Budownictwo nie stoi w miejscu i technologie wykorzystywane do budowy domów stale ewoluują. Obecnie najpoważniejszym czynnikiem, który w pewien sposób zmusza nas do odejścia od tradycyjnego budownictwa, jest pogłębiająca się degradacja środowiska naturalnego. Stąd też w ostatnich latach zaczęło pojawiać się coraz więcej przepisów i regulacji, których celem jest uchronienie Ziemi przed totalną klęską.
W związku z tym coraz popularniejsze są domy ekologiczne i energooszczędne. Inwestorzy, którzy zamierzają wybudować nowy dom, powinni wiedzieć, czym poszczególne technologie się charakteryzują i jakie wady i zalety posiadają.
Charakterystyka budownictwa ekologicznego
Budownictwo ekologiczne charakteryzuje się przede wszystkim wznoszeniem budynków w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju, które głównie skupiają się na dbałości o środowisko naturalne. Stąd też często synonimem budownictwa ekologicznego jest budownictwo zrównoważone.
Do budowy takich domów wykorzystuje się naturalne materiały, które będą jak najbardziej przyjazne dla środowiska. Ponadto ważna jest także redukcja wykorzystywania i poboru energii, a nawet wybór właściwej lokacji do wzniesienia domu.
Warto także wiedzieć co nieco o konstrukcji takich domów, która w ich przypadku jest niezwykle istotna. Domy ekologiczne cechują się prostą konstrukcją dachu o niewielkim spadzie. Dzięki temu niwelowane jest ryzyko utraty ciepła. Jednak nie sama konstrukcja dachu ma na to wpływ. Istotne jest również zastosowanie odpowiedniej termoizolacji, jak i instalacja nowoczesnych systemów wentylacyjnych.
Charakterystyka budownictwa energooszczędnego
Domy energooszczędne posiadają wszelkie technologie, które zmniejszają energochłonność budynków przy utrzymaniu komfortu cieplnego wewnątrz budynku. Warto jednak wyszczególnić warunki, jakie powinien spełniać dom, aby mógł być energooszczędnym.
Przede wszystkim domy energooszczędne dostosowane muszą być pod względem izolacyjności cieplnej przegród budynku. Ważna jest także kwestia usytuowania względem stron świata, geometria budynku czy rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń. Nie mniej ważnym aspektem jest zastosowanie właściwych przeszkleń. Wentylacja budynku i rodzaj systemów grzewczych to także istotne cechy, które powinny być ujęte przy projektowaniu domu energooszczędnego.
Nie sposób zaprzeczyć, że zarówno domy ekologiczne, jak i energooszczędne zdobywają coraz większą popularność. Tak, jak wyżej wspomnieliśmy, spowodowane jest to głównie przez odgórnie narzucane normy, a także przez stale zwiększającą się świadomość społeczną w zakresie ochrony środowiska. Poza tym nowoczesne budownictwa zakłada wykorzystywanie najnowszych rozwiązań, dzięki którym chociażby mniej zapłacimy za ogrzewanie.
Dlatego też warto przemyśleć dobrze wszystkie za i przeciw związane z budową domów ekologicznych i energooszczędnych. Mimo że domy te mogą być nieco droższe, to jednak profity płynące z ich budowy, czyli przede wszystkim mniejszy wpływ na środowisko naturalne i zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych, mogą być bardziej istotne od ceny ich wzniesienia.