, że za każdym inwestorem stoją zupełnie inne oczekiwania i potrzeby, każdy klient w całkowicie inny sposób wyobraża sobie idealny dom. Z tego względu mieliśmy już możliwość budowy małych domów jednorodzinnych poniżej stu metrów kwadratowych, a także okazałych rezydencji o powierzchni znacząco przekraczające trzysta metrów kwadratowych. Większość realizowanych przez nas domów było budowanych w technologii murowanej, ale nie zabrakło również inwestorów, którzy wybierali inne rozwiązania, na przykład domy z prefabrykowanych bloczków keramzytowych. Budowaliśmy również domy o różnorodnej stylistyce. To wszystko było możliwe, dzięki naszej szerokiej, kompleksowej ofercie budowy domów: https://new-house.com.pl/budowa-domu. Wraz z wieloletnim czasem naszej pracy na rynku budowlanym, zauważyliśmy rosnące zainteresowanie rozwiązaniami energooszczędnymi u inwestorów. Coraz więcej osób chciało mieć domy lepsze pod kątem dbania o środowisko, zmniejszenia kosztów utrzymania i wygody. Coraz więcej osób pyta również o domy zeroenergetyczne. Czy warto się na nie decydować? Zachęcamy do zapoznania się z treścią całego artykułu.

 

Koncepcja domu zeroenergetycznego

 

Na czym polega dom zeroenergetyczny? Czym w rzeczywistości jest tego typu budynek? Dom zeroenergetyczny to po prostu budynek, który zużycie energii pierwotnej jest na poziomie zerowym. Energią pierwotną jest nazywana ta energia, która jest pozyskiwana z zasobów naturalnych, zarówno odnawialnych, jak i nieodnawialnych.

 

Można zapytać, skąd domy zeroenergetyczne pobierają energię, skoro nie zużywają one tak zwanej energii pierwotnej. Otóż w tym celu wykorzystywane są niekonwencjonalne źródła energii. Do domu może być dostarczana energia z zewnątrz, z odnawialnych źródeł energii (nazywanych również OZE). Najczęściej wykorzystywane są panele fotowoltaiczne, pompy ciepła z gruntownym wymiennikiem ciepła, turbiny wiatrowe i  biomasy. Dom ma za zadanie generować samodzielnie energię, która jest potrzebna do codziennego użytku, a jej nadwyżki są sprzedawane dostawcy energii.

 

Budowa domu zeroenergetycznego wymaga dużej precyzji, dlatego warto współpracować z doświadczonymi, sprawdzonymi firmami. Najlepszym rozwiązaniem jest oddanie realizacji w ręce firmy, która zajmie się budową kompleksowo i obejmie ją gwarancją jakości. Dobrze wykonany dom zeroenergetyczny będzie charakteryzował się bardzo wysoką wydajnością. System energii odnawialnej, który się w nim znajduje, może spowodować zrównoważenie całego lub większej części rocznego zapotrzebowania zużycia energii.

 

Podsumujmy całą przytoczoną wyżej wiedzą w krótkich słowach. Budowa domu zeroenergetycznego wymaga możliwej maksymalnego zredukowania zapotrzebowania na energię oraz produkcji energii, która co najmniej pokryje zapotrzebowanie energii zużywanej na co dzień lub wyprodukuje jej więcej.  

  

Dom pasywny czy dom zeroenergetyczny? Co wybrać?

 

Domy jednorodzinne o dobrych warunkach energooszczędności są różne. Poza domem zeroenergetycznym, mogą Państwo zdecydować się jeszcze na standardowy dom energooszczędny, na budynek o niskim zużyciu energii (tak zwan NZEB, dom autonomiczny lub dom pasywny. Osoby rozważające dom zeroenergetyczny, często porównują tę realizację właśnie z domami pasywnymi. Czy taka zmiana się opłaca? Przedstawimy Państwu najważniejsze różnice dotyczące obu realizacji.

