Działka budowlana położona na skarpie lub pochyłej działce stanowi dodatkowe utrudnienie w procesie budowy domu. Wymaga również wdrożenia dodatkowych systemów chroniących fundamenty i ściany przed wilgocią. W aspekcie projektowania ogrodu, pochyły teren może być jednak dużym atutem, który pozwoli nam stworzyć wyjątkowe i klimatyczne miejsce sprzyjające odpoczynkowi. Wystarczy jedynie pamiętać o kilku podstawowych kwestiach.
Czym charakteryzuje się działka na pochyłym terenie?
To bardzo istotny element decydujący o specyfice działki budowlanej. Wymaga włożenia więcej pracy na etapie adaptacji gotowego projektu oraz przy formułowaniu kompletnego projektu budowlanego. W przypadku pochyłego terenu trzeba uwzględnić zagrożenie związane ze spływającymi wodami gruntowymi. Niezbędny może się okazać specjalnie ułożony drenaż opaskowy dookoła fundamentów. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/drenaz-opaskowy przeczytasz więcej na ten temat. O ile pochyły teren stanowi utrudnienie na etapie budowy domu, o tyle przy aranżacji ogrodu może stanowić atut oferujący nam dodatkowe możliwości.
Jakie zalety oferuje ogród na pochyłym terenie?
Przede wszystkim pozwala na stosowanie kaskad oraz przewyższeń, co wpływa na różnorodność naszego ogrodu. Nie ulega wątpliwości, że krajobrazy ukazujące zróżnicowany teren są po prostu ciekawsze i bogatsze w szczegóły. Ten atut możemy wykorzystać w naszym ogrodzie. Naturalne ukształtowanie ternu możemy wykorzystać do stworzenia niezwykłej aranżacji. Jeśli dysponujemy taką działką, warto już na etapie wyboru projektu domu pomyśleć o tym, czy ciekawym rozwiązaniem nie będzie dom w stylu górskim z tarasem w formie kaskady.
Kaskady – popularne rozwiązanie w pochyłym ogrodzie
Kaskady to nie innego jak kolejne stopnie zmieniającego się ukształtowania ternu. W stromych ogrodach niezwykłe wrażenie robią skalne dekoracje, po których wpływa woda trafiająca do oczka wodnego. Tego typu skalniaki można wzbogacić różnokolorowymi roślinami. Kaskada ogrodowa tworzy niezwykły klimat i sprawia, że w okresie wiosenno-letnim mamy ochotę przebywać tu wiele godzin, delektując się spokojem oraz zróżnicowaną szatą terenu. Kaskady można utworzyć w bliskiej lokalizacji tarasu, aby zaoferować domownikom wspaniałe widoki każdego dnia.
Pochyłości terenu można również wykorzystać do stworzenia tarasu w formie kamiennej kaskady, typowej dla domów w stylu górskim. Ukształtowanie ternu można dodatkowo zaznaczyć poprzez murki oraz kwiaty posadzone w długich, łamanych pasach. Wszelkie zakręty dodatkowo urozmaicają teren oraz budują optyczne wrażenie większego ogrodu.
Schody prowadzące na taras lub do altany
Pochyły teren ogrodu możemy również wykorzystać do stworzenia kamiennych schodów położonych w otoczeniu kwiatów oraz roślin. Mogą one prowadzić ku znajdującej się na podwyższeniu altanie. To miejsce relaksu i wyciszenia, przypominające zakątek dla wędrowców na szczycie góry. Schody można także stworzyć z drewna lub cegły. Innym rozwiązaniem jest sypki materiał, z którego tworzy się zakręcone i różnorodne ścieżki. Zaletą tego rozwiązania jest większa powierzchnia czynna biologicznie.
Funkcjonalne mury w pochyłym ogrodzi
Ogród na skarpie rodzi jednak pewne trudności natury czysto technicznej. Przecięta skarpa sprawi, że ziemia z czasem będzie opadać i wpływać na ukształtowanie podłoża. Bardzo istotne jest przemyślane zagospodarowanie terenu, o czym możesz przeczytać w tym miejscu: https://new-house.com.pl/zagospodarowanie-terenu. Warto się zastanowić, jak podzielić ogród oraz gdzie ulokować kaskady, kwiaty, wysoką roślinność, taras, altanę oraz utwardzone powierzchnie alejek i podjazdu. Przecięta skarpa powinna być ustabilizowana, aby zapobiec opadaniu podłoża. Ruszające się masy ziemi zatrzymać może mur ustawiony w miejsce przecięcia skarpy. Spełnia on zatem praktyczne funkcje, a jednocześnie, tworzy dodatkowy walor estetyczny.
Wybór roślinności do pochyłego ogrodu
Pochyły teren ogrodu należy wziąć pod uwagę także przy wyborze odpowiednich roślin. Jest to szczególnie ważne, gdy zależy nam na tworzeniu skalnych kompozycji. Na skalniakach można sadzić niektóre kwiaty, np. krokusy czy narcyzy, zioła (lawenda, oregano), a także niektóre rośliny iglaste, jak chociażby kosodrzewina. Jest to roślinność, która naturalne występuje w zróżnicowanym terenie górskim. Ważnym elementem pochyłego ogrodu są rośliny okrywowe z rozbudowanym systemem korzeni, co dodatkowo zapobiega opadaniu podłoża.
Kluczem do sukcesu jest przemyślany projekt dostosowany do specyfiki działki. Firma budowlana New House zajmuje się nie tylko budową domu, ale również, może zaoferować projekt i aranżację ogrodu dostosowaną do podłoża. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/ogrody możesz przeczytać więcej na temat popularnych rozwiązań, które stosuje się w ogrodach przy nowoczesnych domach. Nie brakuje tu ciekawych pomysłów na stworzenie ogrodu położonego na pochyłym terenie.