Nie sposób zaprzeczyć, iż pompy ciepła to niezwykle ekologiczne i nowoczesne urządzenie ogrzewające nasze domy. Dodatkowo są zdecydowanie tanie w użytkowaniu i poza ogrzewaniem domu, dostarczają nam także ciepłej wody. Ich sprzedaż stale rośnie a razem z nią ich popularność. Nie dziwi więc fakt, że nad instalacją pompy ciepła, poza osobami budującymi nowe budynki, zastanawiają się także posiadacze starszych budynków. Czy instalacja pompy ciepła w takich domach ma w ogóle sens? Oczywiście, że ma. Jednak dom taki powinien spełnić kilka warunków, aby jej instalacja nie była nieopłacalna.
Zadbaj o termoizolację swojego domu
Warto mieć na uwadze, że ogrzewanie domu, który posiada nieodpowiednią izolację cieplną, niezależnie od posiadanej instalacji grzewczej, zawsze zapłacimy za dużo. Jeśli więc chcecie, aby pompa ciepła była opłacalna, zadbajcie o termoizolację. Najlepiej będzie przeprowadzić audyt energetyczny, który pozwoli dowiedzieć się, jakie zapotrzebowanie na energię posiada nasz dom. Dzięki temu będziemy mogli wybrać odpowiednią izolację.
Zastosowanie odpowiedniej termoizolacji w naszym starym domu sprawi, że inwestycja w pompę ciepła będzie jak najbardziej opłacalna. Nie będziemy musieli bać się o wysokie rachunki i jej nieefektywną pracę.
Wymiana systemu ogrzewania
W starych domach najczęściej spotkamy się ze starymi, żeliwnymi grzejnikami. W przypadku zastosowania pompy ciepła konieczne będzie ich zdemontowanie i zastąpienie ogrzewaniem podłogowym, bądź nowymi, przewymiarowanymi grzejnikami. Dlaczego? Takie grzejniki nie będą w stanie zapewnić komfortu termicznego z powodu pracy pompy w warunkach niskotemperaturowych. Instalacja ogrzewania podłogowego w starych domach jest jednak kosztowna, ponieważ często jest związana ze skuciem posadzki. Dlatego, w miarę możliwości, lepiej będzie zdecydować się na nowe grzejniki.
Dobór urządzenia jest kluczową kwestią
Ważnym aspektem jest także wybór odpowiedniego urządzenia. Powinniśmy zdecydować się na taką pompę ciepła, która będzie w stanie sprostać naszemu zapotrzebowaniu na ciepła, a jednocześnie koszty jej eksploatacji nie będę wygórowane. Najwyższą efektywność zapewniają urządzenia, które wspomagane są kolektorami znajdującymi się w gruncie. Jednak koszt ich eksploatacji jest dosyć wysoki i nie będzie to dobry wybór dla mniej zasobnych portfeli. Najlepszym wyborem dla najszerszej grupy ludzi będzie powietrzna pompa ciepła. Jej instalacja jednak, jak już wspomnieliśmy wyżej, wymagać będzie solidnej termoizolacji.
Podsumowanie
Jak więc łatwo zauważyć, możliwości na instalacje pompy ciepła w starych domach istnieją. Ponadto każdy powinien znaleźć coś dla siebie, ponieważ warianty obecne na rynku są bardzo zróżnicowane. Pamiętać jednak musimy, że koszt zakupu pompy ciepła to nie jedyny wydatek związany z instalacją tego systemu grzewczego. Często dochodzi do tego wykonanie ogrzewania podłogowego, którego implementacja w starych domach może być wyjątkowo kosztowna, biorąc pod uwagę konieczność zadbania o właściwą termoizolację. Jeśli jednak już to drugie mamy zapewnione, sam koszt wykonania ogrzewania podłogowego nie musi być aż tak drastyczny.
Sens instalacji pompy ciepła jest, ale warto tę kwestię przedyskutować ze specjalistami. Pomogą oni w wykonaniu audytu energetycznego i pomogą wybrać odpowiednie urządzenie w zależności od zasobności naszego portfela.