 

Zgodnie z warunkami przedstawionymi przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Domów Pasywnych (iPHA) domy powinno cechować przede wszystkim zużycie energii pierwotnej na poziomie nie wyższym niż 120 kWh / (m2*rok). Dodatkowo podkreśla się również, że ogrzewanie pomieszczeń powinno wynosić maksymalnie 15 kWh / (m2*rok), a chłodzenie pomieszczeń mniej więcej tyle samo, co ogrzewanie. Szczelność budynku jest określana na maksymalnie 0,6 wymiany powietrza na godzinę przy 50 Pa ciśnienia. Takie wymagania jasno wskazują na to, że dom pasywny skupia się przede wszystkim na wysokiej szczelności, a nie na wysoce ekologicznych i najlepszych pod kątem energooszczędności rozwiązaniach. Atutem domów zeroenergetycznych jest to, że pozwalają znacząco ograniczyć eksploatację naturalnych surowców i zmniejszyć ilość zanieczyszczeń powstających poprzez wytwarzanie energii. Takie domy nie produkują zanieczyszczeń do atmosfery, przez co pośrednio poprawiają jakość powietrza, które nas otacza. Jeżeli są Państwu bliskie nie tylko aspekty komfortu i aspekty finansowe związane z domami energooszczędnymi, ale również kwestie środowiskowe - zdecydowanie warto podjąć decyzję o budowie domu zeroenergetycznego.

 

 

Szczegóły realizacji domu zeroenergetycznego

 

Dom zeroenergetyczny wymaga poprowadzenia budowy w taki sposób, aby powstała realizacja nie emitowała do atmosfery dwutlenku węgla i by była przyjazna wobec otaczającego nas środowiska. Jak to osiągnąć? W rzeczywistości brakuje konkretnego przepisu na tego typu budowę. Projekt domu zeroenergetycznego musi być idealnie dopasowany do warunków wybranej lokalizacji działki budowlanej. Istnieje jednak cały szereg porad, których warto się stosować i o których warto pamiętać w trakcie planowania realizacji.

 

Przede wszystkim wybierając działkę pod budowę domu, powinno się zwrócić uwagę na jej kształt. W przypadku domów zeroenergetycznych najlepiej się sprawdzą działki budowlane w kształcie kwadratu lub prostokąta. Dlaczego? W przypadku takich realizacji bardzo istotne jest ustawienie domu względem stron świata, aby móc maksymalnie wykorzystać naturalne światło słoneczne. Jednym z lepszych rozwiązań jest zakup działki, która ma wjazd umiejscowiony od strony północnej. wówczas od strony południa i zachodu można umieścić strefę dzienną domu wraz z dużymi przeszkleniami, które będą pomogą magazynować słoneczne ciepło. Konieczne jest również sprawdzenie warunków gruntowych działki, aby realizacja nie okazała się jeszcze bardziej kosztowna.

 

Wybierając projekt należy zwrócić uwagę na jego układ przestrzeni - najlepiej, by na południu została umieszczona strefa dzienna. Powinno się również zwrócić uwagę na to jaką bryłę i jakie typu dach ma mieć realizacja, aby wyposażenie w kolektory słoneczne lub system dachówek solarnych nie było problematyczne. Podczas samej budowy domu należy zwracać szczególną uwagę na jakość materiałów, ponieważ dom powinien być na tyle szczelny i dobrze wykonany, aby straty ciepła były na minimalnym poziomie. W takich realizacjach wykorzystywane są silne izolacje termiczne, wymienniki ciepła, okna z pięciokomorowymi profilami i szkłem niskoemisyjnym, popmy ciepła, energooszczędny sprzęt AGD. Aby dom zeroenergetyczny dobrze funkcjonował, powinien zostać również wyposażony w sprawną wentylację, dobrej jakości ogrzewanie i chłodzenie. Powinny one nie tylko bezbłędnie spełniać swoją rolę, ale być energooszczędne! Nadwyżki energii, które Państwo wygenerują można przeznaczyć na przykład na ładowanie elektrycznego samochodu, jeżeli takowy będą Państwo posiadać.

 

Czy warto budować dom zeroenergetyczny?

 

Domów zeroenergetycznych wciąż nie ma dużo. Inwestorzy rzadko się na nie decydują, a co za tym idzie jest niewiele firm, które oferują kompleksową, profesjonalną realizację domu zeroenergetycznego. Czy można w takim razie wywnioskować, że budowa domu zero energooszczędnego się w Polsce nie opłaca? Niekoniecznie.

 

Inwestorzy rozważający budowę przede wszystkim biorą pod uwagę kwestię finansową. Właśnie dlatego dom zeroenergetyczny warto rozważyć. Owszem, jego budowa jest zdecydowanie wyższa niż realizacja tradycyjnego domu jednorodzinnego. Należy jednak zwrócić uwagę, że koszt domu nie opiera się wyłącznie o jego budowę, ale również o późniejsze jego utrzymanie. Posiadanie budynku zeroenergetycznego pozwala na niezależnością od dostarczanych źródeł energii, dzięki czemu nie są Państwo zobligowani do liczenia się ze stale wzrastającymi cenami energii elektrycznej i ogrzewania. Z jakimi cenami przyjdzie się zmierzyć inwestorom za kilka lub kilkanaście lat? Trudno to przewidzieć. Właśnie dlatego warto rozważyć budowę domu, który nie będzie wymagał dostarczenia energii. To gwarancja oszczędności w etapie eksploatacji. Pod kątem finansowym należy również pamiętać, że domy zeroenergetyczne mają z góry wyższą cenę rynkową. Dzięki temu w przypadku sprzedaży, będą Państwo mogli wysoko ocenić jego wartość. Co więcej, wartość takiego domu będzie spadać dużo wolniej niż wartość domu standardowego.

 

Dom zeroenergetyczny poza gwarancją stałych kosztów, daje również wysoki komfort użytkowania. Innowacyjne rozwiązania stosowane w projektach domów zeroenergetycznych sprawiają, że domownicy mogą osiągnąć tam pełnię komfortu oraz spokoju. dodatkowym, bardzo cenionym aktualnie atutem jest fakt, że taka realizacja nie będzie wpływać na pogłębiające się zmiany w naturalnym środowisku. Będą Państwo mieli pewność, że dom powstał etycznie biorąc pod uwagę otaczające nas zmiany klimatyczne.

 

Zastanawiając się nad sensem budowy domów zeroenergetycznych, warto również wciąż pod uwagę wady takich realizacji. Nie można przecież ukrywać, że takich nie ma, w końcu nie wymyślono jeszcze realizacji idealnych. Bez wątpienia należy zwrócić na wymagany nakład inwestycyjny, który jest znacząco wyższy niż w przypadku standardowej realizacji. Dodatkowo, ze względu na to, że domy zeroenergetyczne nie są popularnym wyborem w Polsce, trudno jest znaleźć fachowców od tego typu realizacji. Niewielu jest projektantów, którzy dobrze znają tą tematykę, brakuje gotowych projektów domów zeroenergetycznych i niewiele jest firm, które profesjonalnie zajmują się ich realizacją. Co zrobić w takiej sytuacji? Najlepszym rozwiązaniem będzie oddać budowę domu w ręce doświadczonej firmy, która zajmie się tym kompleksowo. Zachęcamy do współpracy z New-House, która zajmie się realizacją Państwa wymarzonego domu zeroenergetycznego. 

 

 

Wybuduj dom z firmą New-House

 

Firma New-House działa kompleksowo. Dbamy o odpowiedni wybór działki, wykonanie idealnie dopasowanego do klienta projektu, a także budowę domu pod klucz. Państwa marzeniem jest dom zeroenergetyczny? Zachęcamy do współpracy. Kompleksowa budowa domu z firmą New-House, wiąże się z uzyskaniem aż dziesięciu lat gwarancji na całą realizację. Szczegóły naszej oferty są dostępne pod linkiem: https://new-house.com.pl/projekty-domow. Chętnie odpowiemy również na wszelkie Państwa pytania! Zapraszamy do kontaktu!

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, tj. w szczególności na przesyłanie mi informacji za pomocą telefonu i wiadomości sms.*
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*
Obowiązki informacyjne.
  1. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (dalej: RODO) informujemy, iż:

    1. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w (03-289) Warszawieprzy ul. Twórczej 36, KRS: 0000433725 NIP 5242753852 REGON 146302720 (+48) 501-131-233, kontakt@new-house.com.pl Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych.
    2. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na zadane nam pytanie oraz w celach marketingu produktów i usług własnych.
    3. Podstawą przetwarzania Państwa danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO (prawnie uzasadniony interes realizowany przez administratora).
    4. Państwa dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez okres, w którym posiadają przydatność do celu, w jakim zostały zebrane, nie krócej jednak niż przez okres przedawnienia wzajemnych roszczeń, okres przez który jesteśmy zobowiązani przetwarzać dane na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w zależności, który z tych okresów będzie trwał najdłużej.
    5. Dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom dostarczającym zewnętrzne usługi dla spółki New-House Sp. z o.o. Sp.k. takim jak kancelarie prawne czy firmy świadczące usługi księgowe.
    6. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
    7. Posiadają Państwo prawo do cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
    8. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: Generalnego Inspektora Danych Osobowych), gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących narusza przepisy RODO.
    9. Podanie danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym, ani warunkiem zawarcia umowy - jest ono dobrowolne. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie lub brak możliwości prowadzenia działań marketingowych.
    10. Administrator nie zamierza przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych.
    11. W oparciu o dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym będących wynikiem profilowania.